Kod uzgoja sobnog cvijeća i ostalog bilja uvijek postoji određeni izazov, a jedan od najčešćih s kojima se susrećemo su uvjeti slabijeg osvjetljenja životnog prostora. Iako je taj izazov često prisutan, ne bi trebali imati razloga za brigu, jer postoji sobno cvijeće koje voli sjenu. One biljke kojima nije potrebno jako osvjetljenje smještaju se na sjeverni ili istočni prozor, kuteve ili police ili na mjesto na koje izravna svjetlost ne dopire.
Mnoge biljke razvile su se u područjima koje je zaštićeno od svjetlosti, poput džungla, prašuma, mračnih šuma i sjenovitim močvarama, a upravo su one idealno sobno cvijeće koje voli sjenu. Sobno cvijeće i bilje koje se lako prilagođava takvim uvjetima unijet će zelenilo i šarenilo te će tako uljepšati i podići ured ili svaki dom i kućanstvo.
U nastavku slijedi sobno cvijeće i bilje koje je moguće uzgajati u sjeni ili tami.
Mirisni zmajevac
Mirisni zmajevac ili dracena (lat. Dracaena fragrans) izdržljiva je i dobro poznata sobna biljka, potječe iz tropske Afrike. Sporo raste i cvate kao grm, a vrlo često ima grananje pri bazi stabljike. Listovi su lancetastog oblika te su sjajni i zeleni, a mogu biti i različitih boja. Kako vrijeme prolazi, biljka izgubi donje listove pa do izražaja dolazi gola stabljika.
Nije potrebno puno brige za uzgoj mirisnog zmajevca, a može se smjestiti na polusjenovito ili polusunčano mjesto. Iako nije potrebno puno brige ipak ga je potrebno redovito zalijevati ali pritom pripaziti na to da se voda ne smije zadržavati u posudi predugo.
Vrlo dobro podnosi svakodnevno orošavanje, jer se tako održava vlaga u njegovu okruženju.
Kako bi mirisni zamjevac rastao optimalna temperatura je od 22 do 27°C.
Afrička ljubičica
Iako je s vremenom afrička ljubičica (lat. Saintpaulia spp.) postala zapostavljena, u zadnje vrijeme postaje ipak sve popularnija zbog velikog broja varijeteta koji su različitih boja. Ova biljka je idealna za sobni uzgoj jer upravo svoje najljepše cvjetove afrička ljubičica ima u uvjetima slabijeg osvjetljenja. Varijeteti se razlikuju po količini svjetlosti koja je dostupna. Oni koji imaju tamnije listove zahtijevaju više svjetlosti, a oni koji imaju svjetlije listove, zahtijevaju manje svjetlosti.
Kada se afrička ljubičica zalijeva treba pripaziti na temperaturu vode, jer ju je potrebno zalijevati mlakom vodom koja je stara 48 sati. Prilikom zalijevanja zalijeva se samo baza afričke ljubičice, a prskanje listova se izbjegava kako ne bi uzrokovali oštećenje i točke na listovima.
Filodendron
Filodendron (lat. Philodendron hederaceum) se ubraja u skupinu sobnih biljaka koje se najčešće uzgajaju. Egzotičan je i nezahtijevan te ima glatke, tamnozelene i srcolike listove. Može narasti u visinu od 2 do 6 metara. Korijene vuče iz Kariba i Srednje Amerike, a vrlo dobro mu odgovara rast uz potporu jer je tropska penjačica.
Dok aktivno raste filodendron je potrebno umjereno zalijevati ovisno o vlažnosti supstrata na dubini oko 5 centimetara. Kako se supstrat ne bi skroz posušio, tijekom zimskog perioda biljku je potrebno vrlo malo zalijevati. Dobro podnosi suhi zrak, ali ju je potrebno povremeno osvježiti blagim orošavanjem kako bi se povećala vlažnost.
Filodendronu je potrebna temperatura od 24 do 27°C za rast, te može dobro podnijeti slabije osvjetljenje iako će uspješnije rasti na indirektnoj svjetlosti.
Bostonska paprat
Bostonska paprat (lat. Nephrolepis exaltata) jedna je od najčešće uzgajanih paprati kao sobnog bilja. Još je jedna biljka koja spada u one vrste koje vole sjenu. Kao tropska biljka svakom prostoru može pružiti dašak elegancije, a idealna je za police ili viseće posude gdje njeni listovi koji padaju dolaze do izražaja. Listovi oblikom podsjećaju na pera, a najčešće su svjetlo zelene boje.
