• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Vrtlarica.hr

sadnja i uzgoj biljaka

  • Cvijeće
  • Grmlje
  • Drveće
  • Sukulenti
  • Voće
  • Povrće
  • Žitarice
  • Samoniklo bilje
  • Maslinarstvo
  • Vinogradarstvo
  • Industrijske biljke
  • Uređenje vrta
  • Gljive
  • Začini
  • Čajevi
  • Zimnica
vrtni namještaj

Kako odabrati vrtni namještaj

Autor: Martina P.

  • 1 Izbor vrtnih stolica
  • 2 Izbor vrtnih stolova
  • 3 Izbor vrtnih klupa
  • 4 Izbor ležaljki za vrt i pješčanika za djecu
  • 5 Koji materijal vrtnog namještaja odabrati
    • 5.1 Plastični vrtni namještaj
    • 5.2 Metalni vrtni namještaj
    • 5.3 Vrtni namještaj od kovanog željeza
    • 5.4 Drveni vrtni namještaj
    • 5.5 Vrtni namještaj od ratana
    • 5.6 Pleteni vrtni namještaj
    • 5.7 Vrtni namještaj od bambusa i trske
  • 6 Kako pravilno održavati vrtni namještaj

Koliko god možda voljeli svoje slobodno vrijeme provoditi u kući, s prvim lijepim i toplim vremenom te dolaskom proljeća, zasigurno poželite piti svoju prvu jutarnju kavu na otvorenom. Vaš vrt mnogo je više od običnog zelenog travnjaka ili površine na kojoj možda sadite cvijeće, voćke i razno povrće. U vrtu uvijek možete napraviti oazu koja zaslužuje jednako pažnje kao i uređenje neke prostorije u vašem domu, odnosno interijeru.

Boravak na otvorenom pruža brojna zadovoljstva poput svježeg zraka, predivnog pogleda na okolinu, uživanja u zalascima sunca ili odmaranja od dnevne vrućine u ljetnim danima u hladu, a ako je vrt lijepo i skladno uređen onda će zadovoljstvo biti još i veće.

Nije bitno imate li mali balkon ili prostrani vrt i terasu, važno je da pomno birate vrtni namještaj koji će u kombinaciji s biljkama i ukrasima pružiti ugodnu atmosferu i stvoriti okrepljujuće mjesto za odmor od svakodnevice. Čak i najmanji balkon može se na vrlo jednostavan i jeftin način urediti i pretvoriti u pravu oaza za opuštanje.

Vrtni namještaj najčešće čine stolovi i stolice, a pored toga tu su još i ležaljke, vrtne sofe, ljuljačke te taburei, pa čak i razne vrste polica i visećih posuda za vaše cvijeće te ukrasno i začinsko bilje.

Ono što su kauči i sofe u dnevnom boravku, to će biti i vrtne sofe i ležaljke kao namještaj u vašem vrtu. Prilikom uređenja vašeg vrta, zasigurno razmatrate koji je vrtni namještaj najprikladniji te koji su materijali su najpraktičniji, a da nisu preskupi i da lijepo izgledaju, možda možete sami izraditi vrtni namještaj od paleta. Kada birate vrtni namještaj, najbitnije je izabrati kvalitetne materijale koji su otporni na vremenske uvjete u kojima živite.

Izbor vrtnih stolica

Vrtne stolice su u odnosu na vrtne klupe mnogo udobnije i lakše ih je premještati po želji. Kada kupujete vrtne stolice bilo bi dobro da obratite pažnju na njihovu trajnost, ali i da odredite s koliko prostora raspolažete, te odlučite o tome da li želite sklopive ili fiksne stolice.

Ako ćete češće premještati i spremati vrtni namještaj, bilo zbog većeg društva ili vremenskih neprilika, praktičnije je izabrati sklopive stolice koje su isto tako najprikladnije za balkone i male terase. Što se tiče materijala, izbor je zaista velik pa tako možete birati između metalnih, plastičnih ili drvenih stolica koje će izgledati prirodno i lijepo se uklapati u vaš vrt.

