• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Vrtlarica.hr

sadnja i uzgoj biljaka

  • Cvijeće
  • Grmlje
  • Drveće
  • Sukulenti
  • Voće
  • Povrće
  • Samoniklo bilje
  • Industrijske biljke
  • Gljive
  • Začini
sjetva

Kako odabrati sjeme i sadnice za vrt

Autor: Martina P.

  • 1 Odabir sjemena za vrt
    • 1.1 Ekološko sjeme
    • 1.2 Online kupovina sjemena
  • 2 Odabir sadnica za vrt
    • 2.1 Uzgoj presadnica
    • 2.2 Sjetva
    • 2.3 Pikiranje

Kako biste na vrijeme krenuli sa sijanjem i sadnjom u vrtu, bitno je još tijekom zime početi razrađivati plan vrta za sljedeću sezonu. Pritom valja planirati vrste koje želite saditi, površinu koju će pojedina vrsta zauzeti, redoslijed sadnje s obzirom na plodored i mnoge druge čimbenike. Ako pravovremeno i dobro planirate, te nabavite dobro sjeme, zasigurno ćete si osigurati dovoljno vremena za uzgoj kvalitetnih sadnica koje će u svoje vrijeme uroditi prekrasnim i bogatim plodovima.

Svaki povrtlarski posao započinje s izborom kvalitetnog i dobrog sjemena. Najbolje bi bilo prvo pregledati sjeme koje ste sačuvali ili koje vam je ostalo od prošle sezone. Provjerite može li se upotrijebiti s obzirom na rok trajanja. Prilikom kupnje sjemena u vrtnim centrima, dobro pogledati rok trajanja sjemena kao i stupanj klijavosti koji bi svakako trebao biti viši od 90 posto.

Odabir sjemena za vrt

Tijekom kupovine sjemenja za svoj vrt, trebali biste obratiti pozornost na cijenu, količinu, rok trajanja i tretiranje istog, kako biste znali odabrati ono kvalitetno. Prije samog odabira, morate znati da se cijene u trgovinama znatno razlikuju pa ako planirate veću nabavku, istražite u nekoliko različitih maloprodajnih trgovina.

Naizgled svi paketići sa sjemenjem izgledaju isto, iako se znatno može razlikovati količina sjemenja koja ovisi i proizvođaču. Stoga odredite količinu koja je vama potrebna i imajte na umu da manja i jeftinija vrećica ima i puno manje sjemenja.

Što se tiče roka trajanja, nerijetko je slučaj da se u trgovinama prodaju zalihe sjemenja iz prijašnjih godina pa je moguće naći sjeme kojem je prošao rok trajanja. Iako sjeme često proklija i od onog kojemu je prošao rok trajanja, najsigurnije je kupiti svježe sjeme te ono organsko koje je uzgojeno bez potrebe za upotrebom pesticida i ostalih kemikalija.

Ekološko sjeme

Ekološko sjeme će dati otpornije sadnice, jer nije uzaludna uzrečica da se na sjeme prenosi sva povijest predaka. To se može zaključiti po tome ako je biljka roditelj uspješno odrasla u skroz prirodnim uvjetima, onda će i njezini potomci, odnosno sjeme, imati istu takvu otpornost te će im biti dovoljna zaštita i prihrana ekološkim sredstvima.

Ako ste ekološki vrtlar i odlučili ste se za prirodan način vrtlarenja, odabrat ćete ekološki pripremljeno sjeme. Sami ćete odvajati sjeme biljaka koje ste uzgajali u svom vrtu, a da prilikom uzgoja niste koristili sredstva zaštite i umjetna gnojiva.

Što se tiče kupnje ekološkog sjemena, trebali biste obratiti pozornost na to ima li sjeme odgovarajući certifikat i naziv ustanove koja se bavi kontroliranjem datog sjemena, jer natpisi poput organskog, biološkog i prirodnog sjemena ne moraju nužno garantirati da je to sjeme i ekološko.

Ako nabavljate obično sjeme u trgovinama, morate biti spremni na to da će biljke vjerojatno biti osjetljivije na bolesti te da ćete im, tijekom njihovog uzgajanja, morati osigurati intenzivniji tretman za zaštitu od bolesti i štetnika. Ne kaže se uzalud da bolest biljke dolazi s njezinim sjemenom.

