• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Vrtlarica.hr

sadnja i uzgoj biljaka

  • Cvijeće
  • Grmlje
  • Drveće
  • Sukulenti
  • Voće
  • Povrće
  • Žitarice
  • Samoniklo bilje
  • Industrijske biljke
  • Vrtlarenje
  • Maslinarstvo
  • Vinogradarstvo
  • Gljive
  • Začini
  • Čajevi
  • Zimnica
smrdljivi martin

Smrdljivi martin - kako ga se riješiti

Autor: Maja

  • 1 Što privlači smrdljive martine
  • 2 Preventivne mjere
  • 3 Suzbijanje zaraze
  • 4 Prirodno suzbijanje zaraze
    • 4.1 Pripravak od čilija i češnjaka
    • 4.2 Pripravak od sjemena gorušice
    • 4.3 Pripravak od ljuske luka
    • 4.4 Pripravak od tratinčica
    • 4.5 Pripravak od bijelog octa
  • 5 Metoda uklanjanjem
  • 6 Pokrivanjem crnom plastikom
  • 7 Insekticidi

Kako se riješiti smrdljivog martina? Od proljeća do jeseni, smrdljivi martini rade štetu u vrtu. Donosimo najbolje mjere zaštite protiv ovog kukca iz porodice stjenica!

Smrdljivi martin (lat. Rhaphigaster nebulosa) je insekt koji se hrani biljnim sokovima širokog spektra drvenastih biljaka sa širokim lišćem kao što su glog, šljiva, lijeska, bjelica i brijest, ali vole i razne grmove, žive ograde bobičastog voća (kupine, maline) i puzavice kao što je bršljan. Radi velike štete na povrću, pogotovo na biljkama sa sočnim plodovima kao što je rajčica.

Naziv su dobili po tekućini neugodnog mirisa koju ispuštaju iz žlijezda na prsima kada se nalaze u opasnosti, tj. kada ih se uznemiri, a ime Martin jer ulaze u zatvorene, tople prostore za vrijeme Martinja (krajem jeseni) kako bi se sakrili od niskih temperatura. Da bi zaštitili voće i povrće, potrebno je provesti mjere zaštite protiv štetnih kukaca i suzbijanje zaraze.

Karakteristike

Smrdljivi martin je uobičajeni naziv za vrstu kukca iz porodice štitastih stjenica (lat. Pentatomidae) i jedina je vrsta iz roda Rhaphigaster. Rasprostranjen je po cijeloj palearktičkoj regiji, češće u južnim nego u sjevernim dijelovima srednje Europe, a najmanje u Sjedinjenim Državama. Vole tople listopadne šume, parkove i vrtove.

Može doseći dužinu 14 - 16 mm, bez dlaka je i prljavo žućkasto-sive do smeđe boje s nepravilno raspoređenim linijama na gornjoj strani tijela. Membrana prednjih krila često je prošarana tamnosmeđom bojom, iako su te pjegavosti dosta varijabilne. Bočni rub abdomena je crne i žute boje. Ticala su prstenasto crna i žuta. Donja strana tijela je svijetle boje s tamnim mrljama, a između bokova nalazi se duga ostruga. Sličan je kukcu Dolycoris baccarum, ali nema dlake.

U kasno proljeće ženka zalijepi oko 40 jajašaca u nizovima na različite dijelove biljaka. Mladunci koji se izlegu razlikuju se u boji i ne lete. Batrljci krila mogu se prepoznati tek nakon trećeg stadija. Za zaštitu od predatora, mladunci imaju smrdljive žlijezde na leđima, dok se kod odraslih, one nalaze na donjoj strani prsnog koša. Ako je ugrožen, oslobađa sekret jakog mirisa. Odrasle jedinke se mogu naći tijekom cijele godine. Nisu dobri letači; njihov spor let proizvodi glasne zvukove, pa se lako primjete.

Ova vrsta pokazuje dnevnu, termofilnu aktivnost. Kao i većina stjenica, rađa samo jednu generaciju godišnje. Voli prezimiti na zidovima obraslim bršljanom, a u potrazi za prikladnim zimskim skloništem (rascjepima i pukotinama) često nesvjesno nađe put do kuća.

Kada je uznemiren, proizvodi mnoštvo jajašaca uz koje se stvara prljavo bijeli sekret koji može biti štetan ako se proguta. Kemikalije u izlučevinama omogućuju da se jajašca nastave oplođivati ​​u bilo kojem okruženju, čak i lošim uvjetima.

