Puzajuća dunjarica (lat. Cotoneaster dammeri) je cvjetajuća biljka koju krase bijeli cvjetovi prekrasnog mirisa koji se javljaju u kasno proljeće. Riječ je o gustom, zimzelenom grmu iz porodice ružovki (Rosaceae). Istoj porodici pripadaju i ruže pa možemo zaključiti da je puzajuća dunjarica ukrasna biljka, ali za razliku od ruža koje nisu zimzelene, ona će krasiti vaš vrt raznim bojama čitave godine.
Osim bijelih cvjetova i crvenih bobica ovu biljku također krase zeleni sjajni listovi malih dimenzija. U jesen, nakon cvjetanja javljaju se bobice raznih nijansi crvene boje, koje opstaju čitavu zimu kraseći vrt ili okućnicu.
Srodnici
Sadnja puzajuće dunjarice
Sadnja puzajuće dunjarice obavlja se u jesen. Mladicu treba posaditi u svježu, poroznu i rahlu zemlju s malo pijeska i treseta. Možemo ju saditi pojedinačno ili u kombinaciji s drugim cvijećem. Biljke uz koje možete posaditi puzajuću dunjaricu, bez da se pojavi konkurencija među njima su: magnolija, svib, kalina, biserak, borovica.
Kada planirate sadnju puzajućih dunjarica na veće površine postavite jednu do dvije biljke na metar kvadratni. Ovakva sadnja se vrši kako bi biljka imala dovoljno prostora za svoj rast i kako ne bi postala konkurencija biljci pored sebe. Pri sadnji jedne biljke imajte na umu da ostavite dovoljno prostora za njen rast.
Puzajućoj dunjarici odgovara normalno, pjeskovito i glineno tlo. Kako ova biljka ne zahtijeva prevelik intenzitet njege tako joj i odgovara tlo neutralnog, alkalnog ili kiselog pH. Nije potrebno vršiti kalcizaciju tla.
Puzajuća dunjarica pripada angiospermama, plodonosnim biljkama, ona sama proizvodi sjeme te ju možete razmnožavati putem sjemena. Samo se pobrinite da skupite plodove i sačuvate sjeme za buduću sadnju. Također se može razmnožavati i reznicama.
Uzgoj puzajuće dunjarice
Uzgoj puzajuće dunjarice nije kompliciran jer je ova biljka skromnih zahtjeva, vrlo je otporna i ne zahtijeva posebne tretmane. Orezivanje puzajuće dunjarice nije potrebno, osim ako želite dobiti poseban oblik. Možemo i pustiti ukrasnu biljku da se širi i poprimi prirodan oblik.
S druge strane, ako želite ostvariti gusti rast biljke, prve dvije godine nakon same sadnje režite vrhove stabljika. Time se zaustavlja njeno prirodno širenje i postiže se gusti rast. Ona će se normalno nastaviti širiti čim prestanete rezati njene vrhove.
Mladoj biljci režite grane u proljeće na pola dužine od prošle godine, time biljka postiže čvrstoću. U razdoblju nakon sadnje ova biljka zahtijeva redovito zalijevanje s većom količinom vode dok biljka ne razvije opsežan i jak korijen. Nakon prve godine možete smanjiti zalijevanje. Puzajuća dunjarica s lakoćom podnosi sušna razdoblja, čak će i uživati upijati sunčevu svjetlost. Ipak vodite računa da ju zalijevate na tjednoj bazi.
Obratite pozornost na suhe listove i slomljene stabljike jer njih odmah treba ukloniti kako bi biljka mogla normalno rasti i postići svoj potencijal. Njih treba ukloniti u proljeće. Jednostavno ćete time omogućiti biljci više prostora za njen rast. Vrlo je zadovoljavajuće forme te ju je lako održavati. Za uzgoj dunjarice u obliku žive ograde potrebno je provesti orezivanje nakon cvjetanja biljke.
Dunjarice koje se koriste za prekrivanje tla su otporne i na mraz tako da ne zahtijevaju posebne pripreme za zaštitu tijekom zime.
Nemojte se zabrinuti ako stabljika vaše biljke promijeni boju u crvenkastu. To je normalna pojava nakon dugog razdoblja vrlo niskih temperatura tijekom jeseni. Nije potrebno ukloniti te dijelove biljke jer će oni vratiti svoju prvotnu boju čim se malo oporave.
Bolesti i štetnici
Ako želimo da nam biljka bude zdrava, moramo se paziti bolesti. U uzgoju puzajuće dunjarice može se javiti bakterijska palež jabuke i kruške (lat. Erwinia amylovora). Simptomi ove bolesti su sušenje cvjetova, listovi koji poprimaju crvenkasto smeđu boju, osuše se, ali ostaju na stabljici. Na granama rastu izrasline iz kojih izlazi bijela tekućina koja s vremenom poprima smeđu boju.
Ova bolest se prenosi vjetrom, kišom i kukcima u vrijeme oprašivanja cvijeta. Bolest se može prenijeti i vrtnim alatom te je poželjno alat dezinficirati alkoholom prije uporabe. Za preventivno suzbijanje koristiti fungicide na osnovi djelatnih tvari bakra i fosetila.
Ako ste zakasnili s tretiranjem biljke i primijetite da se zaraza širi, najučinkovitije bi bilo zaražene organe biljke ukloniti i spaliti. Time sigurno sprječavate širenje i moguće veće gubitke zbog širenja ove zarazne bolesti na zdrave biljke. Biljke iz porodice Rosaceae također napada karantenska bolest, tako da pripazite na svoje ruže, vatrene trnove, spireae, jabuke, dunje i kruške.
Upotreba puzajuće dunjarice
Kako u samom imenu ove biljke stoji puzajuća, ova biljka je savršeni ukras na padinama ili zidovima gdje će svojim puzajućim stabljikama visjeti niz same površine i tako ih ukrašavati. Često se primjenjuje za uzgoj visokih živica kojima se osigurava privatnost ili niskih živica kojima možete dijeliti vrt.
Puzajuću dunjaricu također možete iskoristiti za ograđivanje terena, kao prirodnu ogradu. Možete joj usmjeriti rast te tako postići željeni oblik ili put kojim će ona rasti. U vrtu se dobro uklapa uz kamen tako da bi bila lijepi ukras u kamenjaru.
Orezane grane u vazi sa vodom mogu dugo vrijeme ukrašavati neku od unutrašnjih prostora.Ova biljka je vrlo korisna na kliznim površinama jer svojim prisustvom smanjuje mogućnost od erozije tla. Osim toga, prirodni je repelent za zečeve.
Možete ju iskoristiti kao zaštitu sadnjom na same rubove svoga vrta. Isto tako ju možete posaditi u blizini svoga cvjetnjaka ili voćaka jer sama biljka svojim mirisima privlači leptire i oprašivače koji će vam poboljšati opstanak biljaka zavisnih o polinaciji i povećati vam prirod.
Puzajuća dunjarica se također koristi kao pokrivač tla, brzo se širi te u vrlo kratkom vremenu može pokriti velike površine koje želite sakriti.
Zanimljivosti
Rod Cotoneaster porijeklom je iz Azije, Europe i Sjeverne Afrike, a vrsta dammeri iz centralne Kine. Puzajuća dunjarica također nosi ime Chinese Bearberry koji u doslovnom prijevodu s engleskog znači kineska medvjeđa bobica. To ime je zaslužila tako što bobice ove biljke služe kao hrana medvjedima i jelenima tijekom zime.
Foto: _Alicja_ / Pixabay
Odgovori