Prkos (lat. Portulaca grandiflora) je puzajući sukulent koji pripada porodici portulaka (Portulacaceae). Jednogodišnja je biljka podrijetlom iz suhih ravnica Argentine, Urugvaja i južnog Brazila. Zbog toga što voli sunčana mjesta i raste pretežito u kamenjaru naziva se još i kamena ruža, ruža sunca, meksička ruža i mahovina ruža.
Može rasti na rasponu 0 - 2.000 m. n. v., a preferira pješčana i kamenita tla i često se smatra korovskom biljkom koja se može naći uz rubove cesta. Biljka je puzavac koja u prosjeku naraste 7 - 22 cm i širi se po tlu praveći tepih. Cvjetovi rastu u raznim bojama i otvaraju se isključivo po suncu. Sadi se u proljeće, a često propada na kraju vegetacijske sezone pa je zato biljku potrebno saditi svake godine ispočetka.
Biljka je popularna zbog svoje izuzetne prilagodbe i upečatljivih šarenih cvjetova. Podnosi siromašno tlo i rijetko zalijevanje pa se kao takva može saditi u kamenjarima, kao rubna biljka uz šetnice ili uz vrtne gredice. Zahtijeva povremeno zalijevanje, a najbolje podnosi temperature između 18 - 24°C. Reznice biljke imaju period ukorjenjivanja od dva tjedna i, iako je jednogodišnja biljka, sjeme koje daje nakon propadanja može proklijati sljedeće godine. Dnevna količina sunčeve svjetlosti bi trebala biti između 6 - 8 sati kako bi se zadovoljili kriteriji za uspješno cvjetanje biljke.
Zahtijeva pjeskovito ili kamenito tlo i izuzetno dobru drenažu, a sadnja u glineno tlo se izbjegava. U tom slučaju preporučuje se sadnja u posudu jer pretjerano zadržavanje vode može uništiti biljku. Iako prihranjivanje biljke nije potrebno, jer je izrazito otporna zbog vrste tla u kojem raste, moguće je koristiti gnojivo sa sporim otpuštanjem i to za vrijeme sadnje. Može se prihranjivati dva puta godišnje koristeći gnojivo bogato fosforom. Orezivanje biljke je moguće u proljeće kako bi se poboljšala cirkulacija između sadnica.
Vrste prkosa
Prkos je zahvalna biljka koja se lako razmnožava sjetvom sjemena u proljeće. Podnosi siromašna tla i rijetko zalijevanje, a najbolje raste u kamenjarima s određenom dnevnom količinom sunca. Biljka ima cvjetove širokog spektra boja koji su obično 2,5 - 3 cm promjera dok su listovi mesnati, cilindrični i zelene boje, a mogu biti dugi 20 - 25 mm. Cvjetovi obično imaju pet latica sa žutim prašnikom u sredini, a broj cvjetova ovisi od sadnice. Iako ne može narasti više od 22 cm kao puzavac može zauzeti širinu od 30 cm pa se obično preporučuje sadnja na međusobnoj udaljenosti 10 - 20 cm. Postoji oko 100 vrsta prkosa koji su rašireni diljem svijeta, a najpoznatije su vrste Viseći prkos, Sundance, Margarita, Mojave i Samba.
Viseći prkos
Viseći prkos (lat. Portulaca umbraticola) je vrsta koja može narasti do 15 cm sa širinom od oko 60 cm, a preferira sadnju na južnoj ili zapadnoj strani. Zahtijeva potpuno sunce i dobro drenirano pjeskovito tlo čija pH vrijednost mora biti alkalna ili kisela. Cvjeta u periodu od lipnja do rujna dok je period skupljanja sjemena od kolovoza do listopada. Biljku čini mesnato lišće s jednostrukim ili dvostrukim cvjetovima narančaste, ružičaste ili crvene boje. Vrsta je otporna na sušu, a moguća je i rezidba ljeti kako bi se potaknuo rast novih izdanaka.
