• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Vrtlarica.hr

sadnja i uzgoj biljaka

  • Cvijeće
  • Grmlje
  • Drveće
  • Sukulenti
  • Voće
  • Povrće
  • Samoniklo bilje
  • Industrijske biljke
  • Gljive
  • Začini
geranium

Geranium ili iglica

Autor: Lucijana

  • 1 Vrste
  • 2 Uzgoj
    • 2.1 Tlo
    • 2.2 Klima
    • 2.3 Vrijeme sadnje
    • 2.4 Slaganje kultura
    • 2.5 Faza mirovanja
  • 3 Sadnja
    • 3.1 Sadnja sjemena
    • 3.2 Sadnja sadnice
    • 3.3 Uzgoj u vrtu
    • 3.4 Uzgoj u posudama
    • 3.5 Održavanje nasada
  • 4 Održavanje i njega
    • 4.1 Zalijevanje
    • 4.2 Gnojidba
    • 4.3 Razmnožavanje
    • 4.4 Presađivanje
    • 4.5 Rezidba
    • 4.6 Priprema za sljedeću sezonu
  • 5 Bolesti
  • 6 Štetnici
  • 7 Upotreba

Geranijum ili iglica (lat. Geranium) je rod divljih zeljastih biljaka u porodice iglicovki (Geraniaceae). Rod ima oko 430 vrsta, od kojih su neke godišnje, dvogodišnje, a neke višegodišnje biljke. Prirodno stanište im je na umjerenim dijelovima svijeta i tropskim planinama, ali uglavnom rastu u istočnom dijelu mediteranske regije. Brojne vrste se uzgajaju za hortikulturnu uporabu i za farmaceutske proizvode.

Cvjetovi iglice imaju 5 latica i obojeni su bijelom, ružičastom, ljubičastom ili plavom bojom. Listovi su podijeljeni na uske, šiljaste segmente.  Mogu rasti u bilo kojem tlu koje nije poplavljeno. Razmnožavaju se ljeti i to poluzelenim reznicama, sjemenom ili podjelom u jesen ili proljeće.

Geranium se može naći u mješovitim šumama, livadama, prerijama i stjenovitim padinama. Biljka najbolje raste na punom suncu, ali vole i dio hlada u popodnevnim satima. Preferiraju dobro drenirano i vlažno tlo.

Srodnici

  • Pelargonija

Vrste

Geranium danas ima preko 400 vrsta i može se uzgajati širom svijeta.

Francuska iglica

Francuska iglica (lat. Geranium endressi) tvori gomilu sjajnog zelenog lišća prelivenog cvjetovima u nijansama ružičaste boje. Voli osunčano područje do djelomične sjene. Biljka cvjeta u rano ljeto i ostaje u cvatu nekoliko tjedana. Nakon što cvjetovi izblijede, biljku treba ošišati na bazalni rast. U blažim vremenskim uvjetima, listovi su zimzeleni. Prirodno stanište ove vrste je zapadni dio Španjolske.

Krvava iglica

Naziv krvava iglica (lat. Geranium sanguineum) je dobila zbog listova koji u jesen poprime grimiznu boju. Lišće je jasnije izrezano od ostalih iglica, što mu daje nježan, čipkasti izgled. Cvjetovi su u nijansama ružičaste i bijele boje. Cvjetovi mogu u potpunosti sakriti listove i može cvjetati dva puta u sezoni. Voli puno sunce do djelomične sjene. Prirodno stanište je sjeverna Turska.

Geranium dvostruki dragulj

Ova vrsta iglice ima dvostruke cvjetove u obliku zvijezde, bijeli su s ljubičasto-ružičastim središtem. Biljka cvjeta od kasnog proljeća do sredine ljeta. Voli puno sunce do djelomične sjene. Prirodno stanište joj je Europa i Azija.

Uzgoj

Geranium spada u najpopularnije vrtne trajnice. Lako ih je uzgajati, ne zahtijevaju mnogo njege i pažnje da bi bile u punom sjaju te imaju dugo razdoblje cvjetanja. Postoje sorte koja će rasti na punom suncu, djelomičnoj sjeni, pa čak i u prilično gustoj sjeni. Treba im dobro drenirano, plodno i vlažno tlo.

