Za mnoge ljude koji su preko dana u zatvorenom prostoru poput ureda i tvornica, travnjak iza kuće označava slobodan i prekrasan prostor. Tu se čovjek može kretati i odmoriti na svježem zraku. Isto tako za mnogu djecu ovo je slobodna površina za bezbrižnu igru pošto su udaljena od opasnog prometa na cesti. A u očima vrtlara blaga zelena boja travnjaka nudi idealnu podlogu na kojoj će se još bolje isticati šareno cvijeće te različita stabla u vrtu.
Za travnjak nije obvezno da je ravan, može ga se napraviti i u valovitim linijama koje djeluju prirodno i to tako da se prethodno nasipavanjem zemlje oblikuju humci i jarci. Visinske razlike potrebno je prilagoditi i dobro uravnotežiti kako se ne bi onemogućila košnja trave.
Uzgoj travnjaka
Temeljita priprema za novi travnjak uštedjet će vam kasnije mnogo brige o travnjaku. Onaj tko želi spojiti korisno s ugodnim zasigurno će posaditi krumpir kao pretkulturu jer će on ostaviti mrvičastu zemlju bez korova.
Na zemljištima na kojima su izgrađeni novi objekti, ne smijete biti nestrpljivi, jer se tlo prvo mora razrahliti i temeljito očistiti od korova. Prije toga idealna bi bila gnojidba dubokim korijenjem koja bi se poslije pokosila te tijekom zime ostala kao pokrivač od malča. Iduće proljeće motikom se uklone ostaci ovog organskog sloja te se na kraju rahla podloga mora još samo prekopati i ponovo osloboditi korova.
Nakon toga, posipava se organsko gnojivo, primjerice mješavina koštanog brašna, sušene krvi i mljevenog rogovlja te zreli kompost koji ne smije sadržavati sjemenke korova. Cijela površina se na kraju poravnava motikom.
Sjetva travnjaka
Prilikom biranja sjemena trave, odaberite ono koje će izrasti u travnjak kakav želite i koji odgovara položaju na kojem sijete.
Od četvrtog mjeseca, odnosno od travnja, kada je tlo dovoljno zagrijano, možete pristupiti sjetvi. Vrijeme za ovaj pothvat je povoljno do lipnja, iako se trave mogu sijati i od kolovoza do rujna. Kako bi bili uspješni u sjetvi travnjaka bitno je odabrati i dobre travnate mješavine. Ponuda je zaista raznolika, od engleske luksuzne trave, trave za igrališta, obične trave i trave za sportske terene.
Ukrasna smaragdnozelena trava, tipična za engleske travnjake, vrlo je zahtjevna što se tiče njege i vrtlarevog vremena za brigu. Ako svoj travnjak ne smatrate samo odmorom za oči, već prije svega i kao praktični dio vrta, preporučljivo je sijati robusnije mješavine kao što su trave za igrališta ili ukrasna i potrošna trava. Kada kupujete sjeme, dozvolite da vas prodavači savjetuju jer neke mješavine možda jesu jeftinije, ali ih je onda najčešće potrebna veća količina po kvadratnom metru.
Trava se najbolje sije pri vlažnom i oblačnom vremenu. Sjemenski materijal koji ste kupili najvažnije je što ravnomjernije rasporediti te je bitno poštivati preporučenu količinu koja je navedena na ambalaži.
Na kraju sjeme obradite motikom i sve pritisnite pomoću dasaka ili valjka. Nakon svih ovih koraka, idealno bi bilo da padne topla kiša, a ako ona ne padne, mjesto na kojem ste zasijali travu morate redovito održavati vlažnim uz pomoć prskalica.
Gnojidba travnjaka
Korijenje trave seže samo 15-ak cm u tlo što je jedan od razloga zašto joj je potrebno mnogo njege. Iz kuta bio-vrtlara trava je monokultura. Travnjake je potrebno redovito prihranjivati jer je stalnom košnjom biljka prisiljena na kontinuirani rast.
Među organskim gnojivima postoje i specijalizirana gnojiva za travnjake koja se posipavaju od svibnja do srpnja. Treće prihranjivanje moguće je obaviti u jesen, no nije obvezno jer se organske supstance polagano otapaju pa će služiti kao zaliha.
Organska gnojiva za travnjake imaju i tu prednost da ne izazivaju opekotine te se ne ispiru brzo i svojim sadržajem prirodnih supstanci potiču život u tlu. Ako nakon gnojidbe nije pala kiša, tlo je potrebno temeljito navlažiti kako bi sva hranjiva mogla jednakomjerno prodrijeti do korijenja.
Održavanje travnjaka
Kako bi omogućili rast trave, održavajte dobru strukturu tla. Tijekom vrućih ljetnih mjeseci, travnjak je potrebno prskati kako se ne bi posušio. Onaj vrtlar koji poznaje zakonitosti zdravog života u tlu i život biljaka, zna da guste biljne zajednice zbog svog isprepletenog korijenja trebaju i zrak. Nakon što pokosite travu, češće prekopajte površinu grubim grabljanjem, što je izuzetno bitno u proljeće, jer tako uklanjate mahovinu i lišće. Dobrim se pokazao i uređaj za vertikutiranje koji je moguće iznajmiti u nekim sjemenarnama. Takav uređaj može izvući puno mahovine i sitne trave iz vašeg travnjaka.
