Ako imate dobro osmišljen vanjski prostor, provodit ćete u njemu i više vremena. A što ste više vremena u prirodi i na otvorenom, bit ćete i sretniji i opušteniji. A jeste li znali da je vrtlarenje i dokazano najbolja antistres terapija? Otvoreni prostor je i stambeni prostor, posebice tijekom toplih mjeseci kada većinu vremena provodimo vani. Stoga mu treba posvetiti vremena kao bilo kojoj drugoj prostoriji u vašem domu.
U nastavku vam donosimo savjete kako možete urediti i poboljšati svoj vrt bez skupih i složenih ulaganja. Tako ćete uštedjeti vrijeme i novac, a vaš vrt će izgledati lijepo i bit će funkcionalan.
Promijenite pH vrijednost tla
Ako vam ne uspijeva uzgoj voća, uzgoj povrća ili nekih ostalih ukrasnih drveća ili biljaka, možda je problem u pH vrijednosti tla. Tlo može biti previše lužnato ili kiselo, a želite li uzgojiti pojedinu biljku, trebat ćete znati i koja joj točno pH vrijednost tla odgovara.
Ne trebate plaćati skupe laboratorijske analize tla. Poslužite se sastojcima iz svog kućanstva i obavite sami testiranje. Bit će vam dovoljna šaka zemlje koju je potrebno pomiješati s vodom i dobiti blato. Tada u blato ulijte alkoholni ocat. Ako se blato počinje pjeniti pH vrijednost tla je iznad 7, odnosno tlo je alkalno. Ako ne dođe do reakcije, napravite novu mješavinu zemlje i vode te mu sada dodajte sodu bikarbonu. Ako dođe do pojave mjehurića, pH vrijednost tla je ispod 7, odnosno tlo je kiselo. Ako i u ovom slučaju izostane reakcija, tlo je neutralne pH vrijednosti, 7.
Svatko od nas ponekad kupi sok ili pivo u plastičnoj boci. Savjetujemo vam da ih ne bacate jer upravo su vam one potrebne za navodnjavanje vašeg vrta. Kada ne možete zalijevati vrt, plastična boca je jedini materijal koji ćete trebati. Bez skupih ulaganja u sustave za navodnjavanje. Dovoljno je samo probušiti malenu rupicu u čepu, napuniti bocu vodom i položiti je u tlo tako da čep bude upiknuti u zemlju. Voda će sporo otjecati u tlo, a vi ćete biti mirni do tjedan dana. Bit će vam potrebna jedna boca po biljci.
Posadite biljke u kartonske kutije od jaja
Ne trebate kupovati jednokratne kartonske ili plastične posude u koje ćete sijati biljke u proljeće. Spremite kutije od jaja i posadite biljke u njih. Veličina jednog utora u kojem je stajalo jaje, idealna je veličina za presadnice. Napunite kutiju od jaja zemljom i položite sjeme. Budite oprezni kod zalijevanja. S obzirom na to da karton apsorbira vlagu, spriječit će sušenje zemlje. Stoga, zalijevajte umjereno i samo po potrebi.
Isplanirajte sadnju
Ako planirate imati vrt narednih pet godina počnite od sadnje sjemena, manjih lonaca i slično jer ćete na strpljenju i vremenu uštedjeti puno novca. Vrt treba biti dio vaše dnevne rutine, a to ćete postići sadnjom nečega što se može jesti/upotrebljavati svakodnevno, recimo peršin. Nemojte započinjati sadnju ako ne planirate dugoročno održavati i saditi. Ulaganje u kvalitetu materijala daje vašem vrt dobru početnu strukturu. Kupite lijep alat u kojem ćete uživati koristeći ga do kraja života (ili barem dok ne dotraju).
Ne bacajte stare ljestve
Ako imate malu terasu ili balkon, iskoristite stare ljestve koje u trenu mogu postati idealne police za biljke. Preko svake prečke vodoravno položite dasku i dobili ste idealno mjesto za uzgoj cvijeća, začina ili bilo koje druge biljke koja raste u tegli. Odaberite širinu daske s obzirom na prečke.
Vertikalni vrtovi
U posljednje vrijeme sve se više spominju vertikalni vrtovi. Riječ je o vrtovima na malim prostorima, obično u urbanim sredinama u kojima nema dovoljno prostora za klasični vrt. Ako i vi imate mali komad dvorišta, ne znači da ne možete biti okruženi zelenilom i uzgajati bilje. Vertikalni vrtovi idealni su za uzgoj začina na balkonu, ali i bilo kojih drugih biljaka koje mogu uspijevati u teglama. Postoje brojne kreativne ideje za uređenje vertikalnog vrta, a vi morate postavljanje će ovisiti hoće li se on nalaziti na drvenoj, žičanoj ili betonskoj ogradi. Biljke možete saditi u plastične boce, platnene ili drvene posude. Izbor je na vama.
Ukrasne trave
Ako uzgajate voće ili povrće, zašto u slobodnim dijelovima vrta ne biste posadili ukrasne trave? Velika prednost ukrasnih trava je ta što su otporne na sušu pa s njima nećete imati previše brige kao s ostalim biljkama. Osim toga, ukrasne će trave oživjeti vaše dvorište u jesenskim i zimskim mjesecima kada u njemu ne rastu ostale biljke. Odlična ideja je da ih posadite uz biljke niskog rasta. Tako ćete stvoriti dinamičnije okruženje. A ako želite zaštititi svoju privatnost od radoznalih susjeda, poslužit će i kao ograda. Najčešće se koristi pampas trava čije boje od plave, zelene do sive oduševljavaju svakog vrtlara.
Sada kada ste sve isplanirati i proveli u djelo, vjerujemo da vaš vrt izgleda upravo onako kako ste ga i zamišljali. Pogled koji se pruža s prozora sobe ili dok sjedite i odmarate u svom vrtu, treba biti opuštajuć i relaksirajuć. Kod izbora biljaka, materijala i svih ostali dekoracija slijedite svoj stil i uvijek pridajte više pozornosti osobnosti nego savršenstvu.
Foto: fietzfotos/Pixabay
Odgovori