Što se tiče održavanja, najpraktičnije su aluminijske i plastične stolice, dok su stolice od ostalih vrsta metala dugotrajne, no puno teže. Za drvene stolice bitno je znati da, iako su vrlo lijepe i izgledaju prirodno, zahtijevaju mnogo više pažnje što se tiče samog održavanja. Isto tako bilo bi dobro da pri samoj kupovini stolica u dućanima isprobate njihovu udobnost, jer ponekad lijepe stolice mogu biti potpuno beskorisne ako se na njima ne može udobno sjediti i uživati.

Izbor vrtnih stolova

Vrtni stol predstavlja glavni element namještaja na vašem balkonu, terasi ili vrtu. Kada birate vrtni stol, vodite računa o tome koliko će ljudi u najčešće sjediti za njim, pa potom birajte veličinu i oblik istog. Vrtni stolovi mogu biti napravljeni od metala, plastike, kamena i drveta.

Kameni stolovi su najdugovječniji i najneosjetljiviji na vremenske uvjete. Ako se naprave od neke posebne vrste kamena mogu biti veoma lijep ukras, ali njihov najveći nedostatak je težina koja dosta otežava ili čak onemogućuje njegovo pomicanje. Nerijetko kameni stolovi mogu biti teški i do nekoliko stotina kilograma.

Drveni stolovi su također izdržljivi na različitim vremenskim uvjetima, ali je neophodno njihovo redovno održavanje.

Što se tiče održavanja metalni stolovi nisu zahtjevni te su isto kao i stolovi od plastike lakši za premještanje i skladištenje, ali često mogu loše izgledati te mogu biti i lošije kvalitete. Mnogi proizvođači kombiniraju različite materijale kako bi iskoristili najbolja svojstva svakog materijala, pa bi na kraju takvi vrtni stolovi mogli biti najbolji izbor.

Kada namjeravate postaviti stol u vrt, onda bi tlo oko stola trebalo biti dovoljno utvrđeno i stabilno, te ravno i po mogućnosti ne previše udaljeno od kuće. Isto tako treba voditi računa o prostoru oko stola te mjestu za vrtne stolice. Na svakoj strani trebalo bi biti barem metar i pol prostora.

Izbor vrtnih klupa

U vrtu možete koristiti dvije vrste klupa, a razlikuju se po namjeni i izgledu. Jedne su vrtne klupe koje idu uz vrtne stolove, a druge su vrtne klupe za odmor. S obzirom na to da su vrtne klupe prilično neudobne, vrlo rijetko se koriste za sjedenje za vrtnim stolom. Većinom se rade od drveta ali mogu biti i kamene, kada idu u kombinaciji s kamenim stolom.

Sklopive klupe su najpraktičnije, ali nedostatak im je što su nestabilne. Kombinacija metala i drva ili drva i betona najuobičajenija je za vrtne klupe. Kako ne bi propadalo na kiši, drvo treba biti izdržljivo, tvrdo i dobro zaštićeno. Kako bi riješili problem udobnosti vrtnih klupa, bez obzira od kojeg su materijala, na njih možete staviti jastuke koji će također izgledati dekorativno.

Izbor ležaljki za vrt i pješčanika za djecu

Umjesto klasičnih vrtnih stolica, za odmaranje se mogu koristiti i ležaljke za vrt. One nisu praktične za male terase i balkone, iako postoje i one u sklopivoj varijanti. Ako imate mjesta u vrtu, možete imati i pješčanik koji će djeca zasigurno obožavati i u kojem će se igrati satima.

Pješčanik za djecu možete napraviti i samostalno, tako da napravite drveni okvir na koji se stavlja zemlja, a zatim ga se ispuni finim pijeskom koji nema umjetnih aditiva. U mnogim specijaliziranim trgovinama dostupan je veliki izbor pješčanika za djecu, a najbitnije je da ga zaštite od mačaka koje bi mogle obavljati nuždu u njemu. Stoga, kada pješčanik nije u funkciji najbolje ga je prekriti odgovarajućim poklopcem.