Što se tiče održavanja travnjaka, tu je najvažnija košnja trave. Kada trava počne rasti, pojačajte i povećajte učestalost košnje, ali nikada nemojte kositi prenisko. Kako biste nahranili travu, tijekom ljeta na travnjaku ostavite sijeno. Mahovinu očistite grabljama prije nego što se previše nakupi i ne počne gušiti travu.
Kada je mlada trava visoka od 6 do 8 centimetara, kose se samo vrhovi. Bitno je obratiti pažnju na to da noževi budu oštri, jer bi u suprotnom kosilica mogla iščupati nježne biljke s njihovim korijenjem.
Srednju visinu košnje treba zadržati kasnije, a kod potrošnog travnjaka ona iznosi 3 do 5 cm. Ako je trava previsoka, skraćuje se u etapama. Trava koja je kratko košena, brže će biti u opasnosti da se osuši.
Ako se travnjak redovito kosi, potiče se stvaranje novih izbojaka te će površina gusto srasti. Ako često kosite, možete male vlati ostaviti na tlu kao malč i hranu za sve žive organizme u tlu. Duže vlati moraju se pažljivo sakupiti i odnijeti. U travnjaku one služe kao dobrodošao materijal za pokrivanje tla. Tako travnjak koji ne odgovara strogim bio mjerilima daje važan prirodan doprinos zdravlju tla i biljaka.
Alat za njegu travnjaka
Grablje za travnjak su korisne jer se njima skupljaju nakupljeni ostaci i mahovina, koje s vremenom nastaju. Grablje možete upotrijebiti i za prikupljanje otpalog lišća u jesen.
Čvrstom metlom za dvorište ćete pomesti nakupljeni izmet glista, poravnati sredstvo koje je posipano za prekrivanje travnjaka te pomesti jutarnju rosu prije košnje trave.
Vrtni usisavači lišća i kolica na kotačima za prikupljanje lišća će vam olakšati prikupljanje jesenskog lišća na većem području. Motornom kosilicom možete usitniti lišće, nakon čega ćete ga pokupiti u košaru za sijeno i dodati kompostnoj hrpi.
Vodič za njegu travnjaka
U proljeće grabljama pograbljajte travnjak kako bi odstranili mahovinu i sijeno. Slabo ocijedite travnjake prozračite te pometite pijesak u rupe kako biste stvorili drenažne kanale. Na početku sezone postavite noževe na kosilici u visoki položaj, kako bi trava ostala duža, a učestalost košnje prilagodite rastu trave. Obvezno prije košnje pometite otpad. Rubove travnjaka zarežite i popravite oštećena i ogoljena mjesta te na kraju dohranite travnjak kompostom ili organskim gnojivom.
U ljeto nastavite redovito kositi, pritom smanjujući visinu reza ako je rast trave jak. Pazite da ne ogolite travnjak i ostavite gola mjesta na koja bi se mogli naseliti korov ili mahovina. U vrijeme kada se očekuje suša i tijekom velikih vrućina, ostavite travu malo višom. Nakon košnje, rubove uredite ručnom kosilicom na najlonsku nit.
Mahovinu nastavite vaditi grabljama, a motikom iskopajte korov te rupe popunite kompostom za lončanice. Ako je rast trave slab, dohranite je organskim gnojivom kako biste ojačali travu i poboljšali joj boju, a i povećali otpornost na nastanak korova.
U jesen pokupite otpalo lišće s travnjaka te prozračite zbijena područja. Ako treba, dobro izgrebite travu kako biste počupali mahovinu i nakupljeno sijeno. Sada je potrebno smanjiti učestalost košnje i podignuti visinu reza. Primijenite mješavinu za prekrivanje tla da biste poboljšali strukturu tla. Praznine na travnjaku popunite tako da razbacate kompost za lončanice ili mješavinu za prekrivanje. Ispod trave, posadite patuljaste lukovice i šafrane kako bi niknuli na proljeće.
Na zimu nastavite skupljati otpalo lišće koje bi moglo zagušiti travu, a ako je tlo kiselo, primijenite mljeveni vapnenac kako biste je smanjili. Nemojte hodati po smrznutom travnjaku, a ako trava djeluje neuredno možete je kositi tijekom lijepog vremena. Kosilicu preko zime spremite na suho mjesto, ali je prethodno servisirajte i očistite.
Usprkos novim trendovima popločavanja dijelova travnjaka, za mnoge vrtlare travnjak je i dalje bitan dio vrta, a vrtlari cijelog svijeta ga nastoje uzgojiti i održavati najbolje što mogu. Za svakog pojedinca travnjaci imaju drukčiju kvalitetu, bilo da se radi o vrtnom oblikovanju, pozadini za mnoge šarene biljke ili prolaza do drugih dijelova vrta, koji su namijenjeni za odmor i igru. Travnjak daje osjećaj prostora koji treba koristiti i promatrati kao otvoreno područje koje je obasjano svjetlošću, a kroz koje se pruža pogled na vrt u pozadini. Ako se travnjak održava na organski način, zeleni sag može znatno pridonijeti biološkoj raznolikosti vrta.
Ako ste u toplijim krajevima i nikako ne možete uzgojiti travnjak od "obične trave", pokušajte zasaditi dihondru.
Foto: LMoonlight / Pixabay
Odgovori