Tlo

Geranium nije osjetljiva biljka što se tiče pH vrijednosti tla, a idealno tlo za uzgoj je neutralno do blago kiselo. Većina sorti iglica preferira srednje vlažno tlo, dobro drenirano, iako postoje sorte koje preferiraju relativno suho tlo.

Klima

Geranium najbolje raste na dnevnim temperaturama između 18 i 23°C i noćnim temperaturama između 10 i 15°C. Tolerantna je biljka na širok spektar razine vlage, iako plijesan i hrđa mogu naštetiti biljci u vrlo vlažnim regijama.

Vrijeme sadnje

Geranium se sadi ovisno o vrsti uzgoja na koju se odlučimo, sadnja sjemena, sadnica i dr. Najbolje vrijeme za sadnju je proljeće.

Slaganje kultura

Kombiniranje iglice s drugim biljkama će dati lijepu kombinaciju boja vrtu, a i korisno je za druge biljke. Biljke koje se uzgajaju uz iglice vole više sunca nego hlada, tlo koje nije previše glineno, dobro je drenirano i pH vrijednosti 5,8 - 6,3. Također, iglice ne vole prelijevanje. Treba ih zalijevati samo kada se tlo počne sušiti.

S obzirom na to da odbijaju uobičajene štetnike i kukce, mogu se saditi s voćem i povrćem poput kupusa i grožđa. Također, petunije, kadulja i bosiljak čine dobre popratne biljke za iglicu. Treba imati na umu da popratne biljke imaju iste zahtjeve za njegom kao iglice. Iglice su nisko-rastuće biljke i dobro izgledaju ako se kombiniraju s višim biljkama u posudi. Dihondra je također jedna od biljki koja ide dobro uz iglicu, a najlakši način je kombiniranje iglica različitih boja. Ružičaste, crvene i bijele iglice zajedno u jednoj posudi izgledaju jednostavno zapanjujuće.

Faza mirovanja

Geranium za vrijeme zime ulazi u fazu mirovanja i ne zahtijeva zimsku zaštitu od hladnoće. Dobra je praksa odrezati biljke malo iznad razine tla i odbaciti odrezane grane kako bi se smanjila mogućnost gljivičnog oboljenja. U proljeće će biljka započeti novi ciklus rasta.

Sadnja

Geranium je biljka koja je pouzdana za uzgoj, dugo cvjeta i brzo raste. Ova biljka je dugovječna trajnica, a u prvih nekoliko godina rast je spor. Može se uzgajati iz sjemena, a najčešće se koriste kupljene sadnice.

Sadnja sjemena

Sjeme iglice se prikuplja tijekom cijelog ljeta, a zatim se sije u proljeće ili rano ljeto za cvjetanje sljedeće sezone. Rezanje cvjetnih stabljika održava biljku kompaktnom, ali na ovaj način se gubi sjeme. Kako bi biljku uzgojili iz sjemena, potrebno je ostaviti neke cvjetne stabljike da sjeme sazrije na biljci. S obzirom na to da su iglice relativno sporo rastuće biljke, ako se krene s uzgojem iz sjemena, može proći čak 3 - 5 godina prije nego što biljka počne s cvjetanjem. Neke vrste se ne mogu uzgojiti iz sjemena, one se razmnožavaju podjelom korijena ili drugim vegetativnim metodama.

Zrelo sjeme se sije na zemljanu podlogu i prekriva se kompostom koji se ne smije u potpunosti osušiti. Sjeme se može sijati u proljeće ili jesen, a klijanje se očekuje u kasno proljeće. Kada mlade biljke naprave dobar korijenski sustav mogu se posaditi u vrt. Većina vrsta će cvjetati godinu dana nakon klijanja, a nekim vrstama će trebati duže.

Sadnja sadnice

Sadnice iglice je najbolje posaditi u posudu s mješavinom tla s jednakim dijelovima tla, treseta i perlita. Tlo treba biti mokro i dobro drenirano. Biljke se sade kada prođe rizik od mraza. Treba ih posaditi u posudu promjera 20 - 30 cm i na približnoj dubini kao i u posudi u kojoj je izvorno posađena. Za zadržavanje vlage savjetuje se malčiranje.