Sundance
Sundance je hibridna vrsta prkosa s duplim cvjetovima koji rastu u grozdovima i otvoreni su veći dio dana. Vrsta dolazi u spektru od narančaste do crvene boje, a cvjetovi mogu biti oko 5 cm široki. Osim ovih boja, moguće ga je naći u žutoj ili bijeloj boji. Zahtijeva puno sunce i dobro drenirano tlo s tjednim zalijevanjem od oko 2,5 cm kišnice.
Margarita
Margarita je vrsta koja ima sposobnost jako brzog širenja pa se često sadi kao pokrivač tla. Izgleda poput alpske biljke i može narasti do 12 cm s cvjetovima crvene boje sličnim ružama koji relativno rano cvjetaju i oko 4 cm su u promjeru. Čine je igličasti sivo zeleni listovi koji dobro podnose sušu i mogu bez problema izdržati duži period bez zalijevanja.
Mojave
Mojave je vrsta kojoj je potrebno više od 6 sati sunca za razvoj, a u potpunoj sjeni može provesti najviše 4 sata dnevno. Može narasti do 20 cm u visinu i do 40 cm u širinu. Vrijeme cvjetanja je od proljeća do ljeta, a privlači pčele i leptire. Otporan je na sušu i sol, a cvjetovi će se zatvoriti po noći. Biljka tolerira siromašna tla i ne treba joj prihranjivanje, a jednako dobro uspijeva posađena u tlo i u posudu.
Samba
Samba je dvobojna vrsta s cvjetovima u obliku šalice, a može narasti do 30 cm sa širinom od oko 60 cm. Cvjeta u periodu od lipnja do pojave prvog mraza, a boja cvjetova je ljubičasta. Izrazito je otporna vrsta na sušu, a počinje cvjetati 2 tjedna prije ostalih vrsta. Raste u siromašnom i dobro dreniranom tlu na punom suncu, a sadi se na dubinu od oko 10 cm. Ova vrsta se može često vidjeti u parkovima, malim vrtovima, balkonima, visećim košarama i zelenim krovovima.
Uzgoj prkosa
Prkos je jednogodišnja biljka koja daje izrazito šarene cvjetove jakih boja poput crvene i narančaste, a neke vrste poput Sambe imaju i ljubičaste cvjetove. Listovi su igličasti i mesnati sivo zelene boje i rastu se u velikom broju te u potpunosti prekrivaju stabljiku. Preferira suhu klimu gdje su temperature 18 - 24°C najidealnije. Tlo u koje se sadi je suho, siromašno i dobro drenirano bez zadržavanja viška vode, a pH vrijednost može biti blago kisela do neutralna, najidealnije 5,5 - 7,0.
Sadi se na dubini od oko 10 cm, a ne zahtijeva prihranjivanje, iako se može koristiti gnojivo sa sporim otpuštanjem. Sukulent je za presađivanje jako jednostavan, potrebno je prethodno pripremiti mjesto gdje će se biljka presaditi, a postupak je isti kao i za svaki sukulent. Poslije presađivanja biljka zahtijeva zalijevanje.
Tlo
Biljka izvrsno podnosi suho i siromašno tlo kojemu nije potrebno prihranjivanje. Može izdržati duži period bez zaliljevanja, a najbolje raste u dobro dreniranim pjeskovitim ili kamenitim tlima odnosno na tlima koja su blago kisela do neutralna s pH vrijednošću 5,5 - 7. Ne preporučuje se saditi u tla poput glinenog jer takva vrsta tla zadržava vodu što dovodi do uništavanja korijena u smislu propadanja. Ako se biljka sadi u posudu obavezno je staviti drenažni sloj pijeska kako bi se spriječilo zadržavanje vode.
Klima
Prkos je biljka koja raste na 0 - 2.000 m. n. v na mjestima gdje će mu biti osigurana visoka temperatura i niska vlažnost. Podrijetlom je s prostora Brazila, Argentine i Urugvaja, a najbolje raste za vrijeme velikih vrućina dok za vrijeme oblačnih dana i navečer neće doći do otvaranja cvjetova. Jako je osjetljiva biljka i ne podnosi temperaturu ispod 10°C, a dolaskom prvog mraza može se očekivati uvenuće biljke. Najbolje raste pri temperaturi 18 - 24°C dok je temperatura od oko 20°C idealna za klijanje sjemena biljke.
