Sobne biljke unose određenu dozu zelenila u naš prostor koji ga automatski čini ljepšim tijekom cijele godine, ali nas isto tako i povezuje s prirodom u hladnim zimskim danima, kada je u prirodi sav biljni svijet pokriven snijegom. No, kako počinje ljepše vrijeme, početkom proljeća je idealno vrijeme za presađivanje sobnih biljaka i njihovo iznošenje na otvoreno, naravno po želji. Ili samo presađivanje u veću teglu jer je ona prethodna postala pretijesna za normalan rast i razvoj sobne biljke.
Sobne biljke, za razliku od biljaka koje uspijevaju na otvorenom, nisu izložene promjenama temperature kroz godišnja doba, pa zahtijevaju i manje pažnje. Kako biste ih očuvali u vrhunskoj formi, najvažnije je prihranjivanje te presađivanje barem jednom na godinu. Brzo rastuće biljke iziskuju presađivanje najmanje jednom na godinu, dok je sporo rastuće biljke dobro presaditi barem jednom u svake dvije do tri godine.
Zatvoreni prostori većinom se slabo prozračuju tako da je atmosfera često suha i neprikladna za mnoge sobne biljke. No, postoje načini kako bi se postigla vlažna mikroklima u životnom prostoru. Jedan način je da se biljke slože u skupinama na podložak ili u kontejner s vlažnim kamenčićima.
U današnje vrijeme su dostupni keramički ili električni ovlaživači, a može poslužiti i obična posuda iz koje isparava voda. Sobne biljke kojima je potrebna visoka vlažnost zraka, moraju se orošavati iz finog raspršivača i to mekom vodom. Biljke koje maju dlakave listove treba pažljivo i štedljivo orošavati te izbjegavati položaj na izravnom suncu.
Prihranjivanje sobnih biljaka
Kako sobne biljke rastu u relativno malim uzgojnim posudama, tako vrlo brzo troše hranjive tvari iz komposta. Osim toga, hranjiva se čestim zalijevanjem ispiru pa, ako se ne održava redovito prihranjivanje u sezoni rasta, biljka može gladovati.
Postoje dostupna izbalansirana hranjiva koja su u različitim oblicima, poput onih koja su topljiva u vodi ili tekuća koja su idealna za sobne biljke, te granulirana i kruta. Prije nego što bilo koju od ovih vrsta upotrijebite dobro je proučiti upute proizvođača. Ne preporučuje se prihranjivati sobnu biljku ako je kompost isušen, jer se hranjiva neće ravnomjerno rasporediti pa tako lako dolazi do oštećenja korijenja.
Presađivanje i površinsko prihranjivanje
Sobne biljke treba povremeno presaditi da bi im se omogućio nesmetan rast i zamijenio stari i istrošeni kompost. Biljke čiji je korijen prerastao posudu zaostaju u rastu, deformiraju se, a voda zalijevanja izlazi čista kroz drenažne rupice na dnu posude.
Presađivanje se vrši prije nego što sobna biljka dođe u ovaj stadij tako da joj se omogući kontinuirani rast. Neke biljke poput amarilisa više vole da im je korijenje zgusnuto, tako da ih nije potrebno presađivati, a umjesto presađivanja im se površinski kompost zamijeni svježim.
Zamjena površinskog sloja supstrata vrši se tako da tupim nožićem odstranite 2,5 do 5 cm-a vršnog dijela komposta, pritom naravno pazeći da se ne ošteti korijenje. Nakon toga ga zamijenite vlažnim i svježim kompostom kojemu je dodana mala količina hranjiva. Čvrsto ga se pritisne i na kraju zalije.
Idealno vrijeme za presađivanje jest na početku vegetacijske sezone, iako će one biljke bržeg rasta trebati presaditi i do nekoliko puta u sezoni. Moguće je da presađivanje odgodi cvatnju jer će biljke neko vrijeme usmjeravati svoju energiju na rast korijenja. Biljke se u stadiju mirovanja ne presađuju.
Presađivanje sobnih biljaka u veću posudu
Kako bi se lakše i bez oštećenja izvadila biljka iz uzgojne posude, korjenova bala mora biti vlažna. Posuda se okreće gornjom stranom prema dolje i vadi se biljka. Ako je posuda velika, zareže se nožem naokolo uz rub posude i položi je se postrani. Jednom rukom pridržavajte biljku, a drugom lagano okrećite posudu i povremeno lagano lupkajte drvenom letvicom po njezinim stranama. Tako će se kompost odvojiti od stjenki posude i korijenova bala će lakše izaći van.
Novu željenu i veću posudu punite svježim kompostom i polažite biljku na istu dubinu na kojoj je i prije bila posađena. Ostavljajte 1,5 do 2 cm-a razmaka od gornjeg ruba posude do površine supstrata, kako biste osigurali prostor za zalijevanje.
Nakon toga provjeravajte je li se korijen dobro smjestio i je li biljka na sredini posude, a zatim dopunite kompostom i lagano pritisnite.
Potom zalijte, a za prihranjivanjem pričekajte 4 do 6 tjedana kako bi korijenju omogućili da se osamostali u potrazi za hranjivim tvarima. Sve dok se ne oporavi, sobnu biljku držite nekoliko dana izvan dosega sunčevih zraka.
Sobna biljka koja je narasla do svoje pune veličine ili je s druge strane sporog rasta, a već se nalazi u najvećoj posudi, trebat će presaditi u novu posudu iste veličine. Ovo se radi zbog obnavljanja komposta, te se biljka vadi iz posude i čisti se od starog komposta. Prije nego što je presadite u novu posudu, podrežite joj oboljelo i oštećeno korijenje.
