- 1 Branje začinskog bilja
- 2 Čuvanje začinskog bilja
- 3 Sušenje začinskog bilja na zraku
- 4 Sušenje začinskog bilja u mikrovalnoj pećnici
- 5 Sušenje sjemenih glavica biljaka
- 6 Sušenje korijenja biljaka
- 7 Sušenje začinskog bilja zamrzavanjem
- 8 Zamrzavanje začinskog bilja u ledu
- 9 Priprema octa sa začinskim biljem
- 10 Priprema ulja sa začinskim biljem
- 11 Zamrzavanje začinskog bilja pomoću maslaca
- 12 Usoljeno ili ušećereno začinsko bilje
Kako biste izvukli maksimum i pripremili najkvalitetnije začinsko bilje za zimnicu, važno je znati kada ga je najbolje brati, ali i kako ga spremiti i čuvati. Aroma ljekovitih i začinskih biljaka može varirati s obzirom na uvjete rasta, doba dana i sezonu. Budući da se količina esencijalnih ulja mijenja u skladu sa svjetlom i temperaturom, najvažnije je brati biljke u pravo vrijeme, kako bi razina tih ulja bila na vrhuncu.
Branje začinskog bilja
Iako bi bilo najbolje da imate svoje vlastito uzgojeno začinsko bilje, posebnu čar pruža i traženje i branje začinskog bilja u prirodi. Branje začinskog bilja obavlja se za vrijeme lijepog i suhog vremena nakon što se rosa osušila, a prije nego što bilje bude izloženo vrućim sunčevim zrakama. Vruće sunčeve zrake uzrokuju hlapljenje dragocjenih esencijalnih ulja. Biljke uvijek berite tako da branjem pomažete daljnjem održavanjem biljke. Izaberite invazivne i raštrkane izboje, dok kod busenastih biljaka, kao što su vlasac i peršin, berite vanjske listove kako biste ubrzali novi rast u središnjem dijelu biljke.
Prilikom branja uzimajte samo neoštećene listove i one koje nisu napali kukci. Izboji i listovi mogu se brati u bilo koje vrijeme tijekom sezone rasta, ali su najkvalitetniji prije nego što biljka stvori cvjetove. Zimi se mogu lagano brati i zimzelene biljke.
Skupljanje cvjetova, korijenja i sjemena obavlja se po toplom i suhom danu, kada su oni potpuno otvoreni. Skupljajte sjeme rezanjem cijele sjemene glavice u ljeto ili ranu jesen kada postanu smeđe, ali prije nego što potpuno dozre i počnu gubiti sjeme. Korijenje se može vaditi u bilo koje doba godine, ali mu je aroma najbolja u jesen. Aromatičnim listovima morate lagano rukovati jer se njihovim gnječenjem otpuštaju esencijalna ulja. Ubrane dijelove biljaka potrebno je što prije upotrijebiti ili odmah konzervirati.
Čuvanje začinskog bilja
Glavne metode kojima se može očuvati začinsko bilje jesu zamrzavanje i sušenje. Mnoge su pogodne i za aromatiziranje ulja, želea i octa, dok se neke mogu i kristalizirati odnosno kandirati, kako bi se ukrasili deserti i kolači.
Sušene biljke potrebno je spremiti u tamnu staklenku ili keramičku posudu jer izloženost svijetlu ubrzava kvarenje njihove arome.
Postoje razne metode čuvanja biljaka kako biste kroz cijelu godinu mogli uživati u njihovoj aromi i mirisu.
Sušenje začinskog bilja na zraku
Nikada nemojte prati biljke jer to može ubrzati razvoj plijesni, a sušite ih tako da ih vješate naopako na suho i toplo mjesto, na primjer u ormarić za sušenje.
Alternativno možete smjestiti cvjetne glavice, listove ili latice u tankom sloju na police koje su pokrivene gazom, kuhinjskim papirom ili mrežom. Tako ih ostavite na tamnom i toplom te zračnom mjestu dok ne postanu šuškavi odnosno potpuno suhi.
Sušenje začinskog bilja u mikrovalnoj pećnici
Za ovaj postupak operite biljke te ih otresite kako bi se prosušile. Nakon toga, stavite listove i grančice u tankom sloju na kuhinjski papir te ih stavite u mikrovalnu pećnicu na dvije do tri minute. Provjerite bilje svakih 30-ak sekundi i premjestite ga po potrebi kako biste osigurali jednoliko sušenje. Ohladite, smrvite i spremite kao biljke sušene na zraku.
Sušenje sjemenih glavica biljaka
Najbolje bi bilo da sjemene glavice odrežete u ljeto ili ranu jesen kada posmeđe i smjestite ih u papirnatu vrećicu ili ih objesite naopako i prekrijte gazom koja će zadržavati sjeme koje padne. Držite ih na suhom i toplom mjestu sve do sazrijevanja, a kada se osuše uklonite sjeme i spremite ga. Sjeme za sjetvu treba držati na suhom i hladnom mjestu koje je zaštićeno od mraza.
Sušenje korijenja biljaka
Preporučljivo je da se većina korijenja upotrijebi dok je svježa, dok se neko može sušiti i samljeti. Prvo je korijenje potrebno dobro oprati, potom oguliti te nasjeckati ili narezati na komade prije nego što ga raširite na upijajući papir. Sušite ga u hladnoj pećnici ili u toplom ormariću za sušenje na 50 do 60°C sve dok ne postane krhko kako biste ga mogli smrviti i samljeti prije skladištenja.
