Lijepo uređen kamenjar može u svaki vrt unijeti dašak planinskog ili mediteranskog ugođaja, ovisno o tome koje biljke odlučite posaditi. Najbolje biljke za kamenjar su one srednjeg i nižeg rasta jer one neće prerasti i zakloniti kamenje.
Stvaranje i oblikovanje kamenjara jedan je od najkreativnijih i najzabavnijih načina uređenja vrta, a idealna mjesta za njihovu izradu su sunčani položaji u vrtovima te kosine za koje najčešće ne znamo kako bismo ih uredili.
Uređenje kamenjara omogućuje svim ljubiteljima vrtlarenja neograničenu igru s raznovrsnim biljnim vrstama od kojih bi neke bile manje izražajnije kada bi se sadile na tradicionalan način. Cilj je da kamenjar izgleda što prirodnije pa je zato potrebno izabrati kamenje koje se uklapa u područje u kojem se živi. Tako napravljeni kamenjari izgledat će atraktivno i zasigurno će mamiti poglede mnogih prolaznika.
Kod uređenja kamenjara imate potpunu slobodu kod postavljanja kamenja jer ono ne mora biti postavljeno u nekom određenom uzorku ili liniji. Važno je samo da između ostane dovoljno prostora za sadnju biljaka. Manje kamenje postavlja se oko većeg kako bi se stvorio što prirodniji izgled, a ako se vrt nalazi na uzvisini onda veće kamenje treba postaviti prema dnu vrta.
Prije nego što krenete sa sadnjom, važno je obratiti pozornost na drenažu tla kako se ne bi nakupljao višak vode prilikom zalijevanja. Kako biste poboljšali drenažu, možete dodati pijeska.
Kada se biraju biljke za kamenjar, dobro je izabrati one koje podnose sušu kako bi se dobio što izvorniji izgled.
U nastavku saznajte koje su točno biljke idealne za kamenjar.
Lavanda
Lavanda je prilično lagana biljka za uzgojiti, a posebno je pogodna za kamenjar. Ova mirisna ukrasna biljka preferira sunčana mjesta, a dobar je izbor za ovakav način uređenja jer pruža zanimljiv kontrast u odnosu na puzajuće biljke koje se često sade u kamenjarima. Osim toga, otporna je na sušu, a cvjeta od početka ljeta pa sve do kraja rujna.
Čuvarkuća
Čuvarkuća je idealan izbor za kamenjar, ali i za one koji nemaju baš puno vremena za njegu biljaka ili su početnici u vrtlarenju. Radi se o otpornoj biljci koju je lako održavati i koja će uspjeti na područjima na kojima mnoge druge biljne vrste ne uspijevaju.
Otporna je na visoke temperature i suše, ali i na niske temperature i mrazove. Čuvarkućama jedino ne odgovara velika količina vlage. Jako su dekorativne biljke i dolaze u širokim rasponima boja i nijansi, a kako bi zadržale te živopisne boje moraju biti smještene na suncu, stoga je kamenjar idealno mjesto za njih. Ideje kako posaditi čuvarkuću pogledajte ovdje.
Timijan
Timijan je višegodišnji polugrm koji se najčešće koristi kao začin. Uzgaja se u zemljama s kontinentalnom i suptropskom klimom te se vrlo lijepo uklapa i u kamenjare. Odgovaraju mu sunčana mjesta i škrta propusna zemlja koja neće biti natopljena vodom tijekom zime. Može narasti i do 10 cm i cvjeta sitnim blijedo-ružičastim cvjetovima koji se, kao i listovi, mogu koristiti u kulinarstvu.
Pustinjska ruža
Pustinjska ruža najčešće se sadi pored fontana i jezera u vrtovima, ali i u kamenjarima. Najbolje će uspjeti na sunčanom mjestu i dobro dreniranom zemljištu. Vrlo je jednostavna za uzgoj i može cvjetati tijekom cijelog ljeta. Dobro podnosi i temperature ispod 20°C, a odlično izgleda u kombinaciji s ukrasnim travama, žednjakom i višegodišnjim biljkama.
Sivoplava vlasulja
Sivoplava vlasulja zbog svojih igličastih listova izgledom podsjeća na male ježeve. Cvjeta od lipnja do srpnja te ima plavo-zelene metlice koje ubrzo požute. Jako dobro podnosi velike vrućine i sunce, ali isto tako dobro uspijeva i na polusjenovitom položaju. Ne voli nepropusna tla koja zadržavaju vlagu pa je idealna za sadnju u kamenjarima i šljunčanim gredicama, naravno u kombinaciji s drugim travama.
