• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Vrtlarica.hr

sadnja i uzgoj biljaka

  • Cvijeće
  • Grmlje
  • Drveće
  • Sukulenti
  • Voće
  • Povrće
  • Žitarice
  • Samoniklo bilje
  • Industrijske biljke
  • Vrtlarenje
  • Maslinarstvo
  • Vinogradarstvo
  • Gljive
  • Začini
  • Čajevi
  • Zimnica
fontane

Fontane u dvorištu – sve što trebate znati

Autor: Martina P.

  • 1 Kako napraviti fontanu u dvorištu
  • 2 Kako napraviti fontanu od kamena
  • 3 Fontana u posudi
  • 4 Idealne biljke za fontane

Fontane u dvorištu zasigurno pridonose ljepšem izgledu jer tekuća voda u svaki vrtni prostor unosi čaroban ugođaj. Pomoću raznih posuda je moguće napraviti vodene ukrase čak i na najneočekivanijim mjestima, poput sunčane terase na krovu ili na popločanog dijela dvorišta.

Fontane kao građevine estetskih i funkcionalnih namjena postoje već tisućama godina. Nastale su iz potrebe da se čista voda dovede do naselja, a s vremenom su postale simboli bogatstva i moći. Neke od najpoznatijih građevina i spomenika u svijetu su upravo fontane - fontana Trevi u Rimu, fontana kralja Fahda u Saudijskoj Arabiji, fontana Jet d'Eau u Genevi te versajska fontana koje predstavljaju najistančanije arhitektonske i umjetničke poduhvate.

Ako se uzme sve ovo u obzir, može biti jasno zašto su ljudi tisućama godina bili fascinirani fontanama te zašto vole imati svoje primjerke u vlastitim vrtovima i dvorištima. U povijesti su fontane bile rezervirane samo za gradske trgove te za bogataške i plemiće dvorske vrtove, no danas su one puno pristupačnije pa ih tako možete izraditi sam ili ih kupiti i naručiti po želji.

Kako napraviti fontanu u dvorištu

U današnje vrijeme fontane u dvorištu imaju čisto dekorativnu svrhu, a zvuk žubora vode te dodavanje još jednog prirodnog elementa u vrt može eksterijer učiniti jedinstvenim i dati mu dašak umjetnosti. Zvuk vode smatra se umirujućim, a fontana u dvorištu privući će leptire i ptice koji će na svoj način dodatno oživjeti vrt.

Fontane se mogu dijeliti po više različitih kriterija, po veličini, materijalu izrade, vrsti mlaznice, ali i samom mjestu postavljanja. Potrebno je voditi računa o određenim stvarima prije nego što se bacite na izradu ili kupnju fontane, to su izvor vode i struje jer kod nekih fontana dotok vode prestaje kada se isključi dok struja, dok kod drugih fontana voda cirkulira. Kod takvih vrsta fontana potrebno je redovito provjeravati imaju li dovoljno vode. Izvor struje trebao bi biti blizu kako biste mogli uključiti pumpu.

Danas se fontane izrađuju od različitih materijala, a one koje trebaju najmanje održavanja izrađene su od kombinacije betona i kamena.

Fontane od bakra i bronce daju lijep kontrast okruženju, ali su zahtjevnije što se tiče održavanja i skuplje su. U današnje vrijeme postoje i fontane s metalnim, drvenim, ali i staklenim elementima i ukrasima.

Trebate voditi računa i osvjetljenju koje u potpunosti može promijeniti ambijent i izgled u vrtu. Neke fontane mogu imati već ugrađeno osvjetljenje, a kod nekih ga sami možete dodati naknadno. Isto tako morate dobro razmisliti o mjestu na kojem želite postaviti dvorišnu fontanu, posebice ako ste na početku uređenja vrta ili dvorišta.

Fontane većih dimenzija nemojte postavljati blizu drugih stvari, a ako se odlučite za manju fontanu, onda vodite računa o tome da ne bude zaklonjena vrtnim namještajem ili biljkama. Isto tako vodite računa o tome da fontana ne bude ispod drveća jer bi opadanje lišća moglo otežati čišćenje.

Ako kupujete fontanu, onda ćete zasigurno dobiti i uputstva za održavanje kojih bi se trebali pridržavati. Prije nego što stignu zima i minusi, iz dvorišne fontane treba ispustiti vodu. Također ju obavezno pokrijte najlonom kako je padaline ne bi oštetile.

