Zbog predivnog izgleda i raznobojnih nijansi, cvijeće unosi radost i energiju u naš dom i vrt. A jeste li znali da postoji i crna ruža? Crno cvijeće može izgledati zanimljivo i elegantno, a crne ruže još od davnina oduševljavaju sve uzgajivače i ljubitelje cvijeća upravo zbog svoje rijetkosti i neuobičajene boje.
Crna ruža je zapravo crvena ruža, koja svoju boju mijenja zahvaljujući svojstvima tla koja se nalaze u jednom malenom turskom selu Halfetiju, pa bi mnogi mogli reći kako crna ruža zapravo uopće ne postoji.
Značenje crne ruže može se često pogrešno interpretirati te zamijeniti značenjem crvene zbog njezine tamne crvene boje. Ono što je potrebno naglasiti jest da crna ruža nije povezana sa smrću nego s tugom, oproštajima, završetkom, žalošću pa čak i krajem nekog odnosa. Neke crne ruže mogu s druge strane predstavljati ponovno rođenje, odnosno početak novog razdoblja, a neke mogu označavati i opsesiju.
Halfetijska crna ruža
Halfetijska ili crna ruža (Karagul) svoju unikatnost može zahvaliti crnom cvijetu i boji koji pogledom i dodirom može podsjećati na pliš. Radi se o cvijetu koji je izuzetno tamne bordo nijanse, a tijekom ljeta, zbog posebnih podzemnih voda rijeke Eufrat i teksture zemljišta u Halfetiju, postaje u potpunosti crn. Tajna crne boje ove ruže leži u antocijaninu koji daje boju mnogim vrstama voća i cvijeća, primjerice kupinama.
Karagul je jedinstvena i rijetka vrsta ruže koja raste isključivo na području turske provincije Sanliurfe u mjestu Halfeti. Njenu rijetkost i važnost dokazuje i potez lokalnih vlasti koje su pokrenule projekt namijenjen za njezino spašavanje s obzirom na to da se sve rjeđe može vidjeti i na tom području. Naime, nakon što se podigla brana Birecik, potopljeno je selo koje je bilo glavno stanište crne ruže, a do postupnog prestanka uzgoja ove vrste dovele su ekološke promjene, iako je ona predmet velikog interesa umjetnika, ali i turista te nepresušna inspiracija za mnoge.
Halfeti je 2013. godine od strane komisije za međunarodnu koordinaciju Cittaslow, zbog svojih prirodnih ljepota i mistične i bogate povijesti, uvrštena na listu Mirnih gradova. Tursko ministarstvo stočarstva i poljoprivrede je s lokalnim vlastima pokrenulo projekt koji se zove "Crne ruže cvatu u mirnom gradu", a njegov cilj je ponovno pokretanje proizvodnje i spas svih crnih dragulja toga kraja.
U prvom dijelu tog projekta podignut je plastenik u kojem se uzgajaju crne ruže uz nadzor stručnjaka. To su svojevrsne ogledne sadnice u kojima praktična znanja mogu stjecati žene iz kraja koje su prije toga prošle teorijsku nastavu, a sve s ciljem kako bi se mogle osposobiti za uzgoj ovako jedinstvenih ruža na svojim imanjima.
Iako su ove sadnice nošene u gotovo sve dijelove svijeta, crne ruže je moguće uzgajati samo u Halfetiju jer drugdje one cvatu u crvenoj boji. Stoga nije neobična želja i inicijativa ovog turskog gradića da spase crnu ružu kao svoj simbol oslikan u rijetkom i mističnom cvatu.
Crna baršunasta ruža
Crna baršunasta vrsta je zapravo hibridna čajna ruža koja ima velike i bogate cvjetove. Duboko je tamnocrvene boje s crnim i tamnim baršunastim izgledom otkuda je i dobila ime, te je zaista očaravajuća. Grm ovog cvijeta nosi samo jedan cvijet na stabljici, dok se ogromni pupoljci otvaraju kako bi otkrili široki spektar dubokih, crnih i gustih latica.
Listovi ovog cvijeta su tamnozeleni, mesnati i gusti, a cijeloj biljci osiguravaju i više nego dovoljno zaštite.
Crna baršunasta ruža je izuzetno mirisna i nerijetko se koristi i u parfemskoj industriji. Cvjeta svake godine od početka ljeta pa sve do jeseni.
Crna magična ruža
Crna magična ruža je najpopularnija podvrsta originalne Halfetijske ruže koja je dostupna na današnjem tržištu. Pupoljak ove ruže je izrazito crne boje, a može se rezati tako da oblikom latica neodoljivo podsjeća i na originalnu crnu ružu. Prekrasnu tamnu boju te jak miris crna magična ruža može zahvaliti činjenici da potječe iz roda Guinee ruža. Guinee ruže su prilično velike ruže neodoljivog mirisa, što ih čini idealnima za sadnju. Kao i Halfetijska ruža smatra se simbolom opraštanja i odlaska.
Sama po sebi izgleda neodoljivo privlačno zbog svojih crvenih i baršunastih latica. Latice su udvostručene i guste, a sam cvat pojavljuje se na svakoj stabljici pojedinačno, što ovu biljku čini vrlo atraktivnim rezanim cvijetom.
