Opće je poznato da je za sadnju jako bitna dobra priprema tla, a svako tlo se priprema na različit način, ovisno o vrsti povrća koje ćemo zasaditi. Sama priprema tla ne može početi ili ne bi trebala početi prije obavljanja analize pomoću koje možemo vidjeti što je potrebno dodati u tlo kako bismo poboljšali njegovu kvalitetu.
Za pripremu tla u povrtnjaku potrebno je ipak određeno znanje, a sve što trebate znati o pripremi tla, čišćenju korova, važnosti pH tla i razlici u pripremi tla u povrtnjaku s obzirom na godišnje doba pročitajte u nastavku.
Priprema tla prije sadnje
Bez alata nećemo moći napraviti puno toga pa zato izvadite i pripremite svoj alat za vrtlarenje i krenite u vrtlarsku avanturu.
Tijekom pripreme tla prije sadnje bilo bi dobro znati o kojoj je vrsti tla riječ. U našim područjima najčešće vrste tla su ilovasto, glinasto i pjeskovito tlo. Ilovasto tlo je mrvičaste strukture što ga to čini najpogodnijim tlom za sadnju, dok je glinasto tlo najnepogodnije - ima mali kapacitet za zrak, nakon kiše se brzo stvara pokorica i teško se obrađuje. Zimi je grudaste teksture, a tijekom ljeta je ljepljivo.
Pjeskovito tlo je negdje između dobrog i lošeg tla, ono je rahlo, ali jako brzo gubi vlagu. Povrću treba vlaga, a kvalitetna zemlja će zadržati tu vlagu koja mu je potrebna, dok će nepotrebni višak vode propustiti. Višak vode u tlu dovodi do slabijeg razvijanja korijena biljke te korijen nakon nekog vremena počinje truniti, što na koncu može rezultirati s ugibanjem biljke.
Prihvatljiva vlažnost tla je od 70 do 90 posto, a sve što prirodno fali tlu, nadoknadit ćemo s gnojidbom. Jako je bitno da se držite plodoreda u povrtnjaku jer ćete s tom mjerom spriječiti različite bolesti i štetnike da napadnu vaš povrtnjak. Za sijanje i sadnju birajte sjeme i presadnice koje su deklarirane i kvalitetne.
Vodite računa o tome da vrste i sorte povrća treba prilagoditi klimatskim uvjetima. U jesen ćemo dubinski obraditi tlo, a obradu netom prije sadnje odradit ćemo isključivo samo u nuždi.
Važnost pH vrijednosti tla
Prije nego li krenete koristiti dodatke za poboljšanje tla, bitno je da utvrdite pH vrijednost tla jer ćete tako najbolje znati koliko čega vaše tlo treba. Većina vrtnih biljki voli neutralna tla, a takva tla imaju pH vrijednost 7, kisela tla imaju pH ispod 7, dok lužnata tla imaju pH veću od 7.
Ako želite samostalno odrediti pH vrijednost tla onda uzmite zemlju iz vašeg vrta (dovoljna je manja količina), a zatim je pomiješajte s destiliranom vodom. Nakon što se zemlja slegne u vodu stavite indikator papir s kojim ćete odrediti pH vrijednost vašeg tla. Takav papir može se kupiti u dućanu s laboratorijskim priborom.
Češnjak, špinat, paprika, kupus i luk najbolje se razvijaju na neutralnim ili slabo alkalnim tlima (pH 7 – pH 7, 5). Na slabo kiselom do neutralnom tlu (do pH 7) najbolje uspijevaju grah, cvjetača, salata, grašak i krastavci. Tikvica, mrkva i rajčica uspijevaju na tlima pH vrijednosti od 6 do 6,5 dok krumpir spada u skupinu koja se najbolje razvija na kiselim tlima pH vrijednosti od 5,5 do 6.
Ponekad se zna dogoditi da dođe do nepoželjnih reakcija u tlu pa tako na kiselom tlu takvu reakciju možete ispraviti s koštanim brašnom, vapnom i pepelom. Dodavanjem stajskoga gnojiva, super fosfata i amonijeva sulfata popravit ćete reakciju na alkalnim tlima.