Kako biste spriječili da trava oko pješčanika propadne, bilo bi dobro da posadite otporniju vrstu trave ili stavite umjetnu travu, a tako ćete spriječiti stvaranje blata.

Koji materijal vrtnog namještaja odabrati

Kako bi vaš vrtni namještaj dugo trajao i krasio vaš vrt, vrlo je bitno odabrati materijale koji će vam omogućiti da iznenadni ljetni pljusak ne uništi skupi i osjetljivi vrtni namještaj. U nastavku možete pročitati koje su prednosti i nedostaci plastičnog, metalnog, drvenog i namještaja te namještaja od kovanog željeza.

Plastični vrtni namještaj

Prednosti plastičnog vrtnog namještaja su dugotrajnost, izdržljivost, niske cijene i lako održavanje. Isto tako dostupan je u raznim bojama i suvremenom dizajnu, a poliuretanski i sintetički materijali laki su za čišćenje, te ih je moguće čistiti deterdžentom i toplom vodom.

Pored svih ovih prednosti, nedostatak plastičnog vrtnog namještaja je taj što će on trajati samo nekoliko sezona, dok onaj od metala ili drveta može trajati puno duže. Isto tako nedostatak je što plastika blijedi na suncu pa bi bilo najbolje takav namještaj skloniti u hladovinu nakon upotrebe.

Metalni vrtni namještaj

Metal je najtrajniji materijal za izradu vrtnog namještaja, a pored trajnosti krasi ga i prilagodljivost. Dva su osnova tipa metalnog vrtnog namještaja, a to su aluminijski namještaj i namještaj od kovanog željeza. Aluminijski namještaj ne treba posebnu njegu, otporan je na sve vremenske prilike te je stabilan.

Može biti izrađen u potpunosti od aluminija ili se može kombinirati s plastikom ili drvetom. Ne hrđa,  dugovječan je i veoma je lagan što olakšava njegovo pomicanje. Cijene ovakvog namještaja variraju ovisno o brendu i dizajnu proizvođača.

Vrtni namještaj od kovanog željeza

S druge strane namještaj od kovanog željeza porijeklom je iz viktorijanskog doba, a sama izrada je kičasta te mu cijenu određuje bogatstvo ukrasa na željezu i kvaliteta. Za vjetrovita područja ovakva vrsta namještaja je idealna, ali mana mu je to što se zaista teško premješta i pomiče. Isto tako, tijekom vrućih ljetnih dana namještaj od kovanog željeza se zagrijava, što nije slučaj s namještajem koji je u potpunosti od aluminija.

Ako se ipak odlučite za željezni vrtni namještaj, vodite računa o tome da je pocinčan i obrađen prahom kako bi ostao funkcionalan i lijep i nakon što prođe nekoliko godina. Za veću udobnost metalnog vrtnog namještaja koristite podmetače i jastuke.

Drveni vrtni namještaj

Ako niste ljubitelj plastike i metala te volite da je sve u skladu s prirodom, onda je vrtni namještaj od drveta idealan izbor za vas. Borov i cedrov vrtni namještaj najbolji su izbor, jer su ove dvije vrste drveta dugotrajne, no s vremenom mogu posiviti ako ih ne ofarbate.

Tikovina također dobro podnosi razne vremenske uvjete, a namještaj od ovog egzotičnog drva je najcjenjeniji. S obzirom na to da u sebi već sadrži velike količine ulja, nije ga potrebno dodatno uljiti, a ako ga pravilno održavate može potrajati čak i do 50 godina. Stoga prilikom kupnje drvenog vrtnog namještaja uzmite u obzir ove informacije jer je to dobra investicija za duži period. Tikovina je za razliku od uobičajenijih vrsta drva puno lakša, a vrtni namještaj od ove vrste drva morate skladištiti u zatvorenom prostoru.