Intenzivna zelena boja lišća doprinosi ukupnom dojmu ruže.
Cvjeta tijekom cijele godine, a ako je stoji na mjestu slabe svjetlosti, cvjetat će u neodoljivoj crnoj boji.
Crna žad ruža
Crna žad ruža potječe od manjeg uzgajivača nazvanog Bernardella, a u nekim dijelovima svijeta naziva se i BenBlack. Ima duboki tamnocrveni cvijet koji postaje crn zahvaljujući sunčanom i toplom vremenu. Ovaj cvijet nije otporan na ekstremno i hladnije vrijeme, a počinje dobivati crne mrlje ako je duže izložen nepovoljnim uvjetima.
Najbolje bi bilo da se ova ruža uzgaja u lončanicama gdje će se najbolje nositi s vremenskim uvjetima i prilikama.
Crna žad ruža raste u grozdovima s oko pet do deset cvjetova na svakoj stabljici. Kada se otvara, otkriva prekrasne svijetlo zlatne prašnike koji odlično nadopunjuju kontrast gustih i tamnih crnih latica, a lišće je također sjajno i tamno.
Crna baccara ruža
Crna baccara ruža je također hibridna crna čajna ruža koja je savršena za rezanje i uklapanje u cvjetne aranžmane. Nakon što su provedena opsežna istraživanja zaključeno je da ovaj cvijet postoji od 2005. godine.
Ova vrsta ruže nema mirisa, no izgleda vrlo lijepo kao dio aranžmana ili buketa. Pupoljci su također vrlo tamni, a kada se potpuno otvore poprime lijepu tamno crvenu boju s crnim sjenkama. Čak i kada se potpuno rascvjeta, rubovi ruže još uvijek na samim laticama zadržavaju crnkastu boju.
U mladom stadiju listovi ove ruže su tamno crvene boje, a s vremenom potamne i vrlo dobro pokrivaju grm.
U hladnijim periodima posebno do izražaja dolazi crna boja cvijeta.
Crna cherry ruža
Crnu cherry ružu mnogi nazivaju i trešnjina ruža te pripada porodici Hierloom. Ovaj cvijet ime je dobio po gustim i velikim laticama koje mogu izgledati pod određenim svjetlom poput zrele trešnje.
Crna cherry ruža može se pohvaliti i duplim slojem latica te intenzivno crvenom, gotovo i nestvarnom bojom. Širina latica gotovo je impozantna, a cvijet također nema mirisa što ga čini savršenim za rezane cvjetne aranžmane.
U rano proljeće počinje cvjetanje ove specifične ruže, a periodično se nastavlja kroz sva ostala godišnja doba.
Crna ledena ruža
Crna ledena ruža spada u skupinu Floribudna ruža koje su posebne po tome što rastu u grozdovima. Dosta nalikuju originalnim ledenim ružama, kojima mogu zahvaliti i svoje ime. 1971. godine ovu je ružu po prvi puta uzgojio Gandy, engleski botaničar.
Pupoljci crne ledene ruže su tamno crne boje, a kada se otvaraju prelaze u prekrasnu crnu grimiznu nijansu koja se dodatno naglašava gustoćom latica. Kada se cvijet otvori i procvate, dobiva tamno crvenu boju te ima nježne crvene obrise na rubovima, koji pod određenim svijetlom podsjećaju na originalnu crnu ružu.
Ova ruža ima krasan cvat i zeleno sjajno lišće koje odlično izgleda u kombinaciji s crno crvenim cvijetom.
Cvjetanje se odvija svake godine, od ljeta pa do jeseni te ima vrlo ugodan i blag miris. Zbog svih navedenih karakteristika, ovo je jedna od najtraženijih podvrsta same autentične crne ruže.
Crna beauty ruža
Crna beauty ruža po prvi puta se javlja 1854. godine u Francuskoj te kao i većina drugih crnih ruža, pripada u veliku hibridnu čajnu ružu koja ima izrazito tamno crvenu boju. Donja strana latica i mladi pupoljak su baršunasto crvene i crne boje, a kada se otvara, ruža postiže originalnu duboku tamnocrvenu boju, poznatu kao burgundy boju.
Ima manje cvjetove u odnosu na druge vrste hibridnih čajnih ruža. Također je vrlo ugodnog i blagog mirisa te se može koristiti za bilo koji cvjetni aranžman kao rezani cvijet. Želite li poseban izgled cvjetnog aranžmana, kombinirajte je s bijelim ili krem cvijećem.
Vrlo je popularna na vjenčanim obredima, kao ukras ili dio buketa. Prednost crne beauty ruže je ta što cvjeta i tijekom ljeta i zime.
Navedene vrste crnih ruža samo su neke od varijacija, a original je ipak legendarna Halfetijska crna ruža koja je zasigurno endemična vrsta zbog toga što je do nje iznimno teško doći, ali i uzgojiti je. Osim ruža, u najljepše cvijeće koje može rasti i u crnoj boji spadaju: maćuhice, tulipani, crni sljez, srdašce, različak, kale, ukrasna trava Ophiopogon, petunija, leptirov cvijet i šišmišev cvijet.
Foto: jingoba/Pixabay
Odgovori