Prevencija korova
Korov je noćna mora svakog vrtlara. Većinom je riječ o otpornim biljkama koje imaju klijavo sjeme, plod donose nekoliko puta na godinu, mogu niknuti u različitim klimatskim uvjetima te lako preživljavaju nevolje jer su im podzemni organi obogaćeni s pričuvnim hranjivima. Ipak, nismo bespomoćni jer postoje različite metode za suzbijanje korova.
Kako ne bi došlo do pojave korova, strojeve i oruđe je potrebno održavati čistim, a u borbi protiv korova pomoći će i pravilna obrada tla. Pod mehaničke mjere ubrajamo uništavanje korova određenim zahvatima u njihovoj početnoj fazi te plijevljenje. Plijevljenje pripada u kategoriju dosadnih i teških poslova u vrtlarstvu, ali iako nije omiljen posao ipak ga treba obavljati.
Najbolje vrijeme za plijeviti je proljeće dok je tlo vlažno, jer na suhom tlu nećete uspjeti puno napraviti. Bitno je da cijeli korijen izađe van, ostane li i najmanji dio korijena u tlu iz njega će ponovno narasti biljka iste sezone, a to naravno ne želimo. Zbog toga je potrebno uhvatiti korov blizu tla kako bismo bili sigurni da smo cijeli korijen iščupali van.
Za vrijeme sezone rasta korova za vađenje ćemo koristiti alat (vile, mala motika, ručna pljevilica). U mehaničke mjere ubrajaju se još zasjenjivanje, gušenje (pokrivanje slamom, piljevinom, travom i stajskim gnojem) i iscrpljivanje – obavlja se prije nego dođe do osjemenjivanja, a ponavlja se kod razvitka lišća.
Mjere koje obuhvaćaju spaljivanje i primjenu vatre spadaju u fizikalne mjere. Veliki nedostatak kod korištenja ovih mjera je zagađenje koje proizvodimo.
Korištenjem biološke metode korov se uništava uz pomoć predatora, biljoždera, parazita, životinja te biljaka konkurent. Iako je ova metoda najpoželjnija, ona također ima svoje mane, a jedna od njih je loša učinkovitost u uklanjaju korova.
Kod primjene kemijske metode primjenjuju se mineralna gnojiva koja imaju herbicidni učinak. Također se primjenjuju i organski i anorganski herbicidi.
Kao što se daje zaključiti sve navedene mjere imaju svoje mane i prednosti pa svatko za sebe može odlučiti koja mjera mu najbolje odgovara. Najbolji savjet je da se naoružate sa strpljenjem jer je za suzbijanje korova potrebno puno dobre volje i želja za radom.
Priprema tla s obzirom na godišnja doba
Kiša i snijeg za vrijeme jeseni i zime dodatno nabijaju tlo pa ono postaje iznimno tvrdo i potrebno ga je duboko prekopati već u jesen. Zbog niskih temperatura i zamrzavanja tlo će se razrahliti i neće ga biti potrebno usitnjavati. Kako bi tlo ostalo rahlo i vlažno cijele godine, potrebno ga je malčirati.
Malčiranje je pokrivanje tla, odnosno stavljanje organske tvari koje nisu razgrađene oko biljaka koje već postoje, a može se stavljati i na potpuno prazno tlo. Obično se za malčiranje koristi sijeno, slama, lišće ili stelja. Organske tvari se stavljaju na tlo koje je već prethodno prekopano.
Ako redovito primjenjujete malčiranje tlo će ostati rahlo i vlažno cijele godine. S vremena na vrijeme bitno je pregledati tlo jer se zna dogoditi da je na nekim mjestima sloj malča previše tanak. Vidjet ćete zemlju koja proviruje ispod njega, a kada se to dogodi dodajte novi sloj malča.
Biljke najveću korist imaju od jesenske pripreme tla, rezultate takve pripreme primijetit ćete u proljeće kada vidite kako vaše biljke izvanredno napreduju.
Autor: A.A., Foto: Guombik/Pixabay
Odgovori