Neven (lat. Calendula) dolazi iz porodice glavočika (Asteraceae, Compositae) i broji oko 20.000 vrsta od kojih su najpoznatiji ljekoviti i poljski neven, kamilica, estragon, pelin, čičak, cikorija, dalija, maslačak, runolist, endivija, stolisnik ili hajdučka trava i suncokret. Zeljasta je jednogodišnja biljka koja cvjeta svake godine u periodu od lipnja do listopada i može narasti do 1 m.
Stabljika i lišće su dlakavi, a cvjetovi su lako prepoznatljive žute ili narančaste boje širine do 7 cm. Ova biljka nema najugodniji miris, ali se ne uzgaja zbog svog lijepog mirisa, nego zbog svoje široke upotrebe. Poznato je da su stari Egipćani i Grci koristili neven u ljekovite svrhe, od njega se prave kreme za opekotine, proizvodi za njegu lica, čaj od nevena, žute boje za tkaninu, ljekovita ulja, itd.
Niko nije siguran odakle ova biljka dolazi, iz Indije ili sa Sredozemlja, ali činjenica je da je rasprostranjena po cijelom svijetu. Životinje ga vole, a privlači ih i njegova atraktivna jarka boja. Latinski naziv "Calendula" dolazi od umanjenice "Calendae" i znači "mali kalendar" ili "mali sat". Od biljke se mogu koristiti i listovi i cvjetovi. U toplijim krajevima može cvjetati tijekom cijele godine. Jako sliči maslačku, a dijele i sličan sastav.
Neven se također koristi i kao začin, sadrži značajne količine vitamina A i C. Korijen mu je vretenast i raste duboko u tlo te vrlo brzo raste. Ljudi često miješaju neven Calendula s nevenom Tagetes. Obe vrste pripadaju porodici Asteraceae. Na engleskom jeziku je razlika između ove dvije biljke u jednoj riječi, Calendula je "Pot marigold", a Tagetes samo "Marigold".
Srodnici
- Afrička ivančica
- Ambrozija
- Arnika
- Artičoka
- Bidens (dvozub)
- Buhač
- Čičoka
- Cikorija
- Crni korijen
- Dalija
- Ehinacea
- Endivija
- Estragon
- Gerber
- Ivančica ili margareta
- Kadifa ili kadifica
- Kamilica
- Kanarska ivančica
- Krizantema
- Maslačak
- Oman
- Pelin
- Radič
- Rudbekija
- Runolist
- Salata
- Sikavica
- Slatki pelin
- Smilje
- Stevia ili stevija
- Stolisnik ili hajdučka trava
- Suncokret
- Tratinčica
Vrste nevena
Neke vrste nevena su jednogodišnje biljke, dok druge vrste žive više od dvije godine. Nakon oprašivanja pčela, iz glave se razvijaju latice. Kako latice otpadaju, ostaje sasušena glava sive ili svijetlosmeđe boje koja sadrži sjemenke. I listovi i latice ove biljke su jestivi.
Divlji (poljski) neven
Divlji ili poljski neven (lat. Calendula arvensis) je godišnja (ponekad dvogodišnja) biljka koja naraste do 50 cm u visinu. Cvijet se sastoji od jedne glavice koja je širine oko 4 cm. Ima svijetle žuto-narančaste latice oko žutog centra. Cvijet proizvodi i akene koji se ne otvaraju i unutar sebe sadrže sjeme.
Smatra se da su porijeklom iz centralne i južne Europe. Ova vrsta nevena se lako prilagođava uvjetima i ne zahtijeva pretjeranu brigu. Odgovara im obično ili blago obogaćeno tlo koje je dobro isušeno. Ponekad ih treba zaliti. Rast će dobro u suncu, ili sjeni. Odgovara im i malo hladnija temperatura tako da mogu preživjeti i na veoma sjenovitim mjestima. Mogu se uzgajati u posudama.
Ljekoviti neven
Ljekoviti neven (lat. Calendula officinalis L.) je najpoznatija vrsta nevena. Rodom je iz južne Europe. Može narasti do 80 cm. Stabljika je uspravna ili razgranata. Listovi su mu duguljasti i veličine od 2 - 7 cm, a po sebi imaju sitne dlačice. Cvjetovi rastu u grozdovima žutog cvijeća. Glavica cvijeta je promjera 4 do 7 cm i okružena je s dva reda listova. Na kraju svake stabljike nalazi se cvijet koji je u svojoj sredini malo tamniji.
