• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Vrtlarica.hr

sadnja i uzgoj biljaka

  • Cvijeće
  • Grmlje
  • Drveće
  • Sukulenti
  • Voće
  • Povrće
  • Samoniklo bilje
  • Industrijske biljke
  • Gljive
  • Začini
crvene-cili-papricice

Uzgoj ljutih čili papričica na balkonu

Autor: Martina L.

  • 1 Sadnja ljutih papričica na balkonu
  • 2 Kako odabrati sjeme i zadovoljiti uvjete sjetve
  • 3 Kako pripremiti sjeme za sjetvu
  • 4 Sjetva ljutih papričica
  • 5 Kako presaditi čili u veće tegle
  • 6 Idealna pozicija za čili na balkonu
  • 7 Njega čilija na balkonu
    • 7.1 Zalijevanje ljutih papričica
    • 7.2 Kada i čime gnojiti
    • 7.3 Pinciranje čili papričica
    • 7.4 Zaštita od štetnika

Ako živite u stanu, a imate balkon ili terasu, ukrasite je jestivim i ljekovitom plodovima. Jedna od najboljih biljaka za uzgoj na balkonu je čili papričica. Iako potječe iz Meksika, uzgoj ljutih papričica na balkonu sve je popularniji i u našim područjima jer jedino što ove biljke traže su toplina i suncem okupano mjesto za rast.

Čili papričice se nalaze u porodici Capsicum, a s obzirom na to da su poznate po svojoj ljutini, čest su sastojak meksičke, azijske pa i mađarske kuhinje. Kada se samelju u prah, daju kajenski papar. Iako neki misle da je riječ o nekoj drugoj namirnici, ustvari je i ovdje riječ o čili papričicama.

Papričice potječu iz Južne Amerike, točnije iz Meksika, a danas je uzgoj čilija proširen na cijeli svijet. Danas se najviše uzgajaju u Aziji i u Indiji. U Aziji su prisutne od 16. stoljeća kada su stigle preko mora s moreplovcima iz Portugala. Na europsko tlo doveo ih je slavni Kristofor Kolumbo.

Papričice dolaze u mnogim oblicima, bojama i razinama ljutine. Kod njih vrijedi pravilo - što su više ljute, to su i ljekovitije. Ako volite ljutu hranu i začine, birajte čili s većim brojem Scoville jedinica (SHU). Ako ipak ne pripadate toj skupini, na balkonu možete uzgajati i nešto blaže papričice koje spadaju u skupinu blaže ili srednje ljutih.

Zanimljivo je da najljuća zabilježena čili papričica Carolina Reaper i ima više od 2 milijuna Scoville jedinica.

Sadnja ljutih papričica na balkonu

Čili papričice možete posaditi u tegle iz presadnica već gotovih biljaka ili iz sjemena. Naravno, sadnja čilija iz presadnica je nešto lakša jer ipak već imate razvijenu biljku koja nije toliko osjetljiva na vremenske uvjete, štetnike i bolesti koji je mogu napasti.

Bez obzira na to sadite li čili iz presadnica ili iz sjemena, jednom kada ga iznesete na balkon ili terasu, za rast i razvoj bit će im potrebni sljedeći uvjeti:

  • puno svjetlosti
  • visoke temperature
  • nešto viša vlažnost zraka
  • veličina posude primjerena veličini čilija

Kako odabrati sjeme i zadovoljiti uvjete sjetve

Ako ste odlučili priuštiti si to zadovoljstvo da biljku uzgojite iz sjemena, s pripremama ćete morati započeti još tijekom zime. U početku biljka obvezno mora biti na toplom mjestu u zatvorenom.

Pripreme za sjetvu bi trebale započeti u veljači kada su temperature u gotovo svim područjima Hrvatske još niske. Naime, za nicanje papričica potrebe su temperature između 25 i 30 stupnjeva.

Sjetva se također mora organizirati i s obzirom na izbor papričica koju ste odlučili saditi. Papričicama s većim brojem SHU, potrebno je i više vremena da niknu i narastu za presađivanje u veće tegle.