Veliku prednost kod odabira sjemena čini odabir sorte koja je prilagođena podneblju i klimatskim uvjetima tla na kojem se vrt nalazi, a najbolje bi bilo da se sade domaće i tradicijske sorte koje su otporne na bolesti i štetočine tog podneblja.

Problem s nabavkom organskog sjemena je taj što je ono duplo skuplje, stoga se mnogi vrtlari zadovolje i s konvencionalnim sjemenom, koje već sljedeće godine može pružiti vlastito organsko sjeme.

Ne preporučuje se kupovina tretiranog sjemena jer takvo sjeme može biti vrlo toksično i potrebno je biti oprezan s njegovim rukovanjem. Takvo sjeme može se prepoznati po jarko rozoj ili plavoj boji, a najbolje bi ga bilo izbjegavati i potražiti željeno sjeme iste vrste koje nije tretirano.

Online kupovina sjemena

Na svim aukcijskim i domaćim portalima, preko društvenih mreža i oglasa moguće je pronaći zaista veliki izbor sjemenja. Prilikom kupnje sjemenja preko Interneta, potrebno je paziti na preprodavatelje koji često preprodaju kupljeno sjeme s inozemnih Internet portala, a manji je broj onih kod kojih se zaista može nabaviti domaće sjeme za vrt.

Iako kupovina sjemenja preko Interneta može biti dvosjekli mač, ipak postoje prednosti, a to su one da kupujete iz udobnosti vlastitog doma te sjeme platite uplatnicom ili preko računa, a ono na vaš kućni prag dolazi poštom.

Nedostaci Internet kupovine sjemenja su te da preuzimate veliki rizik jer ako ne poznajete prodavatelja ne možete vidjeti što on stvarno nudi, stoga vam može prodati zaista svašta. Mnogi prodavatelji mogu se poslužiti različitim trikovima kako bi vas prevarili, a nerijetko se oglašavaju kako prodaju domaće sjeme koje je zapravo tretirano i roze boje, a kupcima garantiraju da je to sjeme iz njihovog vrta.

Prije nego što se odlučite naručiti i kupiti sjeme preko određene stranice bilo bi dobro da se kod prodavatelja raspitate o detaljnijim informacijama, a ne bi bilo loše pitati i druge za njihova iskustva preko raznih foruma. Raspitajte se kod poznanika i uvijek dobro provjerite svoje izvore, kako ne biste uzalud potrošili novac i u konačnici bili prevareni.

Postoji i opcija razmjene sjemenja preko raznih vrtlarskih oglasa i foruma koji mogu biti odlični i pouzdani, jer tako ulazite u komunikaciju s vrtlarima koji najvjerojatnije gaje isti osjećaj ljubavi prema vrtlarstvu kao i vi, stoga prostora za prevaru ne bi trebalo biti.

Odabir sadnica za vrt

Uzgoj presadnica

Kako bi imali kvalitetne sadnice bit će vam potreban hranjivi supstrat koji je primjeren za sijanje i pikiranje. To je zemlja za flance i na njoj nije potrebno štedjeti jer će se u dobroj zemlji mlada biljčica i njezin korijen dobro razvijati, brzo rasti i donijeti zdrave plodove.

Bitan čimbenik mogu biti i posude u kojima sijete flance pa bi bilo najbolje da svake sezone imate nove kako u starim posudama ne bi prenosili moguće bolesti biljaka koje su prethodne sezone rasle u njima. Ako ne možete svake sezone mijenjati posude, tada biste one stare trebali dobro oprati i očistiti.

U mnogim prodavaonicama i vrtnim centrima moguće je kupiti posudice i lončiće od treseta koje održavaju vlažnost i porozne su. Jeftinija varijanta mogu biti plastične posudice od jogurta ili podlošci od stiropora u kakvima je zapakirano meso, a na dnu tih posuda samo je potrebno izbušiti rupice. Isto tako je moguće sijati u kartonskim tuljcima od toaletnog papira ili kutijama za jaja, a vodite računa o tome da podloške od mesa i čašice od jogurta dobro operete prije sjetve.