Bostonska paprat brzo raste te pomaže u osvježenju prostora, a potrebno ju je redovito orošavati i zalijevati. Kako bi biljka dobila što više prirodne svjetlosti potrebno ju je staviti u blizinu prozora.
Raste na temperaturi od 15 do 21°C, a idealno mjesto za njezin smještaj je blizina kupaonice ili kuhinje jer se tako zadovoljava njezina potreba za vlagom.
Aglaonema
Aglaonema (lat. Aglonema spp.) potječe iz suptropskog i tropskog dijela Nove Gvineje i Azije te je vrlo jednostavna za uzgoj. Preferira slabije osvjetljenje u uredu ili kući. Smatra se jednom od najljepših sobnih biljaka baš zbog toga što postoji veliki broj njezinih varijeteta. Boje varijeteta mogu biti od tamno zelenih nijansi do srebrnih, a poneke vrste mogu imati i crvenkaste boje koje zasigurno uljepšavaju svaki prostor u kojem se nalaze.
Potrebno ju je smjestiti kod prozora koji ima gustu zavjesu ili na sjeverni dio prostorije. Ne preporučuje se direktno izlaganje svijetlu, odnosno suncu da se ne bi oštetili listovi.
Supstrat u posudi u kojoj se uzgaja Aglaonema mora biti dovoljno vlažan, no s druge strane opet ne previše. Zalijevanje je potrebno tek kada se gornjih 5 cm-a supstrata posuši.
Osjetljiva je na niske temperature, stoga treba obratiti pažnju da se temperatura u prostoriji ne spusti ispod 15°C. Ne preporučuje se da u prostoriji gdje se nalazi ova biljka bude hladnog propuha.
Difenbahija
Difenbahiji (lat. Dieffenbachia spp.) odgovara prozor koji ima gustu zavjesu i to pogotovo u ljetnim i proljetnim mjesecima što za zaključak daje da je vrlo osjetljiva na direktnu svjetlost. Kako bi kvalitetno rasla i uljepšavala prostor vrlo je bitno njezino redovito i umjereno zalijevanje.
Difenbahiju je najbolje zalijevati tako da se pusti da se supstrat malo posuši. Niske temperature joj ne odgovaraju jer stradava, a temperatura koja joj najbolje odgovara je od 16 do 27°C.
Bitno je napomenuti da su listovi ove sobne biljke otrovni, stoga ju svakako trebaju izbjegavati i kućni ljubimci i djeca.
Božićni kaktus
Božićni kaktus (lat. Epiphyllum truncatum) spada u člankovite kaktuse koji su rodom iz Južne Amerike. Listovi božićnog kaktusa su plosnati i zeleni, a novi člankoviti listovi i pupovi brzo rastu i niču iz starog članka, onog koji je posljednji u nizu. Vrlo lako se razmnožava jer svaki članak ima svoj korjenčić.
Za njegov uzgoj dovoljno ga je staviti u pijesak koji je vlažan i već za 20-ak dana će se ukorijeniti pa ga se potom može presaditi u lončanicu u kojoj je zemlja za kaktuse. Ima prekrasne bijele, crvene ili ružičaste cvjetove, a kako bi procvao potrebno mu je 12 sati tame na dan, i to u većini slučajeva najčešće u vrijeme zimskih mjeseci. Stoga je idealna sobna biljka koja za rast i uzgoj ne zahtijeva puno svjetlosti.
Peperomija
Peperomija (lat. Peperomia obtusifolia) je rodom iz tropskih šuma Južne Amerike, gdje neke od njenih vrsta žive na zemlji, a neke kao epifiti koje žive na drveću. Tipične su biljke toplog staklenika, stoga iziskuju dosta topline, a temperatura u prostoriji u kojoj je držimo ne bi smjela pasti ispod 16°C.
Potreban joj je i vlažan zrak, a on se može osigurati u toplim i suhim sobama kroz redovito prskanje. Još jedan način osiguravanja vlažnog zraka je taj da se lonac s peperomijom stavi na okrenuti cvjetni podložak u posudu s vodom. Pritom treba paziti da voda ne dotiče cvjetni lonac u kojem je peperomija.
