Žuti čaj potječe od biljke Camellia sinesis, isto kao bijeli, crni, zeleni i oolong čaj. Najpoznatija vrsta žutog čaja porijeklom je iz pokrajine Hunan, a naziva se Silver Needle. Po dugoj tradiciji se proizvodi u Kini, a ime je dobio po svojoj žutoj boji.
Poseban je zbog načina obrade listića koji je sličan kao i kod zelenog čaja. Tako žuti čaj ima svojstva slična zelenom čaju, a onima kojima ne odgovara okus zelenog čaja, više će odgovarati svježiji i slađi okus žutog čaja. U povijesti je žuti čaj bio dostupan samo carevima jer je bio vrlo rijedak.
Razlika između ova dva čaja je ta što žuti čaj sadrži nešto vise antioksidansa od zelenog, iako ih se puno gubi prilikom obrade. Žuti čaj obiluje aminokiselinama, topivim šećerima i polifenolima te vitaminima A, C i E.
Povijest žutog čaja
Sve 4 vrste čaja rade se od biljke latinskog naziva Camellia sinesis, odnosno čajevca. Biljka čajevac se danas uzgaja širom svijeta. Žuti čaj ima dugu povijest, a smatra se kako su ga pravili seljaci koji su ga potom davali caru jer se žuta boja smatrala kraljevskom bojom. Neki ga nazivaju i "carskim čajem" baš zbog toga što se kroz povijest služio na carskom dvoru kao napitak visoke kvalitete. Važno je napomenuti da je žuti čaj zapravo neobrađeni bijeli čaj.
Žuti čaj poznat je već 1.300 godina, a u to vrijeme postojalo je oko 100 različitih, a svaka vrsta se razlikovala po svojoj tehnici pravljenja. Neko vrijeme je pao u zaborav jer su se tehnike s vremenom izgubile, a pravljenje žutog čaja postalo je neisplativo. Nakon dugo vremena proizvodnja je ponovno obnovljenja, a ulaganje i trud u njegov komplicirani način obrade se isplatio jer je zapadni svijet za njim poludio.
Uzgoj i berba žutog čaja
Iako se uzgaja samo u Kini i to u pokrajinama Sichuan, Anhui, Guangdong i Zejiang, čak je i tamo vrlo rijedak. U rano proljeće počinje berba mladog lišća koje je puno antioksidansa. Tijekom procesa sušenja i parenja mladih listića se ti prirodni sastojci ipak malo gube, no žuti čaj i dalje zadržava više antioksidansa od zelenog čaja.
Obrada i razvrstavanje žutog čaja
Iako listići žutog čaja fermentiraju više od listića zelenog čaja pri posebnoj obradi, ipak ne fermentiraju u potpunosti kao što je to slučaj kod crnog čaja.
Razlika kod obrade listića za žuti čaj jest ta da se duže suše i tako gube svoju prirodnu zelenu boju i poprimaju žutu. Ovakva obrada slična obradi zelenog čaja čini žuti čaj veoma ljekovitim. Izrazito je rijedak jer je puno lakše proizvesti zeleni čaj, pa je stoga zeleni čaj prodavaniji i poznatiji jer je jeftiniji.
Poznate vrste žutog čaja su:
- Junshan Yinzhen ili Silver Needle iz pokrajine Hunan i razlikuje se od bijelih čajeva
- Huoshan Huangya iz pokrajine Anhui
- Meng Ding Huangya iz pokrajine Sichuan
- Huang Tang iz pokrajine Zhejiang
- Da Ye Qing iz pokrajine Guangdong
Od svih vrsta žutih čajeva najpoznatiji su Huoshan Hungya i Silver Needle, koje preferiraju čajoljupci kojima ne odgovara okus zelenog čaja.
Priprema žutog čaja
Za žuti čaj potrebno je kuhati vodu na temperaturu od 70 do 80°C jer stavljanje čaja u kipuću vodu uzrokuje uništavanje i gubljenje okusa samog čaja.
Na jednu litru vode stavlja se oko 20 g čaja, odnosno na 2 dl vode oko 4 g čaja ili 1 čajna žličica.
Tako pripremljeni čaj se ostavi oko 3 minute. Nakon 3 minute možete ga procijediti i uživati u ispijanju ovog nadasve ukusnog napitka.
