Lijepi dečko (lat. Impatiens balsamina) je jednogodišnja ukrasna zeljasta biljka poznata i pod nazivima impatiens, nedirak, vrtna vodenika, pjegavi šljunak i pištika. Pripada porodici neticaljki (Balsaminaceae) čiji su najpoznatiji predstavnici vodenika, netik i hidrocera. Može narasti 30 - 90 cm, a podrijetlom je iz tropskih i suptropskih područja Azije točnije Mijanmara i Indije. Preferira vlažno i djelomično zasjenjeno stanište, a najbolje raste na temperaturama između 15 - 25°C.
Za uspješan rast, potrebna joj je dobra drenaža tla i redovito zalijevanje. U prirodi često može biti uz rubove šuma, potoka ili u vlažnim područjima. U nekim dijelovima svijeta poput tropskih područja u Aziji moguće ga je vidjeti na nižim nadmorskim visinama dok se u planinskim područjima može naći na većim nadmorskim visinama, ali se općenito nalazi na visinama do 3500 m n. v.
Obično cvjeta od sredine ljeta do kasne jeseni, u srpnju ili kolovozu i traje sve do prvih mrazova ili kraja listopada. U nekim toplijim područjima s blagom klimom cvjetanje može početi i ranije u lipnju raznim bojama uključujući crvenu, ružičastu, ljubičastu, bijelu i narančastu. Ljevkastog su oblika s jednom ili dvije boje. Listovi su zeleni, jednostavni i suprotno raspoređeni na stabljici, nazubljeni su i ovalnog oblika.
Cvjetovi su promjera 2 - 5 cm, ali postoje i manje sorte s cvjetovima promjera 1,5 - 2 cm, kao i veće sorte s cvjetovima promjera do 7 cm. Preferira umjerene i tople temperature obično između 15 - 25°C. Može podnijeti i više temperature ako ima dovoljno vlage u tlu, ali generalno previsoke temperature mogu negativno utjecati na rast i cvjetanje.
Lijepi dečko preferira vlažno tlo pa biljku treba zalijevati redovito posebno tijekom sušnih razdoblja ili kada je tlo suho na dodir. Savjetuje se izbjegavanje prekomjernog zalijevanja koje može dovesti do truljenja korijena. Prihranjivanje i malčiranje tla oko biljke je poželjno jer se tako čuva određena količina vlažnosti, smanjuje se erozija i suzbija rast korova. Udaljenost između dvije sadnice sadnica je otprilike 15 - 20 cm što će im omogućiti dovoljno prostora za rast, širenje i pravilan razvoj.
Sjemenke se obično sade plitko na dubinu 0,5 - 1 cm, što je prilično plitko sijanje jer su sjemenke sitne i trebaju svjetlost za klijanje. Može biti osjetljiv na snažan vjetar jer su stabljike relativno krhke, a lišće i cvjetovi mogu biti oštećeni ili slomljeni pa se preporučuje saditi ga blizu zidova, ograda ili drugih biljaka koje će djelovati kao prirodna barijera od vjetra.
Vrste
Unutar Impatiens balsamina mogu postojati različite sorte koje se mogu razlikovati po bojama cvjetova što je rezultat uzgoja i hibridizacije radi dobivanja različitih boja cvjetova. Standardna boja cvjetova je crvena, ali postoje i sorte koje dolaze u drugim bojama poput ružičaste, ljubičaste, bijele, narančaste i njihovih nijansi. Također postoje i sorte koje imaju cvjetove s više boja poput šarenih ili mješovitih cvjetova. Neke od poznatih sorti su Camellia Flowered, Tom Thumb, Dwarf Mix, Double Camellia Mix i Giant Hybrid.
Camellia Flowered
Camellia Flowered je sorta lijepog dečka veličine 20 - 30 cm, ima razgranatu naviku rasta s gustim lišćem. Cvjetovi mogu biti raznih boja uključujući crvenu, ružičastu, ljubičastu, bijelu, narančastu i njihove nijanse. Sorta je poznata i po šarenim i raznobojnim cvjetovima. Obično cvjeta tijekom ljeta i rane jeseni pa tako cvjetanje može započeti već u svibnju ili lipnju, a cvjetovi se mogu nastaviti razvijati i sve do prvih mrazova.
