• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Vrtlarica.hr

sadnja i uzgoj biljaka

  • Cvijeće
  • Grmlje
  • Drveće
  • Sukulenti
  • Voće
  • Povrće
  • Samoniklo bilje
  • Industrijske biljke
  • Gljive
  • Začini
ljubičasti ukrasni luk

Ukrasni luk

Autor: Martina L.

  • 1 Vrste ukrasnog luka
  • 2 Uzgoj ukrasnog luka
    • 2.1 Klima
    • 2.2 Tlo
  • 3 Sadnja ukrasnog luka
  • 4 Održavanje i njega
    • 4.1 Zalijevanje
    • 4.2 Gnojidba
    • 4.3 Razmnožavanje
  • 5 Bolesti i štetnici

Ukrasni luk (lat. Allium Sphaerocephalon), pripada rodu Allium, porodici zvanikovki (Amaryllidaceae), a riječ je o ukrasnoj biljci koja lako uspijeva u vrtu iako nije toliko popularan za sadnju. Podrijetlom je iz Azije, a danas se uzgaja u svim krajevima svijeta. Jedina poveznica s lukovičastim povrćem, odnosno nama poznatim lukom je ta što mu listovi, kada se smrve, imaju miris po luku.

Predivna okrugla glavica većinom ljubičaste boje raste na uspravnoj čvrstoj stabljici koja može narasti i do 90 cm. Glavica cvijeta sastoji se od sitnih cvjetova u obliku malenih zvjezdica, a upravo su oni najprepoznatljiviji dio ove ukrasne biljke. Promjer cvjetova varira ovisno o vrsti, a kreće se od 2,5 cm pa sve do 20 cm.

Prije nego što se cvijet otvori, raste u opni nalik papiru.

Osim impresivnog cvijeta, ova vrsta luka osvaja poglede i zbog svojih dugih zelenih listova koji se često koriste kao ukras u aranžmanima. Na svakoj stabljici nalaze se dva do tri lista širine 1 do 4 mm koja su iznutra šupljikava.

Iako većina vrsta daje ljubičaste i ružičaste cvjetove, neke vrste mogu cvjetati i u bijeloj i žutoj boji.

Ukrasni luk lako može uspjeti u kontinentalnim i mediteranskim uvjetima, a može ga se naći u gotovo svim europskim područjima. Otporan je na sušu i na hladnoću što znači da se lako uzgaja.

Zanimljivo je za spomenuti da je u Engleskoj ova biljka zaštićena zbog svojih jestivih listova i lukovica, a često se koristi i kao prirodna zaštita protiv insekata, primjerice odlična je protiv moljaca.

Srodnici

  • Amarilis
  • Češnjak ili bijeli luk
  • Ljutika
  • Luk
  • Medvjeđi luk
  • Mladi luk
  • Narcis
  • Poriluk
  • Visibaba
  • Vlasac

Vrste ukrasnog luka

Rod Allium se sastoji od čak 500 različitih vrsta ukrasnih lukova. Svaka sorta ili vrsta ima svoj naziv, ali sve su poznate pod nazivom Ukrasni luk (Allium Sphaerocephalon).

Allium Sphaerocephalon

Cvjeta jako rano, a njegovi cvjetni grozdovi u početku poprimaju zelenu boju, da bi na kraju postali nalik crvenoj djetelini. Najbolje izgleda kada ga se posadi s drugim cvijećem između kojeg proviruje za vrijeme cvatnje. Njegovih listovi izgledaju prilično neuredno i slabo.

Allium senescens ssp. montanum var. glaucum

Krase ga plavo zeleni listovi koji se uvijaju i okreću. Vjerojatno ćete ga pronaći u vrtnom odjelu kod višegodišnjih biljaka, budući da raste iz rizoma. Cvjetne glavice veličine 5 cm cvjetaju od sredine do kraja ljeta.

Globemaster Allium

Riječ je o jednoj od najvećih vrsta u rodu ukrasnih lukova. Njegove stabljike mogu doseći visinu od 90 do 120 cm, a na kraju kojih se nalaze cvjetovi promjera i do 20 cm.

Mount Everest

Još je jedan od većih primjera iz roda Allium. Nešto je manji, a cvjeta u kremasto bijeloj boji.

Allium giganteum (gigantski luk)

Najveća je vrsta cvjetova iz ovog roda, a potječe iz Srednje Azije. Nakon što je 1883. godine otkrivena, vrlo brzo se dalje raširila Europom. Njezina visina može ići i do 1,5 m, a cvjeta od lipnja do kolovoza cvjetovima zamamne ljubičaste boje čiji promjer doseže 10 cm.

Allium thunbergii (japanski luk)

Riječ je maloj vrsti čiji cvjetovi rastu u promjer od 2,5 cm. Daje ružičaste cvjetne glavice koje cvatu u ranu jesen. Iz ove vrste potražite kultivare poput Ozawe s većim grimiznim glavicama i Albu koja formira bijele cvjetove. Ova vrsta raste iz rizoma.

