• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Vrtlarica.hr

sadnja i uzgoj biljaka

  • Cvijeće
  • Grmlje
  • Drveće
  • Sukulenti
  • Voće
  • Povrće
  • Žitarice
  • Samoniklo bilje
  • Maslinarstvo
  • Vinogradarstvo
  • Industrijske biljke
  • Uređenje vrta
  • Gljive
  • Začini
  • Čajevi
  • Zimnica
biljka-u-loncanici

Ideje za mini vrtove od slomljenih lončanica

Autor: Martina P.

  • 1 Ideje za mini vrtove
      • 1.0.1 Dom za ptice
      • 1.0.2 Raj od sukulenata
      • 1.0.3 Vilinski kavez
      • 1.0.4 Dom malenog gnoma
      • 1.0.5 Mini vrt sa stepenicama
      • 1.0.6 Mini vrt s brvnarom
      • 1.0.7 Kućica od drveta
      • 1.0.8 Minijaturni vrt s par vilinskih kućica
  • 2 Kako napraviti mini vrt od slomljene lončanice

Vrtlarenje pruža mogućnost velike kreativnosti zbog upotrebe različitih materijala te slomljenih i starih tegla i lončanica umjesto njihovog bacanje u smeće. Tako možete reciklirati slomljene tegle svih veličina za koje ste mislili da više nisu upotrebljive.

Mini vrtovi od slomljenih lončanica poznatiji su pod engleskim nazivom "broken pot fairy garden", što bi u prijevodu značilo vilinski vrtovi od slomljenih lončanica. Razlog zašto se tako nazivaju jest taj što je najčešći način uređivanja ovakvih vrtova u vilinskom štihu, odnosno naglasak se daje na male elemente koji vrtove dižu na novu razinu.

Tako se u mini vrtove mogu dodati kamenčići, male kućice, ograda, mini ukrasi poput malenih kanti za zalijevanje i naravno neizostavan element kao što su biljke raznih vrsta i veličina, za koje je jedino bitno da imaju iste potrebe za zalijevanjem i suncem kako bi što duže rasle i uljepšavale vilinski vrt.

Prije izrade vilinskog vrta bitno je odrediti hoćemo li teglu držati u zatvorenom prostoru ili će vilinski vrt krasiti vrt, terasu ili balkon. To je bitno kako bismo znali odabrati odgovarajuće biljke za vrt. Jedino u tom slučaju vrt duže vrijeme može zadržati ljepotu i formu.

U nastavku pročitajte koji su sve načini uređivanja mini vrtova od slomljenih lončanica, te upute kako ćete lako i jednostavno sami napraviti svoj prvi mini vrt reciklirajući slomljene i stare lončanice.

Ideje za mini vrtove

Slomljene lončanice od terracotte su fantastične za organiziranje i držanje željenih biljaka u mini vrtovima, dok sveprisutne glinene posude mogu postati dosadne nakon nekog vremena. Prvi korak u stvaranju ovakvih prekrasnih malih i bajkovitih vrtova je upotreba slomljene lončanice, koju možda imate već otprije ili koju možete i sami po potrebi razbiti čekićem na komade koji su vam potrebni. Ovakve raskošne kreacije u minijaturnom obliku često imaju detalje koji podsjećaju na vrtove i šume, a svaki od njih čini jedan skladni mikroskopski svijet prirode.

Dom za ptice

Ovakav tip mini vrta od slomljenih lončanica radi se tako da se jedan veliki komad tegle, koji se razlomio, postavi vertikalno. Tako se stvara mjesto za razne ukrase poput malih klupica, na koje će možda sletjeti koja ptičica ili možete postaviti minijaturne kućice za ptičice. Ovaj improvizirani dom za ptice od slomljene lončanice uljepšava paprat i drugo minijaturno, ali bujno zelenilo koje će upotpunjavati sliku guste šume unutar slomljene tegle.

Raj od sukulenata

Ako ste u situaciji da možete reciklirati gotovo potpuno slomljenu lončanicu, odličan način je napraviti mini vrt od sukulenata. Komade obruča tegle možete iskoristiti kao međuspremnik između različitih vrsta i slojeva sukulenata. Isto tako možete dati mašti na volju te u mini vrtu koristiti staklene kuglice, minijaturne posude i razne druge ukrase po želji kako bi upotpunili mini vrt od sukulenata.

Vilinski kavez

Vilinski kavez samo je jedna od vrsta vilinskih vrtova, a poseban je jer uključuje maleni metalni kavez s kupolama, sićušne posude te ptice. Ovakav maleni i bajkoviti vilinski vrt krasi minijaturni bršljan, koji se širi po nagnutom segmentu duž cijele lončanice i čini prekrasan pad zelenila. Neizostavan element u ovom vrtu je naravno vila, koju možete položiti u bršljan, kako bi cijela lončanica izgledala efektnije.