Obično preferira topla i vlažna područja s dovoljno svjetlosti ali može se uzgajati i u djelomičnoj sjeni i to na područjima gdje su temperature između 18 - 27°C. Uobičajeno je uzgajati ovu sortu u vrtovima, cvjetnim gredicama, kontejnerima i cvjetnim aranžmanima.
Tom Thumb
Tom Thumb može narasti otprilike 15 - 20 cm s gusto raspoređenim granama. Ima razgranat i bujan rast s tamnozelenim lišćem, a cvjetovi mogu biti različitih boja kao i sorta Camellia Flowered. Cvjetanje je također tijekom ljeta i rane jeseni kao i temperatura 18 - 27°C. Iako voli sunce, prevelik boravak na dugotrajnog izloženosti može uzrokovati opekline na listovima kao i propadanje cvijeta pa je zato prilikom sadnje potrebno odrediti mjesto koje je djelomično zasjenjeno kako bi se zadovoljila dnevna količina sjene.
Dwarf Mix
Dwarf Mix je sorta lijepog dečka koja se odlikuje niskim rastom i raznovrsnošću boja cvjetova koji rastu u širokom spektru uključujući crvenu, narančastu, bijelu i ljubičastu kao i kombinaciju navedenih boja. Obično naraste 15 - 25 cm što je čini kompaktnom biljkom pogodnom za vrtne gredice, rubnjake i cvjetne lonce. Odlikuje ga razgranat rast s tamnozelenim lišćem koje pruža obilje gustog zelenila.
Cvjetanje može započeti od svibnja ili lipnja, a redovnim uklanjanjem cvjetova koji su već završili fazu cvjetanja potiče se produženo cvjetanje. Preferira umjerene temperature između 18 - 27°C, ne podnosi mraz pa ga je najbolje uzgajati je u toplim klimatskim područjima.
Double Camellia Mix
Double Camellia Mix je sorta koja obično naraste 20 - 60 cm i preferira umjereno do djelomično sjenovita područja u vrtovima i kontejnerima. Cvjetovi rastu u širokom spektru boja s dvostrukim laticama koje stvaraju bogat i raskošan izgled. Cvate od proljeća do jeseni obično od svibnja do rujna, a ono se može produžiti pod uvjetima umjerene temperature i dovoljne vlažnosti. Preferira temperature između 15 - 25°C. Osjetljiv je na mraz pa se preporučuje uzgoj u toplijim podnebljima ili kao ljetna sezonska biljka u hladnijim područjima.
Giant Hybrid
Giant Hybrid je posebna sorta koja se odlikuje veličinom i izuzetno velikim cvjetovima koji mogu doseći promjer 8 - 10 cm i rastu u raznim bojama. Može narasti 30 - 60 cm i poznat je po svojoj visokoj i snažnoj stabljici, koja podržava velike cvjetove. Cvjeta od proljeća do jeseni obično od svibnja do listopada, a preferira umjereno do djelomično sjenovita područja u vrtovima ili posudama. Preferira umjerene temperature između 18 - 24°C dok ekstremno visoke temperature i izravnu sunčevu svjetlost treba izbjegavati jer može negativno utjecati na rast i cvjetanje biljke.
Uzgoj
Lijepi dečko najbolje uspijeva u blagoj klimi s umjerenim temperaturama, a preferira djelomično sjenovitu lokaciju, posebno u vrućim ljetnim mjesecima. Također preferira dobro drenirano, humusno tlo bogato hranjivim tvarima. Dodavanje komposta ili drugih organskih materijala poboljšat će plodnost tla kao i dodatkom uravnoteženog tekućeg gnojiva ili granuliranog gnojiva bogatog dušikom, fosforom i kalijem. Redovnim uklanjanjem procvjetalih cvjetova potiče se daljnje cvjetanje čime se sprječava da biljka energiju troši na formiranje sjemena. Tlo oko biljke može se malčirati raznim materijalima kako bi se zadržala vlažnost, smanjila erozija, suzbio rast korova i poboljšala kvaliteta tla poput borove kore, sjeckane slame, piljevine i šljunka.
