• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Vrtlarica.hr

sadnja i uzgoj biljaka

  • Cvijeće
  • Grmlje
  • Drveće
  • Sukulenti
  • Voće
  • Povrće
  • Žitarice
  • Samoniklo bilje
  • Maslinarstvo
  • Vinogradarstvo
  • Industrijske biljke
  • Uređenje vrta
  • Gljive
  • Začini
  • Čajevi
  • Zimnica
uzgoj jagoda na balkonu

Uzgoj i sadnja jagoda na balkonu - sve što trebate znati

Autor: Martina P.

  • 1 Uzgoj jagoda na balkonu
  • 2 Uzgoj jagoda u bačvi
  • 3 Uzgoj jagoda na foliji, u mini tunelima i posudi od paleta
  • 4 Kako napraviti posudu za uzgoj jagoda

Jagode su jedno od omiljenijih voćaka za uzgoj u posudi, a najviše zbog toga što se zaista vidno može uočiti njihov napredak, bez obzira na to da li se sade u posebnoj posudi za sadnju jagoda, u posudi na prozorskoj dasci ili u običnoj posudi. No, za početak riješimo jedno. Jeste li znali da se jagoda botanički ne može svrstati niti u voće niti u povrće? Iako je nutricionistički i izgledom slična voću, riječ je o zapravo odebljaloj cvatnji na stabljici.

Najveća prednost koju nudi uzgoj jagoda u posudama jest manja vjerojatnost da će ih puževi izgristi jer su podignute od tla. Ovo je odličan način sadnje jagoda ako želite imati neoštećene plodove, a pritom ne volite koristiti sredstvo za trovanje puževa.

Jagode se mogu saditi u posude za sadnju jagoda s otvorom koji ima obode. Može se izraditi posuda na više razina, primjerice od tri plitke posude od terakote od kojih je najviša najmanjeg promjera. U svaku se stavi kompost, a zatim ih se posloži jedna na drugu počevši od najveće.

Jagode se može saditi uz rubove nižih posuda i u sredinu najviše posude, tako se formira planina od jagoda. Kako bi povećali nasade jagoda i ako želite imati dulje vrijeme mnogo jagoda, trebate pažljivo birati rane, srednje i kasne sorte, pritom imajući na umu da je idealno da ih imate više vrsta. Jagode koje se uzgajaju u posudama ne rađaju toliko plodova kao one što se uzgajaju u zemlji na vrtu.

Uzgoj jagoda na balkonu

S obzirom na to da jagode uspijevaju u svim našim krajevima, i mogu obilno rađati s vremenom, bila bi prava šteta da ih nema u svakom vrtu, a ako nemate vrt, onda barem na balkonu, gdje možete napraviti pravi mali jagodnjak o kojem se mogu brinuti i vaša djeca. Jagode uspijevaju i čak u sandučićima na prozorskoj dasci, te su višegodišnja biljka koju je nakon prve tri godine moguće i uspješno rasaditi.

Jagode razvijaju nove male biljke koje su zovu vriježe i koje se u ranu jesen mogu posaditi kako bi već drugu godinu dale plod. Prilikom sadnje jagoda prvi puta, najbolje je u dobrom rasadniku nabaviti nekoliko grmova, te ih posaditi na razmak oko 20 cm-a. Bitno je dobro obraditi zemlju, te iako vole vlažno tlo voda ne smije stajati. Preporučuje se i gnojenje stajskim gnojem te redovito zalijevanje.

U ranu jesen i proljeće je optimalno vrijeme za sadnju, ali nikako ne kasnije od svibnja jer su tada već rane sorte spremne za berbu. Kada se jagode sade treba paziti na dubinu jer srce biljke mora biti iznad zemlje kako ne bi istrunulo. Puzajuće jagode su idealne za uzgoj u bačvicama i drugim posudama na balkonu koje su u zadnje vrijeme dosta zastupljene i poznate i kod nas. Isto tako moguće ih je saditi u teglama, plastičnim olucima, kantama i buradama, ali i u vertikalnim gredicama koje možete napraviti od starih paleta.

Idealna su voćna vrsta jer zauzimaju mali prostor, a za amatere se preporučuje da sade stalno rađajuće sorte jagoda kako bi se s male površine osigurale jagode za prehranu tijekom cijelog ljeta.

Uzgoj jagoda u bačvi

Za uzgoj jagoda na balkonu možete iskoristiti staru bačvu, specijalno izrađene zemljane lonce koji imaju otvore ili drveno vjedro. Koju god posudu izabrali, na njoj je potrebno napraviti niz rupa koje su široke približno 6 cm-a, a razmak između njih mora biti od 15 do 20 cm-a. Treba probušiti i dno izabrane posude te je postaviti na 4 cigle.