Allium cernuum

Formira predivne cvjetne glavice u ružičastoj i ljubičastoj nijansi. Stabljike ove vrste mogu narasti od 60 do 90 cm. Ova vrsta je najprilagodljivija u rodu Allium, a lako se može uzgajati i u području sjene ili potpunog hlada.

Allium aflatunense (ljubičasta sezancija)

Podrijetlom je iz Kirgizije i Irana, a naziva se još i iranski luk ili nizozemskih češnjak. Riječ je o vrsti koja se vjerojatno najčešće uzgaja, a razlog je taj što je laka za uzgoj i atraktivnog izgleda. Stabljike ovog ukrasnog luka rastu do visine od nešto više od pola metra na kojoj se formira cvjetna glavica promjera od 5 do 10 cm jarko ljubičastih cvjetova. Ova vrsta dosta dugo cvate, ali njezini listovi vrlo rano mogu požutjeti ili posmeđiti što može umanjiti ljepotu predivnih cvjetova. Posadite je uz ostalo proljetno cvijeće koje će sakriti njezine ne tako atraktivne listove.

Allium schubertii

Pomalo smiješnog, a u isto vrijeme i dramatičnog izgleda, ovi cvjetovi nalikuju vatrometu ili kišobranu, a promjera su do 20 cm. Na svakom cvijetu nalazi se više od 200 cvjetića ružičaste boje. Cvatnja se odvija u kasnim proljetnim mjesecima. Zbog posebnog izgleda često se naziva i cvijet prskalica ili zvijezda cvijet. Čak i kad im boja blijedi, zadržavaju taj atraktivan i eksplozivan izgled.

Allium christophii

Niskog je rasta, do visine od 25 cm. Sadite je u prednjem dijelu vrta ili u posude kako bi mogla doći do izražaja. Cvjeta od lipnja do srpnja.

Uzgoj ukrasnog luka

Ovisno o vrsti, ukrasni luk cvate od ranog proljeća pa sve do kasne jeseni. Nakon završetka cvatnje, nije potrebno otklanjati ocvale cvjetove. Njihov plod je zanimljivog izgleda, a i tako ostavljene se dalje razmnožavaju sjemenkama. Nakon završetka cvatnje, listovi se ne režu sve dok im je boja zelena.

Klima

Ukrasnom luku najviše odgovaraju sunčani dijelovi za rast i cvjetanje, iako neke vrste mogu rasti i u blagoj sjeni. No, s obzirom na to da kratko cvatu, osigurajte im što više sunca. Nakon prvog cvjetanja, otporne su na sušu.

Tlo

Vole blago kisela tla pH vrijednosti od 5,5 do 6,5. No, dobra drenaža i propusnost tla, bitniji su od pH vrijednosti. Pripazite da tlo u kojem uzgajate ukrasni luk ne bude suviše natopljeno vodom jer će u tom slučaju korijen istrunuti.

Ukrasni luk voli pjeskovita i propusna tla bogata vapnencem pa ga posadite na mjesta gdje mu možete omogućiti takav supstrat.

Sadnja ukrasnog luka

Ukrasni luk je vrtna ukrasna biljka koja se može saditi samostalno ili u grupi u vrtovima, okućnicama ili u kamenjarima. Nerijetko se viđa i posađena u tegle ili posude.

Može se saditi iz lukovica koje biljka sama proizvodi ili iz sjemena. Sjetva je rijetka jer je kompliciranija i sam postupak je nešto duži.

Lukovicu posadite u zemlju u jesenskim mjesecima, dobro je zalijte i pričekajte proljeće kada će započeti vegetacija i cvatnja. Dubina sadnje trebala bi biti tri puta veća od veličine lukovice.

One (rijetke) vrste koje se uzgajaju iz rizoma ili podanaka, možete saditi kad god poželite. Posadite ih u zemlju na istu dubinu u kojoj su bile u posudama.

Ukrasni luk posađen iz lukovice cvjeta već za godinu dana.

 

Održavanje i njega

U jesenskim mjesecima luk koji uzgajamo u teglama unosimo u zatvoreno, a onaj koji raste u vrtu zaštitimo folijom od hladnoće. Osim folije, poslužit će i sitne grančice i lišće kao adekvatna zaštita od niskih temperatura.

U ljepoti ukrasnog luka možete uživati i tijekom zimskih mjeseci. Odrežite nekoliko cvjetova prije završetka cvatnje, osušite ih držite u vazi uz kombinaciju drugog suhog cvijeća.

Zalijevanje

Ukrasni luk traži umjereno zalijevanje. Čim primijetite da je zemlja suha, obavezno ga zalijte u ranim jutarnjim satima. Povećane potrebe za vodom ima tijekom razvoja cvijeta pa ako izostanu kiše, slobodno ga malo obilnije zalijte.

Gnojidba

Uz redovito zalijevanje, ukrasni luk traži i redovitu prihranu. Preporučuje se gnojidba jednom u dva tjedna razrijeđenim tekućim gnojivom.

Razmnožavanje

Ukrasni luk se može razmnožavati iz: lukovica - najčešće, sjemena - rijetko i rizoma (podanaka) - samo neke vrste.