Tlo
Lijepi dečko najbolje uspijeva u rahlim, humusnim tlima koja su dobro drenirana poput pjeskovitog i ilovastog tla. Tlo bi trebalo biti bogato organskom tvari kako bi pružilo dobru plodnost i zadržavalo vlagu. Preferira blago kiselo do neutralno tlo s pH vrijednošću između 6,0 - 6,5. Ako je tlo previše kiselo može se regulirati dodavanjem vapna kako bi se povećala pH vrijednost, a ako je tlo previše kiselo moguće je dodati sumpor ili aluminijski sulfata kako bi se smanjila pH vrijednost.
Klima
Lijepi dečko se može uzgajati u različitim klimatskim zonama uključujući tropske, suptropske i umjerene zone. U tropskim područjima najbolje uspijeva na sjenovitim mjestima kako bi se zaštitio od izravne sunčeve svjetlosti i visokih temperatura. U području s hladnom klimom ili sezonskim mrazom biljka se može uzgajati kao jednogodišnja biljka ili u posudama koje se mogu premjestiti unutar prostora tijekom hladnijeg perioda.
Idealne temperature za rast i cvjetanje su između 18 - 27°C dok ekstremno visoke temperature iznad 30°C mogu negativno utjecati na biljku. Optimalna količina padalina za rast je između 800 - 1.200 mm godišnje, ali je važno osigurati dobru drenažu tla kako bi se spriječilo zadržavanje vode oko korijena biljke.
Vrijeme sadnje
Najbolje vrijeme za sadnju je proljeće kada je prošla opasnost od mraza i kada su temperature stabilnije, točnije kada su noćne temperature iznad 10 °C. U području s toplom klimom ili bez mrazova Lijepi dečko se može saditi i u kasnu jesen i može cvjetati tijekom cijele godine. U vrijeme kad je biljku potrebno posaditi idealna veličina bi trebala biti 10 - 15 cm.
Nakon sadnje biljku je potrebno redovito i temeljito zalijevati, posebice kada se gornji sloj osuši, a prihranjivanje je redovno tijekom vegetacijske sezone obično svaka 2 - 4 tjedna što može pomoći u osiguranju biljke s potrebnim hranjivim tvarima.
Slaganje kultura
Lijepi dečko je jako prilagodljiv i izvrstan je za kombinaciju s drugim biljkama zbog velikog spektra boja cvjetova. Izvrsna je kombinacija s drugim jednogodišnjim i višegodišnjim biljkama koje su sličnih visina kako ne bi ometale ovu biljku u rastu i sprječavale širenje korijenskog sustava, kao i smanjenje vode i hranjivih tvari potrebnih za razvoj. Najčešće se može vidjeti u društvu rododendrona, hortenzije, božikovine, šimšira, iteje, likovca, kerije i gorskog lovora.
Iako je Lijepi dečko prilagodljiva biljka, postoje neke biljke s kojima se ne preporučuje saditi, a radi se o biljkama koje preferiraju suho tlo kao što su kaktusi ili sukulenti, biljke koje preferiraju snažnu hladovinu poput paprati, biljke koje imaju invazivni rast i brzo šire korijenski sustav što može dovesti do gužve i nedostatka prostora za rast i razvoj lijepog dečka kao i biljke koje luče toksine ili imaju sastojke koji mogu negativno utjecati na rast poput primjerice oraha.
Faza mirovanja
Biljka je poznata kao jednogodišnja i kao takva ne prolazi fazu mirovanja. Nakon završenog ciklusa cvjetanja ona propada, ali se sjeme biljke može sačuvati za sljedeću sezonu dok u izuzetno rijetkim slučajevima ova biljka može opstati i narednu godinu.
Sadnja
Sadnja se odvija u proljeće kada su ostvareni uvjeti za to poput temperature koja ne bi trebala prelaziti 15°C. Sadi se na mjestu gdje će imati jutarnje sunce dok će tijekom dana biti sjenovito kako bi se spriječilo propadanje i prženje listova. Sadi se sam ili u kombinaciji s drugim biljkama na određenoj međusobnoj udaljenosti 15 - 20 cm, a nakon sadnje potrebno je pravovremeno zalijevanje i prihranjivanje.
Nakon sadnje prolazi kroz proces prilagodbe koji obično traje nekoliko dana do nekoliko tjedana. Tijekom tog razdoblja biljka se prilagođava novim uvjetima, razvija korijenov sustav i uspostavlja stabilnost. Tada biljka može pokazivati neke znakove stresa kao što su opušteni listovi, manje cvjetanja ili blago usporavanje rasta.
