- 1 Tekuće organsko gnojivo od kore od banane
- 2 Kora od banane za cvjetanje
- 3 Kora od banane za kiselost tla i udio željeza
- 4 Kora banana za sobne biljke
- 5 Kora od banane za biljke u stakleniku i plasteniku
- 6 Gnojivo od kore banane za ružičaste cvjetove
- 7 Gnojivo od kora banana s destiliranom vodom
- 8 Recept za tekuće gnojivo od kore banane
- 9 Upotreba svježe kore banana
- 10 Pulpa od banane za prihranu biljaka
U svim kućanstvima, u kojima je prisutan vrt, zasigurno se skuplja kompost od ostataka hrane koji čini odlično prirodno gnojivo za sve biljke u vrtu. Još jedno prirodno gnojivo, koje sve više vrtlara otkriva jest kora od banane koja zbog velike količine kalija pridonosi rastu bilja i velikih cvjetnih glavica.
Upotrebom ovakvog gnojiva smanjuje se potreba za kupovinom gnojiva. Primjerice, dobiveni kompost od kore od banane, ljuske jaja ili taloga od kave izmiksa se u blenderu te se postavlja u blizini korijenja. Tako će biološki raspad banana otpustiti dušik, kalij, magnezij i fosfor koje biljke obožavaju, kava će djelovati kao injekcija dušika, a ljuska jajeta osigurat će kalcij.
Mnoge su dobrobiti kore od banane za vaš vrt, posebice cvjetne vrste u njemu, ali i načini na koji je možete koristiti, stoga pročitajte korisne recepte za pripravke u nastavku.
Tekuće organsko gnojivo od kore od banane
Prirodno tekuće gnojivo od kora banana jednostavno je za napraviti, a potrebno vam je više kora banana i kanta vode. Prvo je potrebno oprati i očistite banane od kore te koru temeljito osušiti.
Kore banane stavite u kantu s vodom, te zaboravite na nju nekoliko dana. Nakon par dana dobit ćete čaj koji je bogat mineralima, a koji će vašim cvjetnim i povrtnim gredicama osigurati bolji rast.
Kada budete zalijevali biljke, najbolje bi bilo da napravite mješavinu od odstajale vode i svježe u omjeru 1:5. Kako bi postigli maksimalan učinak ovog gnojiva, bilo bi idealno da koru osušite na suncu.
Kora od banane za cvjetanje
Kalij je osobito dobar za cvjetanje, posebice za cvijeće koje ima velike cvjetne glavice, kao što su to ukrasni luk i božur. Kalij iz kore banane olakšava prijenos nutrijenata i vode između biljnih stanica, te štiti od bolesti čineći stabljike biljaka čvršćima.
Potrebno je samo izrezati kore banane na manje komade te i ih usitniti u blenderu. Potom pomaknite malč oko biljaka koje želite nahraniti te napravljenu pastu postavite na mjesto gdje se nalazi korijenje.
Kora od banane za kiselost tla i udio željeza
Neke biljke poput borovnica, rododendrona i gardenija vole kiselinu. U tu svrhu koristi se ocat u koji je potrebno namočiti kore banana. Ova mješavina će povećati udio željeza i kiselost tla, zbog čega će biljke bolje rasti i razvijati zdrave i čvrste listove.
Kora banana za sobne biljke
I dok je plod banane vrlo koristan za ljude, kora može biti nezamjenjivo gnojivo za sobne biljke. No ipak, ako pripremite gnojivo i ne pridržavate se određenih pravila i mjera opreza, biljkama možete učiniti više štete nego koristi. Kako biste izbjegli takav negativan rezultat, potrebno je znati neke značajke.
Za početak bananu je potrebno oguliti, a njezinu koru temeljito oprati, jer ako to ne učinite biljke će primiti dio kemikalija, ali ne i korisne tvari. Činjenica jest da kora banane ima premaz voska kao i mnoge druge vrste voća, kako bi izgledale privlačnije za kupce. Još jedan razlog premazivanja plodova voskom jest taj da se tijekom transporta plodovi ne oštećuju. No, treba imati na umu da mnogi proizvođači koriste obični vosak, a neki kancerogeni koji nije siguran.
Isto tako mnogi dobavljači koriste otopinu klora i amonij sulfata kako bi uklonili mliječni sok iz banane. Podrazumijeva se da namakanje kore banane u takvoj otopini ne dodaje kori nikakva korisna svojstva. Neki dobavljači čak koriste i etilen kako bi plodovi sazreli brže, a to može biti prilično opasna tvar koja negativno utječe na rad ljudskog hormonalnog sustava.
Ako možete uvijek birajte organske plodove banana koji će biti i bolje i sigurnije gnojivo za vaše biljke.
Kora od banane za biljke u stakleniku i plasteniku
Metoda gnojenja korom od banane vrlo je popularna u Rusiji te je odlična i za gnojenje biljaka u stakleniku i plasteniku. Iako kora banane prilikom raspadanja ima vrlo intenzivan i neugodan miris, mnogi istraživači potvrđuju da navodnjavanje takvom smjesom kvalitetno poboljšava strukturu i mikrofloru tla u kojem su biljke zasađene. Ipak nisu svi vrtlari prihvatili ovakvu alternativu te nažalost ostaju vjerni kemijskim gnojivima iz trgovine.
