Sladić je poznat još pod imenima likvirica, glicirica i slatki korijen, a nosi latinski naziv Glycyrrhiza glabra. Sladić je zeljasta trajnica koja ima razgranjenu stabljiku koja može narasti u visinu do 1 m te ima peraste listove. Cvate u svibnju i lipnju, a cvjetovi su modro ljubičaste boje združeni u grozdaste cvatove, koji izgledom podsjećaju na cvjetove graška. Korijen sladića izlučuje gusti slatki sok.
Najčešće raste u velikim skupinama u grmlju, na suhim tlima i šikarama uz puteve i rijeke. Na našim prostorima ne raste kao samonikla biljka, ali se prodaje na tržištu gdje se može kupiti u obliku slatkog korijena ili kao zgusnuti sok dobiven iz korijena od biljaka iz uzgoja.
Povijest sladića
Sladić se uzgaja od davnina, a potječe s istočnog Sredozemlja. Prirodno je rasprostranjen na području Mediterana i južne Europe te na Bliskom istoku.
Sladić je jedna od najstarijih ljekovitih biljaka poznata u povijesti još od 3000-e godine prije nove ere, a spominje se kao lijek protiv kašlja u staroegipatskom papirusu. Hipokrat je primjenjivao korijen sladića samo za vanjsku upotrebu, a Dioskurid, Erezos, Plinije i Teofrast preporučili su ga za liječenje kašlja kod tuberkuloze pluća i kao sredstvo za želučane tegobe.
U srednjem vijeku, Mattioli počinje koristiti korijen sladića u svrhu liječenja mjehura, jetre i bubrega. U Kini su liječnici dugi niz godina upotrebljavali korijen sladića za liječenje svih vrsti bolesti, od upale grla do čira te se na Istoku napitak od slatkog korijena smatrao snažnim lijekom za slezenu i srce.
Uzgoj i berba sladića
Sladić za uzgoj voli duboku, pješčanu, bogatu i ilovastu zemlju te sunčani položaj. Razmnožavati se može dijeljenjem podanaka posađenih u proljeće ili sjemenom. Dijelovi podanaka koji su ostavljeni u zemlji tijekom berbe dat će novu biljku.
Podanke je potrebno horizontalno položiti u zemlju na proljeće. Sladić se uzgaja na dobro dreniranom prostoru gdje je tlo duboko i gdje dopire sunčeva svjetlost. Voli staništa bogata dušikom te slabo kisela tla koja su srednje vlažnosti jer ne podnosi prevlažna tla. U komercijalnom uzgoju, za razvoj dobrog podanka cvjetni izdanci se režu.
Što se tiče održavanja najbitnije je oko biljaka plijeviti korov kako bi mogle nesmetano rasti. Sladić uspijeva u Turskoj, na bogatim aluvijalnim ravnicama, a uz nju Grčka i Španjolska su zemlje zabilježene kao vodeći svjetski proizvođači sladića.
Ljekovit je korijen od sladića, a u kasnu jesen se iskapaju samo krajnji ogranci korijena koji se potom operu, ogule i dobro osuše. Berba, odnosno vađenje korijena, odvija se u jesen za vrijeme cvatnje kada se stabljike u potpunosti osuše, najčešće kada je sladić najmanje 2 do 3 godine star. Potom se reže na komade veličine od 15 do 20 cm, opere, očisti i suši na zraku.
Priprema čaja od sladića
Za pripremu čaja od sladića potrebno je dvije čajne žličice sitno isjeckanog korijena preliti s ¼ l kipuće vode te ostaviti 15 minuta i potom procijediti. Ovako pripremljeni čaj pije se po 2 do 3 šalice dnevno, kao lijek za želučane smetnje. Bitno je naglasiti da su ekstrakti sladića sigurni za upotrebu u umjerenim količinama pa tako ne bi trebalo piti više od 3 šalice čaja dnevno.
Isto tako može se pripremiti tako da se oko 3 grama korijena namoči u 1,5 dcl hladne vode. Potom se zagrije do vrenja i ukloni s vatre te ostavi stajati 10 do 15 minuta. Čaj se procijedi i pije svježe pripremljen dva do tri puta dnevno.
Na isti način se može pripremiti i vrlo omiljena čajna mješavina od sitno izrezanog korijena sladića s jednakim dijelovima trputca, bijelog sljeza i podbjela. Kao spomenuta čajna mješavina ili čaj samo od korijena sladića potrebno je uzeti jednu čajnu žličicu na 1 šalicu čajnog oparka i piti ga zaslađenog s medom, 2 do 3 šalice dnevno.
Upotreba sladića
U ljekovite svrhe rabi se korijen ili sok koji se dobiva iskuhavanjem korijena. Sladić se nerijetko dodaje različitim čajnim mješavinama, koje se njima slade umjesto šećerima i medom. Rabi se kao lijek protiv različitih bolesti, osobito protiv kašlja jer olakšava iskašljavanje i disanje. Isto tako dio je ljekovitih bronhi bombona koji olakšavaju disanje. Preporučuje se kod želučanih smetnji jer smiruje grčeve, liječi čir na želucu i gastritis.
Kao lijek za gastritis i čir na želucu priprema se sok tako da se 1 gram iscijeđenog soka rastopi u čaši kipuće vode i popije topao 2 do 3 puta dnevno. Ova kura se provodi više tjedana nakon čega je potrebno napraviti pauzu.
Glavna ljekovita tvar koju sadržava sladić je glicirhizin, koji je sličan saponinu i ima jednaka svojstva. Neotrovan je, a na organizam djeluje tako da rastvara i olakšava izlučivanje sluzi. Ne nadražuje sluznicu, a od ostalih spojeva sadržava malo oksalne kiseline, smolu, eterično ulje, mnogo škroba, malo tanina i masti te dušične spojeve. Upotreba korijena sladića pokazala se uspješnom u liječenju tuberkuloze u početnom stadiju.
Moguće nuspojave konzumacije čaja od sladića
Potreban je oprez jer sok od sladića ne smiju uzimati pacijenti koji imaju povišeni krvni tlak. Kao i kod svake druge ljekovite biljke, tako i kod sladića, nikada nije preporučljivo dulje vrijeme koristiti istu biljnu mješavinu ili ljekovitu biljku. Štetnost od duge upotrebe korijena sladića može biti manifestirana kao nadutost koju potiče slatka sluz korijena.
S obzirom na to da korijen sladića ima potencijalno djelovanje na elektrolite, odnosno kalij i natrij te na zadržavanje vode u organizmu, pripravci od čistog sladića nikako se ne bi smjeli koristiti dulje od 4 do 6 tjedana. Također još neki od zabilježenih nuspojava konzumacije pripravaka od sladića su natekli zglobovi i visoki krvni tlak.
Kao i sa svakom drugom ljekovitom biljkom, prije konzumacije pripravaka i čaja od sladića potrebno je savjetovati se s liječnikom.
Sušenje i čuvanje sladića
Od sladića se mogu brati, čuvati i sušiti korijen i podanci koje je potrebno sušiti na zraku prije daljnje obrade poput mljevenja.
Suhi slatki korijen sladića kupljen u trgovinama sa začinima u sušenom obliku može stajati u nedogled. Prema potrebi može se samljeti ili narezati.
Kada se samelje, sladić u prahu je sivo zelene boje te je veoma jak i potrebno ga je čuvati u dobro zatvorenoj posudi na tamnom mjestu. Ploške i štapići od korijena sladića također mogu dugo stajati ako ih se prethodno posuši.
Foto: gate 74 / Pixabay
Odgovori