Iako na balkonu možete uzgojiti gotovo sve vrste papričica, postoji nekoliko onih koje će uspjeti svima pa i početnicima, a to su:

  • Hot Portugal
  • Serrano
  • Jalapeno

Nakon pravilno obavljene sjetve, čili može niknuti za 5 do 20 dana. Klijavost čilija u idealnim uvjetima je veća od 80 posto. Ako ste posijali više sjemena u isto vrijeme, morate znati da postoji mogućnost da neke biljke niknu za 5 dana, a neke nešto kasnije. Ne moraju sve niknuti u isto vrijeme. Budite strpljivi i pričekajte.

Kako biste svakom sjemenu osigurali idealne uvjete sjetve, temperatura zraka u prostoriji bi trebala biti cijelo vrijeme ujednačena i viša. Što je temperatura zraka viša, to će i klijavost biti bolja. Ako temperatura padne ispod 21 stupnja, klijanje čilija se može usporiti. Također, noćne temperature zraka ne smiju biti niže od 10 stupnjeva.

Kako pripremiti sjeme za sjetvu

Da bi klijavost čilija bila kvalitetnija i ujednačenija, prije sjetve namočite sjeme u vodi ili otopini kamilice. Ostavite da sjeme tako odstoji preko noći. Spomenuti postupak dezinficirat će sjeme od mogućih bolesti i štetnika te omekšati vanjsku ovojnicu čime će biti omogućena bolja klijavost.

Najbolji supstrat za sadnju čilija upravo je onaj kojeg možete nabaviti u vrtnim centrima. On je najbolji izbor jer se radi o steriliziranoj zemlji bez prisutnih štetnih korova, bolesti i štetočina. Ako odaberete takav supstrat, već ste na pola puta do uspješnog uzgoja čilija na balkonu.

Sjetva ljutih papričica

Sjeme je najbolje posijati u male plastične čašice (idealne će biti one od jogurta). U svaku čašu stavite supstrat i jednu sjemenku. Ne preporučuje se sijati više sjemenki u istu čašu jer kada biljka razvije korijen bit će je teže presaditi i mogli biste je oštetiti. Na dnu posude probušite rupice kako bi kod zalijevanja vodom omogućili protočnost. Čiliju jako smeta višak vode.

Supstrat položite u svaku čašicu, a na vrh njega i sjeme. Prekrijte sjeme s 5 mm zemlje (ne više jer u tom slučaju sjeme neće imati energije za nicanje i rast).

Posudice stavite na toplo mjesto gdje se temperatura zraka kreće od 25 do 30 stupnjeva (što više to bolje).

Kod zalijevanja budite oprezni jer višak vode može ozbiljno naštetiti biljčicama. Zalijevajte tek kada ste potpuno sigurni da je zemlja suha, i to ne samo njezin gornji sloj, već i onaj oko korijenja biljke. U tu svrhu najbolje je prstom provjeriti vlažnost zemlje. Položite prst u posudu do korijenja i ako je supstrat oko njega suh, tada zalijte zemlju.

Višak vode može uzrokovati pojavu algi i gljivica te unazaditi ili potpuno prekinuti klijanje biljke.

Dok čekate da biljka nikne, nema potrebe da je stavljate na svjetlo ili na sunce. U tom razdoblju potrebna joj je samo toplina. No, kada primijetite da je biljka počela nicati, obvezno je premjestite na mjesto gdje će dobivati dovoljno topline i sunca. U ovom periodu biljci će puno značiti sunce. Imajte na umu da jedan sunčani dan bolje pomaže rastu čilija nego nekoliko dana pod umjetnim svjetlom.

Kako presaditi čili u veće tegle

Kada čili razvije tri do četiri prava lista, možete ga presaditi u veće tegle. To možete očekivati za otprilike tri tjedna nakon što je čili niknuo.