Često ga možemo pronaći u toplijim krajevima. Odgovara im srednje bogato tlo koje je suho. Ovoj vrsti je potrebna stalna izloženost suncu kako bi rasle bolje. Ova vrsta se sadi nakon prolaska zime jer ne može podnijeti hladne temperature.
Ova vrsta nevena ima više podvrsta:
- Radio extra - duguljasta biljka koja cvjeta kao kaktus i cvijeće joj je narančaste boje. Ovo je jedna od najneobičnijih vrsta nevena.
- Pink surprise - ima nabrane cvjetove zlatne i/ili žute boje. Cvjetovi su specifični po tome što imaju ružičaste vrhove i bordo obojenu sredinu cvijeta. Neki cvjetovi mogu biti i ružičasti sa zlatnim vrhovima.
- Touch of red - vrsta nevena kojoj su cvjetovi obojeni u razne nijanse narančaste i crvene, s crvenim vrhovima i tamnijom nijansom crvene na donjoj strani latica
- Tangerine cream - dvobojan i obično obojen u bež i narančastu boju
- Greenheart orange - vrsta koja je specifična jer se dosta razlikuje od tipičnog nevena. Ima narančaste latice koje okružuju centar zelene boje.
- Neon - vrsta nevena koja ima duple cvjetove i raste u raznim bojama.
- Citrus cocktail - vrlo malen i žut i/ili narančast.
- Golden princess - neven s jarko obojenim cvjetovima, ali crnom sredinom.
- Sherbet frizz - neven cvjetova boje pijeska, s tamnim crvenim dnom i crvenim vrhovima.
- Dwarf gem - vrsta malog nevena koja ima duple cvjetove i može biti žut, narančast ili boje breskve.
- Fruit twist - može imati duple cvjetove, ali i ne mora. Postoji u raznim nijansama žute i narančaste.
- Prince neven - visoka biljka otporna na toplotu. Može biti žuta i/ili narančasta.
- Bonbon - neven koji rano cvjeta. Cvjetovi su mali i žuti i/ili narančasti, a ova vrsta spada u patuljastu vrstu nevena.
- Pacific beauty - također neven otporan na toplotu s visokim stabljikama i žutim i/ili narančastim cvjetovima.
- Calypso - vrsta nevena koju je najlakše uzgajati u posudi. Cvjetovi su mu žuti i/ili narančasti s tamnom sredinom, te cvjetaju u paru na zbijenim stabljikama.
- Flashback - vrsta nevena čiji su cvjetovi obojeni u razne boje. Mogu biti obojeni i u tri boje istovremeno, u nijansama bež, žute, narančaste i boje breskve.
- Kablouna - srednje otporna vrsta nevena žutih i/ili narančastih cvjetova.
Morski neven
Morski neven (lat. Calendula maritima) je rijetka vrsta nevena koja je proglašena ugroženom. Raste samo na Sicilijskoj obali. Dugogodišnja je biljka koja može narasti od 20 do 40 cm. Listovi ove vrste po površini imaju kratke i ljepljive dlake. Karakterizira ga i vrlo jak miris. Listovi mogu biti duguljasti ili ovalni. Kada je mlad, stabljika mu je uspravna, ali kako stari stabljika mu se sve više savija i počinje širiti po zemlji.
Cvjetovi su mu ili svijetlo ili jarko žuti. Cvjeta od svibnja do lipnja, a cvjetovi imaju veličinu 3 - 5 cm. Vrlo ga je lako održavati. Potrebno ga je redovno opskrbljivati manjom količinom vode. Rastu u sunčanim ili dijelom sjenovitim mjestima.
Palestinski neven
Palestinski neven (lat. Calendula palaestina) je biljka koja cvjeta svake godine. Veličina listova mu varira od 2,5 do 10 cm, a široki su oko 20 mm. Ravni su, grube površine i dlakavi, a krajevi su im blago valoviti. Cvjetovi su žuti.
Uzgoj nevena
Neven je vrlo lako uzgajati. Ako se mi budemo dobro ponašali prema njemu, i on će biti dobar prema nama - tjerat će lisne uši od biljaka, sam će sebe regulirati i uljepšavat će nam dvorište svojim prelijepim jarkim bojama.
