Često se bolesti na orhidejama ne primijete dok ne uzmu maha. Stoga je jako važno redovito pregledavati biljke, ispod i iznad lišća te oko korijena biljke. I cvjetovi orhideje mogu biti zahvaćeni.
Nabrojat ćemo nekoliko bolesti koje mogu zahvatiti orhideje. Ako je vaša orhideja bolesna, a rast joj je kržljav, nemojte očekivati da obilno procvjeta - ili čak uopće. Pripazite da biljka dobiva dovoljno svjetlosti i da ju ne treba presadtiti jer joj je korijen blokiran.
Bolesti orhideja
U nastavku se nalaze najčešće bolesti orhideja i rješenja kako i kada ih je moguće spriječiti i izliječiti.
Ušenjak latica
Gljivična bolest koja napada širok niz biljki s mekim tkivom. U staklenicima ju uglavnom uzrokuje visoka vlažnost koja rezultira tamno-smeđim ili crnim točkicama s ružičastim rubovima na laticama. Kod orhideja se uglavnom pojavljuje u ranu jesen, na vrstama Cattleya i Phalaenopsis.
Cvijeće s ovim problemom se odmah uoči. Uklonite ga i spalite te pripazite da vlaga po noći nije previsoka. U hladnim uvijetima, u jesen, osigurajte dodatnu toplinu.
Čađava plijesan
Crne ljivice koje rastu na medljici koju izlučuju uši i druge štetočine koje sišu sok. Crne gljivice se šire po lišću i drugim dijelovima. Obrišite ih s lišća mekom, vlažnom krpom, a zatim isperite čistom vodom. Zatim, kako biste spriječili pojavljivanje plijesni, poškropite sistemskim insekticidom kako biste uništili insekte koji sišu sok.
Smeđe mrlje
U Sjevernoj Americi poznate su kao smeđa trulež. Bakterijska su bolest koja zahvaća Phalaenopsis, Paphiopedlium i Cattleya orhidehe. Rani znakovi infekcije su meka, vodenasta područja lista koja ubrzo postaju smeđa ili crna, a zatim se šire. Posebno na Cattleya orhidejama, a uglavnom na starom lišću , mrlje se pojavljuju u obliku točkica. Na Phalaenopsis orhidejama uglavnom počinje kao meka nabubrena ozljeda, koja kasnije postaje smeđa ili crna.
Zaražena područja treba odrezati oštrim, čistim nožem i spaliti kako bi se spriječilo širenje infekcije. Posipajte izrezane površine fungicidom. Teško ih je iskorijeniti kada se jednom pojave u skupini orhideja.
Hrđa
Ružna bolest koja posebno prevladava na Cattleya, Epidendrum, Laelia i Oncidium orhidejama. Na donjoj se površini lista razvijaju narančasto-žute mrlje, dok gornja strana lista ima žuto-zelena, šarena područja direktno iznad mrlja.
Teško je iskorijeniti hrđu pa je najbolje da izolirate jako zahvaćene biljke ili ih spalite. Uvijek pažljivo pregledajte nove biljke.
Virusi
Njihova prva svrha je koristiti biljke kao domaćine, a ne ubiti ih. Jednom kad se biljka zarazi postane jako teško iskorijeniti virus. Na kraju zaražene biljke morate spaliti. Virusi se šire ili preko zaraženog tkiva koji se kultivira ili preko insekata koji sišu sok, poput uši. Stoga je jako važno spriječiti pojavu insekata i kupovati samo zdrave biljke.
Izvor: David Squire - Bolesti biljaka i štetočine, Foto: manfredrichter/Pixabay
Odgovori