Za presađivanje čilija u veće tegle trebat će vam veće posude i supstrat za sadnju povrtnica (rajčica, paprika). Zemlja mora biti dobro drenirana, što znači da voda mora lako proći zemljom. Svako zadržavanje vode oko korijenja može dovesti do razvitka truleži.

Veličina posude se mora odabrati prema sorti papričice. Što je ona veća, to joj je potrebna i veća tegla. Manje i srednje vrste posadite u tegle od 10 litara, a veće sorte sadite u tegle veličine od 30 litara.

Iako su biljke već ojačale i dalje su im potrebni idealni uvjeti za rast. One i dalje moraju biti u zatvorenom. Na balkon ih iznesite tek kada dnevne temperature pređu 15 stupnjeva, a noćne budu više od 12 stupnjeva.

U kontinentalnim područjima se obično mogu iznijeti na otvoreno krajem travnja. Pratite vremensku prognozu i ako postoji najava mraza, unesite čili u zatvoreno. Mraz može jako oštetiti biljke.

Idealna pozicija za čili na balkonu

Ako je čiliju nešto neophodno za rast i razvoj, to je puno sunca. Sunčani dani za njega znače život pa ga stavite na mjesto gdje ćete moći zadovoljiti jedan od glavnih uvjeta uzgoja čilija. Osunčani balkoni i terase bit će idealni za rast ljutih papričica.

Pazite na razmak između posuda jer ako je on premali, biljke neće dobiti dovoljno zraka za rast, a sve to može dovesti i do gljivičnih oboljenja.

Njega čilija na balkonu

Iako čiliju za rast treba puno sunca i svjetlosti, potreban je oprez tijekom najtoplijih dana u vrijeme ljetnih mjeseci. Jako sunce može spaliti čili što u konačnici može dovesti do truljenja i manjeg prinosa.

Ako na balkonu želite uzgojiti više različitih kultivara čilija, morate biti svjesni toga da se oni mogu križati. Naime, na malim udaljenostima papričice se lako križaju što će se dogoditi tek ako poželite neko od tih sjemena skupiti i koristiti za sjetvu sljedeće sezone. Te iste sezone ne postoji opasnost od križanja kod zametanja plodova.

Zalijevanje ljutih papričica

Čiliju više od svega može naštetiti previše vode. Iako mu ne odgovara niti suho tlo, višak vode mu može naštetiti do te mjere da se i ljutina njihovih paprika drastično smanji. Osim toga, višak vode će uzrokovati i gljivična oboljenja.

Dakle, i u ovom slučaju vrijedi da se biljka zalijeva tek kada se zemlja oko korijenja osuši. To ćete najbolje provjeriti prstom.

Kada i čime gnojiti

Gnojenje čili papričica tek se obavlja kada se vrši presađivanje biljaka, dakle kada razviju četiri prava lista.

U početnoj vegetativnoj fazi, odnosno fazi razvoja stabljike i listova, preporučuje se gnojiva za rast povrtnica, odnosno konkretnije rajčice ili paprike.

Kada biljka dođe u generativnu fazu (razvoj pupova), koristi se gnojivo koje poboljšava cvatnju te razvoj plodova. Riječ je o gnojivu koje sadrži kalcij koji je papričicama u toj fazi potreban.

Pinciranje čili papričica

Papričicama je potrebno ukloniti zaperke jer biljka na njih troši dodatne količine energije koje bi trebala usmjeriti na rast grada, stabljike i pupova. Osim toga, ovim postupkom možete oblikovati biljku prema svojim željama.

Ako ne znate koje točno izdanke trebate ukloniti, pravilo je da se uklanja sve što naraste između stabljike i glavnog lista.

Zaštita od štetnika

Čiliju će za rast na balkonu najviše štetiti lisne uši. Ovi maleni kukci, jedva vidljivi golim okom, mogu jako naštetiti čiliju. Probost će biljke i sisati sokove sve dok se biljka ne osuši i uvene. Uz to, tako mogu prenijeti i virusne bolesti s biljke na biljku.

Najbolja zaštita za lisne uši su kemijska ili biljna sredstva koja možete nabaviti u biljnim ljekarnama.