Tlo
Neven će najbolje rasti u prosječno bogatom vlaknima tlu koje je dobro drenirano. Naravno da mu neće štetiti ni ako je tlo bogato organskim materijalom. pH vrijednost tla u kojem će neven rasti trebala bi biti 6,0 - 7,0, ali tolerirat će razne pH vrijednosti tla. Kada biljka uvene, obogaćuje tlo biomasom.
Klima
Pri sadnji nevena trebamo tražiti stanište na kojem će biljka primati obilnu količinu sunčeve svjetlosti. Ako je temperatura previsoka, onda će nevenu odgovarati blaga sjena, ali ako se budu uzgajali u potpunosti sjenovitim mjestima onda će im stabljike biti pretjerano duge.
Cvjetovi najbolje cvjetaju na srednjim temperaturama s niskom razinom vlage. Sjemenke ove biljke klijaju najbolje na temperaturi između 15 - 25°C.
Vrijeme sadnje
Neven treba zasaditi u rano proljeće (ili krajem veljače na obalnim područjima) i može se saditi do ranog ljeta kako bi nam procvjetao u jesen. Ako ga planiramo uzgajati u zatvorenom prostoru, najbolje ga je posijati pred kraj veljače do sredine ožujka. Za presađivanje, optimalno vrijeme je travanj.
Slaganje kultura
Sadnja nevena s povrćem ima mnoge prednosti, od privlačenja korisnih insekata do odvraćanja štetnika i povećanja bioraznolikosti, stoga se preporučuje saditi krastavac, rajčicu, grašak, mrkvu, šparoge i razne salate. Šparogama pomaže s insektima, tikvicama i bundevama s oprašivanjem, a ostalim biljkama poput vrbovice tako što će od njih udaljavati lisne uši. Najbolje ih je posaditi kao okvir (oko ostalih biljaka).
Neven izvrsno raste začinskog bilja i pomaže mu u rastu, posebice bosiljak, lavanda, kadulja, origano, timijan, majčina dušica i kopar te sve biljke iz porodice lukova kao što su češnjak, vlasac, luk ili mladi luk i medvjeđi luk. Također, mnogo je cvijeća privlačno raznim štetnim insektima koje neven odbija, pa sadnja lantane, cinije, pelargonije, potočarke, vince, petunije i verbene s nevenom može biti korisna. Voli dijeliti prostor s valerijanom.
Faza mirovanja
Faza mirovanja kod nevena obično se javlja u ljetnim mjesecima, kada cvijet prestane cvjetati i prije nego počne novo cvjetanje. Tijekom ove faze, neven treba biti zaštićen od vrućih sunčevih zraka i suše i može ga se manje zalijevati. Ova faza je važna za jačanje korijena i pripremu za sljedeće cvjetanje. Ako se neven čuva u stanju mirovanja, sljedeće cvjetanje bit će bujnije i dugotrajnije.
Sadnja nevena
Neven je biljka o kojoj ne morate puno brinuti, ali ako želite da vam biljka bude zdrava i jaka, ipak ćete morati obratiti pažnju na neke stvari. Možete je zasaditi u dvorište ali i u posude i tegle.
Sadnja sjemena
Najbrže će narasti ako ga budemo sadili iz sjemena. U ovom slučaju ćemo zasaditi sjemenke od 0,6 do 1, 27 cm u dubinu na udaljenosti od oko 10 - 15 cm i pokrit ćemo ih s oko 0,6 cm zemlje. Odmah nakon sadnje trebalo bi biljku pažljivo zaliti i nastaviti zalijevati sljedećih 7 dana kako bi sjemenke brže proklijale. Sjeme nevena izgleda kao konjska potkovica.
Sadnja sadnice
Ako neven planirate saditi iz sadnica umjesto iz sjemena, nemojte ga presađivati sve dok ne počne cvjetati ili ga jednostavno posadite na mjesto s kojeg ga nećete kasnije presađivati.
Uzgoj u vrtu
Neven će rasti u bilo kojem vrtu, voli otvoren prostor, ali s obzirom na to da ne podnosi velike količine vode, trebamo paziti da ga ne smjestimo na tlo koje upija mnogo vode.
Uzgoj u stakleniku
Ako staklenik u kojem sadite neven nije zagrijan, onda ga trebate posijati nakon posljednjeg mraza, kada noćne temperature neće padati ispod -1 do -3°C. Kako bi spriječili smrzavanje proklijalih sadnica tijekom noći, preporučuje se upotreba pokrovnog materijala.