Namještaj koji skladištite u zatvorenom prostoru bit će manje biti izložen kiši, snijegu ili jakom suncu što će ga duže održati novim.

Vrtni namještaj od ratana

Namještaj od ratana isto tako može biti opcija za vrt jer se odlikuje malom težinom. Prirodni ratan je vrsta palme koja je tipična za tropsko područje. Po pravilu je skuplji od sintetičkog ratana, ali je i osjetljiviji.

Sintetički ratan dosta je sličan prirodnom, ali je puno otporniji na vremenske uvjete i trajniji. Sintetički ratan otporan je na vodu, UV zračenje i mraz te neće izblijediti na suncu. Lako se čisti uz pomoć tople vode i deterdženta.

Pleteni vrtni namještaj

Pleteni namještaj za vrt puno je osjetljiviji od drvenog ili metalnog, a na tržištu možete birati između onog sa zaštitom za sve vremenske uvjete ili onog s osnovnom zaštitom. Pleteni vrtni namještaj koji ima samo osnovnu zaštitu koristi se samo ispod natkrivenih vanjskih prostora, dok ovaj drugi može biti izložen i na kiši. Čistiti se može mekom četkom ili usisavačem.

Vrtni namještaj od bambusa i trske

U zadnje vrijeme vrlo je popularan i namještaj od bambusa i trske, ali treba znati da su oni osjetljivi na jako sunce i kišu pa ih je potrebno dobro zaštiti.

Kako pravilno održavati vrtni namještaj

Različiti vremenski uvjeti utječu na trajnost i čistoću vrtnog namještaja i njegovo propadanje pa je vrtni namještaj potrebno redovno održavati i čistiti.

Drveni vrtni namještaj zaista je predivan i prirodnog izgleda, no neotporan je na vlagu. Kod nas su najkvalitetnije vrste drveta kesten, ariš i hrast, a od uvoznih vrsta dosta su otporne tropske vrste drveta.

Ako drveni namještaj ostavite na suncu duži period bez zaštite on će posivjeti, a da bi drvo zadržalo svoju originalnu boju, potrebno ga je zaštiti raznim bezbojnim uljima i lakovima, ovisno o kojoj se vrsti drveta radi. Ulje za zaštitu se koristi jednom godišnje, a lakirani namještaj ponovo se lakira svakih nekoliko godina.

Na kraju svake sezone, nečistoće s namještaja uklanjaju se sapunicom i mekom četkom. Metalni namještaj ne zahtijeva mnogo brige oko održavanja, ali sva moguća oštećenja trebalo bi sanirati bojom ili lakom kako se ne bi formirala hrđa.

Aluminijski vrtni namještaj nije potrebno lakirati, ali kao i druge vrste, potrebno ga je detaljno očistiti blagim sredstvima za čišćenje na kraju svake sezone.

Plastični vrtni namještaj najzahvalniji je po tom pitanju jer ga je potrebno samo temeljito očistiti sredstvom za čišćenje i mokrom krpom, a moguće je upotrijebiti i parni čistač.

I kameni vrtni namještaj s vremenom skuplja prljavštinu stoga je najlakše očistiti polirani kamen, pošto se na vapnencu ne bi trebala koristiti sredstva za čišćenje čija je baza kiselina jer ona oštećuje kamen. Nepolirani kamen najbolje je čistiti uz pomoć meke četke.

Ako razmišljate o tome koji i kakav vrtni namještaj odabrati, birajte prema vremenskim uvjetima koji su zastupljeni u podneblju u kojem živite te prema tome koliko ljudi želite primiti i koja će mu biti namjena.

Također razmislite o tome koliko volje, želje i truda želite uložiti u brigu o vrtnom namještaju.

Tijekom jeseni i zime svoj vrtni namještaj sklonite u zatvoreni prostor kako biste mu osigurali dugovječnost i kako ne bi propadao tijekom hladnih zima ili kišovitih jeseni.

