Cikla (lat. Beta vulgaris var. conditiva) je dvogodišnje povrće iz roda blitvi (Beta) i porodice štirovki (Amaranthaceae) kojoj pripadaju amarant, špinat, kvinoja i šećerna repa. Poznata je još od antičkih vremena, a podrijetlom je iz Sredozemlja. Nakon formiranih organa, stabljike, listova i korijena u prvoj godini, u drugoj godini razvija generativne organe, stabljiku s cvjetovima, plod i sjeme.
Cikla je korjenasto povrće i izdvaja se svojim velikim zagasitocrvenim korijenom za čiju je boju zaslužan crveni pigment betacijanin. Korijen čini najveći dio biljke te napola viri iznad površine zemlje. Stabljika je cikle visoka i uspravna, ali zbog dužine rasta (do 40 cm, a u fazi cvatnje do 2 m) obično se povije uz tlo ili nasloni na okolne biljke.
Cvjetovi koji se nalaze na stabljici su dvospolni, a plod je jednosjemeni oraščić nepravilnoga okruglog oblika.
Cikla uspijeva na relativno hladnim područjima, a zahtijeva dosta svjetlosti ili polusjenu. Najbolje joj odgovaraju dobro obrađena humusna tla s mnogo vlage.
Srodnici
Sorte cikle
U svijetu i u Hrvatskoj uzgaja se relativno mali broj sorti cikle. Najzastupljenije sorte cikle su Egipatska i Detroit te sve sorte izvedene od njih. Ovisno o dužini vegetacije, sorte se dijele na rane sorte (do 100 dana), srednje rane sorte (od 100 do 300 dana) te kasne sorte (više od 130 dana). Također, sorte cikle mogu se podijeliti i s obzirom na izgled, pa je moguće razlikovati okruglaste, cilindrične ili duguljaste te spljoštene sorte.
Egipatska pljosnata
Egipatska pljosnata je sorta cikle koja je rasprostranjena u Europi i Americi. Pripada skupini ranih sorti te u povoljnim uvjetima dospijeva otprilike 60 dana poslije sjetve. Karakterizira ju visok i stabilan prinos uz pravilnu agrotehniku. Rozeta lišća je polustojeća s 10 - 15 listova. Tamnozeleni listovi su srcolikoga oblika i srednje veličine, a površina im je glatka. Korijen je pljosnatog oblika. Na poprečnom presjeku vidljivi su koncentrični krugovi, a više od polovine korijena nalazi se iznad površine zemlje.
Bordo
Bordo sorta prilagođena je dugom čuvanju i konzerviranju. Pripada u srednje rane sorte i karakterizira ju dugotrajni stadij jarovizacije, dakle agrotehničke pripreme sjemena prije sjetve čime se skraćuje vegetacijsko razdoblje i povisuje se prinos. Manje je otporna na peronosporu i druge bolesti. Rozeta lišća izgledom je polustojeća, a listovi vise i krupniji su u usporedbi s listovima Egipatske pljosnate sorte.
Detroit
Detroit sorta kanadske je selekcije. Slična je sorti Bordo i široko je rasprostranjena. Ova sorta daje manji prinos i ne posjeduje mogućnost dobroga čuvanja. Karakterizira ju mala uspravna rozeta s izduženim i nazubljenim listovima. Što se tiče korijena, unutrašnjost korijena je nježna i tamnocrvene boje s nejasnim krugovima. Tehnološku zrelost dostiže za otprilike 70 dana poslije sjetve.
Bikor
Sorta Bikor intenzivno je crvene boje bez bijelih prstenova. Karakterizira ju okrugao oblik. Svrstava se u srednje rane sorte. Ima malu uspravnu rozetu s pomalo izduženim listovima. Pruža mnoge mogućnosti za preradu te je odličnih jestivih kvaliteta. Može se dugo čuvati.
Pronto
Pronto je višenamjenska cikla koja se može rano sijati. Ova sorta dat će okrugle, lijepe i odlično obojene plodove. Često se koristi za proizvodnju.
Norton
Sorta Norton razlikuje se od ostalih sorti cikle prema svojemu izgledu. Izduženoga je oblika s indeksom korijena 2 - 4. Kvalitetom je dolična i jako obojena, a namijenjena je preradi.
Bikores
Bikores je nizozemska sorta tamnocrvene boje i okrugloga oblika. Prikladna je za svježu potrošnju, ali i za preradu.
Formanova
Formanova je danska sorta tamnocrvene boje s cilindričnim oblikom korijena.