Sadnja sjemena
Sjeme se sije u proljeće ili rano ljeto vrlo plitko na dubinu do 1 cm i, s obzirom na to da zahtijeva svjetlost za klijanje, ne treba ga pokrivati supstratom. U zamjenu za supstrat može se koristiti mješavina treseta i perlita. Idealna temperatura za klijanje sjemena je između 21 - 24°C, a vrijeme potrebno za klijanje je otprilike 7 - 14 dana, ovisno o uvjetima i vrsti sjemena. Nakon što se sjeme proklija može se premjestiti na svjetlije mjesto kako bi biljka dobila više svjetlosti za daljnji rast. Kada se sije sjeme, preporučuje se da bude na međusobnoj udaljenosti oko 20 cm što omogućuje biljkama dovoljno prostora za rast i razvoj bez prekomjerne gužve.
Sadnja sadnice
Sadnice lijepog dečka mogu se saditi tijekom toplijeg dijela godine kada su temperature oko 15°C i kada prođe opasnost od mraza, obično u proljeće ili rano ljeto. Savjetuje se držati se preporučene međusobne udaljenosti 20 - 30 cm, a sadi se u dovoljno duboku i široku rupu kako bi smjestilo korijenje. Obično je dovoljno napraviti rupe dubine oko 10 - 15 cm s jednakom širinom.
Prilikom sadnje sadnica se postavlja u rupu, a zatim pažljivo ispuni zemljom oko korijena i lagano pritisne da se osigura dobar kontakt s tlom. Nakon sadnje preporučuje se uredno zalijevanje kako bi sadnica što prije prošla proces prilagodbe.
Kalemljenje
Iako ovo nije uobičajena praksa za jednogodišnju biljku ona ipak postoji, ali se primjenjuje jako rijetko. Prije kalemljenja bira se zdrava biljka čije reznice trebaju biti zdrave i duge 7 - 10 cm. S reznica se uklanja lišće, posebice s donjeg dijela. Na podlozi se pravi rez gdje se reznice postavljaju i lagano se pritisnu kako bi se stvorio dobar kontakt. Također se za povezivanje s podlogom mogu koristiti vrpce za kalemljenje ili plastične omče. Kalemljene biljke stavljaju se u vlažnu i toplu okolinu kako bi se potaklo zacjeljivanje i rast, a može se koristiti staklenik ili vrećica za stvaranje visoke vlažnosti.
Kalemljenje može biti stresan postupak za njih jer se izlažu promjeni okoliša, manipulaciji korijenjem i postavljanju u novi sustav rasta. Prilagodba traje od nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci, a uključuje zacjeljivanje reznica, razvoj novih korijena i uspostavljanje ravnoteže između nadzemnog dijela i korijenskog sustava.
Uzgoj u vrtu
Lijepi dečko se može saditi relativno blizu kuća jer nema invazivan korijenski sustav. Preporučena udaljenost ovisi o osobnim preferencijama i dizajnu vrta, ali općenito se preporučuje udaljenost barem 30 - 60 cm od zidova kuće kako bi imao dovoljno prostora za rast i pristup svjetlosti. Što se tiče korijenskog sustava, on je plitak i većina se nalazi blizu površine tla šireći se horizontalno. Ovo je važno prilikom sadnje biljke u posude ili viseće košare gdje će korijenje tražiti prostor za širenje prema van. Uglavnom se sadi u vrtovima, cvjetnim gredicama, posudama i visećim košarama. Preferira dobro drenirano tlo i djelomičnu do punu sjenu s izlaganjem suncu samo u jutarnjim satima.
Uzgoj u stakleniku
Lijepi dečko se može uzgajati u stakleniku kako bi se produžilo vrijeme cvjetanja i omogućio uzgoj u područjima s hladnijim klimatskim uvjetima. Sjeme može malo sporije klijati pa je dobro započeti uzgoj nekoliko tjedana prije očekivanog zadnjeg proljetnog mraza. Sadi se u supstrat koji ima dobru drenažu, ali i zadržava vlagu, a idealna je kombinacija da je pomiješan s perlitom kako bi se poboljšala drenaža.