Ako vaš vrt nema neki zaklon u obliku suncobrana, drveni namještaj bi zaista mogao biti loš izbor jer ne podnosi jako sunce niti kišu. Stoga bi za otvorene prostore najbolje rješenje bio namještaj od metala, plastike i kvalitetnijih vrsta ratana.

Ako u vrtu nemate previše prostora, a ipak želite određeni vrtni namještaj, onda u vidu imajte i sklopive komade koji ne zauzimaju puno prostora, funkcionalni su te lagani za pospremanje i pomicanje po želji.

Isto tako vodite računa o svojim navikama i preferencijama, te dajte mašti na volju i dodatno uljepšajte namještaj uz pomoć jastuka i ukrasa koji će upotpuniti doživljaj i boravak na otvorenom učiniti puno udobnijim.

Foto: rhyslud/Pixabay

Provjera činjenica

  • Velika ilustrirana enciklopedija Vrt; The Royal Horticultural Society: Encyclopedia of Gardening; 2005.
  • Enciklopedijski priručnik Vrt; Handbuch Garten BLV Verlagsgesellschaft; 2003.
  • Zdravi vrt; Encyclopedia of Organic Gardening; 2010.
  • Mali staklenici i plastenici; Eva Schumann, Gerhard Milicka: Das Kleingewächshaus, Technik und Nutzung; 2010.
  • Mira Vučetić: Velika knjiga kuharstva; 2013.

Savjeti za vrtlarenje

bubamare

Korisne životinje u vrtu

U vašem vrtu će se osim biljaka naći i veliki broj životinja. Mnoge od njih smatramo štetnima za naše biljke, ali treba … [više] about Korisne životinje u vrtu

kalanhoa

Sobne biljke koje čiste zrak

Zrak u prostorijama u kojima boravite može biti loše kvalitete, posebice u gradovima gdje je zagađenje veće. Postoji i … [više] about Sobne biljke koje čiste zrak

povišene vrtne gredice

Kako napraviti povišene vrtne gredice

Povišene vrtne gredice idealno su rješenje ako imate problema s nekvalitetnom zemljom, živite u urbanoj sredini, nemate … [više] about Kako napraviti povišene vrtne gredice

hranilica za ptice

Kako napraviti hranilicu za ptice od plastične boce

U vrijeme jakih i dugih zima, ptice često nemaju što za jesti jer su sve površine prekrivene snijegom ili ledom. … [više] about Kako napraviti hranilicu za ptice od plastične boce

vrtlarstvo

Što je gerila vrtlarstvo

Gerila vrtlarstvo označava čin vrtlarstva na zemlji i na prostoru na kojem vrtlari nemaju legalno pravo saditi i … [više] about Što je gerila vrtlarstvo

Reader Interactions

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Primarni stupac

Novije

uzgoj duhana

Duhan

ambrozija

Ambrozija

neven

Neven

narcis

Narcis

jorgovan

Jorgovan

japanska trešnja

Japanska trešnja

margareta, ivančica

Ivančica ili margareta

hibiskus

Hibiskus

RSS Vege.hr

  • Himalajska sol
  • Kakao maslac
  • Seitan
  • Granola
  • Aquafaba - zamjena za jaja
  • Što je gluten
  • Sojino mlijeko
  • Kokosovo mlijeko
  • Bademovo mlijeko
  • Mlijeko od sjemenki bundeve

Footer

Informacije

  • O nama
  • Kontakt
  • Marketing
  • Uvjeti korištenja

Gastro Media

  • Gastronomija.hr
  • Moja Zimnica
  • Vege.hr
  • Vrtlarica.hr

Vrtlarica.hr

Vrtlarica je najveća enciklopedija biljaka, nastala iz ljubavi prema zelenilu. Na Vrtlarici radi tim vrtlara s godinama iskustva u sadnji, uzgoju i održavanju biljaka. [više]

HR | SI | SR

Copyright © 2018.–2023. by Gastro Mreža. Sva prava pridržana. Web: Informativka