• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Vrtlarica.hr

sadnja i uzgoj biljaka

  • Cvijeće
  • Grmlje
  • Drveće
  • Sukulenti
  • Voće
  • Povrće
  • Samoniklo bilje
  • Industrijske biljke
  • Gljive
  • Začini
vrtna staza

Vrtne staze - ideje i način postavljanja

Autor: Mirela

  • 1 Materijali za vrtne staze
    • 1.1 Staze od trave
    • 1.2 Vrtne staze od šljunka
    • 1.3 Drveni tlakovac za vrtne staze
    • 1.4 Vrtne staze od malča
    • 1.5 Vrtne staze od betona
    • 1.6 Vrtne staze od cigle

Postavljanje vrtnih staza na prvu se može činiti kao jednostavan pothvat, ali od velike je važnosti obaviti taj posao dobro i kvalitetno jer vrtne staze nisu samo površine koje nam služe za prelazak s jednog mjesta na drugo, već služe i za uljepšavanje vrta i funkcionalan su ukras.

Ponekad jedna vrtna staza može biti glavna oblikovna značajka u vrtu koja će u cijelosti upotpuniti ambijent i izgled vaše okućnice ili vrta. Za postizanje što boljeg izgleda i za kvalitetno postavljanje vrtnih staza treba znati koje sve materijale možemo koristiti i koji će najbolje izgledati u našem vrtu.

Ako je moguće, uzmite u dućanu par primjeraka materijala te ih stavite u prostor svoga vrta kako biste bolje mogli zamisliti taj materijal u vrtu. Jednom ugrađenu stazu teško je rušiti i ukloniti bez posljedica na okolni teren, stoga dobro promislite prije početka radova.

Na kosim terenima ponekad je potrebno napraviti i potporne zidove koji također mogu koristiti kao ukras u vrtnom prostoru. Uz dobar odabir materijala za vrtnu stazu i odgovarajućeg bilja koje ćemo posaditi pored, možemo stvoriti jedan zaista ugodan ambijent u svom vrtu, bez obzira na njegovu veličinu.

Materijali za vrtne staze

Prilikom planiranja vrlo je važno voditi računa o materijalu koji ćete koristiti za vrtne staze. Materijal mora odgovarati brojnim zahtjevima poput onih estetskih, zatim da nije sklizak poslije kiše, da je ugodan za hodanje i da se lako održava.

Za vrtne staze mogu se koristiti biti tvrdi ili mekši materijali. Mekani materijali koje koristimo za oblaganje vrtnih staza su trava, drveni tlakovci, malč, pijesak, sitni šljunak ili kombinacija nekoliko različitih materijala. Tvrde staze rade se od kamena, kamenih ploča, kamenih kocki, betonskih ploča ili betonskih elemenata raznih oblika, cigle i ugrađenog šljunka u cementnom mortu ili gipsu.

Staze od trave

Staze od trave imaju više funkcionalnu nego estetsku vrijednost jer ne odudaraju izgledom i gotovo su neprimjetne. Najbolje mjesto za oblikovanje ovakvih staza je na većim travnjacima, gdje će se protezati između većih gredica u koje su zasađene visoke trajnice. Površina na kojoj mislite postavljati travnatu vrtnu staza mora biti savršeno poravnata i s blagim padovima na obje strane u poprečnom presjeku.

Tako se osigurava protjecanje neželjenih oborinskih voda i voda nastalih uslijed otapanja snijega. Na već utabanu i besprijekorno poravnatu površinu tla, siju se vrste trava koje su otporne na gaženje, tj. jače su morfološke građe i duže će trajati. Nakon sijanja je potrebno osigurati dovoljno vlage, jer u slučaju isušivanja tla i pojačanog gaženja na velikom dijelu staze može doći do izostanka rasta trave.

Vrtne staze od šljunka

Osim trave, za postavljanje mekanih vrtnih staza koristi se i šljunak. Vrtne staze od šljunka trebale bi se postavljati isključivo na ravnim površinama jer kod postavljanja na blago nakošenom terenu može doći do klizanja prilikom hodanja.