Što privlači smrdljive martine

Kao i zelena stjenica, smrdljivi martin je kukac koji ima posebnu sklonost prema usjevima voća, povrća i mahunarki. Nije izbirljiv kada je u pitanju hrana, pa će se rado hraniti tikvicom, krumpirom, rajčicom, paprikom, kukuruzom šećercem, voćem, orašastim plodovima, pa čak i nekim ukrasnim biljkama.

Da bi se hranio, probuši biljku svojim proširenim ustima i isisava sok. Mladunci se uglavnom fokusiraju na mlade izdanke i lišće, dok odrasli kukci češće napadaju plodove, mahune i sjemenke. Oštećenja na usjevima je lako primijetiti u obliku plutaste izrasline na rajčicama, smežurana zrna kukuruza, mahunarki ili oštećenom voću.

Njihovo hranjenje uzrokuje probleme na tri načina:

  • sisanje soka uskraćuje biljkama hranu i vlagu, što dovodi do iskrivljenja, sušenja i smežuravanja.
  • fizička šteta može biti dovoljna da utječe na rast biljke što može biti kobno za mlade biljke
  • kao i kod drugih štetnika koji sišu sok, lako šire viruse i druge bolesti dok se hrane.

Kao relativno velike kukce, odrasle jedinke je prilično lako uočiti. Najčešće se primijeti smrdljiva tekućina koju ispuštaju kao obrambenu mjeru kada su uznemireni. Međutim, vjerojatno će biti vidljiva i šteta koju uzrokuju prije nego što osjetite smrad. Treba obratiti pažnju na venuće izdanaka uzrokovanih gubitkom soka, mrljastim i izobličenim plodovima i sjemenkama, preranim opadanjem cvjetova i lošim rastom. Na mahunarkama je primjetan zaustavljeni razvoj ili izobličene mahune, zajedno s vlažnim lezijama na peteljkama ili lišću.

Preventivne mjere

Kao što to obično biva u vrtlarstvu, štetnike je bolje spriječiti nego liječiti. Sljedeće tehnike pomoći će u zadržavanje loših štetnika na biljkama pod kontrolom, smanjujući potrebu za insekticidima.

Plodored

Pratite plodored kako biste izbjegli uzgoj omiljenih biljaka kukaca na istom mjestu u godinama koje slijede. To će pomoći u sprječavanju nakupljanja, osobito odraslih jedinki koje prezimljuju. Jedan od načina da se zaštiti usjev je korištenje pokrova redova za usjeve kao što su grašak i grah ili sadnja klinčića između redova.

Cvjetnice iz porodice mahunarki slanutak, leća, soja, kikiriki, djetelina, lucerna, lupina, mimoza i akacija mogu poslužiti kao mamci. Međutim, imajte na umu da neke vrste sadrže toksine i treba ih izbjegavati saditi u blizini životinja koje pasu.

Jednostavan i prirodan način za odbijanje smrdljivih martina i drugih štetnika je korištenje eteričnih ulja poput mačje metvice ili mente. Ima aromu koju smrdljivi martini ne podnose i djeluje kao repelent, a ne ubojica i njihov jak miris držat će smrdljive martine podalje od vrta.

Miris koji smrdljivi martini ne podnose imaju i češnjak, lavanda i majčina dušica, a poznato je da rotkvice, neven i krizanteme također odbijaju ove nametnike.

Održavanje nasada

Temeljito plijevite sve mahunarke i druge osjetljive usjeve. Mnoge uobičajene vrste korova domaćini su kukcima i mogu imati funkciju centra za razmnožavanje. Zaštitite osjetljivo voće i povrće vrećama ili mrežom za zaštitu od insekata. Također, izolirajte zaražene biljke ispod mreže kako biste spriječili širenje kukaca.

Korisni kukci

Mravi mogu biti od pomoći kao prirodni grabežljivci, stoga ohrabrite nastanak populacije  vrijednih mrava osim ako sami ne uzrokuju problem. Ličinke bubamara također će se hraniti jajima smrdljivih martina. Iako neće biti dovoljni za rješavanje zaraze, koristan su dodatak cjelokupnoj ekologiji vrta, također kontrolirajući lisne uši i druge štetnike.