Ne vole jako sunce, i ne uginu na suncu, ali zasigurno postaju neugledne i gube na svojoj ljepoti. Peperomija ima veliki broj varijeteta od kojih nekima više odgovara sjena, a nekima više mjesto na koje dopire svjetlost. Odlično se uklapa s drugim sobnim biljkama, a poseban izgled ima u visećim košarama.
Zlatni puzavac
Zlatni puzavac (lat. Epipremnum aureum) je vrlo jednostavna biljka za uzgoj i odličan je za početnike jer ne zahtijeva puno brige. Može se držati na svijetlom mjestu, ali nikako na izravnom suncu te uspijeva i u sjeni. Ako zlatni puzavac ima više svijetla, listovi će biti šareniji i stabljika će bolje rasti. Za rast bi ljeti temperatura trebala biti oko 20°C, a zimi može biti hladnija no ne niža od 13°C.
Listovi zlatnog puzavca su srcolikog oblika te su prošarani bijelim i žutim uzorcima. Može rasti i u visećim košarama i uz potporu. Dobro tolerira suhi supstrat u posudi i to u zimi kada traži manje vode. Njezin najbolji rast postignut je u slabo osvijetljenim prostorima.
Šareni kroton
Kroton (lat. Codiaeum variegatum) je tropsko sobno cvijeće koje vrlo dobro podnosi tamu, a prisutan je u velikom broju boja i oblika listova. Boje variraju od žute, crvene, narančaste, zelene, crne, krem i ružičaste, a mogu se pojavljivati u raznim kombinacijama isto kao i oblik listova od kratkih, tankih, debelih i dugačkih.
Ova dekorativna sobna biljka s bojom svojih listova podsjeća na predivne jesenske tonove. Pogoduje joj prskanje vodom jednom dnevno te ne podnosi česta seljenja. Mladi cvijet krotona obično je svijetlozelene boje, a kako biljka raste tako i cvjetovi dobivaju nevjerojatno šarene nijanse.
Sok ove biljke je otrovan stoga je za vrijeme njegovanja ove biljke potrebno staviti rukavice.
Osim orošavanja, povremeno listove krotona treba prebrisati vlažnom krpicom, i to najbolje barem jednom u periodu od dva tjedna. Specifična je jer kada cvijeta, gubi dosta snage, pa ako želite vidjeti zdravu i lijepu biljku, najbolje je cvjetove ukloniti. Iako uspijeva i u sjeni, imat će izraženije šare ako se drži na direktnom suncu.
Najbolje mjesto za držanje ove biljke je prozor na sjeveru gdje će tijekom jutra biti najviše svjetlosti. Kako bi se potaknulo cvjetanje krotona, ljeti je optimalna temperatura od 20 do 22°C, a zimi ne manje od 16°C.
Guzmanija
Guzmanija (lat. Guzmania minor) je porijeklom iz Južne Amerike točnije iz Perua. Vrlo dobro će se snaći u uvjetima gdje je osvjetljenje slabije, a njezini pricvjetni listovi dat će živost prostoru svojim crvenim, žutim, ljubičastim ili rozim bojama. Potrebno ju je zalijevati pri bazi listova i to tek onda kada je supstrat potpuno suh. Može narasti u visinu od 30 do 40 centimetara, a minimalna temperatura za njezin rast je 13°C. Optimalne temperature za rast se kreću od 20 do 25°C. Najbolje joj odgovara indirektno svijetlo, posebno na istočnom ili zapadnom prozoru.
Sobne cvijeće i biljke uvijek mogu donijeti puno koristi, bilo da se radi o želji uljepšavanja životnog prostora ili funkcionalnog uzgoja poput onog za pročišćavanje zraka u prostorijama. Ako se smatrate osobom koja bi se mogla brinuti o biljkama i cvijeću, ove prethodne vrste uopće nisu zahtjevne za uzgoj te uspijevaju i u sjenovitim prostorima vaše kuće, stana ili ureda.
Razlog zašto su se neke biljke prilagodile manjoj količini svjetlosti je taj da su u svojem prirodnom okruženju bile natjerane da žive u sjeni većih biljaka, što im je omogućilo da rastu iako im nije potrebna velika količina svjetlosti. Biljke koje odlično uspijevaju u sjeni mogu se prepoznati po velikim, gustim i zbijenim listovima koji mogu unijeti prirodu u vaš prostor.
Foto: Walkingbird96/Pixabay
Odgovori