Drveni tlakovac za vrtne staze

Drveni tlakovac je ekonomična opcija za oblikovanje vrtnih staza jer nije potrebno kupovati materijal. Za izradu ovakve vrtne staze možete iskoristiti posušena stabla koja su zdrava s unutarnje strane ili bilo koje drugo stablo koje vam je iz nekog razloga smetalo pa ste ga posjekli.

Stabla se režu poprečno na debljinu od oko 12 do 18 cm. Koru stabla možete ostaviti ili ukloniti, kako vam odgovara. Narezane kolute ostavite da se osuše neko vrijeme, a nakon toga su spremni za ugradnju na teren. Postavljanje ove vrste staze je jednostavno i pruža vam mogućnost da izrazite svoju kreativnost.

Teren pripremite tako da iskopate rupe dimenzija kao i vaši koluti, plus pješčana podloga koju je potrebno staviti na dno rupe u koju ćete postaviti kolut. Preporučuje se da debljina pješčane podloge iznosi otprilike 10 cm jer postavljanjem ove podloge osiguravate statičnost koluta i sprječavate nakupljanje vode koje može dovesti do truljenja drveta.

Drvene tlakovce, tj. kolute drveta postavljate tako da dotiču jedan drugog i da između ne ostaju velike praznine. S obzirom na to da nećete moći popuniti sve praznine, na kraju možete dodati malo finog pijeska ili mješavinu plodne vrtne zemlje i sjemenki trave.

Vrtne staze od malča

Vrtne staze čije postavljanje ne zahtijeva posebne radove su one od malča, odnosno od sjeckane kore drveća. Za postavljanje staze načinjene od malča dovoljno je naznačiti buduću trasu staze te malo poravnati nepravilnosti na terenu.

Nakon što ste poravnali teren, malč jednostavno istresite na stazu pa grabljama ili rukom rasporedite materijal da svugdje po stazi bude jednake debljine i bez prevelikih udubljenja. Preporučuje se debljina sloja od 5 do 7 cm. Kod postavljanja ove vrtne staze također nisu potrebni rubnjaci pa postavljanje ide brzo i jednostavno. Ako oko svoje kuće ili u vrtu imate malo igralište za djecu preporučuje se da tamo postavite ovu vrstu staze jer je ona vrlo mekana pa se djeca pri padu neće ozlijediti.

Iako su staze od mekanih materijala lagane i ekonomične za postavljanje, njihova mana je što se trebaju mijenjati nakon nekog vremena jer trava, drveni tlakovci i malč nisu trajni materijali.

Vrtne staze od betona

Ako ste kreativni i imate smisla i vremena za oblikovanje, onda možete napraviti svoje malo umjetničko remekdjelo postavljanjem vrtne staze načinjene od kombiniranih materijala. Baš kao i svaki umjetnik, morate imati ideju kako ćete ukomponirati boje i različite materijale.

Čvrsti materijali koji se najčešće koriste u za izradu staza u vrtovima su kamene ili betonske ploče raznih geometrijskih oblika. Za razliku od vrtnih staza od mekanih materijala, tvrdi materijali zahtijevaju i ugradnju rubnjaka. Oni se mogu postaviti tako da budu uzdignuti iznad površine staze ili spušteni u njenoj razini.

Prednost se daje postavljanju rubnjaka u razini staze jer tako omogućujemo brzo oticanje vode sa staze, a samim tim ne dolazi do stvaranja naslaga mulja i rasta gljivica na kamenu ili betonu. Druga dobra značajka ovakvih staza je da se lako čiste i održavaju. Također ih nije potrebno često mijenjati ili dograđivati.

Za postavljanje vrtne staze od betona potrebno je napraviti iskop zemlje čije dimenzije odgovaraju dimenzijama materijala koji ste predvidjeli za vašu stazu. Podloga se nakon iskopa zemlje mora dobro poravnati kako bismo na kraju imali lijepu stazu bez neravnina. Ne preporučuje se postavljanje odabranog materijala izravno na tlo.

