Forzicija (lat. Forsythia), ime je za rod biljaka iz porodice maslinovki (Oleaceae). Od 14 vrsta, uglavnom su sve iz istočne Azije, a jedna potiče iz jugoistočne Europe.
Forzicija je listopadni grm, a ime je dobila po škotskom botaničaru Williamu Forsythu koji je živio u 18. stoljeću te je bio upravitelj poznatog kraljevskog vrta u Kensingtonu u Londonu. Forzicija je prepoznatljiva kao vjesnik proljeća, a cvjeta žutim, mnogobrojnim, predivnim cvjetovima.
Žute cvjetove ove biljke prvo možete zapaziti u ožujku, kada i počinje vrijeme cvatnje. Cvjetovi će biti vidljivi do travnja. Cvjetovi traju 3 - 4 tjedna, a razvijaju se na prošlogodišnjim grančicama i to prije listanja. Imaju četiri jarkožute latice i dva prašnika, rastu pojedinačno ili skupljeni po dva do šest na kratkim drškama.
Listovi forzicije su zelene boje te mogu varirati u nijansama, jednostavni su, nasuprotni i na vrhu nazubljeni. Listovi izrastaju iz grana koje rastu uspravno ili su blago povijene.
Plod je tobolac i sastoji se od nekoliko sjemenki s krilcima.
Biljka može narasti od 2 - 3 m u visinu, ali naravno visina kao i oblik se mogu promijeniti i oblikovati rezidbom koju je najbolje obavljati poslije cvjetanja.
Srodnici
Vrste forzicija
Postoje dvije vrste forzicije koje se uzgajaju za ukras: Forsythia intermedia i Forsythia suspensa.
Obje vrste cvjetaju u rano proljeće žutim cvjetovima. Vrsta Forsythia intermedia je manja, raste uspravno i ima jako obojene cvjetove. Za razliku od nje, Forsythia intermedia je veliki grm koji se može saditi uz obale i cvjetovi nisu tako žarkih nijansi.
Europska forzicija ili na latinskom Forsythia europaea endem je na području Srbije, Kosova i Albanije.
Sadnja forzicije
Forzicija se sadi pojedinačno ili u manjim grupama s ostalim grmljem. Vrste s uspravnim rastom grana moguće je koristiti kao živice. Ako vam je u planu forziciju koristiti kao živicu, odnosno ogradu, onda je sadite tako da koristite 2 - 3 biljke po 1 m.
Forzicija će bujno cvjetati ako ispunimo njezine zahtjeve u vezi tla. Odgovaraju joj bogata humusna tla koja su rahla i s manjim količinama vlage.
Nakon sadnje pazite na to da forzicija ima dovoljno vode, stoga je redovito zalijevajte. Pri zalijevanju koristite manje količine vode jer neće uspjeti na pretežno vlažnom tlu. Ako ste je posadili na sjenovitom mjestu, pazite da tlo nije jako vlažno kako biste spriječili pojavu raznih bolesti.
Preporučuje se da biljka bude izložena suncu najmanje 6 sati dnevno. Biljka koja je zasađena na sjenovitim mjestima, imat će manje cvjetova nego kada je više izložena suncu. Ako želite forziciju s velikim brojem cvjetova pripazite da je posadite na osunčano mjesto.
Razmnožavanje
Vrlo je laka za razmnožavanje, te jednostavno i u kratkom vremenu možete dobiti veliku količinu brzorastućih biljaka. Razmnožava se zelenim ili drvenastim reznicama koje se uzimaju u rano ljeto ili krajem jeseni te se posade u zemlju koju treba održavati vlažnom. Kako biste zemlju održali vlažnom, možete preko tegle staviti vrećicu ili najlon koji će pomoći u održavanju vlage. Kada biljke dovoljno narastu i razviju korijenov sustav, sadimo ih na željeno mjesto rasta. Reznice se uzimaju od zelenih stabljika nakon cvjetanja, a druga mogućnost je da se uzmu reznice između siječnja i veljače.
