Povišene vrtne gredice idealno su rješenje ako imate problema s nekvalitetnom zemljom, živite u urbanoj sredini, nemate dovoljno prostora za veliki vrt, raspored vam je prenatrpan pa se ne stižete posvetiti klasičnom vrtu ili jednostavno želite kvalitetniji i bogatiji urod.
Riječ je o ograđenim gredicama izdignutim od 15 do 100 i više centimetara iznad tla, a mogu biti udubljene ispod razine okolnog tla, što je poželjno na područjima s vrlo suhom klimom. Gredice su otvorene i s gornje i s donje strane kako se voda ne bi zadržavala u tlu.
Na povišenim vrtnim gredicama možete imati gotovo sve - povrće, začinsko bilje, cvijeće i manje voćke. Praktične su jer možete prilagođavati mješavinu zemlje i komposta ovisno o potrebama pojedinih biljaka, kulture se sade gušće i možete ih kombinirati, jednostavnije ih je zaštiti od hladnoće tijekom zime, a osim toga zahtijevaju manje održavanja i posvećenosti te napora za vašu kralježnicu.
Oblik, raspored i visinu gredica te razmak među njima određujete prema vlastitim željama, potrebama i mogućnostima. Ostavite dovoljno prostora između gredica kako biste se mogli nesmetano kretati.
Okvire za povišene gredice možete dati izraditi od željenog materijala, kupiti već gotove ili jednostavno reciklirati materijale koje imate kod kuće - stare daske, drvo, cigle, ploče, betonske blokove ili kamen. Gredice se mogu izraditi i od bala sjena ili slame, što je ujedno i najjeftiniji način. S obzirom na to da se bale sijena razlažu s vremenom, takve gredice izdržat će jednu sezonu.
Kod odabira materijala uzmite u obzir da beton s vremenom povećava pH vrijednost zemlje, a ako se odlučite reciklirati drvo, važno je da ono nije odviše staro ni trulo kako ne biste privlačili mrave u svoj vrt. Cedrovina je dobar izbor drva za okvire gredica.
Ako uzgajate organsko povrće, drvene daske premažite lanenim ili bilo kojim drugim prirodnim uljem, a premaze za zaštitu drva izbjegavajte zbog prisutnosti kemikalija.
Optimalna dubina za povišene vrtne gredice je 30-ak cm. Biljke dubokog korijenja imaju dovoljno prostora da razviju sustav korijenja, a osim toga, korijenje im nije u zemlji natopljenoj vodom, zbog čega je manje sklono bolestima i truljenju. Takve gredice jednostavne su za održavanje, a oborinske vode skupljaju se u vrtnim stazama koje su dosta niže.
Kod nas se zbog klime ne preporučuju gredice izdignute iznad tla više od jednog metra - ljeta znaju biti izrazito topla i sušna pa se zemlja dodatno isušuje zbog čega je potrebno navodnjavanje.
Prednosti povišenih gredica:
- Zdraviji i kvalitetniji urod
- Ranija sadnja i berba
- Bolji protok zraka i više sunčeve svjetlosti
- Biljke su manje podložne bolestima i napadima štetnika
- Kućne ljubimce drže podalje od vrta
- Manje korova u vrtu, zemlja je rahlija
- Bolja drenaža tla
- Povrtne kulture zaštićenije su od hladnoće
- Povišene gredice brže se zagrijavaju
- Jednostavnije su za održavanje
- Manje ćete se naprezati prilikom sagibanja
- Dostupne su vam sa svake strane
Održavanje povišenih vrtnih gredica
Povišene gredice održavaju se malčiranjem ili dodavanjem komposta, koji će se s vremenom razgraditi i nahraniti zemlju. Trajnice se prihranjuju kompostom u proljeće i u jesen, a ako imate jednogodišnje biljke, preporučuje se prihrana zemlje svježim kompostom nakon što biljke odumru. Prije prihrane, zemlju je potrebno okopati.
Osim kompostom, možete prihranjivati i stajskim gnojivom jednom godišnje, u proljeće ili u jesen. Kroz pet do sedam godina smanjuje se plodnost visoke gredice jer se materijal kojim ste napunili gredicu razgradi.
Zemlja na povišenim gredicama brže se isušuje, stoga biljke trebate češće zalijevati. Malčiranjem gredice zadržavaju vlagu pa je poželjno da na površinu zemlje redovito stavljate pokrivače tla - lišće, grane, grančice, sijeno, ostatke povrtnih kultura, koru stabla, piljevinu, otkos trave ili slamu.
Prijedlog za izradu povišene vrtne gredice
Nakon što ste izabrali mjesto na kojem će se nalaziti povišene gredice, pripremili potreban materijal te osmislili i skicirali vrtne gredice, možete početi s izgradnjom. Poželjno je da se gredice nalaze na mjestu do kojeg dopire dovoljno sunčeve svjetlosti.
Okvir željenog oblika pričvrstite na tlo. Ako ste za izgradnju izabrali drvo, daske možete pričvrstiti drvenim kolcima ili spojnicama na uglovima.
Na dno unutar okvira stavlja se gusta žičana mreža koja voluharicama i krticama onemogućuje pristup gredicama. Bočne stranice okvira mogu se prekriti nepropusnom izolacijskom folijom za vrtna jezerca kako bi se zemlja što manje isušivala. Dno, kao i gornji dio gredice, ostaje otvoreno.
Okvir se puni kvalitetnom zemljom i kompostom. Za donji sloj možete kombinirati različite drvene otpatke koji se sporo razgrađuju, poput daščica i komadića letvica. Dodajte im stabljike cvijeća, povrća i grane, što deblje. Preporučuje se slaganje na visini od 20 do 40 centimetara. Zatim se stavlja sloj papira i kartona, nakon kojeg slijedi dvadesetak centimetara lišća, grančica (primjerice od orezivanja voćaka i živice), busenja i sličnog otpada koje ste tijekom mjeseci sakupili u dvorištu i u prirodi.
Prije gornjeg, površinskog sloja, okvir dopunite kombinacijom usitnjenog lišća i poluzrelog krupnog komposta u visini od dvadesetak centimetara. Površinski sloj napunite mješavinom plodne zemlje i zrelog usitnjenog komposta, u visini do tridesetak centimetara. Nakon ovog koraka, gredice su spremne za sadnju željenih biljnih kultura.
Autor: T.B., Foto: pneumann70/Pixabay
Odgovori