Red ace F1
Red ace F1 izdvaja se kao noviji hibrid cikle. Karakterizira ju privlačna, glatka i lijepa unutarnja boja. Izdvaja se po tome što odlično uspijeva u nepovoljnim uvjetima uzgoja za razliku od ostalih sorti cikle. Zbog toga se ova sorta treba saditi u područjima gdje je često suša. Sorta je namijenjena preradi.
Detroit dark
Detroit dark je sorta okrugloga oblika i jako crvene boje. Ova sorta daje visok i stabilan prinos.
Replata
Replata je nizozemska selekcija cikle te je egipatskoga tipa. Rano dospijeva i intenzivno je crvena te bez svijetlih prstenova.
Regala
Regala je sorta okrugloga oblika koja je namijenjena ranoj i ljetnoj sjetvi. U tipu je sorte Detroit i to je najranija sorta. Može se uspješno skladištiti i pogodna je svježoj potrošnji.
Uzgoj cikle
U odnosu na uzgoj cikle, veliku će ulogu imati slaganje kultura, vlažnost tla i pravilna gnojidba.
Tlo
Cikla najbolje uspijeva na dubokim i strukturnim tlima koja su bogata organskim tvarima. Dobra su aluvijalna tla, a na teškim i zbijenim tlima dogodit će se deformacija korijena i slab prinos uz narušenu kvalitetu. Ovoj biljci najbolje odgovaraju neutralna do blago alkalna tla pH vrijednosti 6,5 - 7. Oranični sloj trebao bi biti mrvičast i trebala bi se osigurati vlaga biljci. Razina podzemne vode ne smije biti viša od 1,2 m. Što se tiče naših područja, prikladni su černozem, livadska crnica i aluvijalna tla. Treba izbjegavati gajnjače i ritsku crnicu.
U odnosu na obradu tla, potrebno je stvoriti dubok i rastresit oranični sloj kako bi se zadebljali korijen normalno razvio. Istaknuti treba i dubinu oranja koja ne smije prelaziti 30 cm. Osnovna obrada tla obavlja se neposredno nakon skidanja prethodnoga usjeva i treba biti vrlo plitka, od 10 do 18 cm. Na taj se način sprječava nepotrebni gubitak vode iz tla. Prije same sjetve, površina tla mora osigurati rastresit sloj u koji će se potom položiti sjeme. Pripremljeni sloj tla u donjem dijelu treba biti optimalno zbijen jer se tako osigurava uzlazno kretanje vode iz dubljih slojeva, a rastresit gornji sloj osigurava bolje prozračivanje tla, zagrijavanje i lakše nicanje. Što se tiče predsjetvene obrade, ona se može obaviti tanjuranjem, drljanjem ili frezanjem. Uz predsjetvenu obradu treba osigurati i gnojiva.
Klima
Cikla uspijeva na relativno hladnim područjima. Sjeme se pojavljuje pri temperaturi od 5°C, a na temperaturi od 10°C niče za otprilike 10 dana. Mlade biljke podnose temperaturu do -4°C. Što se tiče odrasle biljke, pred berbu može podnijeti kratke mrazove. Najbolja temperatura za razvoj je od 15 - 23°C. Velike dnevne temperature iznad 30°C nisu povoljne, kao ni minimalne temperature ispod 10°C. Obje krajnosti usporavaju rast biljke.
Vrijeme sadnje
Idealno vrijeme za sadnju cikle ovisi o klimatskim uvjetima u području u kojem se sadi. Općenito, cikla se sadi u proljeće, nakon što prođe opasnost od mraza i tlo se zagrije na oko 10°C. U većini područja to je obično krajem travnja ili početkom svibnja. Međutim, cikla može podnijeti hladnije temperature bolje od drugih povrtnica, pa se može saditi i ranije ako su uvjeti povoljni. Za jesensku sadnju, idealno vrijeme sadnje je otprilike 3 mjeseca prije prvog mraza. Također, može se saditi u više navrata tijekom sezone kako bi se osigurali kontinuirani prinosi.
Slaganje kultura
Dobre predkulture za uzgoj i sadnju cikle su one koje rano napuštaju mjesto sadnje i pri tome ne iscrpljuju tlo, a to su krumpir, rani kupus, krastavci i luk, ali i strne žitarice poput pšenice, ječma, zobi, raži i prosa te grahorice.