Sjeme se sadi relativno plitko, a posuda se prekriva prozirnom folijom kako bi se stvorila vlaga i održala idealna temperatura između 21 - 26°C. Klijanje može potrajati između 7 - 14 dana, a kada sadnica bude velika između 10 - 15 cm, odnosno kad se korijenski sustav dovoljno razvije, može se presaditi.
Uzgoj u posudama
Biljka se može uspješno uzgajati u posudama i držati na terasi, balkonu ili unutarnjem prostoru. Posuda treba imati dovoljno prostora za rast korijena, a preporučena veličina je najmanje 20 - 30 cm u promjeru i dubini. Veće posude mogu pružiti više prostora za rast korijena i stvaranje snažnije biljke. Obično se sadi u plastičnu ili posudu od terra cotte koja ima rupice na dnu kako bi se osigurala dobra drenaža što pomaže u sprečavanju zadržavanja viška vode i truljenja korijena. Preporučuje se saditi jednu sadnicu u manju posudu ili 2 - 3 sadnice u veću. Nakon sadnje potrebno je tlo održavati vlažnim bez pretjeranog zalijevanja što može uništiti korijen i na koncu cijelu sadnicu.
Održavanje nasada
Održavanje nasada Lijepog dečka odnosi se na pravilno zalijevanje i prihranjivanje po potrebi. Tlo u koje se sadi ne bi smjelo biti suho jer to može dovesti do venuća biljke uslijed visokih temperatura čemu također doprinosi sadnja na neodgovarajućim mjestima, posebice onima gdje je cijeli dan izložen jakom suncu. Redovnim čišćenjem korova oko biljke kao i uklanjanjem uvelih cvjetova produžuje se sezona cvjetanja i stvaranje većeg broja cvjetova.
Održavanje i njega
S obzirom na to da se radi o jednogodišnjoj biljci ona ne zahtijeva pomlađivanje, a redovnim uklanjanjem procvjetalih cvjetova potiče se kontinuirano stvaranje novih što će spriječiti da biljka troši energiju na stvaranje sjemena. Ako biljka postane previše gusto raspoređena ili se razvija neravnomjerno, može se podrezati kako bi se održao željeni oblik i potaknulo grananje. Osjetljiv je na hladnoću pa se u područjima s hladnim zimama obično uzgaja kao jednogodišnja biljka. Ipak se u nekim slučajevima može sačuvati i za narednu godinu unošenjem u unutarnji prostor ili zaštitom od mraza prekrivačima.
Zalijevanje
Preferira ravnomjerno vlažno, ali ne voli pretjerano mokro ili suho tlo. Tlo se između zalijevanja ne bi trebalo potpuno osušiti, ali također savjetuje izbjegavanje prelijevanja koje može dovesti do truljenja korijena. U toplim i suhim uvjetima može se zalijevati otprilike 2 - 3 puta tjedno, dok u hladnijim ili vlažnim uvjetima zalijevanje može biti manje često, primjerice jednom tjedno. Ako se biljka sadi u maloj posudi onda je dovoljno 100 - 150 ml vode po jednom zalijevanju, a ako se radi o posudama promjera 20 - 25 cm, onda je preporučena količina 200 - 300 ml, dok posuda veća od 30 cm zahtijeva 400 - 500 ml vode.
Gnojidba
Može se prihranjivati tijekom sezone rasta obično svakih 2 - 3 tjedna s tim da se počinje s prihranjivanjem nakon što biljka razvije dovoljno listova i korijena za apsorpciju hranjivih tvari. Prirodna gnojiva poput komposta, organskih gnojiva ili stajskog gnoja mogu biti izvrsni izvori hranjivih tvari, a mogu se koristiti i uravnotežena tekuća gnojiva za cvjetnice u omjeru 10-10-10 čime će se osigurati hrana za rast i cvjetanje. Ako se za posudu promjera 15 cm preporučuje količina od 10 ml, obično se stavlja ½ ili ¼ preporučene doze, odnosno 2,5 - 5 ml. Za posudu promjera 20 - 25 cm preporučena doza je 20 ml, ali se u praksi stavlja 10 - 15 ml.
