• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Vrtlarica.hr

sadnja i uzgoj biljaka

  • Cvijeće
  • Grmlje
  • Drveće
  • Sukulenti
  • Voće
  • Povrće
  • Žitarice
  • Samoniklo bilje
  • Industrijske biljke
  • Vrtlarenje
  • Maslinarstvo
  • Vinogradarstvo
  • Gljive
  • Začini
  • Čajevi
  • Zimnica
srdašce biljka

Srdašce

Autor: Martina L.

  • 1 Sadnja srdašca
    • 1.1 Klima i stanište
    • 1.2 Tlo
  • 2 Uzgoj srdašca
    • 2.1 Zalijevanje
    • 2.2 Gnojidba
  • 3 Održavanje i njega
    • 3.1 Razmnožavanje srdašca
    • 3.2 Faza mirovanja (ljetni mjeseci)
  • 4 Bolesti i štetnici srdašca

Srdašce ili Dicentra spectabilis, znanstvenog naziva Lamprocapnos spectabilis (L.) Fukuhara zeljasta je trajnica koja dolazi iz porodice dimnjača ili Fumaricaeae. Spectabilis (ime vrste) znači u prijevodu spektakularan, vrijedan divljenja ili atraktivan, a poznata je pod nazivom marijino srce, djevojačko srce, ringlini minđušica ili na engleskom nazivu Bleeding Heart.

Podrijetlom je iz istočne Azije, može se naći od Sibira do Japana, a u našim se područjima proširila u 19. stoljeću. Iako je danas pomalo zaboravljena jer riječ je o starinskoj biljci koja je ranije ukrašavala puno veći broj vrtova i okućnica. Njezina popularnost ipak polako ponovo raste, a to može zahvaliti svojim predivnim cvjetovima i otpornosti na niske temperature. Jedna je od prvih biljaka koja procvjeta u proljetnim mjesecima.

Kako niče, tako i mijenja boju. Ispočetka je nježno ružičaste boje, kasnije poprima crvenu boju, da bi na kraju postala zeleno-siva. Promjene se mogu uočiti doslovno svaki dan jer jako brzo raste.

Srdašcu za rast treba dosta prostora. Može narasti 50 cm u širinu i čak 1,2 metra u visinu. Stabljika srdašca razvija se prva tijekom ožujka, mesnata je i blago savinuta, a boja joj je zeleno-ružičasta. Na peteljkama se nalaze raščlanjeni i duboko urezani listovi čija boja varira od plave do zelene. Ako vam je koža osjetljiva, listovi bi mogli izazvati iritaciju kože pri dodiru pa prije toga navucite rukavice.

Cvjetovi u zanimljivom obliku, obliku srca, dolaze u ružičastoj boji i vise s peteljka. Od oblika cvjetova, dolazi i ime biljke. U početku su srdašca zelene boje, a kako rastu tako se otvaraju i poprimaju svoju pravu boju. Na dnu cvjetova stidljivo proviruju latice bijele boje. Cvjetovi se razvijaju na gornjem dijelu stabljike.

Postoje i kultivari bijelih cvjetova koji dolaze pod nazivom "Alba" - Dicentra spectabilis, a nešto su manje bujniji od originala. Iako većina sorti daje bijele ili ružičaste cvjetove, neki sortimenti mogu doći i u crvenoj boji.

Korijenje srdašca je rizomatsko, poput sitnih grančica, žute boje i vrlo nježno pa treba biti oprezan prilikom presađivanja.

Cvatnja srdašca odvija se od sredine travnja do kraja lipnja, a najčešće se sadi u vrt ili dvorište kako bi ukrašavala okućnicu. Lijepo će se uklopiti uz zidove od stijena, ispod drveća ili uz posađeno visoko grmlje. Iako se smatra seoskim cvijećem koje raste u vrtovima, dobro će se uklopiti i u moderni vrt, posađena u posude ili tegle. U slučaju da su temperature za vrijeme ljetnih mjeseci nešto niže, očekujte još jedno cvjetanje tijekom sezone.

Sadnja srdašca

Kod sadnje je važno znati da ne podnosi mijenjanje položaja pa ga pokušajte posaditi na trajno mjesto. Nakon nekoliko godina rasta na istom mjestu, razvit će se predivna biljka.