Riječ je o trajnici niskog rasta (oko 20-ak centimetara) koja svojim karakterističnim izgledom i bojom listova može uljepšati svaki vrt, ali kako bi joj listovi poprimili sivoplavu boju ipak je potrebno dosta sunca.
Verbena
Verbena je dekorativna biljka koja se može posaditi kao prekrivač tla u vrtovima, u cvjetne sandučiće, vaze te naravno kamenjare. Postoje uspravne, grmolike te viseće vrste verbene koje stvaraju slapove cvijeća. Verbena nije zahtjevna za uzgoj ali potrebno ju je potrebno posaditi na sunčano mjesto, u tlo koje je dobro drenirano, humusno i propusno. Traži redovito zalijevanje, ali pritom treba paziti da zemlja ne ostaje previše vlažna. Cvjeta od proljeća pa sve do jeseni, a cvjetovi mogu biti bijele, ljubičaste, crvene, narančaste ili ružičaste boje.
Koraljni zvončić
Koraljni zvončić je jedna od najpopularnijih zimzelenih trajnica koje su pogodne za uzgoj na polusjenovitim mjestima u vrtu. Krase ju dekorativni i lijepi listovi te sitni cvjetovi. Popularnost koraljnog zvončića ne leži samo u krasnim crvenim cvjetovima već i različitim nijansama listova, koji nakon nestanka cvjetova mogu biti smeđe, bijele, ljubičaste ili koraljne boje i svakako mogu oživjeti svaki kamenjar. Zahtijeva sunčani položaj i blago vlažno tlo.
Primorski karanfil
Primorski karanfil je trajnica niskog rasta, a ima lijepe bijele ili roze cvjetove koji su skupljeni u grozdasti cvat. Jednostavan je za uzgoj i odgovaraju mu položaji na suncu ili oni u blagoj sjeni. Cvjeta tijekom kolovoza i lipnja, a s obzirom na to da se relativno brzo širi, odličan je za pokrivanje tla ili za obrubljivanje cvjetnih gredica ili kamenjara.
Jastučac
Jastučac se savršeno uklapa u kamenjare jer svojom pojavom daje odličan kontrast kamenju. Odgovara mu sunčan položaj i zahtijeva povremeno zalijevanje. Cvjeta tijekom proljeća u nekoliko različitih boja poput crvene, ljubičaste, ružičaste pa sve do plavih nijansi.
Pustenasti rožac
Pustenasti rožac ima srebrno bijele cvjetove zvjezdastog oblika koji podsjećaju na pahulje snijega. Pustenasti rožac izgledom podsjeća na prekrasan srebrni tepih koji će se odlično uklopiti u kamenjar, a tijekom cijelog ljeta isticat će se njegovi biserni cvjetovi.
Prije nego što uopće krenete sa sadnjom biljaka u kamenjar, morate napraviti plan gdje koju biljku želite staviti. Ako je kamenjar veće površine, najbolje je da počnete sa sadnjom spororastućih i patuljastih četinara, a najinteresantniji će zasigurno biti kalemljeni četinari koji su skuplji, ali ih se definitivno isplati imati u svom vrtu.
Od takvih četinara izdvajamo:
- Picea Glauca Globos, srebrnasto plavog četinara koji zasigurno neće ostati neprimijećen među ostalim biljkama;
- Pinus brepo u čijem izgledu možete uživati tijekom cijele godine;
- Pinus mugo Carstens Wintergold čija zlatno žuta boja predstavlja ukras tijekom cijele godine, a posebice tijekom zime jer poprima izrazitu žutu boju.
Od patuljastih i spororastućih četinara preporučuju se:
- Thuja Danica ili Thuja Danica Aurea, loptasti niski četinari koji mogu dostići širinu i visinu od pedesetak centimetara;
- Juniperus squamata Blue star je četinar s plavim iglicama koji formira žbun okruglog oblika;
- Picea glauca Conica, raste oko deset centimetara godišnje te se preporuča za sadnju u kamenjare koji su veće površine i to na način da ju sadite u pozadini ili na rubovima kamenjara;
- Pinus mugo je patuljasti bor idealan za sadnju na kraju kamenjara;
- Golden carpet, polegnuti četinar sporog rasta koji pruža odličan kontrast ako se sadi pored plavih ili zelenih četinara i crvenolisnih biljaka.
Foto: ilyessuti/Pixabay
Odgovori