Gardenija (lat. Gardenia jasminoides) je rod cvjetnica u porodici broćevki (Rubiaceae). Rod je dobio ime po Alexanderu Gardenu, američkom prirodoslovcu. U ovom rodu ima 128 poznatih vrsta, a 60 vrsta raste kao samoniklo bilje. Biljka je porijeklom iz tropskih i suptropskih krajeva, Afrike, Azije, Madagaskara, Pacifičkih otoka i Australije.
Gardenija raste u obliku malih stabala i zimzelenih grmova. Prepoznatljiva je po bijelim voštanim cvjetovima i tamno-zelenim listovima, a cvjeta od travnja do rujna. Iako većinom ima bijele cvjetove, može se pojaviti i sa žutim i ružičastim cvjetovima. Miris gardenije je sličan mirisu jasmina.
Dosta je zahtjevna što se tiče uzgoja. Voli mjesto s puno sunca i vlažno, dobro drenirano tlo. Preferira kisela tla s pH između 5,0 i 6,0. Također, voli tla bogata hranjivim tvarima pa je potrebno često dodavanje gnojiva. Idealne dnevne temperature za uzgoj su 18 - 21℃, a noćne 15 - 18.
Srodnici
Vrste gardenija
Gardenija ima preko 200 poznatih vrsta, od kojih svaka ima svoje jedinstvene karakteristike i mirise. Najmirisnija vrsta gardenije, a ujedno i najizdržljivija je Gardenia jasminoidi, a najduže cvjeta Gardenia napetes. Vrste gardenije koje se najlakše uzgajaju su Veitcgii, Magnifica i Belmont.
August Beauty
August Beauty je jedna od najpopularnijih sorti gardenije, a karakteriziraju je veliki cvjetovi, veličine dlana ruke. Počinje cvjetati u rano proljeće i može cvjetati sve do jeseni. Veliki grm je atraktivan čak kada i ne cvjeta. Tolerantna je na toplinu i otporna na sušu i ne zahtijeva mnogo gnojiva.
Misterija
Misterija je također poznata vrsta gardenije s mirisnim bijelim cvjetovima koji cvjetaju u proljeće i ljeto. Nakon cvjetanja ostaje tamno zeleno lišće. Ovaj zimzeleni grm može narasti do 3 m visine, voli osunčana mjesta i djelomičnu sjenu, kao i vlažna i dobro drenirana tla. Izvrstan je izbor za uzgoj u vrtovima, posudama ili kao kućna biljka.
Radicans gardenija
Radicans gardenija je nisko rastući grm, koji je savršen za male vrtove. Ima tamno zelene, sjajne listove i bijele, mirisne cvjetove. Cvjeta od proljeća do ljeta. Lako se njeguje i tolerantna je na sušu. Voli osunčana mjesta do djelomične sjene i dobro drenirano tlo.
Uzgoj gardenije
Gardenija je neodoljivi tamno zeleni grm s mirisnim bijelim cvjetovima. Nije najlakša biljka za uzgoj, ali njeni cvjetovi nadoknađuju dodatnu pažnju koju im pružate. Biljka je koja voli mnogo svjetlosti i veliku vlažnost. Za uzgoj je važno omogućiti joj dobro drenirano i kiselo tlo.
Tlo
Najbolje tlo za uzgoj gardenije je mješavina tla s pH 4,5 - 5,5. Mješavina se sastoji od crnogoričnog tla, travnjaka, lišća, treseta i pijeska. Ne preproučuje se koristiti tlo koje sadrži vapno. Ako se kupuje gotova smjesu, preporučuje se ona namijenjena za sadnju azaleje.
Tlo za uzgoj gardenije mora biti vlažno i dobro drenirano. Ne smije se osušiti, ali ni pretjerati sa zalijevanjem. Za održavanje tla vlažnim i stabilne temperature, može se nanijeti sloj organskog malča.
Klima
Gardenija može izdržati lagane mrazove, ali ne i dugotrajnu hladnoću. Ako se uzgaja u hladnoj klimi, može se uzgajati u zatvorenom prostoru tijekom zimskih mjeseci. Prirodno stanište gardenije je tropska i suptropska regija gdje su najniže prosječne temperature tijekom dana 18℃, a tijekom noći 15℃.