Srdašce se najčešće sadi iz rizome u jesenskim mjesecima ili u rano proljeće. Budite oprezni kod presađivanja biljke jer su krhki i vrlo lako bi se mogli oštetiti. Obratite pozornost na dubinu sadnje biljke. Nemojte je posaditi preduboko jer će tako slabije uspjeti i lošije cvjetati.

Ako sadite srdašce iz sjemena, obavite sjetvu u jesenskim mjesecima. Riječ je o biljci kojoj je potrebna hladnoća da bi niknula iz sjemena. Ako ćete je sijati u proljetnim mjesecima, prvih nekoliko tjedana sjeme držite u hladnjaku.

Klima i stanište

Za rast i razvoj odgovaraju joj sjenovita i polusjenovita područja u vrtu. Može rasi i na suncem okupanim mjestima, ali u tom slučaju morat ćete joj osigurati puno više vode za rast.

Posadite je na mjestu gdje će biti zaštićena od vjetrova i ranih mrazeva. Kasnije, srdašce može preživjeti i vrlo niske temperature bez potrebne zaštite pa se može saditi i u hladnijim kontinentalnim područjima. Neće joj naštetiti temperature do minus 20.

Tlo

Biljci za rast odgovaraju bogata humusna tla, dovoljno vlažna, ali obvezno i drenirana. Dobro će rasti na srednjelaganim i srednjeteškim tlima, odnosno pjeskovito ilovastim tlima koja imaju dobru drenažu.

Uzgoj srdašca

Nakon hladnih zimskih mjeseci, srdašce se rano budi i već u ožujku potjera prve izboje. Raste jako brzo i već za mjesec dana mogli biste uživati u njegovim predivnim cvjetovima.

Kod mladih biljaka potreban je oprez. Biljke koje su posađene u proljetnim mjesecima, preživjet će iduću zimu bez zaštite od mrazeva. Ipak, preporučuje se korijen biljke prekriti malčem.

Biljke posađene u jesenskim mjesecima bit će sigurne sve do pojave prvih proljetnim mrazeva. Posebice ako su tek tada počele nicati. Zaštitite ih na vrijeme debljim slojem malča ili agrotekstilom.

Mlade biljčice srdašca koje ste posadili u posude iz reznica, premjestite tijekom zime u zaštićeni prostor.

Za vremena kada nadzemni dijelovi biljke još nisu niknuli, možete do nje posaditi cvijeće poput dvogodišnjih potočnica, maćuhica, tratinčica, jaglaca ili jednogodišnjih nevena, kadifica, vodenika i mirisnih kunica. Odlično će se uklopiti i lukovice poput šafrana, visibaba, tulipana i sunovrata.

Zalijevanje

Biljci je za rast potrebno često zalijevanje, posebice ako raste na suncu. Zemlja mora biti vlažna, ali ne i jako natopljena vodom.

Gnojidba

Nema potrebe za često prihranom. Svaku godinu ili svake dvije godine, u proljetnim mjesecima (ožujak) prihranite malom količinom gnojiva za rast i cvatnju.

Održavanje i njega

Nakon što prođe prvi mraz, stabljike srdašca odrežite na 3 do 5 cm od površine zemlje.

U proljetnim mjesecima (svibanj) svake godine rasprostrite sloj malča u debljini od 5 cm oko svake biljke. Tako ćete zadržati vlagu tla i spriječiti rast korova.

Nakon završene cvatnje, gornji dio biljke se polako suši i poprima žutu boju, sve dok potpuno ne uvene. Budući da je riječ o trajnici koja nastavlja s rastom i cvjetanjem i sljedeće sezone, preporučuje se da obilježite mjesto u vrtu gdje raste kako ga ne biste slučajno prekopali.

Razmnožavanje srdašca

Srdašce se razmnožava:

  • sjemenom
  • dijeljenjem podanaka (korijenovim reznicama - rizomima)

Srdašce se sjemenom razvija u jesenskim mjesecima jer mu je za rast potrebna hladnoća, a korijenovim izdancima u ranim proljetnim mjesecima ili nakon što otpadnu listovi biljke.

Ako ne uklonite ocvale cvjetove, iz njih će se razviti sjeme koje će osušiti čim dozru. No, sjemenju treba puno vremena kako bi niknulo, a zahtijeva i obveznu stratifikaciju, odnosno za nicanje su mu potrebne niske temperature. Stoga se uzgoj iz sjemena ne preporučuje jer zahtijeva puno više brige i truda s upitnim učinkom. Naime, biljke iz sjemena će procvjetati tek za dvije do tri godine i to u idealnim uvjetima, odnosno ako njihov rast nije ometan, primjerice, presađivanjem. U slučaju presađivanje, cvjetanje se odgađa za jednu ili više godina.