Također, u stakleniku možete postaviti i veće posude s vodom koje se danju griju, a tijekom noći postupno oslobađaju toplinu, održavajući temperaturu u stakleniku par stupnjeva više od vanjske temperature.
Njega sadnica u stakleniku uključuje zalijevanje toplom vodom i plijevljenje. Ako pripremite tlo prije sadnje sadnica, posebni pokrovi i zaštita nisu potrebni. Ako primijetite slab rast ili žutilo listova preporučuje se folijarno raspršivanje otopinom 1 - 3% ureje. Sredinom svibnja, sadnice nevena će biti spremne za presađivanje na otvoreno.
Uzgoj u teglama
Neven se može uzgajati u teglama sve dok se o njemu brinete na pravi način. Koristite tegle iz kojih voda može lako isticati i organsku zemlju, ili napravite svoju mješavinu s pola vrtne zemlje i pola komposta. Najvažnije je odabrati posudu koja ima više rupa na dnu jer neven ne podnosi nakupljanje vode.
Neven u teglama također treba puno sunca kao i onaj koji se sadi u vrtu. Ako ga planirate presađivati, pričekajte da naraste oko 5 cm.
Održavanje nasada
Nakon što se stabilizira i biljka izraste, nije potrebna nikakva dodatna briga oko nasada. Proklijat će jako brzo, u roku od 5 - 15 dana. U odraslu biljku neven će izrasti u roku od 6 - 8 tjedana nakon sadnje.
Održavanje i njega
Kada dođe zima biljka će prirodno uvenuti, tada treba ukloniti cijelu biljku tako što ćemo izvući korijenje. To korijenje možemo otpremiti u kompost, a sjemenke možemo spremiti za sljedeću sadnju.
Zalijevanje
Ako su temperature visoke, biljku treba zalijevati s oko 2 - 2,5 cm vode tjedno . Neven može podnijeti život bez vode, ali cvjetat će najbolje ako ga ipak budemo tjedno zalijevali u malim količinama stoga tlo održavajte umjereno vlažnom (najbolji način je utapanje biljke u vodu na kratko vrijeme da se "napije").
Gnojidba
Sloj vrtnog komposta posutog u vrtu prije sjetve potaknut će zdrav rast, ali prekomjerna količina komposta će nam dati više lišća nego cvijeća. Povremeno mu možemo "pomoći" s gnojivom od tekućih morskih algi ili organskim gnojivom raširenim po bazi biljke.
Proljetno oplođivanje sa slojem prirodne kore ili sijena oko osnove biljke može smanjiti korov i pomoći pri održavanju tla vlažnim.
Razmnožavanje
Neven se često uzgaja pored biljaka kojima je potrebna pomoć s oprašivanjem. Njegovi cvjetovi i jarka boja istih redovno privlače insekte. Razmnožava se dvoparentalnom reprodukcijom i cvjetovi su hermafroditi.
Presađivanje
Neven se obično presađuje kada se nalazi u stanju mirovanja, nakon što cvijet prestane cvjetati, a prije nego što počne novo cvjetanje kako bi se osiguralo da biljka ima vremena za jačanje korijena i rast na novom mjestu. Ako biljka prekomjerno naraste ili ako se tlo osuši, neven se može presaditi.
Za presađivanje nevena potrebno je pripremiti posudu s kvalitetnom zemljom koja sadrži malo treseta i pijeska, pažljivo se izvadi neven iz trenutne posude i očisti korijenje od stare zemlje i suhih korijena pazeći da se ne ošteti. Biljka se stavi u novu posudu i dobro zalije. Ako je to potrebno, može ga se zaštititi od sunčevih zraka, posebno u prva dva tjedna nakon presađivanja.
Pomlađivanje
Neven se može pomlađivati radi jačanja cvjetanja i dugotrajnog života biljke. Ovo se obično radi presađivanjem biljke na novo mjesto ili u novu posudu, gdje će imati više prostora i svježeg tla za rast. Osim toga, potrebno je ukloniti suvišno korijenje i staru zemlju, kako bi se osiguralo da biljka dobiva dovoljno kisika i hranjivih tvari.