Za početak ćemo objasniti kako se postavlja fontana s oblicima, a komplet za slaganje iste danas je moguće nabaviti u gotovo svim boljim vrtnim centrima. Taj komplet sastoji se od plastičnog spremnika s poklopcem i širokim rubom, a bit će vam potrebna i crpka te ukrasni materijal za površinu fontane. U nastavku slijede koraci za slaganje fontane s oblucima.

Prvo započnite s iskopavanjem rupe u koju ćete potom postaviti spremnik. Rub širokog plastičnog ruba trebala bi se nalaziti u razini tla, a svi ostali dijelovi fontane moraju biti u istoj ravnini. Kad ste zadovoljni iskopanom rupom, obložite je finim pijeskom kako bi spriječili da oštro kamenje ošteti plastični spremnik. Nakon toga postavite fontanu na mjesto, a na dno stavite crpku.

Kad budete priključivali električni kabel na crpku, pomno slijedite napisane upute ili najbolje pozovite električara. Vanjske električne instalacije moraju uvijek biti priključene preko sigurnosnog prekidača, a potrebno ih je provesti vrlo oprezno.

Nakon toga dolazi trenutak kada treba napuniti spremnik vodom i provjeriti rad crpke. Najvjerojatnije ćete trebati podesiti jačinu mlaza vode ili podesiti položaj kako biste postigli željeni učinak. Kada ste sa svime zadovoljni, postavite poklopac i prekrijte ga materijalom po izboru. Šljunak, obluci i tucanik vrlo dobro pristaju uz prigušeni žubor vode.

Oko fontane možete oblikovati i cvjetni ukras s biljkama u teglama ili posudama, a crpku možete opremiti i prskalicom. Prskalicu sakrijte među posude s trajnicama koje vole prskanje listova kao što su naprimjer hutujnija, bršljan, glumarica (lat. Mimulus), trublja (lat. Oenanthe) te protivak (lat. Lysimachia).

Kako napraviti fontanu od kamena

Kao dodatna dekoracija kod izrade same fontane može poslužiti kamenje ili raznovrsne biljke. Ukoliko sami izrađujete fontanu, kamenje možete skupiti u nekom potoku ili rijeci. Vrste kamena koje se najčešće koriste za izradu fontana su bijeli kvarc, kamen siga, crveni kamen, oblutak i pješčar. Veće komade kamena potrebno je obraditi, a najbolje bi bilo da to napravi profesionalac.

Isto tako, popularno je ukrašavanje i izrada fontana od lomljenog kamena, a kod izrade fontane od kamena vrlo je bitna i priprema podloge. Podloga se priprema uz pomoć hidroizolacijskog materijala ili posebnog premaza.

Kako ćete izrađivati dvorišnu fontanu ovisi od vrste same fontane, njenih dimenzija i položaja na kojem će se nalaziti. Ako želite nešto zaista posebno i po prirodi ste perfekcionist, onda bi bilo najbolje se posavjetovati sa stručnjakom i za početak napraviti skicu pa se tek onda baciti na posao.

Izrada fontane nije komplicirana, ali su potrebna određena znanja i vještine, a od alata su vam potrebne pvc cijevi, ventil, kamenje ili šljunak, ljepilo, produžni  električni kabel, posude, škare, bušilica, skalpel, te oprema za fontane.

Kako bi fontana bila dugovječna mora biti izrađena od kvalitetnog materijala koji zadovoljava sljedeće standarde: da je otporan na udarce, niske i visoke temperature, da se lako čisti, da je otporan na koroziju te da uz sve to izgleda lijepo i dekorativno.

Osim kamena, najkvalitetniji materijali za izradu fontane u dvorištu su bronca i nehrđajući čelik te bakar koje smo već prije spomenuli.

Fontana u posudi

Ako želite imati manju fontanu u svom dvorištu, crpku je moguće postaviti u bilo kakvu posudu koja neće propuštati vodu. Crpka treba biti u potpunosti uronjena u vodu, a oko nje treba ostati nešto praznog prostora nakon što postavite željene biljke u posudu. U tome vam može pomoći jedan mali trik. Zaštitite crpku tako da preko nje stavite obrnuto okrenutu žičanu posudu odnosno viseću košaru pa onda slobodno postavljate oblutke i biljke.