Vrijeme sadnje
Općenito, najbolje vrijeme za sadnju gardenije je jesen. U područjima gdje se u jesen javlja mraz, gardeniju treba posaditi najmanje 6 tjedana prije očekivane pojave jesenskog mraza. U hladnijim regija ju je bolje saditi u proljeće, jer će to osigurati da biljka ima dovoljno vremena da ojača prije zime.
Slaganje kultura
Za uspješno kombiniranje biljaka važno je odabrati biljke koje imaju iste zahtjeve za uzgojem. Biljke s relativno plitkim korijenom su dobre za kombiniranje s gardenijom. Izbjegavajte jako mirisne biljke kako bi spriječili miješanje mirisa. Ako se uzgaja u krajoliku može se kombinirati s drvećem, grmljem, trajnicama i jednogodišnjim biljkama.
Najbolje drveće za uzgoj s gardenijom su mirta i japanski javor jer imaju listove i cvjetove koji daju kontrast gardeniji. Cvjetni grmovi poput kamelija, rododendrona i azaleja lijepo se stapaju s gardenijom. Također se dobro slaže sa šimširom.
Hoste, paprati i ljiljani su najbolje biljke trajnice koje se mogu uzgajati s gardenijom. Jednogodišnje biljke koje možete uzgajati s gardenijom su begonija i jaglac, kao i sve ostale sorte koje vole sunce.
Faza mirovanja
Gardenija zimi ulazi u fazu mirovanja. Tijekom mirovanja privremeno će prestati rasti i izgubit će lišće. Biljka će mirovati do proljeća, kada temperature počnu postupno rasti i kada će polako nastaviti svoj rast.
Za vrijeme mirovanja važno je kontrolirati količinu vode, ne smije se previše zalijevati. Potrebe biljke će zadovoljiti zalijevanje jednom mjesečno. Biljci treba osigurati dovoljno svijetla, odgovarajuću temperaturu i ventilaciju.
Sadnja gardenije
Gardenija se uzgaja kao vrtna biljka ili kao ukras u domovima. Može se saditi metodom sjemena ili sadnicama. Prilikom sadnje treba se držati određenih uvjeta koje biljka voli kako bi se uzgojila lijepa i mirisna biljka.
Sadnja sjemena
Gardenija se može razmnožavati sjemenom, ali to je dugotrajan proces jer će proći 2 - 3 godine dok biljka ne počne cvjetati. Sjeme se može kupiti ili sakupiti i očistiti iz osušenih mahuna, a zatim ih sušiti 3 - 4 tjedna na osunčanoj prozorskoj dasci. Nakon što se sjeme osuši, sadi se u mješavinu perlita i tresetne mahovine, prekrije sa oko 1 cm smjese za biljke.
Sjeme treba držati vlažnim i dalje od sunčeve svjetlosti dok ne proklija. Klijanje obično traje oko 4 - 6 tjedana. Kada sadnice dosegnu visinu od nekoliko centimetara, potrebno ih je presaditi u posude ispunjene tlom za biljke na bazi treseta i nastaviti ih uzgajati na osvijetljenom mjestu u zatvorenom prostoru. Sadnice se mogu presaditi u vrt nakon što dobiju najmanje 3 seta listova.
Sadnja sadnice
Prilikom sadnje sadnice treba biti pažljiv jer su biljke osjetljive na bilo kakvo oštećenje korijena. Prvi korak je kopanje rupe koja je dvostruko šira i malo dublja od korijenskog sustava biljke. Na dno rupe se stavi nekoliko centimetara svježeg tla. Zatim se biljka stavlja u rupu i ispunjava zemljom. Potrebno ju je duboko zaliti. Dodavanjem oko 5 cm borove slame ili komposta oko biljke, ostavljajući čisto tlo oko stabljike, omogućuje se protok zraka.
Kalemljenje
Gardenija se često cijepi i to na korijen gardenije koja je otpornija na zimu, bolesti i štetnike. S obzirom na to da je podloga općenito snažnija, cijepljene biljke su dugotrajnije, otpornije na bolesti i imaju bolju boju od necijepljenih biljaka. Ako se biljka uzgaja u području gdje je teže uzgajati gardeniju, cijepljenje na biljke koje toleriraju siromašna tla i lakše uzimaju hranjive tvari iz tla, bolja je opcija od sadnje sjemena ili sadnica.
