Jeste li znali da od biljaka u svom vrtu možete sami napraviti čaj? Uz poznate vrste čajnih mješavina i čajeva, sada možete i sami raditi svoje čajeve sa začinima, voćne čajeve, cvjetne i ljekovite.
Poznato je da se u većini lijekova nalaze ljekovite biljke, pa je isti slučaj i s čajevima. Pijemo ih kad smo zdravi, a još više kad smo bolesni, a zlatna pravila za pripremu savršene šalice čaja usavršavaju se već 4.000 godina.
U nastavku se nalazi popis s vrstama koje sami možete proizvesti kod kuće, a ako neki nisu karakteristični za naše podneblje, kao što je to recimo žuti čaj, saznajte kakva ljekovita svojstva ima, karakteristike i kako ga pripremiti na pravilan način.
Vrste čajeva
- Čaj od aronije
- Čaj od artičoke
- Čaj od bamije
- Čaj od bazge
- Čaj od bijelog sljeza
- Čaj od bosiljka
- Čaj od breze
- Čaj od brusnice
- Čaj od crnog sljeza
- Čaj od đumbira
- Čaj od gloga
- Čaj od gospine trave
- Čaj od hrastove kore
- Čaj od kadulje
- Čaj od kamilice
- Čaj od kima
- Čaj od komorača
- Čaj od koprive
- Čaj od lavande
- Čaj od lipe
- Čaj od lista masline
- Čaj od lovora
- Čaj od luka
- Čaj od maslačka
- Čaj od matičnjaka
- Čaj od mente
- Čaj od nevena
- Čaj od pelina
- Čaj od peršina
- Čaj od piskavice
- Čaj od preslice
- Čaj od ružmarina
- Čaj od šipka
- Čaj od sladića
- Čaj od stolisnika
- Čaj od trputca
- Čaj od vrkute
- Čaj od zobi
- Čaj od žutike
- Žuti čaj
Priprema čajeva
Hrvatska je poznata po uzgoju ljekovitog bilja, posebno kamilice, komorača, matičnjaka, bijelog sljeza i kadulje pa su tako neki od najkarakterističnijih zauzeli svoje mjesto i u našoj kuhinji. Mogućnosti je mnogo, a na raspolaganju imamo tisuće boja i okusa. Čajeve dijelimo u 6 osnovnih vrsta: fermentirani, crni, oolong, zeleni, žuti i bijeli čaj. Zatim su tu i voćni i biljni čajevi koji se, karakteristično u hrvatskom jeziku, nazivaju infuzi ili uvarci.
U većini zemalja u kojima je razvijena proizvodnja čaja možemo naći gruzijski crni čaj, kenijski zeleni čaj, indijski bijeli te vijetnamski fermentirani, a to su samo neke od ukusnih vrsta na bogatom čajnom zemljovidu.
Saznajte kako osušiti i skladištiti domaći čaj koprive, majčine dušice, kadulje, lavande, šipka, gloga, kamilice, matičnjaka, mente i mnogih drugih. Pronađite svoju biljku i napravite mirisan i topao čaj koji će vas grijati zimi i hladiti ljeti.
Kada je riječ o pripremi čaja, velika je razlika u detaljima, dok su u procesu proizvodnje važne nijanse. Na primjer, tisuće vrsta zelenog čaja razlikuju se po vremenu i mjestu ubiranja, vrsti listića, sorte od koje su nastali, boji, obliku. Ono što je zanimljivo je da određenu vrstu čaja uvijek prati boja tekućine uz iznimku oolong čaja koji spada u najširu kategoriju.
Za što bolje razumijevanje pravilne pripreme čaja, važno je razumjeti karakteristike najpopularnijih vrsta čajeva - bijelog, žutog, zelenog i crnog čaja te voćnih, biljnih i cvjetnih čajeva.
Mnogi misle da je bijeli čaj zapravo prva od vrsta jer je proces obrade najkraći i najjednostavniji (listići se samo suše). No, zapravo je bijeli čaj karakterističan za dinastiju Song čiji je bio prvi izbor, a dobio je ime po kineskom običaju gdje se gostima, uz vruću vodu, nudi "bijeli čaj". Najpoznatija provincija u proizvodnji ove vrste čaja je svakako kineska provincija Fujian.
Poprilično nepoznatog podrijetla, žuti čaj je naziv dobio prema svojoj boji, a od zelenog se razlikuje tek u određenom koraku spore oksidacije. Povijest ove vrste čaja nije duga, a u proizvodnji se prvi put pojavljuje u dinastiji Qing u drugoj polovici prošlog tisućljeća.