Daleko najbolji pratitelji cikle su svi članovi porodice lukova kao što su mladi luk, poriluk, vlasac, medvjeđi luk, ukrasni luk, ljutika i češnjak koji će ujedno i poboljšati okus cikle. Biljke iz ove skupine poznate su kao "smrdljivi ljiljani" i njihov oštar miris može odvratiti mnoge insekte koje se hrane listovima cikle, posebice buhača, zečeve i jelene.
Kako rastu, grah i druge mahunarke poput boba, soje, leće, ljupčca, slanutka i graška poboljšavaju tlo i fiksiraju dušik dušik te ga pretvaraju u amonijak i nitrite, koji se zatim otpuštaju u tlo gdje ih cikla može apsorbirati. Dušik poboljšava rast zelenog lišća cikle, tako da treba biti i oprezan da se ne pretjera sa sadnjom mahunarki jer previše dušika može biti loše za ciklu koja će tada stvarati puno lišća nauštrb korijena.
Salata će koristiti hranjive tvari dostupne blizu površine tla, dok će korijen cikle crpiti hranjive tvari odozdo što će pomoći u borbi protiv propadanja usjeva, a mogu se dobiti dva usjeva u kompaktnom i manjem prostoru. Usjevi koji se beru tijekom hladnih zimskih mjeseci, kao što je rotkvica, također će se odlično slagati s ciklom.
Intenzivna aroma mnogih biljaka, poput majčine dušice, izopa, ružmarina, metvice i mačje metvice, izvrsni su pratitelji cikle jer će njihova mirisna ulja pomoći u odbijanju štetnika koji jedu ciklu.
Članovi porodice kupusnjača kao što su brokula, cvjetača, kupus i repa odličan su izbor za sadnju uz ciklu. Ne samo da će kupusnjače pomoći cikli u rastu, već će cikla pomoći i kupusnjačama. Lišće cikle bogato je manganom i željezom, a svako lišće koje padne ili se razgradi natrag u tlo dat će kupusnjačama poticaj za rast. Amarant također pomaže u rahljenju zemlje što je korisno za povrće poput cikle.
Ne preporučuje se sadnja cikle uz tikvu, butternut tikvu, hokaido tikvu, bundevu, špinat, blitvu ili stočnu repu.
Faza mirovanja
Fazu mirovanja cikle nastupa nakon berbe, kada se korijen sprema za zimski period. U ovoj fazi, cikla prestaje aktivno rasti i počinje pripremati korijen za skladištenje hranjivih tvari.
Nakon berbe, ciklu treba ostaviti da se suši na suncu ili na toplom i suhom mjestu kako bi se osušila kora i stvorila zaštitna barijera koja će spriječiti prodor vlage i oštećenje korijena. Kada ponovno nastupe više temperature, korijen cikle će početi ponovo rasti i cikla će izaći iz faze mirovanja. Tijekom sljedeće faze rasta, biljka će razviti zelene listove i stabljike te će se opet aktivno razvijati i proizvoditi hranjive korijene.
Sadnja cikle
Sadnja cikle podrazumijeva znanje o vremenu i načinu sadnje, tipu i vrsti tla kakvoga zahtijeva ova biljka te na kojim temperaturama uspijeva.
Sadnja sjemena
Cikla se dobiva sjetvom izravno iz sjemena, a uzgaja se na poljima u intenzivnoj povrtnoj proizvodnji te u vrtovima na manjim površinama. Sjeme cikle zahtijeva vlagu do 14,5%, klijavost 80% te čistoću 97%. Za ubrzano nicanje preporučuje se da se sjeme u dva dana natopi mlakom vodom (22 - 23°C), a potom da se prosuši i posije. Također, tretiranje biostimulatorima i dezinfekcija sjemena pokazuju pozitivne učinke.
Međuredni razmak za ciklu iznosi 45 - 50 cm. Vrijeme sjetve ovisi o cilju proizvodnje. Konkretno, za ljetnu potrošnju cikla bi se trebala sijati od sredine ožujka do kraja svibnja. Vrijeme sjetve znatno utječe na prinos i kvalitetu cikle. Cikla koja je sijana u proljeće može se zadržati na polju do kraja vegetacije, dakle do sredine listopada (160 - 170 dana). Međutim, već poslije 75 - 90 dana od nicanja cikla se može ubirati jer je mlada i s ukusnim korijenom. Najbolja dubina za sjetvu kreće se od 2,5 do 3 cm.
Gustoća također ovisi o cilju proizvodnje pa će u proljetnoj sjetvi gustoća biti manja nego u ljetnoj. Ako se cikla uzgaja radi svježe potrošnje, i to kao mlada cikla u vezicama, tada podnosi gušći sklop. S druge strane, ako je namijenjena čuvanju i kasnijoj peradi, treba se uzgajati u rjeđem sklopu.