Sjetva

Sijanje se preporučuje na zaštićenom mjestu u veljači, uza stakla na zatvorenom balkonu te u prikladnom zagrijanom prostoru. Ako imate grijani staklenik ili plastenik, sijanje se odvija na toploj gredici. Osim svjetla, topline i dobre zemlje, sjemenu za klijanje treba i vlaga. Najbolje bi bile sitne kapljice odstajale vode koju imate u prskalici, a koja svojom masom neće oštetiti krhku biljčicu ili zatući zemlju.

Prvo se sije sjeme kojem je potrebno najdulje vrijeme kako bi proklijalo i počelo rasti. Primjerice, paprici i patlidžanu je potrebno dva do tri mjeseca kako bi izrasli u mladu sadnicu koja će biti dovoljno velika za presađivanje u vrt. Njih je potrebno posijati u veljači ili najkasnije početkom ožujka.

Posudicu sa zasijanim paprikama i patlidžanima najbolje bi bilo držati na dasci iznad radijatora, odnosno na toplom mjestu. U trenutku kada biljke niknu, potrebno ih je maknuti s mjesta na kojem je dopirala direktna sunčeva svjetlost. Nadalje, prije presađivanja, potrebno ih je držati na svjetlom mjestu uz stalnu sobnu temperaturu od otprilike 20 stupnjeva.

Pikiranje

Pikiranje je postupak kada se iz izniknulih i većih biljaka odabiru najjače biljčice i presađuju s grumenom supstrata u kojem su rasle u zasebne posude. To se obično radi kada su biljke formirale već druga dva lista. Posude u koje ćete ih presaditi trebale bi biti promjera oko pet centimetara, te dubine od deset centimetara. Moraju biti dovoljno velike da u njima izrastu sadnice visoke od 20 do 30 centimetara.

S obzirom na to da uvijek postoji rizik da bi se neka sadnica mogla oštetiti, najbolje bi bilo da prepikirate uvijek pedeset posto više od onoga što vam je potrebno. Osim toga veći broj sadnica vam omogućuje da odaberete one najbolje koje ćete u konačnici i posaditi u vaš vrt.

Kako bi osigurali bolji uspjeh sadnica, biljku presadite na dubinu do prvih listova, a možete osigurati i prihranu tako da vodom pomiješate neko organsko tekuće gnojivo koje će poboljšati zakorjenjivanje i osigurati bolji rast.

Kako bi se sadnice dobro razvijale i bile zdrave potrebno ih je na vrijeme početi privikavati na vanjske uvjete. Najbolje bi bilo da prepikirane biljke iznosite van za vrijeme sunčanih dana i to oko podneva. Za početak neka budu vani jedan do dva sata, a s vremenom možete produljivati njihov period boravka na otvorenom.

Kada presadnice dovoljno ojačaju možete ih ostaviti vani i preko noći, ali ih morate prekriti agrofolijom ili staviti na natkriveno mjesto kako biste ih zaštitili od mogućih noćnih hladnoća ili jutarnjih mrazeva.

U našim krajevima nerijetko se biljke siju i vani, tako da su posude u kojima su zasijane sredinom ožujka, smještene na natkriveno mjesto zaštićeno od vjetra, primjerice na istočnom ili južnom balkonu. Tako uzgajane biljke imaju tendenciju rasti sporije od onih koje su zaštićene i njegovane na sobnoj temperaturi, ali su zato puno bolje prilagođene vremenskim uvjetima na otvorenom. Iako dospijevaju nešto kasnije, mogu dati dobru berbu.

Za iskusne i uporne vrtlare niti jedno doba godine nije vrijeme mirovanja, stoga s planom za sljedeću sezonu treba krenuti već nakon završetka zimskih blagdana. To je najbolje vrijeme za promišljanje kako, što i gdje želite saditi u vrtu u sljedećoj sezoni. Bilo bi najbolje pravilno sakupljati i čuvati vlastito sjeme koje ste pokupili od svojih plodova. Jedino tako možete biti sigurni da je  sjeme organsko i netretirano ako se bavite ekološkim vrtlarstvom. Samo s kvalitetnim i organskim sjemenjem moći ćete uzgojiti prekrasne sadnice koje ćete potom saditi u vrt i koje vas zasigurno neće razočarati kvalitetom i količinom plodova.