Sušenje začinskog bilja zamrzavanjem
Biljke mekanih listova, poput peršina i bosiljka, bolje zadržavaju aromu i boju kada se zamrzavaju nego kada se suše. Jednostavno složite cijele grančice u označene plastične vrećice i zamrznite ih. Nakon što se jednom zamrznu, vrlo ih je lako smrviti. Kako bi duže skladištili začinsko i ljekovito bilje možete ih prije zamrzavanja blanširati ili umočiti u vruću pa zatim u ledenu vodu. Potom ih prosušite i zamrznite.
Zamrzavanje začinskog bilja u ledu
Biljke možete zamrznuti i u vodi u kalupe za led, oblikujući tako ledene kockice. To je dobar način konzerviranja cvjetova borača i listova metvice kako bi se upotrijebili kao ukrasni dodatak pićima, a led pritom čuva biljke i od šteta nastalih skladištenjem. Biljke za kuhanje trebale bi biti nasjeckane prije zamrzavanja jer je to teže učiniti nakon otapanja. Stavite kockice leda u cjedilo i otopite ih prije upotrebe.
Priprema octa sa začinskim biljem
Mnoge začinske biljke poput estragona, origana, timijana i lavande mogu sačuvati svoju aromu ako se namoče u ocat. Kako bi pripremili začinski aromatizirani ocat, lagano zdrobite nekoliko biljaka te njima rahlo ispunite prozirnu staklenu posudu. Pritom nemojte uzimati posude s metalnim poklopcem jer će octena kiselina korodirati poklopac i pokvariti sadržaj boce.
Zagrijte jabučni ili vinski ocat i prelijte ga preko biljaka te hermetički zatvorite posudu. Ostavite je na sunčanom mjestu dva tjedna, a svaki dan je protresite. Nakon dva tjedna procijedite sadržaj tekućine na gazu, a možete dodati i grančicu svježe biljke kako bi prepoznali od čega je koji ocat.
Kako bi postigli jaču aromu začinskog octa možete biljke zamijeniti svježima nakon dva tjedna te tako držati ocat još četiri tjedna.
Priprema ulja sa začinskim biljem
Listovi bosiljka mogu se primjerice čuvati u posudi s uljem, a sami listovi mogu se upotrijebiti u raznim umacima za tjesteninu i mnogim drugim kuhanim jelima.
No, budite jako oprezni ako radite vlastito začinsko aromatično ulje jer postoji opasnost od botulizma, odnosno akutnog trovanja toksinima Bacillus botlinus iz zaražene hrane. Iako se i ulje može koristiti za pohranu začinskog bilja bitno je znati da je ova vrsta konzerviranja podložna bržem kvarenju pa je sastojke začinskog ulja potrebno potrošiti u svega nekoliko tjedana od pripreme. Ovo ulje se priprema tako da se oprano i osušeno svježe bilje stavi u željeno ulje te se dobro začepi i pohrani u hladnjak. Još jednom naglašavamo da je bolje koristiti bilo koji drugi način pripreme začinskog bilja za zimnicu.
Zamrzavanje začinskog bilja pomoću maslaca
Još jedan odličan način za konzerviranje svježeg bilja jest da ga kao u kockice leda, ubacite u kocke maslaca. Za ovaj način morate oprati i osušiti željenu vrstu bilja te mu dodati omekšali maslac i sve izraditi u jednoliku smjesu. Ovom smjesom napunite posudu za led te je zamrznite i koristite po potrebi. Ovakve kockice zamrznutog maslaca s biljem možete koristiti za pripremu raznih variva i juha, ali i za pečenje odrezaka na grilu.
Usoljeno ili ušećereno začinsko bilje
Kako bi pripremili začinsko bilje u soli možete koristiti luk vlasac, peršin, bosiljak, selen, borač te mnoge druge biljne vrste. Nakon što uberete željenu vrstu biljke, očistite je, operite i prosušite. Deblje stabljike trebate baciti, a listove sitno nasjeckati. Na 100 grama biljne mase stavlja se oko 30 grama soli.
Usitnjeno bilje pomiješate sa solju i čvrsto nabijte u teglu koju zatim zatvorite. Na isti način možete pripremiti i ušećereno začinsko bilje. Teglice u koje stavljate začinsko bolje moraju biti sterilizirane.
Da biste kvalitetno pripremili zimnicu, možete je konzervirati bez konzervansa, a postoji mnogo dostojnih zamjena poput limuna, bosiljka ili meda za slatke varijante. Svakako je potrebno sterilizirati staklenke, a to se čini tako da se staklenke stave na 100 stupnjeva u pećnicu na oko 20 minuta. Vruće voće ili povrće se uz dodatak začinskog bilja slaže u vruće i sterilizirane staklenke koje se moraju dobro zatvoriti i okrenuti naopako kako bi se stvorio vakuum te se potom vrate u pećnicu da se postepeno ohlade. Ovisno o vašim preferencijama i potrebama konzervirati se može gotovo sve, a prava delikatesa mogu biti i gljive u maslinovom ulju. Za ovakav način priprema gljiva od začinskog bilja mogu se koristiti lovor i ružmarin.
Foto: monicore/Pixabay
Odgovori