- 1 Karakteristike maslačka
- 2 Svojstva meda od maslačka
- 3 Ljekovitost meda od maslačka
- 4 Kako napraviti domaći med od maslačka
- 5 Recept: Med od maslačka
- 6 Recept: Med od maslačka bez šećera
- 7 Recept: Med od maslačka s limunom i narančom
- 8 Recept: Med od maslačka s vanilijom
- 9 Recept: Med od maslačka s kaduljom
- 10 Savjeti
- 11 Gdje kupiti med od maslačka
Med od maslačka nije med koji rade pčele, već je zapravo sirup od maslačka napravljen od cvijeća i šećera. Dobra je zamjena za med za vegane i sve koji su alergični na tradicionalni pčelinji med, s iznenađujuće sličnim okusom. Konzistencija je rjeđa od većine meda, no izgledom i bojom je vrlo sličan pčelinjem medu.
Maslačak (lat. Taraxacum officinale) je hranjiva i iznimno korisna biljka koja u proljeće prekriva livade i naše travnjake. Dugo se smatrala beskorisnim korovom (iako ne postoji beskoristan korov), ali s vremenom se otkrilo da sadrži mnoštvo korisnih sastojaka koji blagotvorno djeluju na naš organizam. Od maslačka se mogu izraditi različiti ljekoviti pripravci, a jedan od njih je i med od maslačka - hranjiva, ukusna namirnica koju dobijemo od peluda cvijeta maslačka.
Iako mu većina ne pridaje veliku pažnju, maslačak je biljka koja je iznimno ljekovita, a med koji pravimo od njegova cvijeta zdrav i ukusan. Može se kupiti u trgovinama (više informacija o tome gdje kupiti med od maslačka pogledajte u nastavku) ili ga možete napraviti sami.
Naravno, treba imati na umu da med pripremljen na ovakav način zapravo nije med, nego sirup od maslačka (ovisno o količini i vrsti šećera) jer su za pravi med ipak zaslužne pčele, ali ako ne možete nabaviti prirodni med, na ovaj način možete svakako uživati u njegovom bogatom okusu.
Također treba imati na umu da dugotrajnim kuhanjem med gubi svoja određena ljekovita svojstva, no to je slučaj sa svim namirnicama koje izlažemo visokim temperaturama, stoga je najidealnije med jesti kad je hladan i izbjegavati dodavanje u vrele tekućine kao što je čaj.
Karakteristike maslačka
Maslačak je biljka koja se prilagođava svim vrstama tla, a razvija vretenast i snažan korijen koji se ukopa duboko čak do 30 cm. Listovi su više-manje urezani, prizemni s nejednakim rubom i dugi 5 - 25 cm.
Na vrhu šupljih cvjetnih stabljika razvijaju se prepoznatljivi žuti cvjetovi. Stabljika, kao i drugi dijelovi maslačka, sadrže mliječni sok. Razmnožava se vjetrom (otpuhivanjem sjemena), raste na svim zelenim površinama, pašnjacima, vrtovima.
Za pripremu meda od maslačka, salate, soka od maslačka ili tinkture od maslačka, bere se u proljeće (travanj i svibanj).
Biljka je bogata kalijem, magnezijem, kalcijem, željezom te vitaminima A, C, K, B i E, a sadrži i inulin te polisaharid (vlakno) koji, prema istraživanju belgijskih znanstvenika i objavljenih rezultata na stranici američkog Nacionalnog instituta za zdravlje, ima probiotička svojstva i potiče razvoj "dobrih" bakterija (izvor).
Svojstva meda od maslačka
Kao što smo već spomenuli u uvodnom dijelu, maslačak se već dugo tradicionalno koristi u prehrani i medicini, no, na žalost, često se susrećemo i s mišljenjima da je jedan od najvećih neprijatelja ljubitelja lijepih travnjaka koji ga nazivaju jednim od najčešćih korova. Često zaboravljamo kako se koristi, no zahvaljujući pčelama koje nikako ne zaboravljaju, dobivamo ukusnu posljedicu njihovog vrijednog rada.
Zbog kristalizacije boja meda varira od zlatno-žute boje pa sve do tamnijih nijansi. Intenzivna žuta boja je pokazatelj najveće čistoće meda od maslačka.
