Iako ste možda uvjereni da znate koje biljke pripadaju skupini voća, a koje u skupinu povrća, glavna razlika između njih nije tako jednostavna i ne tiče se samo izgleda, boje i okusa. Jeste li sigurni da znate što je povrće, a što voće? Je li crvena, sočna i slatka jagoda koju volite jesti voće ili pripada nekoj drugoj skupini? A grašak? Iako pomalo slatkast, sigurno pripada i svom ostalom povrću? Vjerujemo da ćete se kod nekih sigurno prevariti.
Razlika ovisi o tome jeste li botaničar ili kuhar. Naime, botaničari imaju nešto drukčiju definiciju voća i povrća, a iako je za većina povrća i voća podjela jasna, postoji ono koje dovodi do zabluda, jer, iako po svim mjerila pojedine biljke pripadaju povrću, zapravo je riječ o voću.
Botaničari i kuhari imaju podijeljeno mišljenje
Botaničari imaju jasnu definiciju voća i povrća. Glavna razlika između voća i povrća je ta što povrće potječe od jednogodišnjih biljaka, a voće pripada skupini višegodišnjih biljaka. Jednostavnije rečeno, povrtnice se svake godine ponovo sade, dok u voću, jednom kada ga posadimo, možemo uživati duži niz godina. Isto tako, povrtnice konzumiramo tako da jedemo njihove listove, stabljike, gomolje, korijene, dok kod voćaka uživamo isključivo u njihovim plodovima, koji nastaju iz oplođenog cvijeta ili iz sjemenke.
A postoji voće i povrće koje se ne razlikuje samo po ranije spomenutim mjerilima. Uz to, ne može ga odati niti boja, okus ili njegova primjena. Postoji voće koje je prema botanici zapravo povrće i povrće koje je voće. Zvuči pomalo komplicirano?
Neke namirnice s botaničke su strane voće, iako nemaju tipičan izgled ili okus voća, a kuhari će ih upravo zbog toga svrstati u povrće. To su na primjer rajčice i paprika koje većina smatra povrćem, ali zapravo su voćke!
Kulinarstvo ima nešto drukčija mjerila oko toga što spada u voće, a što u povrće. Prema njima, povrće je sve ono što je manje slatko ili gorkasto, odnosno sve ono što se može poslužiti u sklopu glavnog jela. S druge strane, voće je isključivo ono što može biti dio deserta, dakle sve ono što je slatko ili blago kiselkasto.
Rajčica je ipak - povrće?
Rat između razlikovanja povrća i voća traje već godinama, a zanimljivo je spomenuti da ga je 1887. godine pokušao riješiti i Američki vrhovni sud koji je tada rajčicu proglasio povrćem, ali sve s ciljem kako bi se mogla oporezivati po višoj poreznoj stopi od voća.
Postoje biljke koje ne možemo lako svrstati u skupinu voća ili povrća, a neke od njih su tikvice, rajčice, krastavci, paprike i buča. Iako ih uzgajamo kao jednogodišnje biljke, sve one imaju jestivi plod, što bi značilo da su ustvari voćke? A dinja i lubenica za koje smo sigurni da su voćke, pripadaju u jednogodišnje biljke! Jedina iznimka je maslina koja se uzgaja kao višegodišnja biljka i kao takva pripada u skupinu voća.
Trgovci vjeruju kuharima
Gledajući deklaracije i police u trgovinama, možemo zaključiti da je sve podređeno podjeli kuhara. Tako se, primjerice, krastavci, patlidžani i rajčice mogu naći na policama s ostalim povrćem.
Razlog tomu je taj što kod kuhanja nije bitno kojem rodu i klasifikaciji namirnice pripadaju, koji dio biljke konzumiramo i kako se ona razvila, već je bitno pronaći namirnice na policama za koje smo uvjereni da tamo i pripadaju s obzirom na okus.
One biljke koje se koriste za pripremu glavnih i slanih jela, nalaze se na strani povrća, a ono što je slatkog okusa i priprema se za desert, nalazi se na strani voća.
Popis voća koje je zapravo povrće i povrće koje je voće
Sada kada ste saznali glavnu razliku između voća i povrća, ali i to da postoje neke iznimke, u nastavku donosimo popis povrća koje zapravo nije povrće nego voće.
Povrće koje je voće
Za zelenu salatu, kelj, špinat i brokulu sigurni smo da je povrće. A što s avokadom, bundevom ili patlidžanom? Jesu li oni i povrtnice ili možda ipak pripadaju u skupinu voćki. Evo koje povrće je zapravo voće!
Rajčica
Najčešća zabluda događa se upravo s rajčicom. Iako je rajčica lijepe crvene boje, okruglasta i sočna te pomalo slatkasta, nitko je nikada ne bi svrstao u voće! Koristi se isključivo u slanim jelima, ali zapravo pripada skupini voća!