Vrijeme sadnje
Rano proljeće je idealno vrijeme kada je u pitanju sadnja prkosa. Sadi se u pjeskovito ili kamenito, dobro drenirano tlo, a prethodna priprema zemlje nije nužna. Biljka će najljepše cvjetove stvarati u ljeto za vrijeme visokih temperatura, a međusobna udaljenost dvije sadnice je 25 - 30 cm. Kako je biljka mala tako je i korijenski sustav plitak zbog čega treba biti oprezan prilikom sadnje i presađivanja da ne bi došlo do oštećenja ili pucanja korijena.
Iako je relativno otporna biljka ne podnosi temperature niže od -10°C gdje može doći do smrzavanja cijele sadnice. Prkos je moguće malčirati tankim slojem organskog komposta poput borove kore kako bi se spriječilo pretjerano upijanje vode što dovodi do truljenja korijenskog sustava, a koje rezultira propadanjem biljke.
Slaganje kultura
Prkos je ukrasna biljka koja se sadi na mjestima gdje je direktno sunce poput kamenjara ili posuda, a često raste uz rubove cesta ili kao rubna biljka uz zidove. Podnosi više temperature kao i rijetko zalijevanje jer jako dobro podnosi suho i siromašno tlo. Zahvalna je za kombiniranje s drugim vrstama posebice onima koje podnose iste uvjete tla i temperature kao prkos.
Osim što se sadi kao samostalna biljka često raste u pratnji s biljkama poput potočarke, cinije, divlje rabarbare, gazanije i čupavčice. Ima toliko mnogo biljaka koje se mogu kombinirati uz prkos da ih je nemoguće sve nabrojati posebice sukulentnih vrsta poput čuvarkuće, pustinjske ruže ili kaktusa.
Faza mirovanja
Biljka je u fazi mirovanja za vrijeme kasne jeseni i zime ikada ne proizvodi cvjetove. Za prkos možemo reći da izlazi iz faze mirovanja nakon zadnjeg mraza, a do tada se savjetuje držanje sadnice u zatvorenom kako bi se spriječilo njeno propadanje. Biljka se iznosi na proljeće iz zatvorene prostorije kada su temperature iznad 10°C i stavlja se na osunčano mjesto. Tada počinje period formiranja pupova i stvaranja cvjetova koji relativno dugo traju otprilike 3 - 4 mjeseca.
Sadnja prkosa
Prkos se sadi na punom suncu i to na predviđeno mjesto u vrtu koje je zaštićeno od kiše kako bi moglo nesmetano cvjetati, a uspješno raste i u posudama i na balkonima okrenutim prema jugu. Najčešće se sadi uz zid ili ogradu, u kamenjarima, a može se vidjeti i kako raste uz rubove cesta ili između kamenih stepenica kao i u pukotinama starih zidova.
Ako se sadi s drugim stablima mora postojati određena međusobna udaljenost od minimalno 25 cm, a obično se sadi s vrstama koje podnose iste uvjete tla kao i prkos. Jako je zahvalna vrsta jer zahtijeva jako malo njege u smislu prihranjivanja i zalijevanja. Nakon što se prkos posije ili se reznica posadi, biljka zahtijeva zalijevanje u kontinuitetu 2- 3 tjedna. Kasnije nakon što se razvije korijenski sustav biljka se rjeđe zalijeva, a tijekom ekstremnih vrućina može se zaliti jednom tjedno. Iako nije uobičajeno prihranjivanje ono nije zabranjeno pa se biljka može prihraniti gnojivom sa sporim otpuštanjem, posebice u periodu cvjetanja.
Sadnja sjemena
Biljku je moguće saditi sjetvom izravno na otvorenu podlogu ili u posudu koja se može i ne mora držati u zatvorenom. Potrebno je ravnomjerno rasporediti sjeme po površini i lagano prekriti slojem zemlje, a u istu posudu je moguće staviti više sjemenki koje će se kasnije ravnomjerno rasporediti. Nakon sjetve, tlo je potrebno zaliti kako bi se konstantno održavala odgovarajuća vlažnost potrebna za klijanje. Temperature iznad 20°C pomoći će u procesu klijanja koji bi trebao trajati oko 2 tjedna. Kada sadnica naraste 10 cm i kada se pojave prvi listovi, spremna je za presađivanje. Sjeme biljke može zadržati klijavost i do 4 godine.