Med ima oštar i jedak okus, a jačinom arome najviše podsjeća na eterično ulje maslačka. Ako niste naviknuti na ovakve okuse, možda vam se neće svidjeti. Slučaj je isti kao i kod tartufa - ili ga volite ili ne volite. Maslačak ostavlja jak i opor okus koji daje osvježavajuću notu srednjoj slatkoći.
Ima specifičan miris koji daje jednu kombinaciju nota octa, kamilice, amonijaka i ljepila životinjskog podrijetla.
Ljekovitost meda od maslačka
U medu možemo pronaći dio spojeva i svojstava koji se nalaze u peludu, a koji imaju zdravstvene prednosti, a to su:
- bjelančevine
- kolin
- inulin
- dio eteričnog ulja
- mineralni elementi i tvari (u tragovima)
- tanini
- saponini
- tvari s enzimatskim djelovanjem
- vitamini
Med je namijenjen poboljšanju općeg zdravlja organizma, a posebno je djelotvoran u oslobađanju organizma od svih štetnih i toksičnih tvari. Pročišćava i regenerira jetru, dok se u narodnoj medicini koristi kao sredstvo za ublažavanje simptoma kroničnog kašlja te za ublažavanje problema koji se javljaju kao posljedica jake želučane kiseline, snižavanje krvnog tlaka, poboljšanje probave.
Nutritivno bogat, med od maslačka će omogućiti tijelu vrijedne sastojke za osnaživanje imuniteta.
Kako napraviti domaći med od maslačka
Med od maslačka svakako možete napraviti sami. Iako su svi dijelovi maslačka ljekoviti i mogu se koristiti u različite svrhe (od korijena se priprema čaj od maslačka, od listova salata), za izradu meda od maslačka potrebni su nam cvjetovi.
Cvjetovi se beru tijekom travnja i svibnja na livadama udaljenim od prometnica, a toplo, sunčano i suho vrijeme je idealno za berbu cvjetova. Preporučuje se upotrijebiti ih odmah nakon berbe jer će se tako najbolje sačuvati njihova ljekovita svojstva.
Recept: Med od maslačka
U nastavku se nalazi bazni recept za med od maslačka, a koji možete oplemeniti dodavanjem i drugih biljaka. Mogućnosti je mnogo, a na vama je da odaberete okuse koji vam najbolje odgovaraju.
Sastojci:
- 150 svježih cvjetova maslačka
- 1 litra destilirane vode
- 1,2 kg šećera
- 2 domaća limuna
Priprema:
- Svježe cvjetove maslačka dobro operite u hladnoj vodi kako biste uklonili prljavštinu i insekte koji se možda nalaze na njima.
- Ostavite ih da odstoje preko noći pa ih drugi dan iscijedite, stavite u posudu i prelijte litrom vode.
- Vodu s cvjetovima maslačka kuhajte na laganoj vatri 1 - 2 sata i povremeno miješajte.
- Nakon sat do dva kuhanja, procijedite smjesu i dodajte šećer pa kuhajte još sat vremena.
- Smjesa bi nakon toga trebala postati gusta, pa dodajte cijeđeni sok limuna. Nastavite s kuhanjem otprilike još pola sata.
- Gotovu smjesu odmah ulijte u staklenke, dobro ih zatvorite i pohranite na tamno i hladno mjesto.
Ovako pripremljen med može se čuvati do godinu dana.
Recept: Med od maslačka bez šećera
Ako ne konzumirate šećer, to nije razlog da odustanete od pripreme domaćeg meda. Potpuno je moguće napraviti ga i bez šećera (uz dodatak livadskog meda koji rade pčele), a u nastavku se nalazi recept.
Sastojci:
- 150 svježih cvjetova maslačka
- 1 litra destilirane vode
- 1,5 kg livadskog meda
- 2 domaća limuna ili 1 naranča
Priprema:
- Početna priprema za med od maslačka bez šećera se radi kao i kod meda od maslačka sa šećerom.
- Cvjetove maslačka dobro operite u vodi kako biste uklonili svu prljavštinu i insekte i ostavite da odstoji preko noći u vodi.
- Ujutro procijedite i tu vodu bacite.