Sunčano mjesto na balkonu je idealno za uzgoj jagoda, a kako bi se postigla povoljna cirkulacija zraka, posudu u koju ste zasadili jagode je potrebno odmaknuti od zida barem pola metra. Na sredinu posude okomito se postavlja plastična cijev koja je gusto izbušena ili pak cilindar od metalne mreže, koji ovisno o vrsti mreže, ima promjer od 6 do 10 cm-a.

Dno izabrane posude se prekriva slojem rahle ilovače, te se također do polovice puni cilindar ili cijev koja je smještena u sredinu.

Nakon toga započinjete s punjenjem posude plodnom zemljom, a kada je napunite do prve serije rupa, sadite sadnice jagoda i tako nastavite redom pritom zalijevajući svaki sloj.

Prilikom uzgoja jagoda na terasi ili balkonu najbolje je nabaviti sadnice pod nazivima "četiri godišnja doba" ili "mjesečarke" koje iako se ne odlikuju jako bogatim urodima, ipak neprestano cvatu i daju plodove od početka ljeta pa sve do jeseni.

Preporučuje se da se sadnice nakon 3 do 5 godina zamijene kako bi se postigla veća rodnost.

Uzgoj jagoda na foliji, u mini tunelima i posudi od paleta

U vrtu ali i na balkonu, u izabranim posudama mogu se uzgajati i jagode na foliji koje imaju određene prednosti. Prednosti su brže sazrijevanje koje je moguće zbog akumulacije topline, manji je rad oko uklanjanja korova, plodovi su čišći te se lakše čisti zasad i uklanja stolona. Ista takvu ulogu može imati i malč od slame, iako i na balkonu postoji opasnost i kompliciranija borba od puževa.

Pogodno je jagode uzgajati i u mini tunelima, jer one daju ranije plodove, a cvjetovi se mogu tako zaštiti od proljetnih mrazeva. Prilikom cvjetanja prvi cvjetovi koji inače daju najveće plodove mogu biti pri temperaturi od minus 2 Celzijusa uništeni.

Ako ste napravili i formirali posudu za sadnju jagoda od paleta možete ih saditi u jednom ili više redova, ovisno i dimenzijama posude od paleta.

Preporučuje se dvored i sadnja u cik-cak formi, a razmak između gredica je oko 30 cm-a dok je razmak u redu jagoda od 20 do 30 cm-a. Razmak između dvije susjedne gredice trebao bi biti od 60 do 70 cm-a. Razmak također zavisi od toga kakve kvalitete je tlo, izbor sorte jagoda i način na koji se uzgaja, a nakon sadnje je obvezno zalijevanje.

Isto tako veliku pažnju treba obratiti i na korijen, koliko je dugačak i na koju dubinu ga sadimo. Prilikom sadnje najvažnije je ostvariti dobar kontakt između zemlje i korijena te da se jagode posade na idealnu dubinu. Vriježe koje se posade preduboko ili s druge strane preplitko ili će se jako teško oporavljati ili će propasti, a na takav način su i vrlo podložne bolestima. Dužina korijena je obično od 8 do 10 cm-a.

Preporučuje se sadnja namjenskom sadilicom, te sadnice jagoda trebaju biti dobro razvijene sa zdravim korijenom, bez naznaka nekih oštećenja od štetočina ili nametnika te naznaka bolesti. Prije nego što se sade u posudu, sadnice je potrebno 2 do 3 dana držati na hladnom mjestu.

Kako napraviti posudu za uzgoj jagoda

Dobro je poznato da su jagode idealne za početnike jer za uzgoj nisu zahtjevne te će uspijevati i u visećim košarama, ali i običnim posudama koje svi imamo kod kuće. Najlakše je početi sa sadnjom jagoda na balkonu u proljeće kada su već dostupne u rasadnicima.

Trik za odličan uzgoj jagoda jest u tome da se trebaju dobro zalijevati kako se zemlja nikada ne bi posušila u posudama. Uzgoj jagoda je moguć u teglama svih veličina, a vrlo lako možete i sami napraviti vlastite tegle od recikliranog materijala. Prednosti ovakve izrade su da je jeftina i jednostavna.

Za izradu vam je potrebna plastična boca od 10 l, plastična cijev, bušilica, skalpel, te zemlja i za početak 5 presadnica mjesečarki koje uspijevaju sve do jeseni. Za početak morate odvojiti višak zemlje od korijena presadnica kako biste si olakšali sadnju presadnica u plastičnu bocu. Nakon toga se po dužini sa svih strana plastične cijevi izbuše rupe, a najbolje je to učiniti bušilicom. Tako ćete omogućiti navodnjavanje zemlje unutar cijele plastične boce.

Dužinu cijevi odredite po visini plastične boce, a mora biti toliko široka da je možete provući kroz grlo boce. Pri vrhu grla skalpelom se na boci izreže otvor kroz koji će se stavljati zemlja. Nakon ove pripreme, plastična boca se počinje puniti zemljom do željene visine gdje želite posaditi prvu presadnicu jagoda.