Sadnja sadnice
Prije sadnje moguće je pripremiti zemlju gdje će se saditi prkos prihranjivanjem i stavljanjem drenažnog sloja pijeska na dno posude ili u iskopanu rupu u zemlji. Po mogućnosti se sadi na mjestu gdje će joj biti osigurana cjelodnevna sunčeva svjetlost od minimalno 6 sati direktnog sunca, a najbolje uspijeva na pješčanom ili kamenitom tlu čija je pH vrijednost u granicama između 5,5 - 7,0. Sadi se u prethodno iskopanu rupu, a za nesmetan rast mora joj se osigurati udaljenost od drugih biljaka 25 - 30 cm.
Sadnica koja se sadi mora biti velika najmanje 10 cm, a prilikom presađivanja mora se pripaziti na korijenje koje je dosta plitko i sklono pucanju. Nakon sadnje prkos zahtijeva temeljito zalijevanje i dobru cirkulaciju zraka kako bi se spriječila bolest propadanja korijena i skupljanje štetnika koji uništavaju biljku.
Uzgoj u vrtu
Prkos se sadi u rano proljeće, a u ljeto za vrijeme viših temperatura daje prekrasne cvjetove. Mjesto sadnje mora imati osiguranu cjelodnevnu sunčevu svjetlost kao i zaklonjenost od kiše. Rupa u koju se sadi sadnica mora biti ispunjena prirodnim kompostom ili gnojivom kao i drenažnim slojem pijeska radi boljeg propuštanja vode bez njenog zadržavanja. Biljka se sadi za stabilizaciju pjeskovitog tla ili kao biljka koja će pomoći u prikrivanju neuglednih mjesta u vrtu. Moguće ga je vidjeti kako raste iz kamenih zidova kuća, između stepenica kao i na mjestima između pločnika i ceste. Dobro idu i u kombinaciji s biljkama koje nisu sukulenti, a služe i u borbi protiv korova. Izvrsna je ukrasna biljka koja se često može naći u posudama na terasama.
Uzgoj u stakleniku
Prkos je biljka koja se može uzgajati u stakleniku sve dok joj se mogu osigurati uvjeti za rast. Posijano sjeme i posađena reznica se stavlja na osunčano mjesto i prekriva se plastičnom vrećicom gdje će mu se osigurati određena vlažnost potrebna za rast. Idealna temperatura pri kojoj će prkos klijati je 21 - 26°C bez obzira radi li se o vanjskom ili unutarnjem uzgoju. Sadnica uzgajana u stakleniku sadi se u plitku posudu, a potrebno je dodati vrtni kompost u zemlju za posude. Uslijed nedovoljne količine sunca koriste se fluorescentne žarulje i grijane prostirke za sadnice, a u zadržavanju vlažnosti pomoći će špricanje vodom kako bi tlo ostalo vlažno. Sadnica prkosa se za vrijeme zime i hladnijeg vremena može unijeti unutra jer ne preferira temperature niže od 10°C.
Uzgoj u posudama
Prkos je moguće uzgajati u posudama, a savjetuje se u početku koristiti plitke posude. Posuda mora imati rupe za drenažu kako se višak vode ne bi skupljao te se na dno stavlja pijesak kao drenažni materijal. Tlo oko biljke je moguće malčirati koristeći organski kompost poput borove kore kako bi se spriječilo brzo sušenje. Zalijevanje je u početku redovito dok je kasnije svedeno na minimum ili eventualno jednom tjedno. Može se presađivati tek kada naraste oko 10 cm, a daljnje presađivanje je vrlo jednostavno i velika je vjerojatnost da će svaka presađena sadnica uspjeti. Sadnica prkosa posađena u posudu drži na terasi idealno bi bilo da je okrenuta prema jugu i zaštićena od kiše.