Uzgoj u vrtu

Iglice spadaju u vrtne biljke koje ne zahtijevaju mnogo njege. Dvije stvari treba imati na umu prilikom sadnje iglice u vrtu, a to je da ne podnose izuzetno osunčane lokacije i preplavljivanje vodom. Biljku je potrebno redovito zalijevati tijekom prve godine, a u narednim godinama zalijevanje je potrebno tijekom duljih sušnih razdoblja. Malčiranje oko biljaka u kasno proljeće pomoći će u očuvanju vlage u tlu i u suzbijanju korova. Nakon cvjetanja biljke se podrežu i nahrane kako bi se razdoblje cvjetanja produžilo do jeseni.

Uzgoj u posudama

Iglice su višegodišnje biljke koje se rijetko uzgajaju u posudama, iako mogu uspješno rasti u posudi kao i na tlu. Prilikom odabira posude treba uzeti onu većih dimenzija koja će biljci dati dovoljno prostora za rast i izrađenu od bilo kojeg materijala. Ključno je da posuda ima dobru drenažu. Posuda se puni bilo kojom standardnom komercijalnom mješavinom za posude.

Prilikom sadnje korijen biljke treba ispružiti. S obzirom na to da iglice ne vole preplavljeno tlo, zalijevanje jednom tjedno je dovoljno. Relativno je sporo rastuća biljka, pa će presađivanje u veću posudu biti potrebno za oko 3 godine. U hladnijim klimatskim uvjetima biljku je potrebno premjestiti na zaštićeno mjesto kako bi se korijen zaštitio od mraza.

Održavanje nasada

Jednom uzgojena iglica ne treba puno brige i vremena za održavanje. Nakon cvatnje teško je skinuti sve cvjetne stabljike jer ih ima mnogo, pa je najlakše ošišati cijelu biljku čime će se potaknuti rast biljke i poboljšati izgled. Biljka će se ponovno vratiti u punom sjaju već nakon nekoliko tjedana od šišanja. U jesen se stabljike mogu ošišati na visinu malo iznad tla, ali isto nije nužno. Novoposađene biljke treba adekvatno opskrbljivati vodom za vrijeme sunčanih dana.

Održavanje i njega

Nakon što iglica jednom naraste treba vrlo malo njege i održavanja. U jesen je dobro orezati stabljike skoro do tla, a novo zasađene biljke treba adekvatno zalijevati na sunčanom vremenu. Malčiranje oko biljke u kasno proljeće će pomoći u očuvanju vlage u tlu i pomoći u suzbijanju korova. Početkom proljeća potrebno je prehraniti biljku gnojivom s kontroliranim otpuštanjem.

Zalijevanje

Zalijevanje iglica ovisi o vremenskim uvjetima u kojima se biljka uzgaja. Različite vrste imaju drugačije uvjete za zalijevanjem. Opće pravilo je da se iglice zalijevaju nakon što se tlo lagano osuši. Biljke se ne zalijevaju odozgo, nego u podnožju kako bi izbjegli vlagu na lišću koja može postati plodno tlo za gljivice. Najbolje doba dana za zalijevanje je rano jutro, što omogućuje da se bilo koja vlaga na lišću osuši tijekom dana.

Provjera vlage u tlu će pomoći da se odredi vrijeme zalijevanje. Malo vlage nije štetno, ali previše vlage će uzrokovati truljenje korijena. Ako su iglice dehidrirane, listovi počinju žutjeti, zatim smeđiti i na kraju otpasti. Dehidrirana biljka se može ponovno vratiti u život ako se redovno zalijeva.

Gnojidba

Gnojidba omogućuje veću proizvodnju cvjetova i zdrav korijenski sustav, kao i bolju otpornost biljke na bolesti i štetnike. Iglicu je najbolje gnojiti uravnoteženim gnojivom ili kompostom i to u rano proljeće kada se pojave novi listovi. Gnojidba se može ponoviti tijekom ljeta, ako se biljka podšiša. Kao i kod većine biljaka koje vole hlad i vlažno tlo, potrebno je izbjegavati prekomjernu gnojidbu.