Prvi otvor je najbolje napraviti iznad razine zemlje odnosno kada je ispunjeno već oko 10 cm boce. Kako bi presadnicu provukli bez prevelikih oštećenja na korijenu, laganim rezom skalpela se napravi dovoljno veliki otvor. Poslije toga se zemljom puni sljedećih 10 cm-a boce i ponovi isti postupak sadnje i tako sve do zadnjeg otvora kroz koji smo na početku zemljom punili bocu.

Zadnjom presadnicom zatvara se taj otvor i na kraju se boca dobro zalije vodom. Ovu plastičnu bocu, odnosno vašu novu teglu s jagodama postavljamo na najsunčanije mjesto na balkonu i već kroz nekoliko tjedana možete očekivati prve plodove.

Zadovoljstvo je u tome što jagode možete uzgajati doslovce pred ulaznim vratima i uživati, ne samo u plodovima, nego i u cvjetovima. Jagode su vrlo pogodne i uočljive biljke za uzgajanje u visećim košarama koje imaju čvrste stijenke jer se takve košare sporo isušuju. S obzirom na to da vise iznad tla, za plodove se ne hvata zemlja a i puno ih je lakše brati kada su zrele. Potrebna im je sunčeva svjetlost i dobra cirkulacija zraka kako bi se lakše razvijale i rasle. Sadnjom jagoda u visećoj posudi na balkonu jagodama ispunjavamo oba navedena uvjeta.

Foto: Free-Photos/Pixabay

Provjera činjenica

  • Velika ilustrirana enciklopedija Vrt; The Royal Horticultural Society: Encyclopedia of Gardening; 2005.
  • Enciklopedijski priručnik Vrt; Handbuch Garten BLV Verlagsgesellschaft; 2003.
  • Zdravi vrt; Encyclopedia of Organic Gardening; 2010.
  • Mali staklenici i plastenici; Eva Schumann, Gerhard Milicka: Das Kleingewächshaus, Technik und Nutzung; 2010.
  • Mira Vučetić: Velika knjiga kuharstva; 2013.

Savjeti za vrtlarenje

kokedama

Kokedama - japanski način uzgajanja biljaka

Japanci su oduvijek bili posebni po svojoj minimalističkoj i posebnoj estetici, a iz njihove tradicije upravo dolazi i … [više] about Kokedama - japanski način uzgajanja biljaka

održavanje travnjaka

Trava u rolama ili prirodna trava - što odabrati

Kada birate travu za uređenje dvorišta, vrta ili veće površine zasigurno ćete se dvoumiti je li pametnije i bolje kupiti … [više] about Trava u rolama ili prirodna trava - što odabrati

vrtni roštilj

Vrtni kamini

Nema ljepšeg ugođaja od roštiljanja na otvorenom uz najdraže ljude. Vrtni kamini mogu se koristiti za pečenje mesa, … [više] about Vrtni kamini

uzgoj u plasteniku

Njega biljaka u zatvorenom prostoru

Prilikom uzgoja različitih biljnih vrsta i kultivara u zatvorenom prostoru, prisutan je manjak idealnih uvjeta koje bi … [više] about Njega biljaka u zatvorenom prostoru

zalijevanje vrta

Zalijevanje vrta ljeti

Biljke je potrebno zalijevati kako bi im nadomjestili tekućinu koju upijaju kroz korijen i lišće, a gube isparavanjem i … [više] about Zalijevanje vrta ljeti

Reader Interactions

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Primarni stupac

Novije

uzgoj duhana

Duhan

ambrozija

Ambrozija

neven

Neven

narcis

Narcis

jorgovan

Jorgovan

japanska trešnja

Japanska trešnja

margareta, ivančica

Ivančica ili margareta

hibiskus

Hibiskus

RSS Vege.hr

  • Himalajska sol
  • Kakao maslac
  • Seitan
  • Granola
  • Aquafaba - zamjena za jaja
  • Što je gluten
  • Sojino mlijeko
  • Kokosovo mlijeko
  • Bademovo mlijeko
  • Mlijeko od sjemenki bundeve

Footer

Informacije

  • O nama
  • Kontakt
  • Marketing
  • Uvjeti korištenja

Gastro Media

  • Gastronomija.hr
  • Moja Zimnica
  • Vege.hr
  • Vrtlarica.hr

Vrtlarica.hr

Vrtlarica je najveća enciklopedija biljaka, nastala iz ljubavi prema zelenilu. Na Vrtlarici radi tim vrtlara s godinama iskustva u sadnji, uzgoju i održavanju biljaka. [više]

HR | SI | SR

Copyright © 2018.–2023. by Gastro Mreža. Sva prava pridržana. Web: Informativka