Održavanje nasada
Biljka se sadi na određenoj međusobnoj udaljenosti 25 - 30 cm, a dubina ne treba biti velika jer je korijenski sustav izrazito plitak. Sadnici prkosa je potrebno osigurati cjelodnevnu sunčevu svjetlost kako bi cvjetovi mogli biti veći i zdraviji. Ne preporučuje se branje cvjetova jer bi se time remetila ujednačenost sadnica. Deblje grane koje je potrebno ukloniti uklanjaju se vrtnim škarama dok za uklanjanje listova nije potrebno koristiti pribor jer je to moguće učiniti ručno. Sadnica posađena u posudu može se presaditi u vrt kada postigne minimalnu veličinu od 10 cm, a biljka se mora redovnije zalijevati kad je tek posađena dok se vremenom potreba za zalijevanjem smanjuje na jednom tjedno, osim u slučajevima ekstremnih vrućina gdje je opet zalijevanje češće nego što je uobičajeno.
Održavanje i njega
Prkos je jednostavno održavati jer zahtijeva povremeno orezivanje u smislu uklanjanja suhih grana koje su izrasle previsoko ili grane koje su preduge. Ova biljka najbolje uspijeva na pjeskovitom ili kamenitom tlu, a spektar biljaka za kombiniranje je širok. Zalijevanje je neposredno nakon sadnje potrebno intenzivirati prva dva tjedna dok se vremenom potreba za zalijevanjem smanjuje na jednom tjedno i to za vrijeme ekstremnih vrućina.
Prkos je moguće malčirati organskim kompostom kako bi se zadržala određena količina voda, a samim time i spriječilo pretjerano upijanje vode koju biljka ne može primiti pa tako dolazi do propadanja korijena. Sadi se na mjestu gdje će joj biti osigurano direktno sunce, a opasnosti od problema koji može uzrokovati njen korijenski sustav nema jer biljka ima plitko korijenje koje se samo može međusobno ispreplesti bez stvaranja ikakvog dodatnog problema drugim biljkama oko sebe.
Zalijevanje
Biljka ima jako niske potrebe za vodom pa se njeno zalijevanje može svesti na minimum. Ponaša se kao i svaka druga sukulentna biljka jer vodu crpi preko listova. Ako su listovi mekani i mesnati, biljka ima dovoljnu količinu vode za razliku od smeđih i smežuranih listova koji mogu ukazivati na premalu ili preveliku količinu vode. Biljka zahtijeva zalijevanje ako nema duži period kiše posebice za vrijeme visokih temperatura, a tada se savjetuje jedno zalijevanje tjedno za razliku od perioda kada se biljka tek presađuje gdje je zalijevanje češće sve do trenutka dok se ne uspostavi korijenski sustav koji je u ove vrste biljke jako plitak.
Gnojidba
Prkos najbolje uspijeva u suhom i siromašnom tlu bez ikakve dodatne njege i obično mu nije potrebno nikakvo gnojivo. Da bi cvjetovi bili bujniji i da bi biljka brže rasla moguće je koristiti gnojivo 10 - 10 - 10 sa sporim otpuštanjem te mješavinu bogatu fosforom svakih 4 - 6 tjedana ili dva puta tijekom vegetacijske sezone, ovisno o veličini i zdravlju biljke. Kada je u pitanju malčiranje može se nanijeti tanki sloj komposta preko zemlje.
Razmnožavanje
Postoje dvije standardne metode kojima se razmnožava, a to su razmnožavanje sjemenom ili reznicama. Razmnožavanje sjemenom se vrši u periodu između ožujka i svibnja sjetvom otprilike pet sjemena prkosa u prethodno pripremljenu posudu sa zemljom koja se drži u zatvorenom prostoru. Za vrijeme klijanja sjemena tlo je potrebno održavati vlažnim, a period klijanja je jako kratak, 7 - 14 dana.