Faza mirovanja (ljetni mjeseci)

Kada predivni cvjetovi srdašca otpadnu, biljka kreće u fazu mirovanja. Stoga se preporučuje pored njega posaditi paprat, hoste, astilbe, geranijum ili bilo koje druge grmovite vrste čiji će listovi i cvat prekriti srdašce u fazi mirovanja.

Bolesti i štetnici srdašca

Srdašce je biljka laka za uzgoj, a jedan od razloga je i taj što je otporna na većinu bolesti i štetnika. Mogu je povremeno napasti puževi (koji se hrane listovima) i lisne uši (napadaju cvjetove) koje ćete lako spriječiti i suzbiti primjerenim kemijskim ili prirodnim sredstvima.

Foto: caronessel / Pixabay

Provjera činjenica

  • Velika ilustrirana enciklopedija Vrt; The Royal Horticultural Society: Encyclopedia of Gardening; 2005.
  • Enciklopedijski priručnik Vrt; Handbuch Garten BLV Verlagsgesellschaft; 2003.
  • Zdravi vrt; Encyclopedia of Organic Gardening; 2010.
  • Mali staklenici i plastenici; Eva Schumann, Gerhard Milicka: Das Kleingewächshaus, Technik und Nutzung; 2010.
  • Mira Vučetić: Velika knjiga kuharstva; 2013.

Savjeti za vrtlarenje

božićna zvijezda

Briga za božićnu zvijezdu nakon blagdana

Žarko crveni listovi pomalo zvjezdasta oblika, koji se pojavljuju krajem godine, upućuju samo na jedan cvijet, a to je … [više] about Briga za božićnu zvijezdu nakon blagdana

sobno-bilje

Uzgoj sobnih biljaka

Vrtlarenje u zatvorenom prostoru otvara mogućnost kreiranja različitih cvjetnih efekata, od ukrasnih stolnih aranžmana … [više] about Uzgoj sobnih biljaka

Vrt u sjeni - sve što trebate znati prije nego što počnete sa sadnjom

Većina biljaka za svoj rast zahtijeva osunčana mjesta. Međutim, postoje vrste koje uspijevaju i bez velike količine … [više] about Vrt u sjeni - sve što trebate znati prije nego što počnete sa sadnjom

glicinija penjačica

Biljke penjačice idealne za balkon

Biljke penjačice nude mnogobrojne načine da se poveća visina i raznolikost biljaka, a da se pritom potroši vrlo malo … [više] about Biljke penjačice idealne za balkon

uzgoj jagoda na balkonu

Uzgoj i sadnja jagoda na balkonu - sve što trebate znati

Jagode su jedno od omiljenijih voćaka za uzgoj u posudi, a najviše zbog toga što se zaista vidno može uočiti njihov … [više] about Uzgoj i sadnja jagoda na balkonu - sve što trebate znati

Reader Interactions

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Primarni stupac

Novije

mrkva

Mrkva

kamilica

Kamilica

pir-u-polju

Pir

iris, perunika

Iris ili perunika

gipsofila

Gipsofila

glavica češnjaka

Češnjak ili bijeli luk

ciklama

Ciklama

butternut tikva

Butternut tikva

RSS Vege.hr

  • Himalajska sol
  • Kakao maslac
  • Seitan
  • Granola
  • Aquafaba - zamjena za jaja
  • Što je gluten
  • Sojino mlijeko
  • Kokosovo mlijeko
  • Bademovo mlijeko
  • Mlijeko od sjemenki bundeve

Footer

Informacije

  • O nama
  • Kontakt
  • Marketing
  • Uvjeti korištenja

Gastro Media

  • Gastronomija.hr
  • Moja Zimnica
  • Vege.hr
  • Vrtlarica.hr

Vrtlarica.hr

Vrtlarica je najveća enciklopedija biljaka, nastala iz ljubavi prema zelenilu. Na Vrtlarici radi tim vrtlara s godinama iskustva u sadnji, uzgoju i održavanju biljaka. [više]

HR | SI | SR

Copyright © 2018.–2023. by Gastro Mreža. Sva prava pridržana. Web: Informativka