Dom malenog gnoma

Za ovakav projekt potreban je uredno slomljen lonac s raznim nivoima sočnih i zelenih biljaka koje su postavljene na prednjoj polovici, te s minijaturnom kućicom i vanjskim prostorom u kojem ćete postaviti figuricu gnoma usred raznolikog biljnog svijeta. Tako će biljke različitih visina djelovati kao drveće oko minijaturne kućice koju postavite na vrh slomljene tegle.

Mini vrt sa stepenicama

Ovaj minijaturni vrt idealan je za slomljene komade lonaca koji se mogu složiti u stepenice, kako bi činile podove vrta. Na svaku razinu pruža vam se mogućnost za sadnjom karakteristične biljke, a na vrhu možete zasaditi i bonsai drvo koje će lijepo zaokružiti mini vrt sa stepenicama. Isto tako možete dodati kamenčiće svih veličina i boja.

Mini vrt s brvnarom

Primjer ovakvog mini vrta uključuje guste i zelene biljke koje čine savršeno okruženje za minijaturnu kućicu ili brvnaru koja je ukrašena vratašcima. Oko kućice mogu se zasaditi mahovina i mnoge vrste sukulenata koje će još više pridonijeti naglašavanju kućice koja se nalazi u samom centru slomljene lončanice.

Kućica od drveta

Ova prilično jedinstvena i unikatna kreacija uključuje uporabu slomljenog debla drveta čime se stvara savršeni maleni dom koji se može upotpuniti uz ručno izrađena vrata od drveta i kamena. Izbor biljaka koji se sadi u ovakav minijaturni vrt je velik, te je dobro miješati različite vrste koje mogu zajedno rasti.

Minijaturni vrt s par vilinskih kućica

Kako se može napraviti minijaturni vrt s jednom vilinskom kućicom, tako se može i s više njih, a bitno je samo da su odgovarajuće veličine. Tako će par trokutastih kućica viriti  iznad polja zasađene mahovine. Može se dodati maleno kamenje, klupe i ljuljačke ili čak i malene figurice životinja. Preko slomljene strane lonca mogu rasti viseće biljke te tako omogućiti predivne slojeve biljaka.

Kako napraviti mini vrt od slomljene lončanice

Za početak potrebno je razbijenu lončanicu napuniti kvalitetnom zemljom. Lončanica bi trebala biti nešto veća od slomljenog dijela lončanice koji ćete umetnuti. Četvrtinu lončanice napunite zemljom, tako da tlo bude nagnuto prema gore gledajući od slomljenog dijela lonca. Ovisno o veličini lončanice koju ste odabrali i njenom polomljenom dijelu, postoji mogućnost da ćete trebati koristiti više ili manje zemlje. Cilj je da staviti dovoljno zemlje u lončanicu kako biste kasnije mogli dobro ugnijezditi veći razlomljeni komad iste. Zemlju za sadnju moguće je kupiti u svim vrtnim centrima i odličan je izbor jer već u sebi sadrži brojne minerale i gnojiva koja dobro djeluju na biljke koje ćete zasaditi.

Drugi korak je postaviti veliki dio izlomljene lončanice u zemlju. Ako su oba gornja ugla izlomljene lončanice još uvijek pričvršćena, potrebno je pomoću čekića razbiti kut. Ako ste razbili desni kut, onda ćete veliki razlomljeni komad ugnijezditi tako da njegova lijeva strana dodiruje lijevu stranu lončanice, ili obrnuto. Praznina u kutu stvorit će vam prostor za manje razlomljene komadiće uz pomoć kojih možete na kosom tlu stvoriti stubište.

Nakon toga dodaje se još zemlje u lončanicu uz pomoć lopatice ili svojim rukama. Napunite je sve dok je oko tri četvrtine puna, te zemlju utisnite tako da drži uglavljeni veliki komad lončanice na mjestu. Zemlja bi se trebala nagnuti prema gore od slomljenog segmenta lončanice, a veći dio zemlje trebao bi biti u glavnom dijelu posude, odnosno unutar velikog dijela razlomljene lončanice. Oblik vaše lončanice možda ćete morati prilagoditi s obzirom na količinu zemlje koju ćete dodati u ovom trenutku projekta.