Također, potrebno je redovito prorjeđivati neven kako bi se kontrolirao broj cvjetova i osiguralo da biljka ne bude preopterećena. Ova praksa će osigurati dugotrajno i bujno cvjetanje.
Prorjeđivanje
Neven treba redovito prorjeđivati. Ova praksa pomaže u kontroliranju broj cvjetova i jača korijenski sustav. Ako biljka nema dovoljno prostora za rast, korijeni se sukobljavaju i biljka se suši. Prorjeđivanje omogućuje bolju cirkulaciju zraka i vlage u tlu, što pomaže u održavanju zdravlja biljke. Obično se obavlja tijekom faze mirovanja, nakon što cvijet prestane cvjetati. Biljke se razdvajaju pažljivo, tako da se ne ošteti korijenje te se presađuju na novo mjesto ili u posude.
Rezidba
Što češće berete neven, to će on više rasti. Prerijetko branje nevena može dovesti do prestanka cvjetanja. Neven se neće lako podijeliti. Cvjetove treba skloniti čim se u potpunosti otvore, najbolje u kasno jutro, te ih onda ostaviti da se suše. Cvjetovi nevena se navečer djelomično zatvaraju.
Ako primijetite da im šteti visoka temperatura, cvjetove treba odrezati u većim količinama. Ne bi bilo loše obrezati stabljiku kako ne bi počela truliti nakon skidanja cvjetova.
Zaštita od vjetra
Neven može biti osjetljiv na jake vjetrova, stoga mu je potrebna zaštita i pažljivo planiranje sadnje. Kako bi se zaštitio mogu se postaviti zaštitne barijere, poput zida, netkanog materijala za zaštitu od vjetra ili živice. Također, prilikom sadnje treba imati na umu da se sadi u zaštićeno mjesto, blizu zida ili u sjeni drugih biljaka.
Zaštita preko zime
Zaštita nevena preko zime ovisi o vrsti i na kojem području se sadi, no obično biljka treba zaštitu preko zime. To se može postići prekrivanjem tla oko biljke slojem malča i suhog lišća ili pokrivanjem biljke netkanim materijalom poput agrofibre ili netkanog materijala.
Bolesti
Neven nema ozbiljnijih problema s insektima ili bolestima. Ponekad mogu biti osjetljivi na pepelnicu (bolest uzrokovana gljivicama), ali najčešće neće biti bolesna. Prskanje vodom ili tretman insekticidnim sapunima može ih eliminirati. Redovno pregledavajte donje strane lišća radi štetočina.
Čađ
Čađ (eng. Calendula smut) je gljivična bolest koja na nevenu uzrokuje pojavu smeđih, crnih ili žućkastih okruglih točaka. Točke mogu imati tamne smeđe obrube. Točke su zadebljane i pojavljuju se i s prednje i sa zadnje strane listova.
Alternaria lisne mrlje
Alternaria lisne mrlje uzrokuju pojavu malih crvenkasto-ljubičastih točaka. Ova bolest napada mnoge biljke. Da bi se spriječilo pojavljivanje ove bolesti, potrebno je obratiti pažnju na vrijeme navodnjavanja (izbjegavajte kasno poslijepodne ili veče) i pravilan razmak biljaka kako bi se smanjila količina vremena tijekom kojeg biljke ostaju vlažne.
Aster yellows virus
Aster yellows virus je kronična, sistemska bolest biljaka koju uzrokuje nekoliko organizama koji su nalik bakterijama imena fitoplazma. Kako bi spriječili eventualnu pojavu aster yellow bolesti, možete zasaditi iglicu (lat. Geranium) ili vodeniku (lat. Impatiens). Iako biljka lijepi dečko ima slično latinsko ime Impatiens balsamina, ne treba ih brkati.
Pepelnica
U borbi protiv ove bolesti mogu pomoći kućni pripravci od sode bikarbone i tečnog sapuna bez deterdženta. Ako primijetite bijele listove, uklonite ih i to će pomoći pri kontroliranju ove gljivične infekcije.
Štetnici
Iako neven rijetko pati od ozbiljnih problema s insektima, povremeno privlači lisne uši i bjelanjke. Kontrolirajte štetočine tako što ćete na biljku usmjeriti jak mlaz vode iz vrtnog crijeva. Puževi se mogu hraniti na nevenu, posebno na mladim biljkama. Područja tla čuvajte od nečistoća kako biste minimalizirali oštećenja od puža.