Suzbijanje zaraze

U prvoj polovici 20. stoljeća smrdljivi martin bio je ozbiljan poljoprivredni štetnik koji je posebno uništavao usjeve soje. Problem je djelomično riješen uvođenjem parazitske ose Trissolcus basalis kao biološkog repelenta. No, dok je osa učinkovita u komercijalnim razmjerima, najezda smrdljivih martina u kućnom vrtu još uvijek može uzrokovati ozbiljnu štetu. Ručno uklanjanje vjerojatno neće biti uspješno zbog velikog broja kukaca, kao i činjenice da će odrasli kukci lako pobjeći, ostavljajući za sobom samo svoju prepoznatljivu aromu.

Prirodno suzbijanje zaraze

Iako su mali, smrdljivi martini svojom brojnošću i činjenicom da jedu plodove čine veliku štetu biljkama. Kako bi zaštita bila učinkovita, biljke je potrebno kontrolirati. Pokušajte s pripravcima na bazi prirodnih biljaka koje je jednostavno pripremiti, a neće naškoditi okolini, životinjama i ostalim korisnim kukcima.

Za suzbijanje zaraze postoje razne učinkovite vrste ekološki prihvatljivih sprejeva i pripravaka, no imajte na umu da se smrdljivi martini mogu sakriti unutar gustog lišća ili grozdova plodova, pa ručno uklanjanje i špricanje može biti učinkovito u smanjenju njihovog broja samo ako se koristi redovito. Također imajte na umu da uvijek špricate i donju stranu lišća gdje se nalaze jaja.

Pripravak od čilija i češnjaka

Za brzo i ekološki prihvatljivo rješenje, koristi se mješavina vode, hortikulturnog sapuna, čilija u prahu i češnjaka i obilno poprskaju zahvaćene biljke kako bi se ugušili mladunci i otjerali odrasle jedinke.

Također možete napraviti pripravak bez hortikulturnog sapuna. 100 g ljutih, čili papričica narežite na male komadiće i kuhajte u 1 l vode sat vremena na laganoj vatri. Nakon kuhanja, tekućinu ostavite da stoji 2 dana kako bi čili pustio svoje sokove koji smetaju smrdljivom martinu.

Iscijedite tekućinu od komadića paprika. Za prvo tretiranje potrebno je 100 ml pripremljene tekućine razrijediti s 10 l vode. Tijekom zalijevanja se treba obuhvatiti što više listova kako bi učinkovitost bila što bolja.

Pripravak od sjemena gorušice

Za pripravak je potrebno sjeme gorušice koje se usitni u prah. 500 g praha potrebno je dodati u 500 ml vruće vode, promiješati kako bi prah gorušice dobro ispustio svoja svojstva u vodi te ostavite da se ohladi. Tekućinu procijedite i dodajte 9,5 l vode i pripravak je spreman za tretiranje napadnutih biljaka.

Pripravak od ljuske luka

Potrebno je 200 g ljuski luka dodati u 10 l kipuće vode, dobro promiješati i ostaviti 5 dana da odstoji. Nakon 5 dana pripravak procijedite i počnite s tretiranjem. Ako je povrće jako napadnuto, biljke se mogu tretirati svaki dan pa čak i do tri puta dnevno, u periodu od 5 dana.

Pripravak od tratinčica

Za jače rješenje organska je opcija sprej napravljen od ekstrakata tratinčice, a koji je vrlo učinkovit protiv svih insekata koji sišu sok. Međutim, također će naškoditi korisnim kukcima, pa ga se treba koristi oprezno i ​​samo kada je potrebno.

Pripravak od bijelog octa

Jednostavna kombinacija vruće vode, sredstva za pranje posuđa i bijelog octa smatra se učinkovitom "zamkom" za smrdljive martine. Preporučuje se da se boca s raspršivačem napuni s 2 šalice vruće vode, 1 šalicom bijelog octa i 1/2 šalice sredstva za pranje posuđa, a zatim izravno poprskate insekte na biljkama.

Metoda uklanjanjem

Kod blage najezde, uklanjanje jaja, mladunaca i odraslih jedinki bilo kojom metodom može biti dovoljno za spašavanje situacije. U ozbiljnijim slučajevima, biljku treba pažljivo zbrinuti dodavanjem organskih pripravaka. Imajte na umu da se bilo koji pripravak ne dodaje izravno u gnojivo jer se time riskira širenje odraslih ili neizleženih jaja po vrtu.