Prinos ljutih čili papričica tri je puta veći u plasteniku ili u stakleniku nego kod uzgoja na otvorenom. Budući da kod uzgoja na balkonu možete lakše kontrolirati sve uvjete, pridržavajte ih se kako biste uživali u što većem broju čili papričica.

Foto: adonyig/Pixabay

Provjera činjenica

  • Velika ilustrirana enciklopedija Vrt; The Royal Horticultural Society: Encyclopedia of Gardening; 2005.
  • Enciklopedijski priručnik Vrt; Handbuch Garten BLV Verlagsgesellschaft; 2003.
  • Zdravi vrt; Encyclopedia of Organic Gardening; 2010.
  • Mali staklenici i plastenici; Eva Schumann, Gerhard Milicka: Das Kleingewächshaus, Technik und Nutzung; 2010.
  • Mira Vučetić: Velika knjiga kuharstva; 2013.

Okušajte se u pripremi zimnice!

zimnica u staklenkama

Zimnica

Ako nemate veliko iskustvo u pripremi zimnice, a imate vremena, strpljenja i želju pripremiti nešto domaće, dobro će vam doći nekoliko osnovnih … [više] about Zimnica

čajevi

Čajevi

Jeste li znali da od biljaka u svom vrtu možete sami napraviti čaj? Uz poznate vrste čajnih mješavina i čajeva, sada možete i sami raditi svoje čajeve … [više] about Čajevi

Savjeti za vrtlarenje

vrtlarenje

Kako se riješiti korova u vrtu

Korov je jedan od najvećih problema svakog vrtlara, posebno onih koje ne vole kemikalije među svojim biljkama. Iako … [više] about Kako se riješiti korova u vrtu

sjetva

Kako odabrati sjeme i sadnice za vrt

Kako biste na vrijeme krenuli sa sijanjem i sadnjom u vrtu, bitno je još tijekom zime početi razrađivati plan vrta za … [više] about Kako odabrati sjeme i sadnice za vrt

gabion ograda

Gabion ograde u vrtu

Gabion ograde su zapravo košare sa žičanom mrežom koje su kompaktno ispunjene kamenjem koje se koristi kao moderni zidni … [više] about Gabion ograde u vrtu

maslina u tegli

Uzgoj masline u tegli

Maslina ili Olea Europea u posljednje se vrijeme sve češće uzgaja u tegli kao sobna biljka ili kao biljka koja raste na … [više] about Uzgoj masline u tegli

zalijevanje vrta

Zalijevanje vrta ljeti

Biljke je potrebno zalijevati kako bi im nadomjestili tekućinu koju upijaju kroz korijen i lišće, a gube isparavanjem i … [više] about Zalijevanje vrta ljeti

Reader Interactions

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Primarni stupac

Novije

leća

Leća

amarilis

Amarilis

orah

Orah

ljiljan

Ljiljan

koraba

Koraba

kupus

Kupus

kupina

Kupina

kineski kupus

Kineski kupus

RSS Vege.hr

  • Himalajska sol
  • Kakao maslac
  • Seitan
  • Granola
  • Aquafaba - zamjena za jaja
  • Što je gluten
  • Sojino mlijeko
  • Kokosovo mlijeko
  • Bademovo mlijeko
  • Mlijeko od sjemenki bundeve

Footer

Informacije

  • O nama
  • Kontakt
  • Marketing
  • Uvjeti korištenja

Gastro Media

  • Gastronomija.hr
  • Moja Zimnica
  • Vege.hr
  • Vrtlarica.hr

Vrtlarica.hr

Vrtlarica je najveća enciklopedija biljaka, nastala iz ljubavi prema zelenilu. Na Vrtlarici radi tim vrtlara s godinama iskustva u sadnji, uzgoju i održavanju biljaka. [više]

EN | RS | SI
english | slovenščina | srpski

Copyright © 2018.–2023. by Gastro Mreža. Sva prava pridržana. Web: Informativka