Upotreba nevena
Cvijeće nevena koristi se u ljekovite, kulinarske, i ukrasne svrhe od davnina.
Berba
Upotrijebite prste ili škare kako biste otkinuli cvjetove. Bolje bi bilo koristiti škare jer neven sadrži prirodno ulje zbog kojeg će vam prsti postati ljepljivi. Možete otkinuti i listove koji su jednako ljekoviti kao i cvjetovi, ali uobičajena je praksa skidati samo cvjetove.
Sušenje
Postoje razni načini za pravilno sušenje nevena. Najvažnije je osigurati cirkulaciju zraka i zaštitu od prejakog sunca. Nikako ne želimo da nam cvjetovi izgore na suncu. Ne trebamo prati glavice cvijeća. Raširite ih na prozirnu podlogu kao što je krpa ili mrežica. Možete napraviti i okvire za sušenje od drveta i tkanine.
Pored biljaka se preporučuje staviti ventilator kako bi zrak lakše cirkulirao oko biljke. Ako nemamo ventilator, biljke je potrebno redovito okretati s jedne strane na drugu.
Sušenje u peći ne dolazi u obzir jer se neven ne smije ostavljati na visokim temperaturama.
Skladištenje
Prije skladištenja nevena moramo biti sigurni da je u potpunosti suh. Zelenim glavama iz kojih raste cvijet treba puno duži vremenski period kako bi se osušile nego laticama.
Kada se sve osušilo, latice ćete moći vrlo lako iščupati iz glave. Skladištiti se mogu glave s laticama ili latice same, a glave se mogu koristiti za kompost. Osušeni neven čuvajte u staklenim hermetički zatvorenim posudama ili u zatvorenim plastičnim vrećicama i na tamnom mjestu.
Pravilno osušen i skladišten neven može trajati i do 5 godina, ali onaj koji samo osušimo najjednostavnijom metodom - sušenjem na zraku, može trajati oko godinu dana.
Pripravci
Kulinarstvo
Jestivi cvjetovi i listovi nevena su začinjeni i pomalo gorki. Pokušajte ih dodati salatama ili juhama za zanimljiv okus. Cvjetovi nevena sjajna su zamjena za šafran koji je inače veoma skup i često se smatraju šafranom siromaha. Mogu donijeti gotovo istu boju koju biste postigli sa šafranom.
Štoviše, cvjetovi nevena mogu se dodati kiselom krastavcu, mekim sirevima, žumanjcima...
Neven se također koristi i za pripremu čajeva.
Medicina
Ovaj cvijet ima snažna antiupalna, antivirusna i antibakterijska svojstva, pa se često koristi za ublažavanje dugog niza kožnih bolesti uključujući - ali ne ograničavajući se na - posjekotine, ogrebotine, modrice, ubode pčela, ubode insekata, gljivične infekcije, ekceme i osipe.
Ova je biljka hipoalergena, pa se često koristi u proizvodima za njegu, poput sapuna za osjetljivu kožu. Može pomoći u zaštiti kože od UV sunčevih zraka, sastojak je mnogih krema za sunčanje. Za neven se vjeruje da može pomoći ublažavanju menstrualnih tegoba.
Zanimljivosti
Neveni su popularni od davnina, uglavnom zbog toga što su svi njihovi dijelovi jestivi i imaju više upotreba i, naravno, zbog jarko obojenog cvijeća.
Legenda kaže da je ova biljka dobila ime od strane St. Hildegard od Bingena (njemačka opatica, pjesnikinja, pisac, filozof) po djevici Mariji (Marigold = Mary's gold = Marijino zlato) iako postoji i verzija koja nam kaže da je neven dobio ime od starih Rimljana zbog činjenice da cvjeta prvog dana svakog mjeseca (lat. Calend) i bio im je simbol sreće.
Rastu u Europi od 12. stoljeća. Čak postoje i neki dokazi o tome kako je neven bio draga biljka Astecima.
Neki ljudi vjeruju da ako se neven otvori ujutru, to znači da će padati kiša. Neven simbolizira žalost ili simpatiju. U starom Rimu ljudi su vjerovali i da je cvijet nevena izrastao na grobu djevojke koja je umrla od tuge zbog jednog rimskog mladića. U Indiji je ovaj cvijet jedan od onih koji se koriste za dekorisanje hramova.
Foto: Jan Mallander / Pixabay
Odgovori