Ako se želi dobiti najkvalitetniji korijen koji je najpovoljniji za preradu, najbolje je da se cikla razvija na razmaku u redu 8 - 10 cm.
Sadnja sadnice
Sadnja sadnice cikle provodi se u pripremljenom tlu. Prvo treba pripremiti tlo koje mora biti rahlo i plodno, zatim ga očistiti od korova i usitniti grabljama ili motikom. Nakon toga se pripremaju rupe za sadnju koje trebaju biti duboke oko 5 - 10 cm i na razmaku oko 20 - 30 cm jedna od druge.
Sadnja sadnice cikle provodi se tako da se u svaku rupu postavi jedna sadnica. Sadnicu treba pažljivo izvaditi iz posude u kojoj je rasla i postaviti u rupu tako da joj se vrh nalazi malo ispod razine tla. Nakon toga, treba lagano pritisnuti tlo oko sadnice kako bi se ona stabilizirala.
Nakon sadnje, sadnice treba zaliti vodom, ali ne previše, samo toliko da se tlo oko sadnice navlaži. Sadnice cikle treba često zalijevati i održavati tlo vlažnim, ali ne smiju biti preplavljene vodom. Također, treba ih redovito pregledavati i uklanjati korov oko njih kako bi se osiguralo njihovo zdravlje i rast.
Uzgoj u vrtu
Sadnja cikle u vrtu obično započinje krajem proljeća, kada prođu mrazevi. Prije same sadnje, potrebno je pripremiti tlo. Tlo treba biti labavo, duboko i bogato organskim materijama. Ako je tlo kiselo, potrebno ga je zakiseliti dodavanjem vapna. Također se preporučuje dodati gnojivo koje sadrži više kalija i fosfora, a manje dušika, kako bi se potaknulo formiranje korijena i korijenovog usjeva.
Prije sadnje, sadnice cikle treba pripremiti. Ako se radi o kupovnoj sadnici, potrebno je provjeriti jesu li korijeni dobro razvijeni, a listovi zdravi i bez oštećenja. Sadnice treba uroniti u vodu kako bi se korijenje dobro navlažilo.
Za sadnju cikle potrebno je napraviti redove s razmakom 30 - 40 cm između njih. Rupice za sadnice treba napraviti s razmakom 10 - 15 cm. Dubina rupica treba biti takva da se korijenje sadnice može smjestiti u rupu, a da vrh biljke ostane iznad površine tla. Sadnicu treba pažljivo smjestiti u rupicu, a zatim je prekriti zemljom i lagano pritisnuti kako bi se osiguralo dobro prianjanje.
Nakon sadnje, potrebno je redovito zalijevati ciklu, posebno u prvim tjednima nakon sadnje. Također je preporučljivo koristiti organske mjere zaštite od štetnika i bolesti, kao što su prirodni insekticidi i fungicidi, kako bi se osigurala dobra kvaliteta usjeva.
Uzgoj u plasteniku
Sadnja cikle u plasteniku je važna za uzgoj zdravih i ukusnih korjenastih povrća tijekom cijele godine. Prije sadnje, treba pripremiti tlo u plasteniku. Za ciklu, tlo bi trebalo biti labavo i propusno, a bogato humusom i hranjivim tvarima. Može se dodati kompost, stajski gnoj ili druga organska gnojiva kako bi se poboljšala kvaliteta tla. Tlo također treba biti dobro zalijevati prije sadnje kako bi se osigurala optimalna vlažnost.
Sjetvu cikle u plasteniku treba obaviti u rano proljeće, najbolje u ožujku ili travnju. Cikla se obično sije u redove koji su udaljeni jedan od drugoga oko 30 cm. Sjeme treba položiti u rupe u tlu na dubini od oko 2 cm i zatim ih prekriti tlom. Nakon toga, sjeme treba lagano zaliti kako bi se osigurala vlažnost.
Nakon sjetve, potrebno je pričekati oko 10 - 14 dana dok sjeme ne isklija. Cikla zahtijeva toplinu i vlažnost za uspješno klijanje, stoga je važno održavati temperaturu 15 - 20°C u plasteniku. Također, treba paziti da tlo ostane vlažno, ali ne previše natopljeno.
Kada biljke niknu, treba ih razrijediti kako bi se osigurao optimalan razmak između njih, na udaljenost od oko 10 - 15 cm jedna od druge.
