Nema ništa ljepše nego jesti svježe ubrano povrće iz svoga vrta. Većina ljudi u gradu se pomirila s činjenicom da ne mogu uživati u plodovima vlastitog vrta, ali to ne mora biti tako. Ako živite u gradu i želite uzgojiti svoje povrće, nije nikakav problem ako imate balkon ili malo dvorište.
Dovoljna vam je volja, ljubav za vrtlarstvom i dobra ideja. Uz malo truda možete uživati u plodovima svoga malog vrta na mnoge načine. Osim posuda za uzgoj povrća, sve što vam treba je prozor, balkon, terasa ili mjesto po vašoj želji koje dnevno prima šest ili više sunčanih sati.
Uzgoj povrća u posudama
Za uzgoj povrća možete koristiti terakota ili plastične posude za sadnju. Također, ako imate malo više prostora u svom dvorištu, možete iskoristiti stare lonce, zdjele, staru kadu za kupanje koju ste mislili baciti ili staru, probušenu gumu od auta. Neovisno o tome koju vrstu posude odaberete za uzgoj povrća, bitno je da na dnu posude napravite rupe, ako ih već nema, koje će omogućiti nesmetani protok vode kroz posudu.
Vrlo jednostavno, uz pomoć bušilice možete napraviti rupe. Ako ne posjedujete bušilicu, upotrijebite čekić i čavao te njime probušite nekoliko rupa na dnu posude. Broj rupa koje trebate napraviti, naravno, ovisi o veličini posude. Ako koristite posude manjih veličina, između rupa ostavite razmak svega nekoliko centimetara. No, ako ćete koristiti velike posude u svome vrtu, između rupa ostavite desetak centimetara razmaka. Kako bi vaš vrt ostao čist, spriječite izlijevanje blata kroz rupe za protok vode tako da na dno posuda stavite kamenčiće koji će dozvoliti vodi da prođe, ali će zadržati zemlju na mjestu.
Rupe na dnu vaših posuda su bitne, zato što voda mora protjecati kroz posude kako bi se time spriječilo nakupljanje viška vode. Ustajala voda koja se duži period nalazi u posudama može uzrokovati truljenje korijenja povrća. Nakon nekog vremena primijetit ćete da biljke gube zelenu boju i žute, što dovodi do venuća.
Također, poslije prve kiše, zemlja u posudama bez rupa će biti natopljena što će uzrokovati pojavu plijesni i neugodan miris. Još jedna stvar kojom možete osigurati prozračnu zemlju je da posude malo odignete od tla. To možete napraviti tako da postavite par cigli ili dasaka ispod posude.
Za razliku od zemlje u poljima, zemlja u posudama će brže gubiti vlažnost koja je bitna biljkama za rast. Već smo spomenuli da nije dobro da se voda zadržava u posudama u velikim količinama, ali svakako je bitno i da zemlja nije suha. Naravno, održavanje vlažnosti zemlje se postiže redovnim zalijevanjem povrća, a ono ovisi i o vrsti same biljke.
Najbolje povrće za uzgoj u posudama
Teoretski je moguće sve skupine povrća uzgojiti u posudama, ali to ne znači da će ono uspjeti u svom rastu i dati plod. Zato je potrebno odabrati posude koja će veličinom najbolje odgovarati vrsti povrća koje želite u njoj uzgojiti.
Za korjenasto povrće kao što su mrkva, luk, poriluk i rotkvice najbolje je odabrati duboke posude. U interesu vam mora biti dati dovoljno prostora da se razvije korijen tih vrsta povrća.
Povrće kao što su rajčica, grah, mahune, paprika i krumpir zasadite u posudama od 20 do 25 litara zbog njihovog velikog korijenovog sustava. Istim tim vrstama povrća osigurajte štap (po mogućnosti drveni) uz koji će se moći nasloniti i rasti u visinu, a i kako ne bi došlo do polijeganja same biljke.
Povrće s plitkim korijenovim sustavom, kojima nije potrebna pretjerano duboka posuda su: brokula, salata, kupus i cvjetača.
Tikvice i krastavac možete uzgojiti u posudama velikih dimenzija, ali nije preporučljivo. Zato što su to biljke koje razvijaju velike listove, dugačke stabljike, a i sam plod je velikih dimenzija.
Salata, rikola i kelj su zanimljive vrste povrća jer kada ih jednom oberete one će nastaviti rasti i moći ćete više puta uživati u plodu ovih vrsta.
Zanimljivo je da salatu, rikolu i špinat možete zasaditi u bilo koje doba godine jer su te biljke otporne na mraz.
Vodite računa da prilikom sadnje ostavite dovoljno prostora među sjemenkama. Bitno je da biljke imaju dovoljno prostora za rast iznad i ispod površine tla. Ako ćete povrće zasaditi gusto ono će međusobno postati konkurencija. Nastat će borba za hranjivim tvarima, vodom i svijetlom te će biljke biti manjeg rasta.
Sadnja povrća i održavanje povrća
Osim luka i krumpira, većina povrća se sadi iz sjemena. Osim sjemena potrebne su vam posude i zemlja kojom ćete ih napuniti.
Sjeme i zemlju možete kupiti u poljoprivrednim trgovinama ili bilo kojem trgovačkom lancu. Ono dolazi u malim paketima. Upute o dubini sadnje sjemena, potrebnoj količini vode i svijetla za pojedinu vrstu možete pronaći na samom paketiću u kojem se nalazi sjeme.
Tijekom rasta, povrće crpi zemlju tako što iz nje izvlači hranjive tvari koje su potrebne za rast biljke. Kako bi osigurali hranjive tvari za povrće trebate koristiti tekuće gnojivo za vrt. Ono se, također, može kupiti u poljoprivrednim dućanima i velikim trgovačkim lancima. Primjenjujete ga tako da ga dodate u vodu s kojom zalijevate biljke.
Ako ćete koristiti zemlju koju ste već prije upotrijebili, potrebno je na tu zemlju dodati neki od oblika gnojiva. Time će prilikom svakog zalijevanja gnojivo hraniti zemlju i osigurati hranjive tvari biljci kroz duži vremenski period.
Uz malo truda svatko može imati vrt u gradu pa čak i na malom balkonu. Potrebno je samo dobro isplanirati sadnju, voditi računa o zalijevanju biljaka, ubrati plodove kada su zreli te uživati u njihovoj svježini i vašem umijeću vrtlarstva. Odvažite se i napravite vaš mali vrt.
Foto: hsvall/Pixabay
Odgovori