Magnezij koji je prisutan u kori banane vrlo je koristan za slabije biljke kojima je potrebna snažna hrana, a najkorisniji je za ružičaste cvjetove.
Gnojivo od kore banane za ružičaste cvjetove
Ovo gnojivo također je jednostavno za pripremu. Prvo je potrebno temeljito oprati koru banane. Zatim se kora mora dobro osušiti na jedan od ovih prikladnih načina. Pomoću pećnice, dehidratora ili na prirodnom suncu. Sušenje kore potrebno je kako bi se dobila tamno smeđa odnosno gotovo crna boja kore, ali kako bi i kora postala prilično krhka.
Nakon što se kora posušila, možete je samljeti u mlincu za kavu. Ako ste koru ostavili da se suši na suncu, pustite neka se proces odvije prirodno i nemojte žuriti.
Prašak koji ćete dobiti nakon mljevenja kore u mlincu za kavu trebate pomiješati s tlom. Najbolje je uzeti omjer 1:10. Ovakvo gnojivo dodaje se biljkama prilikom presađivanja, te ga se posipa na vrh lonca u većoj količini. Ne koristite gnojivo više od jedanput na mjesec.
Gnojivo od kora banana s destiliranom vodom
Kuhanje ovakvog gnojiva preporučuje se samo za profesionalce, jer oni ipak najbolje znaju koliko je kora banane privlačna raznim bakterijama. Kako bi izbjegli mnoge pogreške, bilo bi dobro da razmislite o kuhanju ovog gnojiva korak po korak, a procedura slijedi u nastavku.
Najbolje bi bilo koristiti destiliranu vodu, a ako je nemate, vodu iz slavine bi trebalo kuhati najmanje desetak minuta. Kada se kora od banane napuni vodom, posudu je potrebno čvrsto zatvoriti i staviti na tamno mjesto.
Dobar savjet može biti da ako staklenku ili posudu u kojoj se nalazi smjesa stavite u kartonsku kutiju, infuzija će biti zaštićena od fermentacije.
Prije upotrebe gnojiva, ono se razrijedi s vodom u omjeru 1:1, a za to se može koristiti voda iz slavine.
Iako su puno veće dobrobiti kore banane, postoje i neke neočekivane i moguće nuspojave. Unatoč relativnoj lakoći pripreme gnojiva i njegovom visokom učinku, ono može pridonijeti pojavi nuspojava jer miris kore banane može privući razne štetočine poput mrava i voćnih mušica. Ovakvo gnojivo izvrsno je oružje protiv lisnih ušiju, ako lišće domaćih biljaka trljate uz pomoć tinkture pripravljene od kore banane.
Recept za tekuće gnojivo od kore banane
Iskusni vrtlari i stručnjaci smatraju kako je najpravilnije i najučinkovitije pripremiti i koristiti vodeni ekstrakt pripremljen na sljedeći način. Podrazumijeva se da je prvi korak čišćenje, pranje i temeljito sušenje kore koje mora biti prirodno.
Koru od oko 3 ili 4 banane treba staviti u posudu s vodom koja ima zapreminu tri litre. Nakon pet dana, tinkturu je potrebno filtrirati.
Nakon filtracije tinkturom se mogu zalijevati biljke,a ovakvo tekuće gnojivo može se skladištiti i čuvati oko mjesec dana, sve dok nema traga fermentacije.
Upotreba svježe kore banana
Kora od banane za biljke se može se koristiti i u svježem obliku. Mnogi vrtlari preferiraju ovakav način zbog praktičnosti i lakoće. Nakon što ste koru temeljito oprali, potrebno ju je izrezati na male komadiće. Najlakše ćete to učiniti uz pomoć škara.
Narezane komade kore banane trebali biste zakopati u tlo do maksimalne dubine kako kora ne bi bila prekrivena potencijalnom plijesni.
Nedostatak ovog recepta jest u tome što je teško odrediti točnu dozu odnosno količinu kore. Samo iskusni vrtlari mogu reći koliko će gnojiva za koje biljke biti najučinkovitije. Kod tog problema najbolje je sjetiti se kako je bolje staviti manje nego pretjerati jer uvijek postoji mogućnost da će biljka negativno reagirati na preveliku količinu gnojiva.
Kako biste postigli maksimalnu učinkovitost gnojiva, koru možete pomiješati s dušikovim gnojivom u jednakim količinama.
Pulpa od banane za prihranu biljaka
Pulpa od banane može također biti vrlo korisna za biljke. Smatra se da je celuloza u banani brz i jednostavan način kako da se pomogne biljci koja je u posebno lošem stanju. Potrebno je razbiti vilicom meso jedne banane i tu smjesu zaliti malom čašom vode. Tako pripremljenu kašu treba izliti kod korijena željene biljke.
Ako ste bacate koru banane u smeće, više to nemojte činiti jer je ona odlično gnojivo za vaše sobne biljke, ali i kompost za vrt koji možda imate na terasi ili na balkonu. Dobrobiti kore od banane su višestruke, a sada ih možete iskoristiti na pravi način.
Foto: stevepb/Pixabay
Odgovori