Četvrti korak odnosi se na izgradnju stubišta od manjih komada razlomljene lončanice. Ako nemate te male komadiće onda bi bilo najbolje da uzmete čekić i njime razbijte kut koji ste prethodno uklonili iz velike lončanice. Nakon toga raspoređujte sitne komade na kosoj površini zemlje uzlazno. One bi trebale postići efekt spirale kada će se zemlja rasporediti po prazninama cijele lončanice. Lagano pritisnite male komadiće lončanice u tlo i dodajte još malo zemlje ako vam je potrebno da ih učvrstite na mjestu. Ponekad nije loše zemlju malo namočiti zalijevanjem ili prskanjem kako biste lakše s njom rukovali.

I na kraju slijedi najzabavniji dio izrade minijaturnog vrta od slomljene lončanice, a to je ukrašavanje lončanice odgovarajućim biljkama. Sada kada ste uglavili veći dio lončanice i formirali stepenice od manjih komadića, možete dodati i minijaturne biljke. Najbolje je odabrati one koje su svakodnevne i koje izgledaju uobičajeno poput bršljana, paprati i malih grmolikih biljaka.

Sukulenti, različite bonsai biljke i mahovina, idealne su za stvaranje atmosfere u minijaturnom vrtu, a najbolje bi bilo da i sami eksperimentirate s vrstama koje su vama privlačne. Sitnim cvjetnim biljkama, poput crnog luka lastavice Cynanchum nigrum, plavih kovrča Trichosterma dichotomum, i djeteline alsike trifolium hybridum, dodatno ćete uljepšati minijaturni cvjetni vrt.

Foto: manseok/Pixabay

Provjera činjenica

  • Velika ilustrirana enciklopedija Vrt; The Royal Horticultural Society: Encyclopedia of Gardening; 2005.
  • Enciklopedijski priručnik Vrt; Handbuch Garten BLV Verlagsgesellschaft; 2003.
  • Zdravi vrt; Encyclopedia of Organic Gardening; 2010.
  • Mali staklenici i plastenici; Eva Schumann, Gerhard Milicka: Das Kleingewächshaus, Technik und Nutzung; 2010.
  • Mira Vučetić: Velika knjiga kuharstva; 2013.

Savjeti za vrtlarenje

mraz-na-persinu

Zaštita biljaka od hladnoće

Kako bi se izbjegle najgore posljedice mraza, vrtlari bi trebali poduzeti mjere opreza. Preporučuje se da osjetljive … [više] about Zaštita biljaka od hladnoće

glicinija penjačica

Biljke penjačice idealne za balkon

Biljke penjačice nude mnogobrojne načine da se poveća visina i raznolikost biljaka, a da se pritom potroši vrlo malo … [više] about Biljke penjačice idealne za balkon

crvene-cili-papricice

Uzgoj ljutih čili papričica na balkonu

Ako živite u stanu, a imate balkon ili terasu, ukrasite je jestivim i ljekovitom plodovima. Jedna od najboljih biljaka … [više] about Uzgoj ljutih čili papričica na balkonu

sobno bilje

Idealno vrijeme za presađivanje sobnih biljaka

Sobne biljke unose određenu dozu zelenila u naš prostor koji ga automatski čini ljepšim tijekom cijele godine, ali nas … [više] about Idealno vrijeme za presađivanje sobnih biljaka

obrada tla

Priprema tla za jesensku sadnju

Tlo se svakom sadnjom biljaka u potpunosti iscrpljuje pa stoga iziskuje posebnu njegu. Potrebno ga je tretirati i … [više] about Priprema tla za jesensku sadnju

Reader Interactions

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Primarni stupac

Novije

uzgoj duhana

Duhan

ambrozija

Ambrozija

neven

Neven

narcis

Narcis

jorgovan

Jorgovan

japanska trešnja

Japanska trešnja

margareta, ivančica

Ivančica ili margareta

hibiskus

Hibiskus

RSS Vege.hr

  • Himalajska sol
  • Kakao maslac
  • Seitan
  • Granola
  • Aquafaba - zamjena za jaja
  • Što je gluten
  • Sojino mlijeko
  • Kokosovo mlijeko
  • Bademovo mlijeko
  • Mlijeko od sjemenki bundeve

Footer

Informacije

  • O nama
  • Kontakt
  • Marketing
  • Uvjeti korištenja

Gastro Media

  • Gastronomija.hr
  • Moja Zimnica
  • Vege.hr
  • Vrtlarica.hr

Vrtlarica.hr

Vrtlarica je najveća enciklopedija biljaka, nastala iz ljubavi prema zelenilu. Na Vrtlarici radi tim vrtlara s godinama iskustva u sadnji, uzgoju i održavanju biljaka. [više]

HR | SI | SR

Copyright © 2018.–2023. by Gastro Mreža. Sva prava pridržana. Web: Informativka