Gabion ograde su zapravo košare sa žičanom mrežom koje su kompaktno ispunjene kamenjem koje se koristi kao moderni zidni sustav. Prije više od 7.000 godina, rane strukture gabionskog tipa štitile su obale Nila, a u srednjem vijeku gabioni su se koristili kao vojne utvrde. U novijoj povijesti gabione intenzivno koriste građevinari kako bi stabilizirali obalu rijeka, padine protiv erozije te autoceste. Danas se često koriste u dvorištima i vrtovima, blagodat su za krajolik jer radi se o atraktivnom, učinkovitom i jeftinom zidnom sustavu. Kod uređenja krajolika gabionski zidovi mogu stabilizirati tlo, podržati zemljani zid, sprječavati eroziju...
Naziv gabion ograde potječe iz stare talijanske riječi gabbione što u prijevodu znači veliki kavez. Ove vrste ograda mogu se puniti bilo kojom vrstom anorganskog materijala poput opeke, krhotina betona ili kamena. Kavezi imaju oblik zavarene mrežice koja je izrađena od čvrstog obloženog, pocinčanog ili nehrđajućeg čelika za koji nema straha da će se savijati prilikom punjenja kamenjem.
Primarno se gabioni koriste kao građevinski elementi u vidu potpornih i samostojećih zidova, primjenjuju se prilikom izgradnje puteva, mostova, nasipa, nosećih zidova, u niskogradnji te primjerice vodenih brana. Gabioni mogu poslužiti i kao samostojeće ograde, odnosno zidovi, a često se upotrebljavaju i kao arhitektonski element u uređenju vrtova i dvorišta.
Budući da se gabioni izrađuju od heksagonalnih upletenih žica ili pocinčanih čeličnih šipki, kvadratne košare se jednostavno pune kamenom ili kombinacijom raznih materijala, koji su otporni na atmosferske utjecaja i smrzavanje. Ovakve samostojeće košare punjene kamenjem u vrtovima se mogu koristiti i kao košare za cvijeće, klupe za sjedenje ili utvrđivanje rubova putova, za vanjsko okruženje kamina, temelje ograda, okruženje ribnjaka i biljaka pa čak i za stupove za slavine.
Konstrukcija gabion ograde
Gabion ograde mogu biti i projekt koji možete napraviti i sami, iako su u mnogim specijaliziranim prodavaonicama dostupne i već gotove i ispunjene ograde. Za ovaj projekt može se naručiti metalna konstrukcija, odnosno nasipna košara, koja se isporučuje u dijelovima, koje je lako spojiti. Dolazi od šest stranica, spiralne žice, distancera i naravno priloženih uputa.
Ovih šest stranica su zapravo mreže od čeličnih žica debljine 4-5 mm od cinka i aluminija. Spiralna žica je također od čelika, debela je 3 mm te siltina cinka i aluminija. Distanceri su čelične žice debljine pet milimetara od siltinog cinka i aluminija.
Od široke palete proizvoda, u ponudi su i samopostavljivi gabioni koji se lako i jednostavno postavljaju na izabrano mjesto. Velike su mogućnosti što se tiče oblika, dimenzija kao i ispune od različitih vrsta materijala ili različitih vrsta kamenja.
Dimenzije gabiona su standardne i limitirane na širine otvora 5 x 10 cm te 10 x 10 cm, širine su 30, 50 i 100 cm, a dužine 30, 50, 100, 150, 200 i 300 cm dok je visina gabiona dostupna u dimenzijama od 30, 50 i 100 cm.
Jedna od mogućnosti montaže gabiona je da se stranice gabiona povežu uz pomoć spiralne žice, a uz šest stranica dobije se i sav potreban materijal za montažu. Ona omogućuje diskretno vezanje elemenata, odnosno žičanih mreža, ima točno oblikovane rubove te jednostavnu izvedbu kutova. Pritom se štedi materijal i omogućuje visoka stabilnost. Odlično je rješenje za suzbijanje bočnih pritisaka.
Isto tako gabioni se mogu povezivati i nasadnim vezama, iako se tu radi o stranicama koje su nešto drukčije od gabiona. One imaju spiralni vez, a stranice završavaju petljom. Postava je također jednostavna, a posebna jer omogućava znatne uštede u materijalu.
