Sanseverija ili svekrvin jezik je zimzelena višegodišnja biljka koja pripada porodici šparogovki (Asparagaceae). Poznata je i pod nazivima sablja, indijansko pero i sabljarka. Rod Sanseveria broji više od 50 vrsta, a njih desetak se uzgaja kao sobno bilje. Sanseverija je odličan izbor za sve one koji nemaju previše vremena za brigu oko biljaka jer je poprilično jednostavna za uzgoj.
Podzemni dio sanseverije je krupni korijen koji se ponekad djelomično nalazi iznad tla. Listovi sanseverije su uspravni, sabljasti, kruti i mesnati. Izrastaju iz bazalne rozete, a oni zreliji mogu biti dugi do 90 cm i široki oko 5 cm. Tamnozeleni su i prošarani poprečnim sivozelenim crtama, dok su im rubovi žute boje.
Sanseverija ili svekrvin jezik može cvjetati, ali cvijeće je jako sitno pa se uglavnom uzgaja zbog svog dekorativnog lišća. Sitni cvjetovi rastu u skupinama na dugim stabljikama i na kraju proizvode bobice. Postoje razni kultivari sanseverije koji se razlikuju po boji, veličini i obliku lista, a osim već opisane, u posljednje su vrijeme sve više popularne cilindrične sanseverije kod kojih se listovi isprepliću u raznim oblicima.
Neke od vrsta koje se najčešće uzgajaju su:
- S. trifasciata Compacta
- S. trifasciata Goldiana
- S. trifasciata Hahnii
- S. trifasciata Laurentii
Sadnja i razmnožavanje sanseverije
Zemlja u koju se sadi sanseverija ili svekrvin jezik treba biti rahla i propusna. Pošto ova biljka ima plitak korijen, za sadnju treba koristiti široke i plitke posude. Razmnožavati se može dijeljenjem ili reznicama.
S obzirom na to da svekrvin jezik brzo preraste posudu u kojoj se uzgaja, jednom godišnje ili svake dvije godine tijekom proljetnog razdoblja treba obaviti presađivanje. Biljka se presađuje u tek par centimetara veću posudu jer presađivanje u puno veću posudu može predstavljati šok za biljku i dovesti do njenog propadanja.
Ako želite razmnožiti sanseveriju, biljku treba oprezno izvaditi iz posude i razdijeliti korijen. Na dno posude u koju će ići nova biljka treba staviti drenažni sloj. Na drenažni sloj dolazi sloj zemlje, zatim korijen sanseverije pa završni sloj zemlje. Posađeni komad odmah nakon toga treba zaliti i držati na mjestu koje je dovoljno toplo i svijetlo.
Za razmnožavanje reznicama uzimaju se najrazvijeniji listovi s biljke. Listovima treba odrezati dio uz osnovu i vršni dio, jer se za razmnožavanje koristi samo središnji dio. Središnji dio se izreže na manje komade, a na dnu svakog od njih napravi se plitka udubina u obliku slova V. Pritom je važno paziti da komad lista nije okrenut naopako i da se udubina radi na donjoj strani. U suprotnom se neće moći razviti novi korijen.
Izrezane komade sanseverije treba ostaviti da se prosuše nekoliko sati kako bi zacijelile rane od reza. Pripremljene reznice se nakon toga stavljaju u posude ispunjene pjeskovitim supstratom. Reznice treba zaliti vodom i držati u toploj prostoriji. Iz njih će se otprilike nakon 30 - 60 dana razviti nove biljke, a u međuvremenu je potrebno održavati vlažnost supstrata i ne dopustiti da se u potpunosti osuši. Nakon što mlade biljke razviju 2 - 3 lista, treba ih presaditi u zasebne posude.
Uzgoj i održavanje sanseverije
Sanseverija ili svekrvin jezik je podložna truljenju pa je ne treba previše zalijevati. Zalijevati je treba onda kada se zemlja u posudi potpuno osuši (svakih 2 -4 tjedna), a za to se koristi voda sobne temperature. U ljetnim mjesecima je treba zalijevati češće, dok se u zimskim mjesecima zalijevanje smanjuje. Pritom treba paziti da voda ne dođe do središta biljke jer ako se na tom mjestu zadrži duže vrijeme, biljka će istrunuti. Također je potrebno prazniti vodu iz podmetača ispod posude.
Optimalna temperatura za sanseveriju je tijekom ljetnih mjeseci od 10 do 25°C, a preko zime 14 - 16°C. Ne smetaju joj manjak vlage u zraku i više temperature. Tijekom zime ne smije biti u prostorijama u kojima je temperatura niža od 10°C jer u tom slučaju prestaje s rastom i teško se oporavlja.
Dobro će rasti i na pozicijama koje su slabije osvijetljene, ali će pruge na listovima u tom slučaju biti manje vidljive. U dobro osvijetljenom prostoru i uz optimalne uvjete, biljka može i procvjetati. Ali kao što je već spomenuto, cvjetovi su neugledni i sitni. Mirisom podsjećaju na vaniliju.
Jednom mjesečno je treba prihraniti gnojivom za zelene biljke. Jako je osjetljiva na premještanje pa je važno odmah joj pronaći idealno mjesto na kojem će moći ostati duže vrijeme.
Zanimljivosti o sanseveriji
Sanseverija je porijeklom iz stepskih područja Afrike, a u Europi se počinje uzgajati u 18. stoljeću. Osim što je otporna, jednostavna za uzgoj i jako dekorativnog izgleda, jedna je od biljaka koje čiste zrak u prostorijama. Ipak, oni koji imaju malu djecu trebali bi posude sa sanseverijom držati izvan njihova dohvata, jer neke sorte mogu izazvati mučninu i proljev ako se pojede njihovo lišće. Isto vrijedi i za kućne ljubimce.
Sanseverija je druge nazive pod kojima je poznata dobila zbog svojih listova koji podsjećaju na sablju, ili kako neki kažu na oštar svekrvin jezik.
U Kini se nekad vjerovalo da ova biljka vlasniku donosi pozitivne stvari u koje se ubrajaju inteligencija, dug život, snaga itd. Prema feng-shuiju, sanseveriju treba smjestiti na ulaz kako bi one mogle kružiti prostorijama.
S obzirom na to da svekrvin jezik ili sanseverija jako sporo raste, ako želite odmah imati veću biljku, najbolje je da ju kupite u vrtnom centru ili cvjećarnici. Cijena se razlikuje ovisno o vrsti i veličini biljke.
Foto: KatiaMaglogianni/Pixabay
Odgovori