Zeleni čaj je jedan od najpoznatijih čiji je ključan proces pripreme u zaustavljanju oksidacije, a najpopularniji način sušenja je u velikoj tavi na visokim temperaturama. Popularan u Indiji, Kini i Japanu, najskuplji zeleni čaj dolazi iz Sichuan provincije i naziva se Panda Ecological Tea. Prvi put je predstavljen javnosti 2012. godine, s obzirom na to da se kao prirodno gnojivo u uzgoju koristi izmet panda, 50 grama PET čaja doseže nevjerojatnu cijenu od 20.000 kuna
Wulong ili popularno oolong čaj je, uz biljne i cvjetne, najšira kategorija čajeva. U prijevodu, ime znači "crni zmaj", a stupanj oksidacije je između 10% i 99% čime se određuje izgled, okus i boja, tj. što je stupanj oksidacije veći, čaj će biti tamniji.
Crni čajevi su vrsta čajeva koji su potpuno oksidirali, a proizvode se u svakoj zemlji koja ima vlastitu proizvodnju čaja, kao što su Kenija, Šri Lanka, Indija i Kina, a najomiljenija je među Turcima, Rusima i Englezima. Većina poznatih europskih vrsta su zapravo dobivene miješanjem crnih čajeva uzgojenim u različitim zemljama.
Također moramo spomenuti i pu’er, najpoznatiji fermentirani čaj koji je zapravo samo jedna od vrsta fermentiranih čajeva. Mogu biti tamni ili zeleni, ovisno o prirodnom ili potpomognutom "ubrzanom" procesu. Često su kompresirani u različite oblike, a starenjem se zelenima okus poboljšava.
Voćni, cvjetni i biljni čajevi su najšira kategorija čaja jer u ovoj kategoriji ima toliko vrsta da ih je gotovo nemoguće sve nabrojati. Ljudi su stoljećima brali razne listove trave, drveća i bilja samo kako bi zabilježili njihovo ljekovito djelovanje. Najpopularniji čajevi kod nas svakako sežu od masline i smokve pa do duda i kamilice. Najpopularniji cvjetni čaj u Hrvatskoj, ali i svijetu, je čaj od ruža, dok se u istočnjačkim državama čak koristi i krizantema.
Ono što je važno zapamtiti je da svaki čaj nastao od biljke Camellia sinensis sadrži određenu dozu kofeina, bez obzira na to o kojoj je vrsti riječ. Jedini čajevi koji ne sadrže kofein su voćni i biljni čajevi koji se, kao što smo već spomenuli, nazivaju infuzi ili uvarci. Također postoje biljke, kao što su guayusa, yerba mate i guarana koje u sebi sadrže kofein i njihovim sušenjem za čaj i konzumacijom djeluju vrlo razbuđujuće. Količina kofeina u pojedinoj vrsti varira, pa ga tako neki imaju više ili manje, na primjer bijeli čaj sadrži zanemarivu količinu kofeina u usporedbi s crnim čajem. Kofein koji se nalazi u čaju zove se tein.
Osnovne upute za pripremu čaja
Uvijek koristite svježu, hladnu vodu. Pustite da voda teče par sekundi jer tako dobivamo vodu koja je puna kisika što je vrlo važno kako bi listići čaja u potpunosti otpustili svoju aromu.
Za pravilnu pripremu čaja nije dovoljno samo prokuhati vodu, pravilna priprema čaja zahtjeva pažljivo tempiranje temperature vode, na primjer za voćne, cvjetne i biljne čajeve treba zagrijati temperaturu do 100°C, za crni čaj do 95°C, žuti, bijeli i zeleni čaj do 70°C.
Izlijte malo vruće vode u čajnik i tako ga zagrijali, dodajte čaj, a zatim vodu.
Ostavite ga nekoliko minuta. Vrijeme stajanja čaja u vodi također ovisi o vrsti čaja koji pripremate, na primjer za voćni čaj je optimalno vrijeme 8 minuta, za žuti i zeleni čaj 1-3 minute, bijeli čaj 1-2 minute i crni čaj 3-5 minuta.
Promiještajte ga kako bi okus bio konzistentan.
Na okus čaja utječu vanjski faktori poput topline, svjetlosti i zraka, stoga je njegovo skladištenje i čuvanje veoma važno. Dobro pakiran, aroma čaja može ostati nepromijenjena i do dvije godine, nakon čega se aroma polako gubi. Jednom otvoren, čuvajte ga na tamnom, suhom i hladnom mjestu.
Foto: Alice Pasqual/Unsplash