Još jedan jednostavniji i lakši način postavljanja vodenih ukrasa u vrt jest odabrati veću drvenu nepropusnu posudu te ju napuniti vodom, a na površinu postaviti fontanu koja radi na solarnu energiju te oko nje zasaditi nekoliko vodenih biljaka pa takav vodeni ukras postaviti na neko sunčano mjesto.

Idealne biljke za fontane

Sva jezerca i fontane trebaju imati barem jednu biljku koja pročišćuje vodu te jednu biljku koja ima plutajuće listove kako bi stvarala sjenu. Ostali dio prostora možete ispuniti biljkama koje rastu uz rubove vodenih tokova.

Biljke koje pročišćuju vodu su četverobridna jezernica, kruta voščika, klasasti krocanj te vodeni žabnjak. Biljke plutajućih listova su obični žabogriz, kultivari lopoča te agavoliki rezac. Ukrasne biljke za plitku vodu su močvarni zmijinac, sve vrste šaša, srcolika hutujnija, kultivar običnog sita, neke perunike, močvarna kaljužnica, štitasti vodoljub te vodena metvica.

Potrebno je izbjegavati agresivne biljke koje bi se mogle oteti kontroli i ugroziti ostale biljke, a to su tustika, ljepušak, nepačka, bradavičasti nedirak, vodeni krocanj i vodeni orašac, azola, ploveća paprat, vodeni zumbul i vodena salata.

Foto: skorchanov/Pixabay

Provjera činjenica

  • Velika ilustrirana enciklopedija Vrt; The Royal Horticultural Society: Encyclopedia of Gardening; 2005.
  • Enciklopedijski priručnik Vrt; Handbuch Garten BLV Verlagsgesellschaft; 2003.
  • Zdravi vrt; Encyclopedia of Organic Gardening; 2010.
  • Mali staklenici i plastenici; Eva Schumann, Gerhard Milicka: Das Kleingewächshaus, Technik und Nutzung; 2010.
  • Mira Vučetić: Velika knjiga kuharstva; 2013.

Savjeti za vrtlarenje

berba voća

Radovi u voćnjaku u jesen

Jesen je bitan dio godine za voćare jer to je vrijeme kada se materijalizira sav onaj trud koji se tijekom godine ulagao … [više] about Radovi u voćnjaku u jesen

kalanhoa

Sobne biljke koje čiste zrak

Zrak u prostorijama u kojima boravite može biti loše kvalitete, posebice u gradovima gdje je zagađenje veće. Postoji i … [više] about Sobne biljke koje čiste zrak

zaštita okoliša

Što je ekološki vrt

Danas često možemo čuti izraze poput ekološki vrt te organski, permakulturni i bio vrt. Bitno je napomenuti kako između … [više] about Što je ekološki vrt

ananas

Uzgoj ananasa u stanu

Jedna od omiljenih slastica tijekom ljeta, ali i cijele godine je zasigurno ananas. Osim kao osvježavajuće jestivo … [više] about Uzgoj ananasa u stanu

orhideja

Bolesti orhideja

Često se bolesti na orhidejama ne primijete dok ne uzmu maha. Stoga je jako važno redovito pregledavati biljke, ispod i … [više] about Bolesti orhideja

Reader Interactions

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Primarni stupac

Novije

mrkva

Mrkva

kamilica

Kamilica

pir-u-polju

Pir

iris, perunika

Iris ili perunika

gipsofila

Gipsofila

glavica češnjaka

Češnjak ili bijeli luk

ciklama

Ciklama

butternut tikva

Butternut tikva

RSS Vege.hr

  • Himalajska sol
  • Kakao maslac
  • Seitan
  • Granola
  • Aquafaba - zamjena za jaja
  • Što je gluten
  • Sojino mlijeko
  • Kokosovo mlijeko
  • Bademovo mlijeko
  • Mlijeko od sjemenki bundeve

Footer

Informacije

  • O nama
  • Kontakt
  • Marketing
  • Uvjeti korištenja

Gastro Media

  • Gastronomija.hr
  • Moja Zimnica
  • Vege.hr
  • Vrtlarica.hr

Vrtlarica.hr

Vrtlarica je najveća enciklopedija biljaka, nastala iz ljubavi prema zelenilu. Na Vrtlarici radi tim vrtlara s godinama iskustva u sadnji, uzgoju i održavanju biljaka. [više]

HR | SI | SR

Copyright © 2018.–2023. by Gastro Mreža. Sva prava pridržana. Web: Informativka