Uzgoj u vrtu
Prilikom uzgajanja gardenije u vrtu treba paziti na položaj, ne preporučuje se ostavljati ju na punom suncu tijekom ljeta. Idealno mjesto je osunčano u jutarnjim satima i s puno hladovine poslijepodne. Najbolje vrijeme za sadnju je jesen, oko 6 tjedana prije pojave prvog mraza. U hladnijim regijama se preporučuje sadnja u proljeće. Kod odabira mjesta na kojem će se uzgajati gardenija, treba imati na umu njezin snažan miris. Iako je miris ugodan u prolazu, može postati jak ako se postavi ispod prozora ili na lokaciji na kojoj se često boravi.
Gardenija treba vlažno, dobro drenirano tlo kako bi izgledala najbolje što može. Previše vlage u tlu će pridonijeti bolesti korijena. Između dva zalijevanja treba pustiti da se tlo osuši. Nakon cvjetanja, biljka se prehranjuje kiselom biljnom hranom, svaka 3 - 4 tjedna. U proljeće je potrebno orezati grm u željeni oblik i ukloniti uvenule grane i lišće. Vrtna gardenija je podložna štetnicima i bolestima, stoga je važno na vrijeme ukloniti oboljele dijelove i tretirati biljku potrebnim sredstvima kako bi se spriječila veća šteta.
Uzgoj u stakleniku
Gardenija najbolje raste u južnim krajevima, ali se uspješno može uzgajati i u hladnijim krajevima zahvaljujući uzgoju u stakleniku. Prvi korak za uspješan uzgoj je odabir odgovarajuće posude. Posuda treba biti malo veća od korijenskog sustava kako bi se prilagodila rastu. Osjetljiva je na zalijevanje, stoga se ne preporučuje stavljati malu biljku u veliku posudu, jer to uzrokuje da korijeni ostaju mokri što može štetiti biljci. Važno je jednom godišnje mijenjati zemlju u posudi jer se u zemlji skuplja sok od gnojidbe, a gardenija je osjetljiva na sol. Ne preporučuje se koristiti tlo za biljke koje sadrži vapno jer previše vapna može naštetiti biljci.
Najbolje mjesto za gardeniju u posudi je puno sunce u stakleniku na dobro dreniranoj površini. Ravna površina je prihvatljiva, sve dok voda teče i ne skuplja se oko dna lonca kada se biljka zalijeva. U vrijeme cvjetanja je potrebno zalijevanje svako 2 dana, ako je tlo vlažno može se čekati još jedan dan prije novog zalijevanja. U stakleničkom okruženju gardenija može češće cvjetati.
Biljka se gnoji jednom mjesečno tijekom proljeća i ljeta. Ako biljka zimi nastavi cvjetati, treba je gnojiti i zimi, najbolje kiselim gnojivom. Najlakši način za kontroliranje veličine i oblika je jesenska rezidba. U stakleniku je potrebno održavati visoku razinu vlažnosti i pregledati biljku jednom tjedno radi znakova oboljenja.
Uzgoj u posudama
Za uzgoj gardenije u posudi, koristi se široka posuda koja se napuni do polovice organskim tlom, a zatim se doda dvije šake zemlje kako bi tlo bilo kiselo. Dodavanjem zdrobljenog lišća održa se pH vrijednost. Biljka se stavlja u iskopanu rupu u posudi, a korijen mora biti pokriven zemljom. Potrebno je zbiti tlo oko biljke kako bi ostala na položaju. Nakon sadnje biljka se dobro zalije.
Gardeniju koja se uzgajaju u posudama u zatvorenom prostoru treba držati na neizravnom suncu 6 - 8 sati. Biljka je osjetljiva na promjene temperature pa se preporučuje držati je podalje od klima uređaja, izvora topline i propuha. Biljka preferira dnevnu temperaturu oko 21℃, a noćnu 15 - 18℃.
Za povećanje vlažnosti, biljka u posudi se stavlja na plitki pladanj sa šljunkom i vodom. Voda će ispariti i povećati vlažnost oko biljke.
Održavanje nasada
Održavanje nasada gardenije uključuje prihranjivanje biljke svaka 2 - 4 tjedna tijekom vegetacije s razrijeđenim gnojivom za biljke koje vole kiselo tlo. Od studenog do veljače ne treba prihranjivati biljku. Izblijedjele cvjetove je potrebno odrezati odmah ispod čvora lista, kako bi potaknuli kontinuirano cvjetanje. Potrebno je redovno provjeravati ima li na gardeniji buha, drugih štetnika ili oboljenja i tretirati biljku na odgovarajući način.