Kao što to biva kod većine iz roda Allium, ukrasni luk tvori iz matične lukovice mnogo mladih lukovica koje s vremenom trebamo odvojiti jer bi ih moglo narasti previše.

Lukovice se odvajaju u studenom nakon čega se sade. Potrebno ih je navlažiti kako bi bolje prianjale, a u suhoj zemlji se drže sve do ožujka.

Sjetva ukrasnog luka se rijetko obavlja jer se radi o nešto kompliciranijem postupku. Kada sjemenke sazru, položimo ih u posude i prekrijemo tankim slojem zemlje (pijeska). Ostavimo je na svjetlu, ali ne i na suncu. U ovom trenutku biljci će odgovarati sjena dok ne proklija. Najbolja temperatura za klijanje ukrasnog luka je ona od oko 16 stupnjeva.

Bolesti i štetnici

Ukrasni luk je biljka otporna na bolesti i rijetko se događa da je napadne neka štetočina. Mogu se javiti gljivične bolesti poput plijesni i truleži, ali u ovom slučaju nisu toliko veliki problem kao što bi bili da se pojave kod uzgoja povrća.

Pripazite na pojavu puževa i lisnih uši. No, budući da biljka ne cvjeta dugo, neće značajno utjecati na njezin izgled.

Foto: Sonja-Kalee / Pixabay

Provjera činjenica

  • Velika ilustrirana enciklopedija Vrt; The Royal Horticultural Society: Encyclopedia of Gardening; 2005.
  • Enciklopedijski priručnik Vrt; Handbuch Garten BLV Verlagsgesellschaft; 2003.
  • Zdravi vrt; Encyclopedia of Organic Gardening; 2010.
  • Mali staklenici i plastenici; Eva Schumann, Gerhard Milicka: Das Kleingewächshaus, Technik und Nutzung; 2010.
  • Mira Vučetić: Velika knjiga kuharstva; 2013.

Okušajte se u pripremi zimnice!

zimnica u staklenkama

Zimnica

Ako nemate veliko iskustvo u pripremi zimnice, a imate vremena, strpljenja i želju pripremiti nešto domaće, dobro će vam doći nekoliko osnovnih … [više] about Zimnica

čajevi

Čajevi

Jeste li znali da od biljaka u svom vrtu možete sami napraviti čaj? Uz poznate vrste čajnih mješavina i čajeva, sada možete i sami raditi svoje čajeve … [više] about Čajevi

Savjeti za vrtlarenje

crna ruža

Najljepše cvijeće u crnoj boji

Zbog predivnog izgleda i raznobojnih nijansi, cvijeće unosi radost i energiju u naš dom i vrt. A jeste li znali da … [više] about Najljepše cvijeće u crnoj boji

povišene vrtne gredice

Kako napraviti povišene vrtne gredice

Povišene vrtne gredice idealno su rješenje ako imate problema s nekvalitetnom zemljom, živite u urbanoj sredini, nemate … [više] about Kako napraviti povišene vrtne gredice

jesensko povrće

Koje biljke saditi u jesen

Mnogi početnici u sadnji ne znaju da se i zimi može uzgajati velik broj vrsta voća, povrća i cvijeća. Ako želite … [više] about Koje biljke saditi u jesen

tulipani

Kako se sade lukovice

Lukovičaste biljke obilježavaju sezonske promjene svojim prekrasnim cvjetovima, od zlatnih sunovrata koji najavljuju … [više] about Kako se sade lukovice

branje-rajcica

Branje povrća za zimnicu

Berba povrća iz vlastitog vrta svojevrsna je nagrada za sav uloženi trud i vrijeme koje je bilo potrebno kako bi se … [više] about Branje povrća za zimnicu

Reader Interactions

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Primarni stupac

Novije

maćuhica

Maćuhica

maslina

Maslina

kalanhoa

Kalanhoa

divlji muškatni oraščić

Muškatni oraščić

marakuja

Marakuja

gavez

Gavez

plućnjak

Plućnjak

loboda

Loboda

RSS Vege.hr

  • Himalajska sol
  • Kakao maslac
  • Seitan
  • Granola
  • Aquafaba - zamjena za jaja
  • Što je gluten
  • Sojino mlijeko
  • Kokosovo mlijeko
  • Bademovo mlijeko
  • Mlijeko od sjemenki bundeve

Footer

Informacije

  • O nama
  • Kontakt
  • Marketing
  • Uvjeti korištenja

Gastro Media

  • Gastronomija.hr
  • Moja Zimnica
  • Vege.hr
  • Vrtlarica.hr

Vrtlarica.hr

Vrtlarica je najveća enciklopedija biljaka, nastala iz ljubavi prema zelenilu. Na Vrtlarici radi tim vrtlara s godinama iskustva u sadnji, uzgoju i održavanju biljaka. [više]

EN | RS | SI
english | slovenščina | srpski

Copyright © 2018.–2023. by Gastro Mreža. Sva prava pridržana. Web: Informativka