Avokado
Avokado se može pohvaliti pomalo neutralnim ili čak i bljutavim okusom pa je upravo zbog toga jedna od namirnica koja se lako može transformirati prema našim željama. Odlično će odgovarati kao prilog mesnim i ribljim jelima ili kao sastojak salata, no ako ga promatramo botanički, on pripada skupini voća.
Krastavac
Krastavac, koji nije nimalo slatkog okusa i zelene boje, nikada nas ne bi asocirao na slatku voćku. No, budući da sadrži sjemenke, pripada skupini voća!
Tikvica
Tikvica je izgledom jako slična krastavcu pa će većina zaključiti da i ona pripada skupini povrća. No, sjemenke koje se nalaze u samom plodu, svrstavaju je u voće.
Grašak
Iako pomalo slatkast, tko bi rekao da je grašak zapravo voće? Ova zelena mahunarka raste iz cvijeta nakon što mu otpadnu sve latice pa se nalazi među svim ostalim voćkama!
Maslina
Iako se najčešće koristi kao sastojak salata, pizze ili mesnih plata te u obliku ulja za začinjavanje salata, maslina je zapravo višegodišnje stablo pa pripada skupini voća.
Bundeva
Mnogo se ljudi pita je li bundeva zapravo povrće ili voće. Ima sve kvalitete i jednog i drugog istovremeno jer od nje možemo praviti i slane juhe i pire, ali i slatke pite. Idealna je namirnica za kombinaciju s drugim sortama povrća i voća, a istina je da je bundeva zapravo voće.
Bamija
Bamija se najčešće priprema kao ukusno varivo ili prilog uz razna pečenja. No, unutar bamije se nalaze sjemenke pa je prema tome ona zapravo voće. Uz to što sadrže sjemenke, mahune bamije niču iz cvjetova što je samo dodatni dokaz da je ona - voće.
Paprika
Paprika poboljšava okus umacima, salatama i juhama i upravo zbog toga sigurni smo da pripada povrću. No, varamo se! Iako papriku vjerojatno nikada ne biste iskoristili kao sastojak za tortu ili kolač, ona botanički pripada voćkama.
Patlidžan
Iako patlidžan ima gorak okus i koristi se za pripremu glavnih slanih jela vjerojatno bismo zaključili da se radi o povrću. No, unutar patlidžana nalaze se sjemenke koje ga vraćaju u skupinu voća.
Artičoka
Iako je artičoka kao povrtnica cijenjena još od 15. stoljeća od kada se priprema u sklopu brojnih glavnih jela, ova biljka zapravo botanički pripada u skupinu cvijeća. Naime, dijelovi artičoke koji se pripremaju za jelo, ustvari su njezine cvjetne glavice i stabljike.
Voće koje je povrće
Za bananu, malinu, marelicu i breskvu sigurni smo da je voće, a što s lubenicom ili jagodom? Iako biste se zakleli da su i one voćke, prevarili biste se. Evo što sve ipak ulazi u skupinu povrća.
Dinja
Sočna i slatka, predivne žute ili narančaste boje, dinju nitko ne bi svrstao među povrće. No, iako se najčešće jede u sklopu voćnih salata i sastojak je brojnih slastica, dinja je jednogodišnja biljka pa tako spada u povrće.
Lubenica
Kod lubenice najčešće dolazi do zabluda jer nitko je ne može povezati s povrćem. Primamljivo crvene boje, slatka i vodena, pravo je osvježenje u ljetnim mjesecima te se najčešće jede samostalno kao desert. No, lubenica je jednogodišnja biljka poput ostalih povrtnica, stoga ne može biti voće.
Jagoda
Jagoda je jedna komplicirana biljka jer je teško možemo svrstati u voće, ali i u povrće. Riječ je o debeloj cvatnji koja se nalazi na stabljici, a iako hranjive vrijednosti, izgled i primjena upućuju na to da je jagoda voće, to nije tako.
Što je zajedničko voću i povrću
Bez obzira na to za koju se podjelu vi odlučili, jedno je jasno. I povrće i voće spadaju u skupinu zdravih namirnica, s malo kalorija, s gotovo zanemarivo masti i s velikim udjelom vlakana. Prepuni su antioksidansa, vitamina i minerala. Jedina razlika im je udio šećera. Naime, kod većine voća i povrća zajedničko je to da voće ima više šećera. Iznimka je jedino škrobno povrće kao što su repa i krumpir koje sadrži nešto veće količine šećera.
Na kraju možemo zaključiti da ne postoji sasvim jasna razlika između pojedinog voća i povrća. Odnosno, neke biljke jednostavno nisu pravilo. Zbog načina na koji ih jedemo ili zbog okusa, stavljamo ih u jednu skupinu, iako po svim ostalim botaničkim i biološkim karakteristikama pripadaju u drugu.
Foto: LubosHouska/Pixabay
Odgovori