- Stavite cvjetove maslačka i narezan limun u lonac i prelijte s litrom destilirane vode i kuhajte na laganoj vatri otprilike 2 sata uz povremeno miješanje.
- Smjesu procijedite kroz gazu (dobro stisnite da izađe sav sok) i ostavite ukuhanu tekućinu da se dobro ohladi pa mu dodajte med i sve dobro promiješajte da se sve dobro poveže.
- Ulijte u staklenke, zatvorite i čuvajte na hladnom i tamnom mjestu.
Recept: Med od maslačka s limunom i narančom
Sastojci:
- 200 cvjetova maslačka
- 1,5 litre vode
- 2 limuna i 2 naranče (narezani na kriške)
- 1 kg smeđeg šećera
Priprema:
- Cvjetove maslačka prelijte s 1,5 litre vode.
- Limun i naranče narežite na kriške i ostavite u vodi s maslačkom da odstoji 24 sata.
- Nakon 24 sata, procijedite tekućinu kroz gazu u lonac.
- Dodajte 1 kg smeđeg šećera i kuhajte otprilike sat i pol na srednjoj vatri uz često miješanje.
- Vruć sirup ulijte u staklenke koje ste prethodno sterilizirali i dobro zatvorite.
- Čuvajte na tamnom i hladnom, najidealnije u hladnjaku.
Tako pripremljen može se čuvati oko godinu dana.
Recept: Med od maslačka s vanilijom
Sastojci:
- 250 cvjetova maslačka
- 2 naranče
- 1 limun
- 1,5 kg šećera
- 1,5 litre vode
- 1 vanilin šećer
Priprema:
- Cvjetove maslačka operite u hladnoj vodi i potopite ih u 1,5 l vode na 24 sata.
- Sljedeći dan u tekućinu dodajte 1,5 kg šećera, narezan limun i naranče (s koricom).
- Kuhajte pola sata, nakon toga tekućinu procijedite (maslačke možete baciti) i nastavite s kuhanjem još pola sata. Neprestano miješajte dok smjesa ne bude gusta.
- Dobro ohladite i ulijte u sterilizirane staklenke.
Recept: Med od maslačka s kaduljom
Poznato je da kadulja dodatno pomaže kod kašlja, a u kombinaciji s medom od maslačka, dobit ćete iznimno ljekovitu i prirodnu namirnicu. U nastavku se nalazi isproban recept za med od maslačka i kadulje.
Sastojci:
- 300 cvjetova maslačka
- 5 dkg kadulje
- 3 limuna
- 2 kg šećera
- 1,75 l vode
Priprema:
- Vodu (1,75 l) prokuhajte i kad provri dodajte cvjetove maslačka, narezane limune i kadulju.
- Kuhajte pola sata na laganoj vatri
- Pustite tekućinu da se ohladi, pa ju procijedite, a cvjetove maslačka možete baciti
- U tekućinu dodajte šećer i kuhajte još 30ak minuta.
- Prohladite i toplog ga sipajte u sterilizirane staklenke.
Savjeti
- Maslačak je "gorkastog" okusa, pa ako niste ljubitelj potpuno oporog okusa u ustima, dodajte jabuku kao neutralizator koji pomaže da dobijete okus "klasičnog" meda.
- Ako ostavljate cvjetove maslačka preko noći u vodi za jači okus (prema našim receptima iznad), uklonite zelene dijelove jer oni medu daju gorčinu.
- U med možete dodati i drugo ljekovito ili začinsko bilje ili začin kao što je cimet (otprilike 1 mala žličica).
- Okus meda možete mijenjati ovisno o vašim željama pa mu tako možete dodati i drugo sjeckano voće na primjer grejp ili limetu.
- Možete ga konzumirati tako što ćete jednom ili dva puta dnevno uzimati jednu čajnu žlicu prije obroka.
- Možete ga dodavati u čajeve (hladne), kolače i deserte, kao zamjenu za šećer, ili ga mazati na kruh.
Gdje kupiti med od maslačka
Med od maslačka imaju razni OPG-ovi koji se bave proizvodnjom meda ili trgovine zdravom hranom koje, u većini slučajeva, nabavljaju med također od OPG-ova. Cijene ovise o proizvođaču.
Izvor: Moja Zimnica, Foto: ivabalk / Pixabay
Odgovori