Sadnja reznicama je standardna metoda razmnožavanja sukulentnih biljka. Reznicu sa zdrave biljke je potrebno posaditi direktno na otvoreno ili u posudu s mješavinom pijeska, zemlje i tresetne mahovine. Sadi se na dubinu od oko 7 cm dok bi sama reznica trebala biti duga oko 10 cm. Nakon sadnje, posuda se prekriva plastičnom vrećicom zbog zadržavanja vlažnosti i stavlja se na sunčano mjesto gdje bi se trebale ukorijeniti za otprilike dva tjedna, a temperatura bi pritom trebala biti 18 - 24°C.
Presađivanje
Prkos se presađuje isključivo nakon što prođe opasnost od mraza, u proljeće. Sadi se na mjesto gdje će imati minimalno 6 sati sunčeve svjetlosti tijekom dana. Potrebno je iskopati rupu 15 - 25 cm duboku u koju se treba dodati organska tvar radi poboljšanja drenaže, a na vrh se dodaje sloj od 5 cm organskog komposta od borove kore. Također se dodaje gnojivo sa sporim otpuštanjem. Kada su sve komponente dodane sadi se biljka, a međusobni razmak između dvije sadnice bi trebao biti 25 - 30 cm. Prva tri tjedna nakon sadnje tlo se treba održavati vlažnim kako bi se razvio korijenski sustav.
Pomlađivanje
Bilo da se radi o orezivanju ili pomlađivanju to je rezervirano za rano proljeće prije nego krenu nicati novi izdanci. Biljka se čisti od suhih listova i uklanjaju se izdanci koji smetaju u širenju biljke te gusto rastuće grane kako bi se osigurala odgovarajuća cirkulacija zraka zbog čega dolazi do nepotrebnog truljenja sadnica, posebice onih koje su posađene na manjem međusobnom razmaku od preporučenog.
Prorjeđivanje
Prorjeđivanje prkosa se može odnositi na uklanjanje suhih i bolesnih grana kao i onih grana koje su duge i smetaju u odgovarajućoj cirkulaciji zraka između sadnica čineći samo mamac za štetnike i bolesti. Također se uklanjaju grane koje se međusobno isprepliću ili iz središta biljke kojima je smanjena mogućnost napredovanja zbog nedostatka sunčeve svjetlosti, a ujedno i crpe hranu iz korijena za već formirano stablo. Prorjeđivanje cvjetova odnosi se na uklanjanje suhih cvjetova stvarajući prostor novim formiranim cvjetovima da se pokažu u najboljem izdanju. Prorjeđivanje se može vršiti u bilo koje doba godine, obično od proljeća do sredine jeseni.
Priprema za sljedeću sezonu
Uklanjanjem osušenih i bolesnih grana osigurat ćemo da biljka u sljedećoj sezoni cvatnje ima bujnije cvjetne stabljike s većom količinom cvjetova različitih boja. Potrebno je poštivati određene uvjete poput tla, temperature i dnevne količine svjetlosti kako bi bili sigurni da će prkos uspjeti sljedeću sezonu. U zimskom periodu sadnicu je moguće unijeti u zatvoreni prostor ili tlo zaštititi nekim organskim kompostom kao što je borova kora kako bi se spriječilo dopiranje nepotrebne količine vode koje dovodi do propadanja korijena i biljke.
Sadnica prkosa posađena u posudu unosi se ispod zaklonjenog prostora poput terase gdje joj se osigurava odgovarajuća zaštita od kiše i direktnog udara vjetra koji može slomiti krhke listove, a u proljeće ga je moguće staviti na predviđeno mjesto gdje će mu se osigurati određena izloženost suncu kao i drugi uvjeti potrebni za rast.
Bolesti
Prkos je jako otporna biljka koja nije osjetljiva pa joj problem mogu praviti antraknoza i trulež korijena kojih se isto tako uspješno može riješiti.
Antraknoza
Antraknoza (lat. Glomerella cingulata) je bolest uzrokovana pojavom gljivice Colletotrichum guaranicola, a bolest se očituje isključivo na listovima i to pojavom smeđih mrlja. Zaražene sadnice je potrebno odmah uništiti, a za sprječavanje pojave i širenja bolesti koriste se brojni fungicidi, a njihovo prekomjerno korištenje povećava otpornost patogena što uzrokuje štetu ljudima i okolišu. Za svakodnevnu brigu oko biljke u cilju sprječavanje ove bolesti potrebno je osigurati cirkulaciju zraka između sadnica.