Razmnožavanje
Lijepi dečko se može razmnožavati sjemenom, reznicama i dijeljenjem rizoma, a najučestaliji način razmnožavanja je sjetvom sjemena. Sjeme se sije u vlažan supstrat ili kompost koje je potrebno držati vlažnim pri čemu je potrebno osigurati svjetlo, ali izbjegavati direktnu sunčevu svjetlost. Sjeme obično klija 1 - 2 tjedna.
Razmnožavanje reznicama odvija se tako da se izabere zdrava grana koja se odreže ispod čvora nakon čega se uklanja donje lišće ostavljajući samo gornje listove. Reznica se stavlja u vlažan supstrat ili vodu kako bi se razvio korijen. Nakon nekoliko tjedana reznica će razviti korijenje i biti spremna za presađivanje.
Također se može razmnožavati dijeljenjem rizoma tako što se podijeli na manje dijelove osiguravajući da svaki dio ima dovoljno korijena i izdanaka. Presađuju se pojedinačni dijelovi u nove posude s vlažnim supstratom, a zalijevanje se nastavlja kao i obično kako bi se nova biljka ukorijenila.
Presađivanje
Presađuje se kada je dovoljno razvijen i spreman za presađivanje na otvoreno ili u veću posudu. Mora biti velik barem 10 - 15 cm prije presađivanja i imati dovoljno razvijen korijenski sustav kako bi mogao nastaviti s rastom. Presađivanje se obično provodi u proljeće ili rano ljeto kada su temperature tople, a savjetuje se izbjegavanje presađivanja tijekom ekstremnih vrućina ili hladnoće jer to može izazvati stres i oštetiti biljku. Prije presađivanja potrebno je iskopati rupu dovoljno veliku nakon čega slijedi temeljito zalijevanje kako bi se zadovoljila određena količina vlažnosti.
Rezidba
Biljka se može orezivati kako bi se potaknuo kompaktniji rast, uklonili izboji ili cvjetovi koji su uvenuli i biljka održala zdravom. Najbolje vrijeme za rezidbu je tijekom rasta i cvjetanja biljke iako je to moguće obaviti tijekom cijele sezone. Savjetuje se izbjegavati orezivanje tijekom razdoblja intenzivnog rasta kako se ne bi ometalo cvjetanje. Prilikom orezivanja uklanjaju se izduženi, slabi ili oštećeni dijelovi kao i oni koji su izrasli izvan željenog oblika ili koji narušavaju simetriju. Redovnim uklanjanjem uvenulih cvjetova potiče se proizvodnja novih.
Pomlađivanje
Pomlađivanje se obično provodi kako bi se održao zdrav rast, potaknuo razvoj novih izdanaka i produžio životni vijek biljke. Najbolje vrijeme za pomlađivanje je u proljeće prije nego što biljka počne aktivno rasti, obično u veljači ili ožujku. Stari, drvenasti izdanci ili izdanci koji su prestali cvjetati uklanjaju se blizu baze biljke koristeći oštre i čiste škare. Za poticanje razvoja novih izdanaka i bujniji rast biljke mogu skratiti preostali izdanci za otprilike ⅓ njihove duljine što će stimulirati razvoj bočnih izdanaka i omogućiti gustoću.
Prorjeđivanje
Može se prorjeđivati kako bi se postigla bolja raspodjela biljaka i potaknuo zdraviji rast. Prorjeđivanje je proces uklanjanja viška biljaka kako bi se osigurao prostor za preostale biljke da se šire i dobiju dovoljno svjetla, zraka i hranjivih tvari. Prvo je potrebno odabrati biljku koju treba ukloniti, a to su uglavnom biljke koje izgledaju najslabije, najmanje zdrave ili najgušće. Nakon prorjeđivanja potrebno je ostaviti dovoljno razmaka između preostalih biljaka kako bi se mogli razvijati bez prekomjerne konkurencije, a uklonjene biljke mogu se koristiti za daljnje razmnožavanje. Zalijevanjem preostalih biljaka možemo pomoći u prilagođavanju novom prostoru i poticanju rasta.
Zaštita od vjetra
Radi se o relativno osjetljivoj biljci koju je potrebno sačuvati od velikih udara vjetra. Prilikom sadnje potrebno je odabrati zaštićeno mjesto u vrtu gdje neće biti izložen izravnom udaru vjetra primjerice uz zidove kuće, ograde ili drugo visoko raslinje koje može pružiti prirodnu zaštitu od vjetra. Postavljanjem prepreka u obliku ograda, živica ili mreže za sjenčanje može se smanjili utjecaj jakog vjetra na biljke. Ako je vjetar posebno jak može se koristiti potpora za biljke koja pruža dodatnu stabilnost poput kolaca za podršku biljkama, rešetki i žica za uspravno držanje biljaka.