Pokrivanjem crnom plastikom

Ova metoda se koristi kada ništa drugo ne funkcionira. Biljke se režu pri površini zemlje i cijelo područje pokrije crnom plastikom. Uz malo sreće i nekoliko sunčanih dana, temperatura tla će preći 35°C potrebnih za uništavanje svih jaja ili kukaca, a na očišćeno područje možete posaditi novu biljku.

Insekticidi

Većina vrtnih insekticida i pesticida nije baš učinkovita protiv smrdljivih martina, osobito odraslih. Čak i ako neke ubiju, postoji velika mogućnost da će se ponovno nastaniti novi rojevi i ponovno zaraziti usjeve. Insekticidi, uključujući postojane materijale širokog spektra kao što su piretroidi, proizvode niže toksičnosti kao što su ulja, piretrin ili azadiraktin, mogu donekle suzbiti mlade insekte, no istraživanja još nisu dovoljno provedena da bi se dale čvrste preporuke za korištenje tih insekticida na smrdljivim martinima.

Ako uzgajate mahunarke ili drugo povrće bogato sokom, vjerojatno ćete u nekom trenutku naići na smrdljivog martina, ali ako malo pripazite na te štetnike, sve ćete probleme koje uzrokuju svesti na minimum.

Foto: Jean-Jacques MILAN/Wikimedia

Provjera činjenica

  • Velika ilustrirana enciklopedija Vrt; The Royal Horticultural Society: Encyclopedia of Gardening; 2005.
  • Enciklopedijski priručnik Vrt; Handbuch Garten BLV Verlagsgesellschaft; 2003.
  • Zdravi vrt; Encyclopedia of Organic Gardening; 2010.
  • Mali staklenici i plastenici; Eva Schumann, Gerhard Milicka: Das Kleingewächshaus, Technik und Nutzung; 2010.
  • Mira Vučetić: Velika knjiga kuharstva; 2013.

Savjeti za vrtlarenje

smrznuti grm ruže

Kako pripremiti ruže za zimu

Ruže se ubrajaju u najstarije cvijeće i do danas se broji 150 vrsta i nekoliko tisuća sorti ruža. Ruže možemo pronaći u … [više] about Kako pripremiti ruže za zimu

krtičnjak

Kako se riješiti krtičnjaka

Svi koji imaju vrt vjerojatno su se susreli s problemom zvanim krtičnjak. Riječ je o nakupini zemlje koja izgleda poput … [više] about Kako se riješiti krtičnjaka

uzgoj živice

Uzgoj živice

Živica je niz gusto zasađenih grmova različitih boja i oblika. Može imati samo dekorativnu funkciju (primjerice, često … [više] about Uzgoj živice

cvijeće

Što uzgajati na južnoj strani balkona ili terase

Dolaskom lijepog vremena više vremena provodimo na otvorenom pa se javlja potreba za uređenjem i osvježavanjem prostora … [više] about Što uzgajati na južnoj strani balkona ili terase

crvene-cili-papricice

Uzgoj ljutih čili papričica na balkonu

Ako živite u stanu, a imate balkon ili terasu, ukrasite je jestivim i ljekovitom plodovima. Jedna od najboljih biljaka … [više] about Uzgoj ljutih čili papričica na balkonu

Reader Interactions

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Primarni stupac

Novije

mrkva

Mrkva

kamilica

Kamilica

pir-u-polju

Pir

iris, perunika

Iris ili perunika

gipsofila

Gipsofila

glavica češnjaka

Češnjak ili bijeli luk

ciklama

Ciklama

butternut tikva

Butternut tikva

RSS Vege.hr

  • Himalajska sol
  • Kakao maslac
  • Seitan
  • Granola
  • Aquafaba - zamjena za jaja
  • Što je gluten
  • Sojino mlijeko
  • Kokosovo mlijeko
  • Bademovo mlijeko
  • Mlijeko od sjemenki bundeve

Footer

Informacije

  • O nama
  • Kontakt
  • Marketing
  • Uvjeti korištenja

Gastro Media

  • Gastronomija.hr
  • Moja Zimnica
  • Vege.hr
  • Vrtlarica.hr

Vrtlarica.hr

Vrtlarica je najveća enciklopedija biljaka, nastala iz ljubavi prema zelenilu. Na Vrtlarici radi tim vrtlara s godinama iskustva u sadnji, uzgoju i održavanju biljaka. [više]

HR | SI | SR

Copyright © 2018.–2023. by Gastro Mreža. Sva prava pridržana. Web: Informativka