Ako ste odlučili svoj vrt ukrasiti "zelenom ogradom", živica kao zimzelena ograda je idealno rješenje. Živica brzo raste i za tren će postati ukrasna, "živa", zelena ograda. Može narasti preko jednog metra u godini dana, a za razliku od željeznih ograda, djelovat će toplije, prirodnije i ljepše te će svaki vrt učiniti zelenom oazom za uživanje.
Živica nije zahtjevna za održavanje, a najviše posla imat ćete s njezinim orezivanjem. Orezivanje živice se vrši dva puta godišnje, a po potrebi i tri puta, u svibnju, rujnu i listopadu. Kod živice je najvažnije da bude pravilno orezana kako bi jednako rasla i bila ugodna oku.
Najbolje biljke za živu ogradu
Kod biranja vrste živice najvažnije je odabrati onu koja ima jednak tempo rasta. Za zimzelenu ogradu brzog rasta preporučuju se brzorastuće vrste četinara i brzorastuće grmlje. U nastavku donosimo koje su najbolje biljke za sadnju živice.
Leylandov čempres
Leylandov čempres raste je do jednog metra godišnje, budući da je otporan na hladnoću i vjetar, zadržava listove tijekom cijele godine. Riječ je o najbržoj rastućoj zimzelenoj biljci uz koju ćete brzo, jednostavno i jeftino dobiti zelenu ogradu. Ovaj najpopularniji čempres treba se podrezivati svake godine, a sličan je tisi. Lako će tvoriti oblik kutije ako ga pravilno i redovito orezujete. Njegovo gusto lišće djeluje kao zvučna barijera i najbolje filtrira čestice (onečišćenje zraka) iz vanjskog prometa. Raste na vlažnim, teškim i glinovitim tlima. Najbolje će rasti na osunčanim predjelima ili predjelima u sjeni. Otporan je na temperaturu od -25 do 30 ° C
Lovor
Brzina rasta lovora u idealnim uvjetima je do 60 cm-a godišnje što je čini jednom od najbržih biljaka za živicu. Čuva lišće tijekom cijele godine što znači da je jedna od najidealnijih živica koje štite od pogleda. Dovoljno ga je samo posaditi dovoljno blizu jedan od drugog. Lovor može rasti na većini zemljišta, a neće mu odgovarati ona plitka i vlažna. Iziskuje redovito zalijevanje vodom, a može jednako dobro rasti na suncu ili u hladu. Ako ga nećete orezivati, može narasti do šest metara u visinu. Otporan je na temperaturu do -20°C.
Portugalska trešnja
Portugalska trešnja raste do 45 cm-a godišnje. Zadržava lišće tijekom cijele godine i urednog je izgleda. Ima mirisne bijele cvjetove i atraktivne crvene stabljike kada je biljka mlada. Krase je tamno zeleni listovi koji su mnogo manji od listova lovorvišnje. Srednje brzo raste, ali ne tako brzo kao lovorvišnja. Oblikuje izvrsnu zimzelenu ogradu u vrtu i može se zadržati u bilo kojem obliku ili veličini. Njezin izgled je lako održavati urednim. Raste na svim tlima koja ne zadržavaju vodu, a odgovarat će joj položaji na suncu ili u djelomičnoj sjeni.
Golema tuja
Golema tuja raste i do 75 cm-a godišnje i zbog toga pripada u brzorastuće četinjače koje stvaraju zimzelenu živicu. Ova predivna biljka tamno zelenih aromatičnih listova je izuzetno izdržljiva i otporna na jake vjetrove. Može rasti na različitim zemljištima, osim onih jako onečišćenih. Potrebno ju je održavati jednom godišnje i to na visinu i širinu koja vama odgovara. Vrlo brzo dobit ćete odličnu živu zelenu ogradu. Dobro će joj odgovarati sve vrste tla osim onih koja duže zadržavaju vodu. Ako je nećete orezivati, može narasti do 30 metara u visinu. Otporna je na temperaturu do -25°C.
Grizelinija
Brzina rasta grizelinije u idealnim uvjetima je 45 cm-a godišnje. Ima atraktivno zeleno lišće te pripada brzo rastućim živicama. Upravo zbog toga čini vrlo brzo zelenu ogradu u vašem vrtu. Dobar je izbor za mediteranske krajeve jer je otporna na sol i jednostavna je za održavanje. Neće joj štetiti niti onečišćenja s ceste pa je možete posaditi u blizini prometnica. Njezini listovi uvijek izgledaju svježe pa čak i zimi i stvaraju gustu živicu. Rast će na bilo kojem tlu koje se lako isušuje, a može narasti do 6 metara ako se ostavi neorezana. Otporna je na temperature do -13 ° C u mjestima zaštićenim od hladnih vjetrova.
Fotinija ili glogić
Fotinija je popularna, brzorastuća, zimzelena biljka koja čini atraktivnu vrtnu živicu ako se podrezuje dva puta godišnje. Ima jarko crveno, mlado lišće koje raste u rano proljeće. Eventualna visina ako ostane neorezana je od 4 do 5 metara. Glogić je otporan na temperature do -15 ° C.
Bukva
Brzina rasta bukve u idealnim uvjetima je 30 do 60 cm-a godišnje. Stvara urednu živicu u obliku kutije. Bukva je listopadno stablo koje čini izvrsnu ogradu u vrtu. U rano proljeće dobiva zeleno lišće i iako je listopadna često zadržava zlatno-smeđe lišće i u zimskim mjesecima. Bukva je vrlo izdržljiva, ali neće rasti na vlažnim ili teškim glinovitim tlima - umjesto njih tada se koristi se grab. Bukva je otporna na temperature do -25 ° C.
Grab
Brzina rasta u idealnim uvjetima je od 30 do 60 cm-a godišnje. Grab je podrijetlom iz Velike Britanije i stvara divnu živicu ako se redovito orezuje. Vrlo je sličan bukvi, ali tolerira vlažnija tla. Riječ je izdržljivoj biljci koja će tolerirati vjetrovita područja, ali ne i ona mediteranska. Raste dobro na sunčanim mjestima i u djelomičnoj sjeni. Otporan je na temperaturu od -25 do -30 ° C.
Svrha svih živica je odvajanje određenog prostora, a najčešće tvori ogradu i dijeli dvorište od ceste ili od znatiželjnih pogleda. Svojim izgledom stvara svako dvorište ugodnijim za boravak.
Foto: Wolfgang Eckert / Pixabay
Odgovori