Zaštita preko zime
Biljka se može zaštititi presađivanjem u posudu koja će se držati na temperaturi iznad 10°C. Tijekom zimskog razdoblja, kada je biljka u fazi mirovanja, potrebno je smanjiti zalijevanje, iako preferira vlažno tlo ne podnosi pretjerano vlažno tlo tijekom zime. Posuda s biljkom se stavlja na mjesto koje dobiva dovoljno svjetlosti bez izravne izloženosti hladnom propuhu. Iako treba biti zaštićena od hladnog zraka potrebno je osigurati dobru ventilaciju prostora kako bi se spriječilo nakupljanje vlage i pojava bolesti. Ako je Lijepi dečko posađen u prostoru gdje je jako hladna klima može se koristiti malčiranje tla materijalom poput slame, lišća ili tkanine kako bi se zadržala toplina.
Priprema za sljedeću sezonu
Iako se radi o jednogodišnjoj biljci koja nema konkretno tipične korake pripreme za sljedeću sezonu kao druge višegodišnje biljke, ipak se može pripremiti skupljanjem sjemena za uzgoj novih biljaka sljedeću sezonu. Sjeme je potrebno pohraniti na suhom i tamnom mjestu. Za dobivanje više sadnica može se koristiti rezanje i razmnožavanje tako što se izrežu zdravi vrhovi biljke, uklone donji listovi i stave u vlažno sredstvo za ukorjenjivanje. Nakon što se razvije korijenje mogu se presaditi u odvojene posude i uzgajati ih dok ne budu spremni za sadnju u vrtu sljedeće sezone.
Bolesti
Lijepi dečko ponekad zna biti osjetljiv na bolesti poput smeđe mrlje i lisne pjege.
Bolest smeđe mrlje
Bolest smeđe mrlje obično je uzrokovana gljivicom poznatom kao Alternaria i može uzrokovati pojavu smeđih mrlja na lišću što je jedan od glavnih simptoma koji se pojavljuju i mogu biti različitih veličina i oblika. U početku se mogu pojaviti sitne smeđe ili tamne točke koje kasnije rastu u veće mrlje. Zaraženo lišće često mijenja boju i može postati žuto ili smeđe prije nego što otpadne. Ponekad se smeđe mrlje mogu pojaviti i na stabljikama biljke ili čak na cvjetovima što može uzrokovati deformaciju cvjetova i smanjenje atraktivnosti biljke. Metode kojima se sprječava pojava ove bolesti kao i njena kontrola su uklanjanje zaraženih dijelova, dobra cirkulacija zraka i primjena odgovarajućih fungicida poput onih na bazi mankozeba, hlorotalonila i azoksistrobina.
Lisna pjega
Lisna pjega je bolest koju mogu uzrokovati različite gljivice, a jedna od uobičajenih gljivica je Cercospora. Simptomi zaraze uključuju smeđe ili sive mrlje na lišću biljaka koje imaju tamniji rub sa svijetlim središtem. Gljivica se obično širi putem spora zrakom ili vodom, a infekcija se pogoršava u vlažnim uvjetima. Kontrola gljivice odvija se uklanjanjem zaraženog lišća, odgovarajućom cirkulacijom zraka, izbjegavanje zalijevanja lišća u kasnim poslijepodnevnim ili večernjim satima kako bi se smanjila vlažnost koja pogoduje širenju gljivica i primjenom fungicida na bazi mankozeba, hlorotalonila i triadimefona.
Štetnici
Iako biljka nije jako osjetljiva na djelovanje nekih štetnika ipak nekima od njih poput lisnih ušiju i bube krastavca jedan je od glavnih meta.