Foto: JillWellington/Pixabay

Provjera činjenica

  • Velika ilustrirana enciklopedija Vrt; The Royal Horticultural Society: Encyclopedia of Gardening; 2005.
  • Enciklopedijski priručnik Vrt; Handbuch Garten BLV Verlagsgesellschaft; 2003.
  • Zdravi vrt; Encyclopedia of Organic Gardening; 2010.
  • Mali staklenici i plastenici; Eva Schumann, Gerhard Milicka: Das Kleingewächshaus, Technik und Nutzung; 2010.
  • Mira Vučetić: Velika knjiga kuharstva; 2013.

Okušajte se u pripremi zimnice!

zimnica u staklenkama

Zimnica

Ako nemate veliko iskustvo u pripremi zimnice, a imate vremena, strpljenja i želju pripremiti nešto domaće, dobro će vam doći nekoliko osnovnih … [više] about Zimnica

čajevi

Čajevi

Jeste li znali da od biljaka u svom vrtu možete sami napraviti čaj? Uz poznate vrste čajnih mješavina i čajeva, sada možete i sami raditi svoje čajeve … [više] about Čajevi

Savjeti za vrtlarenje

uzgoj-gljiva

Uzgoj gljiva na talogu od kave

Gljive su u mnogim domovima rado pripremane namirnice, pogotovo ako su ubrane samostalno, jer tada čine poseban užitak. … [više] about Uzgoj gljiva na talogu od kave

balkonsko cvijeće

Najbolje cvijeće za balkon

Cvijeće za balkon većinom se sadi u ljeto, ali sadnja može započeti već u proljeće. Jako je važno mjesto na kojem ćete … [više] about Najbolje cvijeće za balkon

dijete i cvijeće

Kako zaštiti djecu od otrovnih i opasnih biljaka

Razne vrste ukrasnog bilja, cvijeća i grmova uzgajamo zbog njihove besprijekorne ljepote, ali moramo biti svjesni da su … [više] about Kako zaštiti djecu od otrovnih i opasnih biljaka

smrznuti grm ruže

Kako pripremiti ruže za zimu

Ruže se ubrajaju u najstarije cvijeće i do danas se broji 150 vrsta i nekoliko tisuća sorti ruža. Ruže možemo pronaći u … [više] about Kako pripremiti ruže za zimu

branje-rajcica

Branje povrća za zimnicu

Berba povrća iz vlastitog vrta svojevrsna je nagrada za sav uloženi trud i vrijeme koje je bilo potrebno kako bi se … [više] about Branje povrća za zimnicu

Reader Interactions

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Primarni stupac

Novije

platana

Platana

biljka lan

Lan

visibaba

Visibaba

jela

Jela

hortenzija

Hortenzija

plodovi duda

Dud

pasji trn

Pasji trn

impatiens - lijepi dečko

Impatiens (Lijepi dečko)

RSS Vege.hr

  • Himalajska sol
  • Kakao maslac
  • Seitan
  • Granola
  • Aquafaba - zamjena za jaja
  • Što je gluten
  • Sojino mlijeko
  • Kokosovo mlijeko
  • Bademovo mlijeko
  • Mlijeko od sjemenki bundeve

Footer

Informacije

  • O nama
  • Kontakt
  • Marketing
  • Uvjeti korištenja

Gastro Media

  • Gastronomija.hr
  • Moja Zimnica
  • Vege.hr
  • Vrtlarica.hr

Vrtlarica.hr

Vrtlarica je najveća enciklopedija biljaka, nastala iz ljubavi prema zelenilu. Na Vrtlarici radi tim vrtlara s godinama iskustva u sadnji, uzgoju i održavanju biljaka. [više]

EN | RS | SI
english | slovenščina | srpski

Copyright © 2018.–2023. by Gastro Mreža. Sva prava pridržana. Web: Informativka