Nakon sadnje, ciklu treba redovito zalijevati kako bi se održala optimalna vlažnost tla. Potrebno je paziti da tlo ne postane previše suho, ali i izbjegavati prekomjerno zalijevanje koje može dovesti do truljenja korijena. Također, treba ukloniti korov koji može konkurirati cikli za hranjive tvari i vodu. Za optimalan rast, cikla također treba redovito gnojenje kako bi se osiguralo dostatno hranjivo tlo.
Cikla obično sazrijeva nakon 60 - 80 dana nakon sjetve. Uobičajeno je da se cikla bere kada korijen dosegne veličinu od oko 5 cm u promjeru. Korijen se može iskopati iz tla ili pažljivo izvaditi rukom kako bi se spriječilo oštećenje.
Održavanje i njega
Nakon što se cikla posadi, potrebno je pravilno održavati nasade te vršiti rezidbu i oblikovanje.
Što se tiče održavanja nasada, treba istaknuti da je plijevljenje nužno u svim fazama rasta prvenstveno zbog korova koji će oduzimati vlagu, zasjenjivati usjev i tako usporiti rast biljke ili ju čak uništiti. Tijekom plijevljenja treba paziti da se ne ošteti korijen. Dakle, direktna metoda uništenja korova je mehanička, obrada i upotreba herbicida.
Zalijevanje
Na samom početku cikla ima dosta velike zahtjeve u odnosu na vlagu koji kasnije postaju umjereni. Da bi sjeme klijalo, treba upiti vodu u količini od 100 do 170% od vlastite mase. Upravo zbog dobro razvijenog korjenova sustava, cikla bolje podnosi oskudice vlage od ostalog korjenastog povrća, ali opet ne podnosi preveliku vlagu. Minimalna količina padalina (od 190 do 230 mm) nužna je za uspješan uzgoj cikle. Uz padaline, ciklu je u prvim fazama potrebno redovito, ali ne naglo zalijevati kako korijen ne bi ostao drvenast.
Gnojidba
Cikla izvrsno iskorištava fosfor. Pokazalo se da najbolje uspijeva gnojidba s 50-100 kg/ha dušika, 100 kg/ha fosfora te 100-150 kg/ha kalija, i to u čistim hranivima. Dobri rezultati mogu se dobiti i gnojidbom stajnjakom. Pri proizvodnji cikle u osnovnoj obradi zaorava se trećina ili polovina dušika te dvije trećine kalija i fosfora. Prije sjetve dodaje se ostali kalij i fosfor te otprilike petina ukupne količine dušika. Dušik koji je ostao služi za prihranjivanje koje se vrši u dva navrata - neposredno poslije prorjeđivanja i prije sklapanja redova, dakle prije nego što listovi prekriju međuredni prostor.
Razmnožavanje
Cikla se razmnožava sjemenom i pritom je potrebno pridržavati se svih uvjeta za pravilnu sadnju sjemena.
Presađivanje
Cikla se presađuje samo u slučaju premještanja iz posude direktno u tlo na otvoreno. Prije presađivanja cikle, tlo treba pripremiti. Potrebno je odstraniti sve korove i veliko kamenje iz tla, zatim dobro okopati kako bi se osiguralo da korijenje može slobodno rasti. Zatim se cikla pažljivo vadi iz posude, laganim pritiskanjem bočnih strana kako bi se korijenje opustilo. Oštećeno korijenje treba ukloniti kako bi se spriječile infekcije.
Nakon pripreme tla i cikle, treba iskopati rupe za presađivanje na razmaku 20 - 30 cm jedna od druge. Dubina rupe treba biti oko 10 cm veća od korijenovog sustava cikle. Ciklu se postavlja u rupu tako da korijenje bude potpuno pokriveno zemljom. Tlo se lagano utiskuje kako bi se uklonili zračni džepovi i osiguralo da cikla bude dobro ukorijenjena. Nakon presađivanja, ciklu treba dobro zaliti vodom kako bi se osiguralo da korijenje bude dobro hidrirano.
Pomlađivanje
Pomlađivanje cikle nije uvijek neophodno, ali može pomoći u poboljšanju kvalitete i prinosu. To je postupak koji treba obaviti nakon godinu dana rasta cikle kako bi se poboljšali rezultati u sljedećoj sezoni, a u kojem se uklanjaju stari korijeni i ostavljaju se samo mladi korijeni.