Zamjena komposta kod sobnih biljaka
Neke sobne biljke ne vole uznemiravanje dok druge biljke bolje napreduju kada im korijenje ne ispuni posudu u potpunosti. Takve biljke se ne presađuju već im se svake godine zamijeni površinski sloj komposta, svježim, koji ima isti sastav kao i stari, samo je obogaćen hranjivima.
Savjeti za presađivanje Dracaena fragrans
Jedan sat prije nego što se odlučite presaditi dracenu (mirisni zmajevac), navlažite korijenovu balu kako bi kasnije olakšali vađenje biljke iz posude. Vaša nova uzgojna posuda mora biti jedan ili dva broja veća od prethodne. Posuda naravno mora biti čista, oprana vodom, dezinficirana ili nova, kako bi se spriječile zaraze. Svježi kompost za novu posudu mora biti istog sastava kao i stari.
Okrenite lonac prema dolje i lupkajte gornjim rubom o tvrdu površinu, kako bi biljka i zemlja ispale iz stare posude. Rukom pokrijte zemlju, a prstima obuhvatite biljku kako ne bi pala na pod.
Nježno oslobodite korijenovu balu vilicom ili prstima te stavite malo vlažnog komposta na dno nove posude
Biljku položite na istu dubinu na kojoj je i prije bila posađena te je dopunite kompostom. Ostavite prazno do 1,5 cm-a gornjeg ruba posude do površine komposta kako bi biljku lakše zalijevali. Pritisnite kompost oko korijenja, zalijte biljku te je postavite na stalno mjesto gdje će stajati.
Održavanje sobnih biljaka
Nakon što prođe opasnost od kasnih proljetnih mrazova, sobne biljke koje su cvjetale zimi trebalo bi s posudama ukopati u vrtu. Tako će se odmoriti tijekom ljetnih mjeseci.
Za ukopavanje posuda u vrtu potrebno je izabrati svježije i svjetlo mjesto bez izravnog sunca te je biljku potrebno zalijevati mekom vodom koja u sastavu nema vapnenca. Potkraj ljeta presađuje se biljka ili se samo zamijeni površinski sloj komposta novim. Nakon toga se unosi u kuću i kada počnu rasti cvjetni pupovi počinje i redovito prihranjivanje sobne biljke.
U kasno proljeće ukopajte primjerice sobnu azaleju na polusjenovito mjesto u vrtu. Biljke se ukopavaju s posudama do gornjeg ruba u nezakorovljeno vrtno tlo ili u neku drugu prikladnu podlogu. Između posuda se ostavlja dovoljno razmaka za mogućnost širenja biljaka. Prije nego što zaprijeti mraz unose se u kuću i do otvaranja pupova drže se na svježem mjestu.
Na primjer, ciklame se nakon cvatnje ne zalijevaju sve do pojave novog rasta. Nakon cvatnje, ciklamu je potrebno pustiti kako bi se njezini listovi prirodno osušili. Posuda se polaže s biljkom postrance ispod stakleničkoga parapeta ili u hladno klijalište. Nakon što su se listovi posušili na prirodan način onda se odstrani staro korijenje i gomolj te ih se presadi u ilovasto humusni kompost tako da bude u ravnini s površinom komposta. Stavljaju se na svježe i dobro osunčano mjesto te ih je potrebno redovito zalijevati.
S dolaskom proljeća počinjemo se pripremati za sadnju začinskog bilja i cvijeća na balkonu ili vrtu, no pritom ne smijemo zaboraviti i na sobno bilje kojem je nakon duge zime, grijanja i suhog zraka također potrebno pružiti tretman ljepote poput pranja, svježeg zraka i nove zemlje. Upravo taj tretman ljepote i brige jest presađivanje kako bi ono i dalje nastavilo uspješan rast.
Za početak odredite koje lončanice mogu ići van i biti vani tijekom proljeća i ljeta, a koje mogu ostati u vašem domu. Ako procijenite da sobnoj biljci nije pretijesno u postojećoj posudi, odnosno da nije previše narasla, da žile nisu izašle iz zemlje ili šupljine na dnu tegle, onda je dovoljno dodati malo zemlje na vrh tegle ili posude u kojoj se sobna biljka nalazi. No, ako ipak mislite da je vrijeme za presađivanje onda se preporučuje pa gotovo i obvezno da na dno tegle postavite određenu drenažu koja može biti od sitnijih kamenčića ili pijeska. Zatim se stavlja zemlja i korijen biljke koji se, ako je velik, može prikratiti, no ne previše jer će to usporiti rast sobne biljke.
Nakon toga, biljci je potrebno dodati tekuće gnojivo u određenoj količini i prilagođeno vrsti sobnog bilja, kako ne bi uništilo biljku već pospješilo njezin rast. Sada se biljka dobro zalije kombinacijom vode i gnojiva, a prihranjivanje se vrši svakih 2 tjedna do 20 dana. Više informacija o prihranjivanju biljaka pročitajte ovdje.
Odlično je istuširati biljke u kupaonici u kadi ili na otvorenom, ispred kuće ako vam je tako zgodnije. Tako će sobne biljke uhvatiti svježeg zraka koji im je potreban. Kada zatopli bilo bi dobro da se sobno cvijeće povremeno iznese na zrak nekoliko sati. Tuširanje biljke ne smije se vršiti ispod jakog mlaza vode kako se listovi ne bi uništili. Nakon što ste otuširali svoju biljku ostavite je da se dobro ocijedi te joj prebrišite listove i ona je spremna za unošenje u kuću i prostoriju u kojoj se nalazila.
Foto: PublicDomainPictures/Pixabay
Odgovori