Korisne informacije i savjeti o uvjetima uzgoja industrijskih biljaka na našem području. Industrijske biljke su sve biljke čija se stabljika, plodovi, listovi ili korijenje mogu koristiti u prerađivačkoj industriji kao sirovina, a obično se uzgajaju za tekstilnu, farmaceutsku i prehrambenu industriju.
Tako se za sirovine u tekstilnoj industriji najčešće koriste lan, pamuk, juta i konoplja, u prehrambenoj industriji najznačajnije mjesto u uzgoju imaju uljana repica i suncokret te cikorija, sezam i šećerna trska dok se u farmaceutskoj industriji najčešće koristi ljekovito bilje poput kadulje, kamilice, metvice, lavande i sljeza.
No, ako se planirate baviti uzgojem industrijskih biljaka, mnogo je raznih uvjeta koje morate zadovoljiti kako biste se klasificirali za prodaju. Također je važno znati i kakve sve uvjete zahtjeva pojedina biljna vrsta i jeste li u mogućnosti zadovoljiti sve te zahtjeve.
Odabirom najpoznatijih industrijskih biljaka koje uspijevaju na našem području, omogućili smo detaljne informacije koje možete pročitati i tako se dodatno educirati i kvalitetno odabrati idealnu industrijsku biljku za vaše tlo, klimu i podneblje.
Popis biljaka
- Duhan
- Hmelj
- Industrijska konoplja
- Konoplja
- Lan
- Lucerna ili alfalfa
- Mak
- Šećerna repa
- Sezam
- Soja
- Suncokret
- Uljana repica
Industrijske biljke se obično dijele prema botaničkoj pripadnosti, odnosno prema sirovini ili proizvodu koji se od njih dobiva, a to su:
- uljarice za proizvodnju ulja - uljana repica, soja, suncokret, sezam, ricinus, uljana palma, pamuk i drugi
- predive biljke za vlakno - konoplja, juta, pamuk, sisal, predivi lan i druge
- biljke od kojih se proizvodi alkohol, šećer i škrob - slatki krumpir, krumpir, šećerna repa, šećerna trska, cikorija
- začinske i aromatične biljke
- ljekovite biljke - kamilica, metvica, kadulja, lavanda i druge
- ostale - hmelj i duhan
Uzgoj pojedinih biljaka u određenoj zemlji ovisi prvenstveno o agroekološkim uvjetima, ali ne treba zanemariti niti gospodarsku razvijenost zemlje koja omogućuje lakši uzgoj pojedinih industrijskih biljaka.
U Hrvatskoj se oko 15% ukupne zasijane površine biljaka odnosi na uzgoj industrijskih biljaka, a najčešće se uzgajaju uljana repica, suncokret, soja, krumpir i duhan. Sve češće zanimanje za uzgoj pobuđuje i uzgoj industrijske konoplje.
Iako se od konoplje može proizvesti čak 25.000 proizvoda, ne postoji puno tvrtki u Hrvatskoj koja se bavi njezinim uzgojem, no svestrana je biljka koja se uzgaja za prehrambenu industriju, odjevne materijale, lijekove, građevinski materijal, stočnu hranu i energent.
Industrijska konoplja je jako slična indijskoj konoplji, ali za razliku od nje, industrijska nema značajan udio THC-a koji ima omamljujući učinak.
Iako velikog potencijala, u Hrvatskoj se i dalje slabo proizvodi zbog manjka znanja, ali i raznih zakonskih ograničenja. Tek je 2012. godine donesen zakon koji dopušta uzgoj konoplje za prehranu čovjeka i preradu sjemenki, a smije se saditi i uzgajati 40-ak vrsta konoplje.
S druge strane, uljana repica je jedna od najčešćih industrijskih biljaka koje se proizvode u EU, a stoji na drugom mjestu, odmah iza suncokreta. Posljednjih godina se zbog manjih ulaganja i sigurnog otkupa sve više proizvodi. Važno je prilagoditi uzgoj agroekološkim uvjetima, a on je za proizvodnju uljane repice najbolji u Baranji i Slavoniji.
S obzirom na to da je postala izvor u proizvodnji biodizela, Europska unija u njezinu proizvodnju ulaže novčana sredstva i brojne znanstveno-istraživačke radove što je, u posljednjih nekoliko godina, također pogodovalo njezinoj sve češćoj proizvodnji.
Najpopularnije i najkorištenije vlakno biljnog podrijetla, pamuk, uzgaja se od 13. stoljeća u gospodarske svrhe. Njegova domovina je Indija i danas se tamo najčešće proizvodi. Potrebno mu je otprilike pet mjeseci da bude spreman za berbu nakon čega se u balama transportira i dalje prerađuje. Važno je spomenuti da najkvalitetniji pamuk nije dostupan na našim područjima i zbog toga se često uvozi.
Zbog svega navedenog uvjereni smo da se uzgoj i proizvodnja industrijskih biljaka isplati na našim područjima. Posebice onih koja pružaju brojne iskoristivosti u industrijama, ali i one čija zastupljenost u uzgoju nije toliko velika pa su njezine sirovine na tržištu tražene. Naravno, prije svakog uzgoja biljke u industrijske svrhe važno je istražiti tržište, ali i klimu i tlo pogodno za uzgoj pojedinih biljaka.
Foto: lebenslotse/Pixabay