Kod izračuna materijala potrebno je uvijek izračunati deset postotnu rezervu. Kod punjenja i ispune gabiona bitno je paziti da ne bude praznina kako biste postigli uredan i lijep izgled. Kamen se polaže tako da se njegova pločasta strana okrene prema mreži. Za punjene gabiona koriste se kameni različite granulacije, od 50 do 200 mm. Tu se može koristiti i drobljeni mramor koji može biti ružičasto bijeli, Verona crveni, Varrara bijeli, chateu bež ili klasični bijeli, a odlična ideja je drobljeni granit i bazalt.
Puni se tako da se ostavi što manje praznog prostora, što iziskuje određenu spretnost i stupanj pažnje. Ispuna mora biti blago iznad površine gornjeg ruba radi toga što se kasnije slegne, a bočno se kamenje postavlja s plosnatom stranom prema žici. Moguće je napraviti i takozvanu monolitnu postavu. To znači da ide gabion na gabion ili gabion uz gabion, tako da se susjedne košare međusobno povežu uz pomoć spiralne žice koja će doći u kompletu u svim varijantama. Tako se mogu dobiti ljepši spojevi i bolja stabilnost, a pritom se znatno uštedi na materijalu, jer nema dvojnih zidova i dna te je samo jedna spiralna ili nasadna žica radi povezivanja.
Tu su i pomoćni materijali stupova za zidove debljine 30-ak cm. Stupove je potrebno zabetonirati u temelje na razmak od dva metra kod samostojećih zidova koji su viši od metar i pol zbog statičnosti. A isto to je potrebno uraditi i kod terasiranja na visinama od jednog metra jer postoji opasnost od klizanja terena. Dostupne su tri veličine i to za zid visine 120 cm, za zid visine 150 cm, 170 cm te za zid visine 200 cm, 240 cm. Ovi stupovi su čelični i pocinčani u debelom sloju. Košare su dimenzija dužine 25 cm, širine 25 cm i visine 75 cm, a nužno ih je postaviti u temelje kod zidova visine iznad metar i pol, a rebrasto armaturno željezo može biti 8 i 12 mm.
Prednosti i nedostaci gabion ograde
Gabioni izgledaju prirodno, a ako se koriste materijali koji su iskopani na samom terenu građevine, lijepo mogu povezati kuću i krajolik. Tada su i troškovi potrošnje goriva i prijevoza eliminirani, što je značajan dio uštede. Često ljudi punjenje biraju i radi estetskih atributa ili materijala koje mogu iskoristiti sa same građevinske lokacije. Koriste se kao sustav hlađenja u vrućim područjima te pružaju pasivno hlađenje i kretanje zraka uz odgovarajuću ventilaciju.
Gabion ograde su propusne i ne mogu biti oštećene bilo kakvim kretanjem vode. Isto tako jednostavne su za instalaciju i imaju ugrađenu snagu, jer kameno ili neko drugo punjene ograde leži na tlu i ispod sebe tako da zbog te snage nisu potrebni temelji. Učinkovitost i snaga gabion grada s vremenom se može povećati kako vegetacija i mulj budu popunjavali praznine i ojačavali strukturu.
Jedna od prednosti gabion ograda s obzirom na kruće strukture je to da na gabione kretanje tla ne utječe negativno. Gabion ograde opisuje i dugotrajnost. Naime, kamenje je najčešći način punjena, a koristi se zbog stabilnosti, dugovječnosti i trajnosti.
Iako gabionske ograde imaju više prednosti nego nedostataka, potrebno je spomenuti i nedostatke. Glavni nedostaci gabionskih konstrukcija su da je ozelenjivanje dugotrajan proces, te da stabilnost cijele konstrukcije opada s njezinom visinom. Pomanjkanje stručnog nadzora pri izgradnji je također nedostatak, a vrijeme ručnog rada može povećati troškove.
Ovakve konstrukcije prilagođavaju sve većim ekološkim i estetskim zahtjevima, posebice u urbanim sredinama. Mnogi stručnjaci bave se istraživanjima kako odabrati tehnički najprihvatljivije inovacije. Upotreba gabionskih konstrukcija predstavlja iznimno učinkovito rješenje za zaštitu cesta te su potporni zidovi od gabiona izravna potpora nasipa ceste ili zaštita zasjeka iznad ceste. Prikladni su za stabiliziranje manjih klizišta uz ceste jer se mogu izvoditi na kratkim dionicama, a time se izbjegava dodatni poremećaj već nestabilne kosine.
Foto: PIRO4D / Pixabay
Odgovori