Održavanje i njega
Dobro njegovana gardenija raste kompaktno s dubokim zelenim lišćem i cvjeta u rano proljeće i rano ljeto. Nakon uzgoja zdrave biljke, treba joj pružiti kontinuiranu njegu kako bi ostala lijepa i mirisna.
Zalijevanje
Najbolje vrijeme za zalijevanje gardenije je kada se tlo osuši, ali prije nego ispuca, tijekom ranih jutarnjih sati ili kasnih večernjih sati. Ovisno o vremenskim uvjetima, gardeniju treba zalijevati svaki dan ili svaki drugi dan. U području s puno padalina, zalijevanje će biti dovoljno jednom tjedno. U hladnim područjima, gdje je vlaga velika, gardenija se zalijeva jednom mjesečno.
Pretjerano zalijevanje može dovesti do zadržavanja vode u tlu što može nanijeti velike štete biljki. Vlaga u tlu omogućuje brže klijanje korova, što dalje uzrokuje nekontrolirano širenje i šteti biljci. Nadalje, previše vode dovodi do toga da biljke uzimaju više vode nego što mogu koristiti, što uzrokuje truljenja korijena.
S druge strane, premalo vlage u tlu može dovesti do smanjenog prinosa biljke, povećanje štetnika i bolesti te rezultirati ograničenim rastom.
Gnojidba
Važan dio brige o gardeniji je gnojidba. Gardeniju treba gnojiti u proljeće i ljeto, a tijekom zimskog mirovanja i u jesen treba izbjegavati. Gnojivo treba nanositi otprilike jednom mjesečno. Pomiješajte gnojivo izravno u tlo ili dodajte u vodu pa zalijte biljku. Preporučuje se korištenje manje gnojiva od preporučene količine kako bi smanjili vjerojatnost sagorijevanja biljke radi prekomjerne gnojidbe.
Gardenija zahtijeva tip gnojiva za biljke koje vole kiselo tlo. Može se koristiti prah, pelet, tekuće gnojivo, gnojivo s dodatnim željezom ili bakrom. Domaće gnojivo je jednako učinkovito za gardeniju, odnosno kompost, talog kave, vrećice čaja, drveni pepeo i sl.
Razmnožavanje
Razmnožavanje gardenije nije težak proces. Može se razmnožavati iz reznica, sjemenom i metodom slojevitosti zraka.
Reznice za razmnožavanje se uzimaju od sredine proljeća do kasnog ljeta, za vrijeme aktivnog cvjetanja biljke. Stabljike se režu steriliziranim škarama za orezivanje kako bi spriječili pojavu bolesti i štetnika. Reznice se režu 10 - 13 cm iz zrele grane stare 6 - 8 tjedana. Nakon rezanja potrebno je ukloniti lišće s baze i cvjetove i ostaviti nekoliko listova na gornjoj polovici. Tlo se priprema s mješavinom pijeska u posudi s otvorom za drenažu u kojoj će se posaditi reznice. Može se koristiti i hormon za brže ukorjenjivanje biljke. Nakon sadnje tlo se održava vlažnim, a biljka prekrije plastičnom vrećicom. Posudu je najbolje držati na neizravnom suncu, na temperaturi od najmanje 24℃.
Razmnožavanje sjemenom se provodi tako da se sjeme posadi u posudu s vlažnim tlom i čuva u toploj i vlažnoj prostoriji. Tlo treba održavati blago vlažnim, a temperaturu održavati na 20 - 25℃. Nakon što sadnice dosegnu visinu od nekoliko cm, mogu se presaditi u veću posudu ili vrt.
Slojevitost zraka je još jedna popularna metoda za razmnožavanje gardenije. Ova metoda uključuje rezanje stabljike ispod lisnog čvora i omatanje izrezanog područja u vlažnu mahovinu sfagnuma. Mahovinu treba osigurati plastičnom folijom i čuvati na toplom i vlažnom mjestu. Nakon nekoliko tjedana, stabljika bi trebala formirati korijenje, a nakon ukorjenjivanja može se premjestiti u vrt ili posudu.
Presađivanje
Kako gardenija raste potrebno ju je presaditi u veće posude. U početku, biljku treba presađivati svake godine, a nakon što biljka dostigne zrelo doba, bit će dovoljno presaditi ju jednom u 2 - 3 godine. Presađivanje se vrši početkom proljeća, prije cvjetanja biljke. Prilikom presađivanja treba biti pažljiv kako se ne bi oštetio korijen biljke. Biljka se presađuje zajedno sa zemljom oko korijena. Pažljivo se prenese u novu posudu ili na novo mjesto u zemlji i doda joj se svježe tlo.