Prije početka pomlađivanja, potrebno je iskopati ciklu iz tla pažljivo, pazeći da se ne ošteti korijenje, a zatim se reže svo staro korijenje (stari korijeni su tamniji i tvrđi od novih korijena) pazeći da se ne ošteti zdravi dio korijena. Nakon rezanja priprema se tlo i miješa s kompostom ili s drugim hranjivim sastojcima, a nova cikla sadi u novu zemlju i zalijeva.
Prorjeđivanje
Prorjeđivanje cikle je važan postupak koji se provodi kako bi se osigurala bolja kvaliteta i prinos korijena. Cikla ima tendenciju rasti gusto, a da korijeni nisu dovoljno veliki, što može dovesti do manjeg prinosa i lošije kvalitete korijena. Stoga je prorjeđivanje potrebno kako bi se uklonio višak biljaka i osigurao dovoljan prostor za rast korijena.
Cikla se prorjeđuje kada biljke postanu dovoljno velike za lako uklanjanje, ali ne prekasno kako se ne bi oštetile preostale biljke, obično oko 4 - 6 tjedana nakon sjetve, a može se ponoviti nakon još 2 - 3 tjedna ako je gustoća i dalje prevelika.
Ako se biljka lako izvlači iz tla to znači da joj korijenje još nije učvršćeno u tlu i može se iščupati. Postupak je potrebno ponavljati dok se ne ukloni višak biljaka, ostavljajući najmanje 10 cm između biljaka kako bi se osigurao dobar rast korijena.
Rezidba
Za oblikovanje cikle karakteristično je prorjeđivanje koje se vrši strojno. Ako usjev nije previše gust, u kasnijim fazama (40 - 50 dana nakon sjetve) može se vršiti prorjeđivanje radi probne berbe kada se mlada cikla šalje na tržište za svježu potrošnju. Kada je cikla rezultat uzgoja u rasadima, rasađivanje se vrši u fazi 2 - 4 lista.
Tijekom rasađivanja treba biti oprezan tako da se aktivni pupoljak ne prekrije zemljom jer to može rezultirati propadanjem biljke. Što se tiče međuredne obrade, ona se obavlja 3 - 4 puta tijekom vegetacije. Kultivacija se treba vršiti prema potrebi, odnosno poslije svakoga navodnjavanja ili svake jače kiše. Na taj će se način spriječiti formiranje pokorice. Može se započeti s nešto većom dubinom kultivacije (6 - 8 cm), a kasnije dubinu treba smanjivati (3 - 5 cm).
Zaštita od vjetra
Cikla može biti osjetljiva na vjetar, stoga je važno osigurati neku vrstu zaštite kako bi se smanjio njegov utjecaj na rast i razvoj biljaka. Postoji nekoliko načina zaštite cikle od vjetra, a jedan od njih uključuje postavljanje ograde oko vrta ili uzgojnog područja cikle. Ograda bi trebala biti dovoljno visoka da zaštiti biljke od jakog vjetra, ali ne smije smanjiti sunčevu svjetlost ili pristup kiši.
Drugi način je postavljanje zaštitnih pojaseva oko biljaka cikle, poput malih plastičnih zidova koji se postavljaju oko biljaka ili malčiranje oko stabljike biljke. Također se mogu postaviti i okviri mreže, ali tako da omogućuje pristup suncu i kiši.
Zaštita preko zime
Cikla može biti osjetljiva na mraz i hladnoću, pa je važno zaštititi je tijekom zimskih mjeseci, posebice ako se uzgaja kao višegodišnja kultura. U hladnijim područjima, gdje temperature mogu pasti ispod 0°C, cikla može preživjeti zimu, ali obično će biljke biti slabije i manje produktivne.
Jedan način zaštite je pokrivanje biljaka malčem ili drugim materijalom kako bi se zadržala toplina tla i zaštitila biljka od mraza. Materijal bi se trebao postaviti preko cijele biljke, uključujući i lišće, a zatim pričvrstiti kako bi se spriječilo da ga vjetar odnese. Pri pokrivanju biljke treba paziti da se stabljiku ne pritisne, jer bi ju to moglo oštetiti.
Ako se uzgaja kao jednogodišnja kultura, tlo se priprema za novu sadnju tako da se uklanjaju ostaci biljke iz vrta, tlo okopa i obogaćuje kompostom ili drugim organskim materijalom kako bi se obnovila hranjive tvari koje je biljka koristila tijekom prethodne sezone.
Bolesti
Kao i svaka biljka, i cikla se bori protiv određenih bolesti i štetnika prema kojima treba pravilno postupiti kako bi se osigurala zdrava i rodna biljka.