Vrtne staze od cigle

Vrtne staze napravljene od tvrdih materijala jako su čvrste, otporne i dugotrajne, a  za postizanje ljepšeg ugođaja i topline, možete umjesto betonskih elemenata koristiti ciglu. Prije odluke o postavljanju cigle obratite pozornost na boje u prostoru oko mjesta gdje postavljate stazu. Ako stazu od cigle postavljate oko kuće, pripazite na materijal i boju kuće kako ne bi došlo do prevelikog šarenila u kombinaciji s ciglom.

Foto: JillWellington/Pixabay

Provjera činjenica

  • Velika ilustrirana enciklopedija Vrt; The Royal Horticultural Society: Encyclopedia of Gardening; 2005.
  • Enciklopedijski priručnik Vrt; Handbuch Garten BLV Verlagsgesellschaft; 2003.
  • Zdravi vrt; Encyclopedia of Organic Gardening; 2010.
  • Mali staklenici i plastenici; Eva Schumann, Gerhard Milicka: Das Kleingewächshaus, Technik und Nutzung; 2010.
  • Mira Vučetić: Velika knjiga kuharstva; 2013.

Okušajte se u pripremi zimnice!

zimnica u staklenkama

Zimnica

Ako nemate veliko iskustvo u pripremi zimnice, a imate vremena, strpljenja i želju pripremiti nešto domaće, dobro će vam doći nekoliko osnovnih … [više] about Zimnica

čajevi

Čajevi

Jeste li znali da od biljaka u svom vrtu možete sami napraviti čaj? Uz poznate vrste čajnih mješavina i čajeva, sada možete i sami raditi svoje čajeve … [više] about Čajevi

Savjeti za vrtlarenje

kućna biljka

Kako izabrati mjesto za kućne biljke

Pravi način za uljepšavanje prostora u kući ili stanu su upravo kućne biljke koje u dom unose određenu svježinu i … [više] about Kako izabrati mjesto za kućne biljke

uzgoj-gljiva

Uzgoj gljiva na talogu od kave

Gljive su u mnogim domovima rado pripremane namirnice, pogotovo ako su ubrane samostalno, jer tada čine poseban užitak. … [više] about Uzgoj gljiva na talogu od kave

pelargonija

Biljke koje vole sunce

Bilo da se radi o trajnicama ili ljetnicama, dobro je znati odabrati prave vrste biljaka. Pri tom se nije bitno ravnati … [više] about Biljke koje vole sunce

miš jede

Kako zaštititi zimnicu od glodavaca

Krajem ljeta i jeseni brojna kućanstva rado se okreću pripremi zimnice od svježeg voća i povrća koju skladište u … [više] about Kako zaštititi zimnicu od glodavaca

sobno bilje

Idealno vrijeme za presađivanje sobnih biljaka

Sobne biljke unose određenu dozu zelenila u naš prostor koji ga automatski čini ljepšim tijekom cijele godine, ali nas … [više] about Idealno vrijeme za presađivanje sobnih biljaka

Reader Interactions

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Primarni stupac

Novije

platana

Platana

biljka lan

Lan

visibaba

Visibaba

jela

Jela

hortenzija

Hortenzija

plodovi duda

Dud

pasji trn

Pasji trn

impatiens - lijepi dečko

Impatiens (Lijepi dečko)

RSS Vege.hr

  • Himalajska sol
  • Kakao maslac
  • Seitan
  • Granola
  • Aquafaba - zamjena za jaja
  • Što je gluten
  • Sojino mlijeko
  • Kokosovo mlijeko
  • Bademovo mlijeko
  • Mlijeko od sjemenki bundeve

Footer

Informacije

  • O nama
  • Kontakt
  • Marketing
  • Uvjeti korištenja

Gastro Media

  • Gastronomija.hr
  • Moja Zimnica
  • Vege.hr
  • Vrtlarica.hr

Vrtlarica.hr

Vrtlarica je najveća enciklopedija biljaka, nastala iz ljubavi prema zelenilu. Na Vrtlarici radi tim vrtlara s godinama iskustva u sadnji, uzgoju i održavanju biljaka. [više]

EN | RS | SI
english | slovenščina | srpski

Copyright © 2018.–2023. by Gastro Mreža. Sva prava pridržana. Web: Informativka