Razmnožavanje

Geranium se može razmnožavati metodom sjemena, ukorjenjivanjem stabljike u vodi, poluzrelim reznicama ljeti ili podjelom korijena u jesen ili proljeće.

Metoda sjemena se obavlja tako da se sjeme skuplja tijekom cijelog ljeta, a zatim posije u proljeće ili rano ljeto. Ovom metodom, biljka će cvjetati sljedećeg ljeta.

Geranium ima mogućnost da razvije korijen u vodi, što je jedna od jednostavnijih metoda razmnožavanja. Stabljiku je potrebno odrezati oštrim nožem odmah ispod čvora gdje se lišće pričvršćuje za stabljiku. Donji listovi se odrežu, ostavljajući gornja 2 ili 3 lista. Također je potrebno ukloniti i cvijet jer energiju treba usmjeriti na proizvodnju korijena, ne sjemena. Nekoliko reznica se stavi u neprozirnu posudu s vodom, a voda se mijenja svakih nekoliko dana. Novi korijeni se obično formiraju za 3 - 4 tjedna. Posudu je najbolje držati na osvijetljenoj prozorskoj dasci ili na zaštićenom mjestu u vrtu s nekoliko sati nježne sunčeve svjetlosti dnevno. Jednom kada se razviju zdravi korijeni sade se u zemlju.

Polu-zelene reznice se odnose na ovogodišnji rast biljke, a mogu se skupljati od sredine ljeta do sredine jeseni. Baza reznice je starija i tvrđa, dok je vrh još uvijek nježan i zelen. Reznice se jednostavno stave u male posude s laganom, pjeskovitom mješavinom za cvijeće dok ne sazriju dovoljno da idu u zemlju. Isti postupak je i s metodom podjele korijena.

Presađivanje

Geranium ne voli često presađivanje i isto joj nije ni potrebno. Biljka se presađuje u slučaju da se uzgaja u posudi i ako dođe do popunjavanja posude korijenom biljke. Presađivanje je najbolje obaviti u rano proljeće, prije perioda rasta. Nije potrebna prevelika posuda jer može rezultirati s puno zelenila, ali nedostatkom cvijeta.

Rezidba

Geranium ne zahtijeva redovnu rezidbu. U jesen je dobro biljke orezati na visinu malo iznad tla, ali isto nije neophodno. Nakon cvjetanja je također dobro orezati iglicu jer je skidanje cvjetnih stabljika zahtjevno radi velikog broja istih. Biljka će ponovno izrasti za samo nekoliko tjedana

Priprema za sljedeću sezonu

Zimska zaštita za iglicu nije potrebna jer može izdržati na temperaturama do -15°C. Jesenska rezidba je dobra za biljku, ali nije nužna. Nakon rezidbe potrebno je ukloniti otpadnute dijelove kako se približava zima kako bi se uklonile gljivične spore koje često mogu uzrokovati pepelnicu.

Bolesti

Geranium je dosta izdržljiva biljka i nije podložna bolestima. Unatoč njenoj izdržljivosti, ponekad može biti izložena bolestima kao što je siva plijesan i hrđa, osobito u vlažnoj klimi. Šišanje biljke i uklanjanje zaraženih dijelova pomoći će u sprječavanju širenja bolesti. Za izbjegavanje plijesni, biljci treba omogućiti dovoljno prostora za cirkulaciju zraka i vode namakanjem tla. ako listovi biljke požute, to je znak da joj nedostaje vlage, a ako se lišće raspadne, nedostaje joj svjetlosti.

Štetnici

Štetnici koji napadaju iglicu su najčešće lisne uši. Ako štetnici napadnu biljku najbolje je izrezati napadnute dijelove i zapaliti ih dalje od biljke kako štetnici ne bi ostali u zemlji. Još jedna vrsta štetnika koji vole napasti iglicu su mravi, a najlakše ih je se riješiti prskanjem grma otopinom za uklanjanje mravi.