Preporučuje se ne dodavati nikakve dodatke čaju koji mogu utjecati na promjenu okusa, a ako vam se ne sviđa okus možete mu dodati med ili sladilo. Uz žuti čaj se ne preporučuje dodavati mlijeko, a ako se i odlučite staviti neke dodatke, treba imati na umu da ne pretjerujete jer treba uživati u originalnom okusu čaja.
Upotreba žutog čaja
Ljekovita svojstva žutog čaja su jako slična ljekovitim svojstvima zelenog čaja. S obzirom na to da imaju vrlo sličan sastav i gotovo ista svojstva, potrebno je napomenuti kako se s vremenom sve više počela istraživati upravo ljekovitost žutog čaja.
Gubitak težine
Poznato je da je konzumacija žutog čaja jako dobar način za gubitak kilograma odnosno mršavljenje. Tajna žutog čaja je u bogatstvu enzima pod nazivom polifenola epigalokatehin galata (EGCG) koji potiče sagorijevanje viška masnog tkiva, stimulira oksidaciju masti i povećava potrošnju energije. Mnoga istraživanja su pokazala kako je ova vrsta čaja izuzetno dobra za prirodan način mršavljenja. S obzirom na njegova svojstva i utjecaj na metabolizam, žuti čaj je zbog navedenog enzima velika pomoć i u prehrani jer svojim djelovanjem povećava količinu energije koja je potrebna da bi probava funkcionirala. Pozitivno utječe na prirodno poticanje sagorijevanja masti, a tijelo tako sposobnije regulira težinu. Jako je dobar u borbi protiv viška kilograma.
Njega kože
Kao i zeleni čaj, posjeduje mnoge antioksidante koji sprječavaju znakove starenja, smanjuju pojavu starih bora, pjega, ožiljaka i mrlja.
Detoksifikacija tijela
Žuti čaj je stimulans za jetru te može ubrzati proces oslobađanja toksina iz našeg tijela, tako da smanjuje metaboličko opterećenje.
Regulacija probave
Žuti čaj ima protuupalna sredstva koja pomažu u smanjenju poremećaja rada crijeva i reguliranju rada crijeva te sprječava simptome poput zatvora i proljeva.
Dobar za dijabetičare
Mnogo je tvrdnji vezanih uz dobrobit žutog čaja, a neke od njih su da antioksidansi i flavonoidi iz žutog čaja pomažu normalizirati oslobađanje inzulina i glukoze u našim tijelima, što može biti vrlo dobro za sve dijabetičare i one koji imaju rizik od te bolesti.
Prije upotrebe i konzumacije žutog ali i svakog drugog čaja u svrhu sprečavanja svih navedenih oboljenja i bolesti, trebalo bi konzultirati liječnika.
Moguće nuspojave konzumacije žutog čaja
S obzirom na to da žuti čaj sadrži jako potentne sastojke, moguće su i neke nuspojave poput tjeskobe, nervoze, povišenog krvnog tlaka, stresa, glaukoma i gastrointestinalnog stresa. Kao i bilo koja druga vrsta čaja, tako i žuti čaj sadrži kofein, a prekomjerna konzumacija ovog čaja može povećati krvni tlak i hormon stresa, što u konačnici može pogoršati anksiozne poremećaje i dovesti do nervoze. Zato je preporuka da se žuti čaj, kao i svaki drugi, pije u umjerenim količina i to najviše do dva puta dnevno po jedna šalica.
Pakiranje i čuvanje žutog čaja
U prodaji se žuti čaj može pronaći u filter vrećicama ili u rinfuzi. Od velike važnosti je da kupljeni žuti čaj bude dobro zapakiran u vakuumiranoj ambalaži kako ne bi dolazio u doticaj s vanjskim zrakom. Yinzhien žuti čaj dolazi u rinfuzi ili kao "bulk" čaj, a to je čaj najviše kvalitete odnosno prve klase. U filter vrećice se nerijetko stavlja čajna prašina odnosno "tea dust" i to je čaj treće klase, poznatiji kao čaj u tragovima.
Nije preporučljivo da se žuti čaj čuva duže od nekoliko mjeseci jer je manje otporniji na oksidaciju od bijelog i zelenog čaja. Ako planirate čuvati žuti čaj duže vrijeme, trebate ga pohraniti na hladno i tamno mjesto. Posuda u koju želite pohraniti čaj treba imati što manje zraka u sebi te ju treba držati što dalje od drugih aroma. Isto tako vrlo je važno upotrijebiti ga do naznačenog datuma upotrebe koji je otisnut na pakiranju.
Foto: yangjoy999/Pixabay
Odgovori