Najznačajnije bolesti cikle su: pjegavost lista, rđa lista, pepelnica i palež cikle.
Pjegavost lista
Pjegavost lista je bolest koja inficira list cikle osobito za vrijeme kišnih sezona i u uvjetima navodnjavanja. Riječ je o gljivici koja se javlja na starijem lišću biljaka i brzo se širi uz povoljnu temperaturu i vlagu. Na listu se pojavljuju smeđe pjege (od 0,5 do 1 cm), a potom se oboljelo lišće suši te izbija novo, što zapravo izaziva izduženje vrata korijena i kao posljedica se smanjuju prinos i kvaliteta biljke. Kao mjere zaštite izdvajaju se dezinfekcija sjemena, trogodišnji prored te odstranjivanje prvih inficiranih biljaka iz usjeva. Zaštitu je potrebno provesti i bakrenim sredstvima onda kada se pojave prve pjege, i to u razmacima od 8 do 10 dana.
Rđa lista
Rđa lista djeluje tako da inficira biljke u pojedinačnim dijelovima usjeva gušćega sklopa. Javlja se na naličju lista od kraja proljeća do jeseni. Pjege na listovima šire se i zbog toga se listovi suše. Kao mjeru zaštite moguće je koristiti Alto 100 SL u kombinaciji s preparatima na bazi fentin-acetata u količini od 0,3 l/ha.
Pepelnica
Pepelnica nanosi velike štete cikli, osobito za vrijeme sušnih i toplih ljeta. Na listovima se pojavljuje gusta pepeljasta prevlaka micelija i zbog toga se listovi suše i smanjuje se prinos. Zaštita od pepelnice provodi se tako da se rastvoru za suzbijanje bolesti doda jedan od specifičnih fungicida za pepelnicu.
Palež cikle
Palež cikle javlja se nakon sjetve cikle. Djeluje na klicu koja zna omekšati, pocrniti i osušiti se. Protiv ove bolesti tretira se sjeme TMTD preparatima.
Štetnici
Osim bolesti cikle, postoje i štetnici koji napadaju ovu biljku: lisne uši, buhač i repina nematoda.
Lisne uši
Najviše se izdvajaju repina uš i zelena breskvina uš. Ove uši ubodima prilikom ishrane ubacuju u tkivo fermente koji potom izazivaju razne deformacije, poput kovrčavosti, uvijenosti rubova i zadebljalosti lišća. Za suzbijanje lisnih uši primjenjuju se, primjerice, Radon 40, Sistemin 40, Ekatin 25, Malation E-50, Imidan i dr.
Buhač
Buhač je značajan za usjev cikle prilikom nicanja i početnog razvoja te u uvjetima toplog i suhog vremena. Buhač se intenzivno hrani lišćem koje pritom rupičasto oštećuje, što može izazvati propadanje mladog usjeva ili, pak, usporiti njegov razvoj. Suzbijanje tog štetnika vrši se na bazi fosalona, klorpirifosa, diazinona i metidotina.
Repina nematoda
Repina nematoda napada korijen cikle izazivajući propadanje nadzemnoga dijela. Na nadzemnim dijelovima kao posljedice javljaju se žuti i uvenuli listovi. Glavne mjere borbe protiv ovog štetnika sastoje se u provođenju plodoreda. Zaštita se vrši tretiranjem preparatom Lorsban L-16 EC u količini od 2,5 l/ha.
Upotreba cikle
Upotreba cikle raširena je zbog njezinih dragocjenih karakteristika.
Berba
Listovi cikle beru se tijekom ljeta, ali treba imati na umu da listovi cikle hrane korijen pa ne treba pretjerivati u njihovoj berbi. Ljeti se može brati i mlado korijenje.
Kod strojne berbe cikle i ostaloga korjenastoga povrća, treba voditi računa o vrsti i konačnom rezultatu. Općenito stroj za berbu korjenastoga povrća ovisi o dvama različitim načinima ubiranja. U skladu s tim, može se raditi o čupanju korijena s pomoću lisne mase ili iskopavanju korijena. Također, strojevi mogu biti jednoredni ili višeredni.
Sušenje
Sušenje cikle je važan korak u pripremi biljke za skladištenje. Kako bi se osiguralo da cikla može dugo trajati, važno je pravilno osušiti ju i očistiti prije skladištenja.