Upotreba

Osim kao dekorativna biljka u vrtovima, iglica je našla svoju primjenu i u medicini. U narodnoj medicini, iglica se koristi u obliku tinktura i ulja koja jačaju imunitet i zdravlje. Najčešća upotreba u ljekovite svrhe je kod upala, virusnih oboljenja, umora i živčanih poremećaja. U ljekovite svrhe se prvenstveno koristi korijen ili podzemni dijelovi biljke koji se beru u rano proljeće, a mogu se koristiti i nadzemni dijelovi koji se skupljaju ljeti.

Foto: Marjon Besteman / Pixabay

Provjera činjenica

  • Velika ilustrirana enciklopedija Vrt; The Royal Horticultural Society: Encyclopedia of Gardening; 2005.
  • Enciklopedijski priručnik Vrt; Handbuch Garten BLV Verlagsgesellschaft; 2003.
  • Zdravi vrt; Encyclopedia of Organic Gardening; 2010.
  • Mali staklenici i plastenici; Eva Schumann, Gerhard Milicka: Das Kleingewächshaus, Technik und Nutzung; 2010.
  • Mira Vučetić: Velika knjiga kuharstva; 2013.

Okušajte se u pripremi zimnice!

zimnica u staklenkama

Zimnica

Ako nemate veliko iskustvo u pripremi zimnice, a imate vremena, strpljenja i želju pripremiti nešto domaće, dobro će vam doći nekoliko osnovnih … [više] about Zimnica

čajevi

Čajevi

Jeste li znali da od biljaka u svom vrtu možete sami napraviti čaj? Uz poznate vrste čajnih mješavina i čajeva, sada možete i sami raditi svoje čajeve … [više] about Čajevi

Savjeti za vrtlarenje

božićna jelka

Kako presaditi jelku nakon blagdana

Ako ste kupili živu jelku u tegli, nakon što prođu blagdani možete je lako presaditi u vaš vrt ili dvorište. No, postoji … [više] about Kako presaditi jelku nakon blagdana

čuvarkuća, kamenjar

Idealne biljke za kamenjar

Lijepo uređen kamenjar može u svaki vrt unijeti dašak planinskog ili mediteranskog ugođaja, ovisno o tome koje biljke … [više] about Idealne biljke za kamenjar

vrtlarstvo

Što je gerila vrtlarstvo

Gerila vrtlarstvo označava čin vrtlarstva na zemlji i na prostoru na kojem vrtlari nemaju legalno pravo saditi i … [više] about Što je gerila vrtlarstvo

mikrovrt

Mikro vrtovi - kako ih napraviti

Za sve urbane i prezaposlene vrtlare koji ne mogu izdvojiti vrijeme ili nemaju prostor za veliki vrt, upravo su mikro … [više] about Mikro vrtovi - kako ih napraviti

sjetva

Kako odabrati sjeme i sadnice za vrt

Kako biste na vrijeme krenuli sa sijanjem i sadnjom u vrtu, bitno je još tijekom zime početi razrađivati plan vrta za … [više] about Kako odabrati sjeme i sadnice za vrt

Reader Interactions

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Primarni stupac

Novije

leća

Leća

amarilis

Amarilis

orah

Orah

ljiljan

Ljiljan

koraba

Koraba

kupus

Kupus

kupina

Kupina

kineski kupus

Kineski kupus

RSS Vege.hr

  • Himalajska sol
  • Kakao maslac
  • Seitan
  • Granola
  • Aquafaba - zamjena za jaja
  • Što je gluten
  • Sojino mlijeko
  • Kokosovo mlijeko
  • Bademovo mlijeko
  • Mlijeko od sjemenki bundeve

Footer

Informacije

  • O nama
  • Kontakt
  • Marketing
  • Uvjeti korištenja

Gastro Media

  • Gastronomija.hr
  • Moja Zimnica
  • Vege.hr
  • Vrtlarica.hr

Vrtlarica.hr

Vrtlarica je najveća enciklopedija biljaka, nastala iz ljubavi prema zelenilu. Na Vrtlarici radi tim vrtlara s godinama iskustva u sadnji, uzgoju i održavanju biljaka. [više]

EN | RS | SI
english | slovenščina | srpski

Copyright © 2018.–2023. by Gastro Mreža. Sva prava pridržana. Web: Informativka