Volite li i vi šumsko voće? Osim toga i jagode, kupine, maline, borovnice? Sve su ovo plodovi ljeta koji jedva čekaju dospjeti u džem načinjen vještim rukama sa mnogo ljubavi.
Ovaj džem koji ćete načiniti kod kuće biti će mnogo ukusniji i s puno manje doataka, konzervansa, bojila i pojačivača okusa no što će to biti onaj kupovni. Opskrbite se svježim i sočnim voćem i krenimo.
Recept za džem od šumskog voća
Sastojci za džem
- 350 g šumskog voća
- 300 g borovnica
- 300 g malina
- 350 g jagoda
- 60 ml soka od limuna
- 100 g voćnog pektina
- 2,5 kg šećera
Priprema džema
Odaberite veliku vatrostalnu posudu i pokušajte se kloniti onih metalnih. Svo voće dodajte u lonac i prelijte limunovim sokom. Uzmite kuhaču ili alat za pire krumpir i izgnječite voće, ali ne u potpunosti već da ostane i nešto većih komada.
Sada je vrijeme da umiješate pektin. Zakuhajte sve zajedno dok ne provrije. Tada smanjite plamen i dodajte šećer. Nemojte zaboraviti neprestano mješati. Ponovo pojačajte plamen i zakuhajte. Neka kipi jednu minutu. Na površini džema stvorit će se pjena pa ju slobodno odstranite.
Dok je džem još vruć morate ga preliti u staklenke koje ste prethodno sterilizirali. Poželjno je da pronađete staklenke široka otvora kako biste ga lakše mogli uliti i ujedno ćete na taj način lakše kasnije zagrabiti svoj džem.
Sada ih poklopite i uronite u kipuću vodu na četvrtinu sata. Po hlađenju se poigrajte ukrašavanjem teglica. Možete gore staviti kariranu tkaninu ili načiniti zanimljive naljepnice. Kako bi vaš džem trajao što duže čuvajte ga na mračnom i hladnom mjestu.
Sterilizacija staklenki
Prije nego ulijete vrući džem, staklenke (i poklopce) je potrebno dobro oprati (s više ispiranja čistom vodom) te sterilizirati. Sterilizirati ih možete u pećnici na otprilike 100°C - 150°C 10-ak minuta (okrenute otvorom prema dolje). Pažljivo ih vadite i koristite rukavicu kako se ne bi opekli jer su staklenke vruće te ih odmah okrenite uspravno kako bi izašla sva preostala vlaga. Možete ih okrenuti i ponovno staviti u pećnicu za brže sušenje na 2 - 3 minute.
Ako imate staklenke s hermetičkim poklopcem, smanjite vrijeme u pećnici zbog gume.
Pasterizacija džem od šumskog voća
Nakon što ulijete vruć džem u steralizirane staklenke, potreban je postupak kojim ćete napraviti vakum u staklenkama nakon zatvaranja, a to možete pasterizacijom. Kod kuhanih zimnica ovaj postupak inače nije potreban jer će vrući zrak u kombinaciji s vrućom staklenkom automatski napraviti vakum i dovoljno će biti da ih napunjene i zatvorene samo umotate u deku, deblji ručnik ili stolnjak.
No, ako su vam se staklenke prohladile do vremena kada ste u njih sipali džem, dodatna vrućina, kako biste bili sigurni da su staklenke hermetički zatvorene, neće biti naodmet. Prije nego ih zatvorite, napunjene teglice na kratko vrijeme još vratite u pećnicu (100°C) na otprilike 20 - 30 minuta kako bi se uhvatila korica na vrhu. Izvadite ih i još tople odmah dobro zatvorite i zamotajte u deku, deblji, veći ručnik ili stolnjak kako bi se džem postepeno ohladio.
Vrijeme pripreme zaista nije moguće točno i jednostavno procijeniti. Za pasterizaciju voća (otprilike 1 litra) bit će vam potrebno cca 35 minuta na 80°C, ali nećete progriješiti i ako ih ostavite koju minutu duže. Pri dužem pasteriziranju postupak ponovno prelazi u sterilizaciju čime nećete, ni najmanje, utjecati na kvalitetu namirnice, čak štoviše, svakako će vam produžiti samu trajnost džema.
Čuvajte na na hladnom i suhom mjestu.
Foto: Couleur / Pixabay
Odgovori