Mnogi početnici u sadnji ne znaju da se i zimi može uzgajati velik broj vrsta voća, povrća i cvijeća. Ako želite produžiti vegetacijsku sezonu, to znači da imate novu priliku za sadnju, a jesen je idealno vrijeme za to. Početak rujna je jedno od najboljeg doba godine za sadnju lukovica cvijeća koje cvjetaju na proljeće, jednogodišnjih i višegodišnjih biljaka i povrća te drveća, grmlja i trajnica. Hladnije temperature i kiša pomoći će biljkama da uspostave jači korijenski sustav prije zime.
Što više posla odradimo u jesen, manje ćemo radova morati napraviti u vrtu idućeg proljeća. Krajnje je vrijeme da se pripremite za sadnju novih biljaka, presađivanje onih koji nisu na mjestu koje vam se sviđa i sadnju lukovica koje će uljepšati vaš vrt sljedeće godine. Ujedno je i odlična prilika za skladištenje novih biljaka koje nađete na rasprodaji, dijeljenje zaraslih grmova, prikupljanje reznica i sjetvu sjemena.
Ako ste u prošlosti imali jako malo uspjeha s jesenskom sadnjom, možda birate pogrešne biljke. U nastavku se nalazi nekoliko biljaka koje možete posaditi u svoj jesenski vrt, plus savjeti kada i kako ih posaditi za najbolje rezultate.
Sadnja lukovica u jesen
Jesen je idealno vrijeme za sadnju lukovica cvijeća koji cvjetaju u proljeće. Prema vrsti podzemnog dijela, biljke se mogu podijeliti na podanak, gomolj i lukovicu. Podanak imaju šumarica, đurđica i perunika, gomolj imaju begonija, ciklama, gladiola i šafran, a lukovice tulipan, visibaba, zumbul i narcis.
Važno je odmah ih posaditi u zemlju, jer im treba dug zimski san kako bi se pripremili za svoj proljetni rast. Počevši od kasnog ljeta, u katalozima lokalnih vrtnih centara naći ćete široku lepezu lukovica. Ali ne ograničavajte se na najčešće vrste. Proširite repertoar svog vrtnog cvijeća isprobavajući nešto novo.
Kada posaditi lukovice
Pričekajte sa sadnjom lukovica sve dok noćne temperature ne budu oko 10°C barem dva tjedna kako bi tlo imalo priliku da se ohladi i cvijeće ne bi počelo rasti prerano. Da biste im dali dovoljno vremena da se ukorijene i uspostave korijenski sustav, pokušajte ih posaditi najmanje šest tjedana prije nego što se u vašem području može očekivati prvi mraz koji smrzava tlo (obično u listopadu u hladnijim dijelovima i u studenom ili kasnije u toplijim dijelovima).
Ako još uvijek niste posadili svoje lukovice u zemlju do rane zime, posadite ih čim se tlo malo odmrzne. Ako ih predugo čuvate neposađene, uzrokovat će sušenje lukovice i ona neće biti dovoljno kvalitetna za sadnju. Druga je mogućnost da posadite svoje lukovice u tegle i prekrijte s nekoliko centimetara malča te ostavite da prezime na zaštićenom vanjskom prostoru.
Kako posaditi lukovice
Kada kupujete lukovice, kupite nekoliko sorti s različitim rasponom razdoblja cvatnje kako biste mogli uživati u cvatnji od ranog do kasnog proljeća. Posadite šiljastih kraj lukovice do dubine otprilike tri puta više od njihovog promjera (za većinu lukovica tulipana i narcisa to je otprilike 15 do 20 cm). Za bolji uspjeh sadnje posadite ih u skupine od pet ili više, umjesto da jednu lukovicu sadite u zemlju. Kamuflirajte ih s lišćem i grančicama sve do proljeća.
Jesenska sadnja jednogodišnjih biljaka
Kad stigne jesen, naši su vrtovi umorni od sunca i bogatog ljetnog rađanja, trebaju infuziju boja. Sadnjom jednogodišnjih biljaka koje cvjetaju i rastu tijekom hladnih sezona, osvježit ćete vaš vrt tijekom studeni ili čak i duže. Maćuhice su među najotpornijim i najživopisnijim jednogodišnjim biljkama, a ostale vrste koje mogu prezimiti vani su gromotulja, zijevalica, afrička ivančica, karanfil, lobelija i različak. Iako su ovo zapravo trajnice i najbolje ih je posaditi u proljeće, one se u jesen u sjevernim klimama tretiraju kao jednogodišnje biljke i rastu u mnogo nijansi koje nadopunjuju jesenju paletu boja.
Cvjetne jednogodišnje biljke nisu vaše jedine mogućnosti za dodavanje jesenskom vrtu. Također možete posaditi malo ukrasnog kelja i kupusa, koji imaju lijepe pastelne nijanse bijele, ružičaste i ljubičaste boje.
Vrijeme sadnje
Ako kupujete biljke od lokalnog rasadnika, obično ih možete posaditi u vrt odmah, ali najbolje će uspjeti ako pričekate dok dnevne temperature ne ostanu ispod 25°C. Neke biljke koje uspijevaju u hladnoj sezoni, posebno mahune, lako se uzgajaju iz sjemena ako se sije u vrt u kasno ljeto.
