Savjeti za sadnju i uzgoj voća i nasada voćnjaka te popis svih voćki koje uspijevaju na našim područjima. Sve veći broj ljudi se odlučuje na uzgoj vlastitog voća i povrća. Ako i sami pripadate toj skupini i želite uzgajati vlastito voće, uz savjete koje smo pripremili za svaku pojedinu biljnu vrstu to neće biti teško.
Prema osnovnim obilježjima i vrsti plodova, voće dijelimo na agrume, bobičasto (jagodasto) voće, jezgričavo (jabučasto) voće, koštičavo (koštunjičavo) voće, lupinasto (orašasto) voće i suptropsko voće. No, čak i ako ste početnik u vrtlarenju i sama podjela vam nema smisla, ne brinite, uz naše upute možete uspješno održavati, orezivati i uzgojiti zdravo i kvalitetno voće.
Popis biljaka
- Ananas
- Aronija
- Avokado
- Badem
- Banana
- Bergamot
- Borovnica
- Brazilski orah
- Breskva
- Brusnica
- Bundeva ili buča
- Butternut tikva
- Crni ribiz
- Crveni ribiz
- Datulja
- Dinja
- Divlja trešnja
- Dud
- Dunja
- Đumbir
- Goji bobice
- Grašak
- Grejp
- Grožđe
- Guava
- Jabuka
- Jagoda
- Jarebika
- Josta
- Kaki
- Kesten
- Kikiriki
- Kivi
- Kiwano
- Klementina
- Kokos
- Krastavac
- Kruška
- Kumkvat
- Kupina
- Limeta
- Limun
- Lješnjak
- Lubenica
- Malina
- Mandarina
- Mango
- Marakuja
- Marelica
- Maslina
- Mukinja
- Mušmula
- Nar
- Naranča
- Nashi kruška
- Nektarina
- Nešpula
- Ogrozd
- Orah
- Oskoruša
- Papaja
- Paprika
- Patlidžan
- Pinjol
- Pistacija
- Planika (maginja)
- Pomelo
- Rajčica
- Ribiz
- Rogač
- Sibirska borovnica (haskap)
- Šipak
- Šljiva
- Smokva
- Tikva
- Tikvica
- Trešnja
- Trnina ili trnjina
- Tušt
- Vinova loza
- Višnja
- Žir
- Žižula
Voće je zbirni naziv za sjemenke ili plodove uglavnom višegodišnjih stabala i grmova, a botanički se razlikuje od povrća po tome što ima sjemenkastu strukturu koja nastaje iz oplođenog cvijeta, dok se povrće razvija iz drugih dijelova biljke.
Jeste li znali da su bamija, bundeva, grašak, maslina, krastavac, tikvica, paprika, patlidžan i rajčica ustvari voće, ali budući da nisu slatki ni kiseli u kulinarstvu se koriste kao povrće? Ili da su lubenica i dinja botanički gledano zapravo povrće, iako ih smatramo voćem? Postoje razlike u voću i povrću na temelju kojih se botanički biljne vrste s plodovima klasificiraju kao voće i povrće.
Povrće koje je voće
- Bundeva ili buča
- Butternut tikva
- Dinja
- Đumbir
- Grašak
- Krastavac
- Lubenica
- Paprika
- Patlidžan
- Rajčica
- Tikva
- Tikvica
- Tušt
Voće se uzgaja na svim kontinentima i uspijeva u svim područjima gdje za određene vrste postoje odgovarajući klimatski uvjeti i povoljan sastav tla. Smatra se visokovrijednom namirnicom i nutricionisti ističu kako se treba konzumirati svaki dan, no kolika je zapravo stvarna nutritivna i prehrambena vrijednost voća koje kupujemo u trgovačkim centrima i na tržnicama.
Osim što takvo voće konzumnu zrelost, umjesto na suncu, postiže za vrijeme skladištenja i transporta do prodajnog mjesta, ono je često tretirano raznim štetnim kemijskim sredstvima. Na takvim plodovima se čak i nakon temeljitog pranja zadrže ostaci štetnih tvari pa je to voće neusporedivo s onim ekološki uzgojenim koje ima bolji i prirodniji okus.
Prije podizanja voćnjaka važno je dobro se pripremiti i napraviti plan, pogotovo ako se voćarstvom namjeravate baviti profesionalno. Svaka vrsta ima svoje specifičnosti, ali većini voćaka je potrebno dosta svjetlosti i topline, što ovisi o ekspoziciji, nadmorskoj visini, geografskoj širini itd. Voćkama uglavnom odgovaraju nagnuti tereni jer se u tom slučaju voda ne zadržava i ne postoji opasnost za korijenje biljaka.
Idealna mjesta za podizanje voćnjaka su osunčani položaji zaštićeni od izravnog djelovanja vjetra, a većini vrsta odgovara slabo kiselo i dobro propusno tlo. Ako su u blizini položaja na kojem se podiže voćnjak nalazi grmlje ili divlje vrste voća koje bi mogle biti zaražene bolestima i štetnicima, njih je potrebno iskrčiti.
Voćke se mogu saditi u jesen te tijekom zime ili ranog proljeća. Važno je samo da zemlja nije previše vlažna ni smrznuta. Bilo bi dobro nekoliko mjeseci prije sadnje napraviti analizu zemljišta i u skladu s tim po potrebi obaviti gnojidbu odgovarajućim gnojivima.
Nakon sadnje sadnica, preporučuje se ograditi voćnjak jer su mlade voćke poslastica različitim glodavcima. Jednom posađene voćke kasnije treba redovito održavati, a postupak se razlikuje ovisno o vrsti koja se uzgaja. Sve potrebne informacije o održavanju pojedine vrste nalaze na našem popisu na kojem, osim detaljnih uputa o sadnji, uzgoju i održavanju nasada voća, možete pronaći još mnoštvo korisnih savjeta.
Foto: Jenő Szabó / Pixabay