Također se razmnožava položenicama. Takav način razmnožavanja se obavlja polaganjem grane na zemlju. Položenu granu treba držati pritisnutu neko vrijeme dok ne počne razvijati korijen. Kada se položena grana ukorijeni, može se odvojiti od glavne grane. To je najbolji način za širenje biljke koje se koristi za živu ogradu.
Uzgoj forzicije
Rezidbu, koju treba provoditi svake godine nakon cvjetanja, obavljate tako da odstranite stare grane. Time potičete rast novih grana, a postojeći mladi izdanci koji su puni cvjetnih pupoljaka u proljeće, će imati više prostora za rast i razvoj. Kada vršite rezidbu odstranite polovinu prošlogodišnje ocvale grane, odrežite iznad zdravog pupa koji je okrenut van grma. Uzgoj ove biljke bez rezidbe bi vrlo brzo doveo do toga da biljka izgleda zapušteno jer takva biljka značajno slabije cvjeta. Preporučuje se provoditi rezidbu svake godine kako bi postigli bujnu cvatnju i željeni oblik biljke.
Brzorastuća je biljka tako da pripazite na vrijeme rezidbe ako želite kontrolirati njen rast. Pregustu unutrašnjost grma možete prorijediti i odstraniti grane koje se isprepliću. Dobro podnosi rezidbu i ima vrlo savitljive grane tako da se može oblikovati u lukove.
Forzicija je biljka skromnih zahtijeva, dobro podnosi dim i zagađen zrak, pa se često koristi i u gradskim parkovima. Uspijeva na svakom dobrom vrtnom tlu, na suncu ili u polusjeni. Imajte na umu da će svakako bolje rasti i bogatije cvjetati biljka ako ju zasadite na suncu i u rahloj zemlji. Dobro podnosi zagađenost zraka i niske temperature, čak biljci nije potreban ni poseban režim zalijevanja. Svakako, tijekom ljetnih suša treba biljku obilnije zaliti, iako će i bez zalijevanja uspješno preživjeti i najteže ljetne suše.
Ponekad se ova vrsta uzgaja u obliku stabla. Kako bi se postigao takav oblik, biljka treba biti posađena na odgovarajuće mjesto i treba voditi intenzivnu njegu i održavanje.
Bolesti i štetnici
Iako je forziciju lako održavati, postoje čimbenici koji mogu utjecati na njen rast i razvoj. Može joj naštetiti previše vlage što će uzrokovati truljenje korijena kojeg je na kraju teško riješiti. Simptomi ove bolesti su: uvijanje listova i promjena njihove boje. Kako biste spriječili pojavu ove bolesti najbolje je posaditi biljku na mjesto na kojem je tlo manje vlažno.
Od štetnika forziciju napadaju nematode, organizmi koji se nalaze u gornjim slojevima tla i mogu oštetiti korijenov sustav. Nematode možete suzbiti nematocidima koji se kupuju u poljoapotekama.
Upotreba forzicije
S obzirom na to da je forzicija autohtona za istočnu Aziju, tako se u Koreji od drva ove biljke prave poznati instrument ajaeng. Nama možda nepoznat, ali zvuk ovog instrumenta je sličan zvuku violončela.
Ukrasna je biljka koja će vrlo lijepo ukrasiti vaš vrt samim dolaskom proljeća, dok su ostale grane vašeg vrta još uvijek gole. Možete je koristiti kao živu ogradu, kao vizualnu prepreku. Može se zasaditi u lonce ili tegle te ukrasiti balkone i terase.
Plod forzicije se koristi za medicinske svrhe. Koristi se kod problema s dišnim putevima, kod upale grla, bolesti srca, povraćanja i ostalih tegoba.
Foto: KIMDAEJEUNG / Pixabay
Odgovori