Prvi korak u sušenju cikle je pažljivo vađenje biljke iz zemlje, pazeći da se ne ošteti korijenje ili gomolj. Zatim se režu listovi, ostavljajući oko 2,5 cm stabljike na vrhu gomolja kako bi se spriječilo prodiranje vlage u korijenje tijekom sušenja. Nakon što su listovi izrezani, cikla se ostavi da se suši na zraku oko tjedan dana. Ako se ostavi u sjeni, proces sušenja će trajati duže. Tijekom sušenja, biljka će gubiti vlagu i korijenje će se osušiti, što će pomoći u sprječavanju truljenja ili kvarenja tijekom skladištenja.
Kada je cikla dovoljno suha, potrebno je ukloniti ostatke tla i korijenje četkom ili mekanom krpom kako bi se uklonili svi ostaci tla i prljavštine. Zatim se gomolji mogu spremiti na hladno i suho mjesto, poput podruma ili ostave.
Cikla se također može sušiti u pećnici ili dehidratoru. U tom slučaju, cikla se reže na tanke ploške i stavlja u dehidrator ili pećnicu na nisku temperaturu dok ne postane hrskava i ne puca kod prelamanja.
Skladištenje
Cikla koja se stavlja na skladištenje ili čuvanje treba biti tehnološki zrela, pravilnoga oblika i promjera te zdravstveno ispravna. Prilikom skladištenja cikle, uvijek se uz korijen ostavljaju lisne drške dužine otprilike 2 cm. Za skladištenje je potrebno osigurati vlažnost zraka od 96 do 100 % te temperaturu blizu 0°C. To su povoljni uvjeti za skladištenje i u takvim se uvjetima može čuvati od 3 do 5 mjeseci. Čuvanje se može odužiti i na 8 mjeseci ako je skladište hladno i te ima pravilan sustav ventilacije. Za domaće potrebe i kućnu upotrebu, cikla se može čuvati u hladnjaku ili podrumskim skladištima.
Ako želite skladištiti ciklu u hladnjak, odrežite joj listove nekoliko centimetara iznad korijena i korijen čuvajte u plastičnoj vrećici od 7 do 10 dana. Oštećeni se listovi uvijek uklanjaju, a ostali se spremaju u plastičnu vrećicu i mogu se čuvati u hladnjaku najviše 2 dana. Što se tiče kuhane i oguljene cikle, takva se može čuvati u hladnjaku do 7 dana, a cijela ili narezana do 10 mjeseci u zamrzivaču.
Pripravci
Kulinarstvo
Od cikle se priprema poznati svježi crveni sok koji je bogat nutritivnim vrijednostima. Nasjeckani komadi cikle mogu se ubaciti u sokovnik, a po želji se može dodati i drugo voće i povrće (npr. mrkva, korijen peršina, jabuke, jagode, naranče i sl.). Sok je moguće zasladiti medom. Kao takav, sok od cikle odličan je lijek za giht, bubrege i žučni mjehur.
Cikla se može upotrijebiti i kao glavni ili sporedni sastojak u salati, i to sirova ili kuhana ovisno o ukusu pojedinca.
Medicina
Cikla je iznimno lako probavljiva namirnica i niskokalorična je. Cikla je bogata mineralima i u jednom kilogramu cikle ima ih oko 1 dag. Od vitamina je najviše vitamina C, zatim vitamina B1 i B2, niacina, provitamina A i vitamina P.
Cikla je bogata i folnom kiselinom pa se preporučuje trudnicama jer može spriječiti brojne bolesti novorođenčeta.
Posebno su vrijedna vlakna u cikli koja imaju posebno zdravstveno djelovanje u prevenciji raka debeloga crijeva i kardiovaskularnih bolesti. Upravo zbog vlakna, cikla može smanjiti kolesterol u krvi i do 40%.
Već godinama se cikla upotrebljava kao lijek za anemiju. Sadrži dovoljno željeza za izgradnju krvi i čišćenje organizma od toksina, a svojim djelovanjem sprječava i nastanak proširenih vena.
Zanimljivosti
Današnja cikla potječe od divlje i samonikle biljke na području Sredozemlja. Poznavali su ju stari Grci i Rimljani.
Grci su ju cijenili i prinosili kao žrtvu bogu Apolonu, a Rimljani su koristili njezine ljekovite listove (tada još nisu bile razvijene sorte s debelim korijenom). Cikla se još naziva "rimskim povrćem" jer je na put po Europi krenula iz Italije.
Godine 1961. mađarski znanstvenik i liječnik dr. Aleksandar Ferenci prvi je u svijetu objavio znanstvene radove o cikli, stoga je od tada cikla i službeno priznata kao ljekovita biljka.
Foto: Desertrose7 / Pixabay
Odgovori