Svaki dobar vrtlar mora dobro poznavati tlo koje ima u vlastitom vrtu jer je ono najvažnija značajka. Tlo daje uporište biljkama te im osigurava nužnu vodu i hranu. Prioritet svakako mora biti održavanje i stvaranje zdravog i plodnog tla, a mnogo toga je moguće učiniti kako bi se poboljšala kvaliteta tla. No, prije nego se bacite na taj posao, važno je da više saznate o tipu, teksturi i strukturi tla, a svi ti čimbenici ovise o geologiji područja i lokaciji.
Struktura tla određena je prethodnim načinima obrade, ako je tlo bilo u prošlosti održavano. Struktura i tekstura utječu na kemiju tla, odnosno na to hoće li ono biti više lužnato ili kiselo, što uvelike određuje koje biljke će uspijevati dobro te koja će biti količina živih organizama u tlu.
Za početak ćemo navesti kako možete upoznati tlo u vrtu te pokazatelje dobre i loše strukture tla.
Kako prepoznati tip tla
Prilikom rada u vrtu, sadnje, sijanja i plijevljenja, postupno ćete upoznavati zemlju i primijetiti koje biljke u vašem vrtu uspijevaju izvrsno, a koje slabije rastu. Ako ste se odlučili za sadnju i uzgoj biljaka na novoj parceli, odmah dobro pogledajte kakvo je tlo.
Teksturu tla možete odrediti jednostavno tako da zgrabite jednu šaku zemlje. Nakon toga iskopajte jamu i pokušajte prepoznati svojstva tla te otkriti što više dodatnih informacija o njegovoj strukturi. Uvijek možete i poslati uzorak na analizu da vam izmjere pH i identificiraju neuravnoteženost hranjivih tvari.
Plodnost tla ne ovisi samo o količini hrane za biljke koju ono sadržava već je riječ o zbroju svih karakteristika koje su nužne za rast biljaka. Struktura tla je jednako važna i nju, za razliku od tipa tla, vrtlar može promijeniti. Primjerice, teška ilovasta zemlja može biti bogata hranjivim tvarima, ali daje slabe biljke jer je preteška i ima preveliku količinu vode što sprječava ispravan rast korijena kod nekih biljaka. Njezinu strukturu možete poboljšati jednostavno tako da opskrbite tlo većim količinama zraka - samo trebate dodati rastresitu organsku tvar.
Pokazatelji strukture tla
- Dobra struktura tla - slatkasti miris na zemlju, korijen biljaka duboko prodire, zemlja je razmjerno lagana za obradu, voda se ne zadržava dugo na dnu iskopane jame nakon kiše, puno kanala od glista, gornji slojevi tla su mrvljivi i trošni i kada su suhi i kada su mokri, u gornjim dijelovima zemlje nema tvrdih džepova, odnosno stvrdnutih slojeva.
- Loša struktura tla - biljke imaju plitko korijenje, neugodan miris zemlje, ima malo glista, na površinskim dijelovima zemlje su zbijeni slojevi, voda se zadržava u udubinama i na površini ili se odmah iscijedi, tlo je vrlo ljepljivo, grudasto ili je jako suho, površinski sloj zemlje se sliježe kada je mokar, a kada se posuši, na površini nastaje kora.
Više od pola volumena tla sastoji se od organskih tvari, živih organizama i mineralnih čestica koje su nastale tijekom vremena raspadom stijena pod utjecajem vremenskih nepogoda, a drugu polovicu čine voda i zrak. Kombinacija tih sastojaka pogoduje uzgoju biljaka jer od mineralnih čestica i raspadnutih organskih tvari nastaje hrana za biljke.
Kemijski sastav tla također određuje i njegovu kiselost ili lužnatost, odnosno pH vrijednost tla, što uvelike utječe na odluku o vrstama biljaka koje možete saditi.
Kiselost tla i pH vrijednost
Vrtlar koji želi točno poznavati stanje svoje zemlje, osim poznavanja hranjivih tvari mora biti upoznat i sa sadržajem kiselina u tlu, odnosno s pH vrijednošću tla. Kratica pH nastala je od latinskih riječi potentia hydrogenii, što u prijevodu znači snaga vodika.
Kemijske veze koje su s time povezane vrlo su komplicirane, ali prosječnom vrtlaru dovoljno je znati da se iza pojma pH vrijednosti skriva jednostavna činjenica da tlo, kemijski gledano, može reagirati alkalno ili kiselo. Da bi se izračunale točne vrijednosti, definirana je međunarodna skala. Broj sedam na toj skali znanstvenici su odredili kao "neutralnu točku", a vrijednosti tla ispod sedam ukazuju da je tlo sve više kiselo. Iznad broja sedam počinju alkalne reakcije tla.
Treba znati da većina kultiviranih biljaka prednost daje blago kiseloj reakciji tla i pH vrijednostima između 6 i 7. Veoma kiselo tlo vole biljke tresetišta poput vrijesa i rododendrona. Alkalna tla pogoduju samo nekim biljkama, a slabo alkalna tla i zemlja pogodna su za kupus, celer, mrkvu te trešnje.