Lisne uši
Lisna uš (lat. Aphid) je mali, mekani insekt koji se može vidjeti na biljkama i može biti zelene, smeđe, crne ili druge boje ovisno o vrsti. Hrani sokom biljke što može rezultirati pojavom žutih ili smeđih mrlja na lišću. Također može doći do uvijanja lišća. Izlučuje slatku supstancu poznatu kao medna rosa koja se može nakupljati na lišću, stabljikama i drugim dijelovima biljke i često privlači mrave ili izaziva razvoj crne plijesni. Njegova pojava se može kontrolirati ručnim uklanjanjem i primjenom insekticida poput piretroida, organofosfata i insekticida na bazi sapuna.
Krastavčeva zlatica
Krastavčeva zlatica (lat. Acalymma vittatum) je štetnik koji, osim na lijepom dečku može izazvati štetu i na biljkama poput krastavaca, tikvica, tikava, bundeva i drugog povrća. Hrani se lišćem biljaka, a jedan od glavnih simptoma je pojedeno lišće, posebice rubovi. Također može oštetiti cvjetove biljaka odnosno cvjetne latice ili se hraniti peludom i nektarom unutar cvjetova što može utjecati na proces oprašivanja. Može uzrokovati žutilo i propadanje biljke, posebno ako se radi o mladoj sadnici. Njeno širenje možemo spriječiti ručnim uklanjanjem, pokrivanjem nekim materijalom ili upotrebom insekticida.
Upotreba
Lijepi dečko se obično ne koristi u kozmetici ili kulinarstvu i najčešće se uzgaja kao ukrasna biljka zbog svojih šarenih cvjetova i dekorativnog izgleda. Međutim, važno je napomenuti da se neke vrste koriste u tradicionalnoj medicini nekih kultura.
Berba
Kod ove vrste nema klasične berbe jer se biljka sadi uglavnom u dekorativne svrhe, ali ako se želi skupiti sjeme biljke onda se treba pričekati dok cvijet ne formira suhu kapsulu sa sjemenkama, a kada se kapsula osuši pažljivo se otvara i skuplja sjeme za skladištenje.
Sušenje
Sušenje sjemena može biti korisno kako bi se osigurala njihova dugotrajnost i očuvanje klijavosti čime se ujedno pomaže u smanjenju sadržaja vlage u sjemenu što smanjuje rizik od truljenja ili kvarenja. Nakon odvajanja sjemena od biljke postavlja se na suhu i prozračnu površinu poput papira ili krpe u tankom sloju kako bi se osiguralo ravnomjerno sušenje. Sjeme se ostavlja na suhom mjestu s dobrim protokom zraka daleko od izravne sunčeve svjetlosti. Kada je sjeme potpuno osušeno postaje tvrdo, lomljivo i lako se ljušti.
Skladištenje
Sjeme treba čuvati na suhom mjestu kako bi se spriječilo kvarenje i razvoj plijesni ili gljivica. Idealno je da bude u tamnom prostoru kako bi se minimizirao utjecaj svjetlosti i pri temperaturi između 0 - 10°C. Vlažnost zraka također može utjecati na dugovječnost sjemena pa se savjetuje da vlaga bude niska kako bi se spriječilo kvarenje sjemena. Upotreba vrećica za skladištenje sjemena ili pakiranje u hermetički zatvorene spremnike može pomoći u održavanju niske razine vlage. U pravilnim uvjetima skladištenja sjeme Lijepog dečka može ostati klijavo od jedne do nekoliko godina.
Medicina
Najčešće se koristi u kineskoj, tajlandskoj i indijskoj tradicionalnoj medicini gdje se ekstrakt ili sok biljke koristi za tretiranje manjih kožnih problema poput opeklina, uboda insekata, osipa ili iritacija kože. Smatra se da ima blago umirujuće, protuupalno i antiseptičko djelovanje. Listovi se ponekad koriste za ublažavanje svrbeža povezanog s alergijskim reakcijama, a mogu se koristiti za izradu obloga ili zavoja koji se stavljaju na rane ili otekline kako bi se ublažila bol i potaknuo proces ozdravljenja.
Zanimljivosti
Latinski naziv imena Impatiens balsamina dolazi od riječi impatiens (nestrpljiv) i balsamina (balsam = ljekovita smola), u nekim je kulturama simbol majčinske ljubavi. Prvi dokumentirani zapisi o ljepotici datiraju iz 18. stoljeća kada je postao popularan u botaničkim vrtovima i među uzgajivačima cvijeća.
Foto: JACLOU-DL / Pixabay
Odgovori