Trulež korijena
Trulež korijena se događa pri niskoj temperaturi okoline i prekomjernoj vlažnosti, a u nekim slučajevima i suša može uzrokovati loše zdravlje biljke. U slučaju infekcije sjeme ili mladi izdanci mogu istrunuti, a kada sadnica pati od prekomjerne količine vode bolesna mjesta na dnu stabljike postupno će posmeđiti i proširiti se, listovi postaju žuti, a u teškim slučajevima cijela biljka će uginuti. Sjeme se može sterilizirati prije sadnje, a za vrijeme infekcije mogu se koristiti fungicidi.
Štetnici
Iako je prkos relativno otporna i zdrava biljka postoje neki štetnici poput grinja, resokrilaca i uholaža koje mogu napasti biljku i oštetiti listove praveći rupice po njima. Ipak ove vrste jako rijetko napadaju prkos, a štetnik koji se najviše ističe u ovom nizu je lisna uš.
Lisne uši (lat. Aphidoidea) su štetnici koji se skupljaju na donjoj strani lišća obično kolonizirani, jedu lišće praveći sitne rupice i potom ispuštaju ljepljivu tvar tzv. mednu rosu što uzrokuje promjenu boje listova i na kraju uvenuće. Suha i topla klima jako pogoduju širenju ovog nametnika, a najčešći predstavnik ove vrste je ružina uš (lat. Macrosiphum rosae). Izbjegavanjem grupnog sađenja biljaka možemo spriječiti pojavu lisnih ušiju kao i ispiranjem voćaka. Za prirodnu borbu protiv lisnih ušiju može se koristiti repičino ulje, a za veću najezdu koristi se insekticidni sapun.
Upotreba prkosa
Prkos je biljka čiji je srodnik tušt, a za razliku od tušta koristi se kao ukrasna biljka najčešće u vrtovima. Ne koristi se u kulinarstvu ali je ekstrakt bogat antioksidansima i djeluje protuupalno. Ima veliku upotrebu u medicini posebice u liječenju opeklina i ekcema.
Berba
Sjeme je moguće brati za vrijeme suhog i sunčanog vremena, potrebno ih je lagano odvojiti i osušiti prije skladištenja u papirnatoj vrećici. Sjeme se razvija nakon oprašivanja cvjetova, a kada sazru postanu suhe, same se otvaraju i spremne su za berbu.
Skladištenje
Sjeme se čuva u hermetički zatvorenoj posudi u hladnjaku gdje će ostati sačuvane do sljedeće sezone. Posudu sa sjemenom moguće je staviti u podrum ili neko drugo suho mjesto, a ne preporučuje se stavljanje na izravno svjetlo niti otvaranje spremnika dok ne bude vrijeme za sjetvu jer otvaranjem spremnika može doći do ulaska vlage što će dodatno oštetiti sjeme.
Kozmetika
Ekstrakt prkosa sadrži flavonoide, alkaloide, fenole i betanine. Djeluje protuupalno i antialergijski, a koristi se u njezi kože odnosno ublažuje svrbež, smanjuje crvenilo i hrani kožu.
Medicina
Prkos se koristi u liječenju oteklina, a sok se iz biljke uspješno primjenjuje kod uboda insekata i ugriza zmija, opekotina i ekcema. U tradicionalnoj medicini se koristio za ublažavanje upale grla, kožnog osipa i za detoksikaciju, a nerijetko i za ublažavanje ukočenosti vrata.
Zanimljivosti
Sjeme prkosa je prvi skupio škotski botaničar John Gilles i to s podnožja Anda i poslao u engleski botanički vrt. Prije se smatralo da cvijeće i lišće biljke tjeraju zle duhove pa su se stavljali na dječje krevete. Riječ "Portulaca" je latinskog podrijetla gdje "portula" znači "mala vrata" i odnosi se na vrh biljke koja se otvara poput vrata dok "grandiflora" označava krupni cvijet.
Foto: BarBus / Pixabay
Odgovori