Savjeti za sadnju
Neka vaše jesenske jednogodišnje biljke cvjetaju duže uklanjanjem potrošenih cvjetova. Na mjestima gdje su zime blage, jesenske mahune često će preživjeti i početi rasti na proljeće ako su zaštićene slojem malča.
Sadnja povrća u jesen
Možete nastaviti berbu mnogih sorti povrća u jesen sadnjom brzorastućih sorti iz sjemena ili kupnjom sadnica iz lokalnih vrtnih centara. Jesen je sjajno vrijeme da posadite još jedan usjev proljetnog zelenila poput špinata, listova salate, rukole i gorušice jer im je za klijanje sjemena potrebno hladnije tlo i brzo sazrijevaju. Brzo rastuće korijensko povrće poput rotkve, rotkvice i repe također uspijevaju u hladnim uvjetima i treba im manje od dva mjeseca za rast i razvoj. Jesen je također dobro vrijeme za sadnju luka i češnjaka za berbu u kasno proljeće ili ljeto sljedeće godine.
Vrijeme sadnje
Kako biste odredili optimalno vrijeme za sadnju jesenskih kultura iz sjemena, morat ćete malo računati. Provjerite na poleđini paketa sjemena "dane do sazrijevanja", a zatim odbrojavajte unatrag od prosječnog datuma prvog mraza na vašem području. Budući da će stopa rasta vaših biljaka usporiti kako se dani skraćuju, oduzmite još tjedan ili dva kako biste odredili datum sjetve. U većini slučajeva treba se držati usjeva koji sazrijeva za 70 dana ili ranije, osim ako ne živite u klimi s blagim zimama. Ako uzgajate sorte otporne na mraz ili započinjete s presađivanjem, dobit ćete na vremenu.
Savjeti za sadnju
Ako sadite svoje sjeme na područje na kojem ste nedavno pobrali ljetne kulture, nećete morati ponovno obrađivati tlo. Jednostavno prođite lagano kroz tlo kako biste olabavili vrh zemlje i pomiješajte s kompostom ili drugom organskom tvari kako biste zadržali vlagu. Možete saditi i u tegle u kojima ste uzgajali ljetne jednogodišnje biljke tako da ih napunite jestivima za hladnu sezonu. Neke opcije za tegle i lonce uključuju zelenu salatu, špinat, kelj, blitvu, rotkvice i mrkvu. Na jesen mnogi vrtni centri prodaju sjeme povrća koje raste tijekom hladnijeg vremena po povoljnim cijenama. Iskoristite prednost i kupite više nego što vam treba jer preostale sjemenke možete spremiti za sadnju sljedećeg proljeća.
Sadnja drveća, grmlja i trajnica u jesen
Jesenja sadnja drveća i grmlja nudi niz prednosti u odnosu na proljetnu sadnju. Hladnije temperature ovim biljkama će biti lakše, pa je manja mogućnost da pate od toplinskog stresa. Kad temperature zraka postanu hladnije od tla, usporava se novi rast, što biljkama omogućuje usmjeravanje energije na razvoj korijena. Vlaga od padavina također pomaže drveću i grmlju da uspostave snažne korijenske sustave. Većina listopadnog grmlja može se uspješno posaditi u jesen.
Proljetno cvjetajuće zimzelene biljke, poput rododendrona i drugih azaleja, također preferiraju jesenju ili ranu proljetnu sadnju. U vrućim klimama jesenska sadnja u voćnjaku je idealna jer korijenski sustav biljke ima više vremena za uspostavljanje tijekom jesenskih i zimskih mjeseci. Osim sadnje novog grmlja i drveća, jesen je najbolje vrijeme za podjelu ili premještanje trajnica koje trebaju više prostora za rast, posebno onih koje cvjetaju u proljeće ili ljeto, na primjer ljiljana, irisa i božura.
Od drveća možete posaditi crveni drijen, magnoliju, judino drvo, japanski javor i tamariku.
Vrijeme sadnje
Raspodijelite i premjestite trajnice najmanje nekoliko tjedana prije očekivanog prvog mraza na vašem području kako bi vaše biljke imale vremena za oporavak od šoka presađivanja i uspostavljanje novih korijena. Za drveće i grmlje računajte najmanje četiri do šest tjedana prije nego što se zemlja smrzne kako bi im se omogućilo dovoljno vremena da se ukorijene. Ako čekate studeni ili prosinac za sadnju, riskirate loš rast korijena.
Savjeti za sadnju
Većina stabala, grmlja i trajnica posađenih u jesen ne razvijaju gornji dio biljke, pa im nije potrebno mnogo brige. Nakon sadnje usredotočite se na pružanje idealnih uvjeta za rast korijena dobro ih zalijevajući dok se tlo ne smrzne. Također, prekrijte vrtne gredice s nekoliko centimetara organskog malča, poput usitnjene kore ili lišća, kako bi tlo duže bilo toplo i kako bi se smanjila šteta od zimskih ciklusa smrzavanja i odmrzavanja.
Foto: beatricedarugna / Pixabay
Odgovori