Kalcij veže kiseline i mijenja reakciju tla u alkalnom smjeru, a treset pak čini zemlju kiselom. Analiza tla vrlo je korisna jer se točne definicije zemlje mogu odrediti samo biološkim i kemijskim ispitivanjima. Takva analiza može biti vrlo korisna, pogotovo tijekom prijelaza na prirodne metode. Bio vrtlarima pruža štednju neplanskih i slijepih pokušaja gnojidbe.
Testiranje pH vrijednosti tla
U mnogim specijaliziranim prodavaonicama dostupne su male garniture za analizu tla uz čiju pomoć možete samostalno provesti ispitivanje tla, iako se potpune i točne informacije dobivaju samo iz znanstvenih laboratorija. U tom slučaju je potrebno poslati uzorke tla koji su uzeti s više različitih mjesta u vrtu. Pritom se preporučuje da se odvojeno analiziraju različita područja u vrtu.
Primjere uzoraka možete sakupiti iz povrtnjaka, zatim iz dijela vrta gdje uzgajate bobičasto voće poput ribizla i malina te iz mjesta gdje uzgajate cvijeće i ruže, ali i s mjesta gdje uzgajate neke posebne kulture poput borovnica ili aronija.
Povoljno vrijeme kada se vrši ispitivanje tla jest jesen, između ubiranja plodova, te proljeće kada su potrošena sva hranjiva, a tlo još nije dopunjeno gnojivima ili kompostom. Zemlju je potrebno uzeti iz gornjeg sloja na nekoliko različitih mjesta. Oko pola kilograma zemlje od svakog uzorka stavite u odvojene plastične vrećice i označite ih na odgovarajući način kako biste kasnije znali iz kojeg dijela vrta ste uzeli uzorak.
Uz uzorke priložite i kratke obavijesti o veličini i načinu na koji koristite svoj vrt. Dobro je i označiti želite li uobičajeno osnovno ispitivanje ili dodatne analize poput količine teških metala i preporuke što se tiče gnojidbe. Nakon toga uzorak šaljete u ovlašteni laboratorij.
Na internetu je moguće naći adrese instituta u Hrvatskoj koji se bave analizom tla. Ako ste odabrali uobičajeno ispitivanje tla onda ćete dobiti sažete informacije o vrsti tla, pH-vrijednosti, potrebi za kalcijem i stanju te vrijednostima fosfora i kalija. Često u analizi bude naveden i sadržaj magnezija u tlu.
Za vrtlare koji se služe prirodnim metodama, korisno bi bilo saznati i biološko stanje tla, ali pritom prednost imaju pitanja o bogatom ili oskudnom životu u tlu, o broju mikroorganizama, preporukama prirodne gnojidbe isto kao i kvaliteti proizvodnje humusa. Odgovore na sva ova pitanja pružit će biološki orijentirani i specijalizirani instituti.
Kada započinjete s radom u svom novom vrtu, početni test pH vrijednosti može vam pomoći da odaberete odgovarajuće biljke. Uvijek je dobro provjeriti pH vrijednost prije nego što zemlji dodate vapno, primjerice u povrtnjaku. Prevelika količina vapna može onemogućiti određenim hranjivim tvarima da dopru do biljke.
Nemojte uzimati uzorke iz tla koje je nedavno gnojeno, posipano vapnom ili se nalazi pokraj hrpe komposta, živice ili zgarišta. Nemojte uzeti samo jednu lopaticu zemlje i izbjegavajte dodirivati uzorke rukama.
Mjerenje pH vrijednosti
Postoje tri načina kako se može izmjeriti vrijednost pH tla, a to je uz pomoć mjerača, kompleta te analize. Mjerač se sastoji od sonde koja se gurne u tlo i gotovo momentalno pokaže vrijednost pH. Možda nije u potpunosti točan, ali će odmah pokazati grubu vrijednost, uz prednost da možete očitati vrijednosti na mjestu koje vam je zanimljivo za sadnju.
Kompleti koji su najjednostavniji i najjeftiniji koriste se tekućinom koja mijenja boju i na taj način pokazuje pH vrijednost tla. Ti kompleti su nešto zahtjevniji od mjerača, ali daju prihvatljivo precizne rezultate. Uzorke uzmite na različitim mjestima u vrtu.
Naravno, jedan od načina je i analiza koja daje precizno izmjerene pH vrijednosti. Uzorci se šalju u laboratorij za analizu tla.
Uspjeh sadnje i uzgoja željenih kultura uvelike ovise o pH vrijednosti tla koje imate u vrtu, stoga je to čimbenik od kojeg morate početi prije bilo kakvog rada u vrtu. Tla uglavnom imaju pH vrijednost od 4 do 8, a većini biljaka je za rast potrebna vrijednost od 5,5 do 7,5.
Ukrasne biljke podnose prilično širok raspon pH vrijednosti, dok će neke vrste poput vrijeska rasti samo na kiselijoj zemlji. Za povrće je pogodan pH u rasponu od 6,5 do 7, a za voće od 6 do 6,5. Na pH vrijednost utječe i razina kalcija koji se može isprati iz tla, posebice ako je zemlja izrazito ocjedita, što tlo čini kiselijim.
Foto: Jing/Pixabay
Odgovori