Gnoji se mjesec dana nakon presađivanj gnojivom za azaleje. Zimi biljka zahtjeva magnezijev sulfat i supstance koje sadrže željezo kako bi se kontrolirala kiselost tla.
Rezidba
Gardenija je grmovita biljka i povremena rezidba joj koristi. Rezidba nije neophodna za zdravlje biljke, ali omogućuje da se grm održi u željenom obliku i veličini. Najbolje ju je orezivati svake druge godine. Prilikom rezidbe obavezno se koriste oštre škare, u suprotnom može doći do nazubljenih posjekotina koje mogu dovesti do bolesti grma.
Najbolje vrijeme za rezidbu je odmah nakon što cvjetovi izblijede. Gardenije će svoje cvjetne pupoljke postaviti već u jesen, tako da će orezivanje ljeti omogućiti da se oreže dio starog drveta bez rizika od rezanja novo postavljenih pupova. Prije rezidbe treba provjeriti cvjeta li posađena sorta gardenije jednom ili više puta godišnje
Zaštita preko zime
Gardenija je biljka čije je prirodno stanište tropska klima. Kako bi biljku uspješno pripremili za sljedeću sezonu mora se prvenstveno zaštiti od zime. Najbolji način je osigurati dovoljan sloj malča u podnožju biljke kako bi izolirali korijen. Za vrijeme mraza, biljku treba zaštititi tkaninom koja štiti od mraza, a može se u tu svrhu koristiti i kartonska kutija, plahta ili plastični galon.
Bolesti
Gardenija može patiti od pepelnice, mrlja po listovima, plijesni, truleži korijena. Neke od bolesti kojima je sklona uspješno se liječe fungicidima. Međutim, u mnogim slučajevima pogođene biljke će se morati ukloniti i uništiti. Najvažnije su preventivne mjere koje će spriječiti pojavu bolesti. Preventivna sredstva koja jačaju otpornost biljke na bolesti su kalijev sapun, otopina od sumpora te čajevi od preslice, češnjaka, vlasca i luka. Biljka se prska tijekom suhog i sunčanog dana.
Štetnici
Štetnici koji često napadaju gardeniju su lisne uši, grinje pauka, brašnaste i bijele muhe i sl. Za kontrolu štetnika se mogu koristiti različita hortikulturna ulja i sapuni, kao i organski proizvodi. U borbi protiv štetnika pomažu i eterična ulja, ulje neema, paprene metvice, cedrovine i bora. Uvođenje korisnih insekata koji se hrane štetočinama u povrtnjaku će također pomoći u rješavanju štetnika.
Upotreba garednije
Gardenija se najčešće koristi kao ukrasna biljka. Osim što očarava svojim mirisom ima i mnoga druga korisna svojstva. Zbog snažnog i zavodljivog mirisa i sposobnosti opuštanja, koristi se za izradu losiona, parfema, kupki za tijelo i dr. Često se koristi u liječenju upala, a u medicini se najviše koristi eterično ulje koje ima brojne namjene poput borbe protiv infekcija. Pomaže i u smanjenju depresije i anksioznosti. Svoju namjenu je pronašla i u kuhinji. Od cvjetova gardenije prave se razni čajevi koji su se nekada pili samo na azijskom kontinentu. Ispijanje čaja od gardenije je predstavljalo luksuz. Gardenija se također koristi i kao žuta jestiva boja u kuhinji.
Berba
Gardenija se često bere i koristi kao ukrasno cvijeće u vazi. Prilikom branja treba paziti da se ne dira cvijet jer na njemu mogu ostati modrice i može uvenuti. Kako bi biljka bolje apsorbirala vodu, režu se drvenaste stabljike pod kutom od 45ᵒ. Donji listovi se uklanjaju tako da ispod vode u vazi ne bude lišća. Također se skupljaju cvjetovi za čaj i proizvodnju eteričnih ulja. Cvjetove je najbolje skupljati noću jer tada imaju najjači miris.
Skladištenje
Cvjetovi gardenije se skupljaju i suše za mirisni čaj u prostoru gdje ima mnogo zraka i gdje nema izravne sunčeve svjetlosti. Osušeni cvjetovi se spremaju u staklene posude ili papirnate vrećice.
Foto: Arkan Maker / Pixabay
Odgovori