Bademovo brašno neizostavan je sastojak mnogih ukusnih recepata. Sadrži brojne korisne tvari potrebne našem organizmu, baš kao i sami bademi. U trgovinama je često skupo, a uz malo volje i truda, lako ga je napraviti u udobnosti vlastitoga doma.
Često kada nabrajamo orašaste plodove, jedni od prvih koje spomenemo su bademi. Međutim, iznenadit će vas da su bademi zapravo drvenaste biljke iz porodice ružovki, što ih zapravo čini srodnikom voćki poput šljive, marelice i breskve. Badem je voćka, čiji je jestivi dio njezina sjemenka.
Dvije su osnovne vrste badema - slatki i gorki. Razlikuju se, osim po udjelu šećera, kojeg slatki ima više, po tome što gorki badem nije dobar za konzumaciju. Gorki badem sadrži amigdalin. Njegovom razgradnjom u probavnom sustavu razvija se toksin cijanid. Koštice brojnih jestivih biljaka sadrže amigdalin, a među njima su i marelice, nektarine, šljive i mnoge druge. Slatki badem također sadrži i veće količine ulja od gorkog badema.
Badem potječe s Bliskog Istoka, a proširio se po čitavom Sredozemlju te se uzgaja i u Kaliforniji. Kod nas se uzgaja najviše u primorskoj Hrvatskoj, a neke sorte i u kontinentalnim predjelima.
Badem za preradu
Spomenuli smo dvije glavne vrste badema, a to su slatki i gorki. Slatki badem je onaj koji je dostupan u trgovinama i kojega koristimo u svrhu dobivanja bademovog brašna. Gorki badem se može koristiti za dobivanje određenih prehrambenih namirnica, no on mora proći kroz proces obrade kojim se otklanjaju rizične i štetne tvari koje sadrži.
Brojne su sorte slatkog badema, a međusobno se razlikuju prema čvrstoći ljuske i vremenu dozrijevanja. Bilo koja sorta slatkog badema koju pronađete u trgovini bit će dobra za izradu bademovog brašna.
Berba i kupovina
Ako imate mogućnost branja badema, to ćete raditi ili ručno ili uz pomoć stroja, ovisno o tome kolika količina vam je dostupna. Dozrijevanjem biljke, lupina puca i plodovi ispadaju van te se po tome zna da je vrijeme za berbu. Neke sorte ne dozrijevaju jednoliko. Ovisno o sorti, badem može cvjetati već u siječnju. Međutim, zbog niskih temperatura, propada cvijet, što uništava plod.
Zato su danas većinom zastupljene sorte koje cvjetaju kasnije, a dozrijevaju u jesen. Ubrane plodove badema potrebno je očistiti kako bi se dobila jestiva unutrašnjost.
Očišćene bademe lako je nabaviti u trgovačkim centrima koji u ponudi imaju prehrambene namirnice ili brojnim trgovinama zdravom prehranom.
Recept za bademovo brašno
Za bademovo brašno nije dovoljno samo usitniti bademe. Bitni su proces blanširanja i dobar blender. Ovisno koliku količinu badema imate, toliko ćete dobiti bademovog brašna. Možete računati da ćete otprilike dobiti 10-15% manje bademovog brašna od početne količine badema, jer dio badema je ljuska koja se oguli i veći komadići koji vam ostanu prilikom obrade. Od količine badema u ovom receptu, dobit ćete približno 450 grama bademovog brašna.
Sastojci
- 500 g otkoštenih badema
Priprema
- Bademe je potrebno prvo blanširati. U posudu ulijte vode i prokuhajte, a zatim u ključalu vodu dodajte bademe.
- Prokuhajte bademe jednu minutu i procijedite kroz cjedilo.
- Bademe u cjedilu isperite hladnom vodom kako biste ih ohladili.
- Ohlađene bademe ćete lako oguliti. Lagano uklonite mekanu ljusku dok ne budu potpuno bijele boje.
- Tako oguljene bademe stavite u posudu. Preporučuje se posuda za pečenje u pećnici jer ih možete sve rasporediti u jedan sloj kako bi se lijepo posušili.
- Ostavite bademe da se suše preko noći. Bitno je da se bademi dobro osuše kako mljevenjem ne biste dobili maslac.
- Sljedeći dan posušene bademe sameljite u blenderu. Sameljite dio po dio kako biste izbjegli dugotrajnu obradu u blenderu.
- Pazite da ne meljete bademe predugo - miksajte ih po nekoliko sekundi dok ne dobijete fini, sitni prah, sličan teksturi pijeska.
- Prilikom miksanja u blenderu, dobro ih je i malo protresti kako bi se svi komadi ravnomjerno samljeli.
- Prah je potrebno dodatno prosijati kroz fino sito. Time ćete eliminirati malo veće komade.
- Veće komade možete ostaviti sa strane i iskoristiti ih u pripremi jela ili ponovno na kratko staviti u blender i usitniti.
- Bademovo brašno možete spremiti u staklene ili plastične posudice s poklopcem, ili plastične vrećice i dobro zatvoriti.
Čuvanje i skladištenje
Bademovo brašno najbolje je čuvati u posudicama koje možete dobro zatvoriti ili plastičnoj vrećici sa zatvaračem. Čuvajte ga u hladnjaku i potrošite u roku od najviše šest mjeseci. Ako ga ne želite držati u hladnjaku, stavite ga na tamno i, po mogućnosti, hladnije mjesto, te potrošite u roku od mjesec dana.
Savjeti
Važno je da bademe u kipućoj vodi ne kuhate dulje od minutu-dvije kako ne bi počeli upijati vodu. Time bi se mogao produljiti proces sušenja, a nedovoljno osušeni bademi mogli bi rezultirati dobivanjem maslaca. Isto je važno miksati ih u blenderu u manjim količinama i postepeno, kako bi se također izbjeglo dobivanje maslaca.
Ako ste kupovali već gotovo bademovo brašno, možda ćete primijetiti malu razliku u finoći kupovnog i domaćeg brašna. To je zato što su bademi, prije nego su samljeveni, još prošli proces hladnog prešanja kojim se iz njih odstranjuje ulje.
Upotreba u kuhinji
Bademovo brašno ima veoma široku uporabu. Ono ne sadrži gluten, stoga je odlična zamjena za brašna koja ga imaju. Jedna od najpoznatijih slastica u kojima se koristi su popularni macaronsi. Slasticama daje finu teksturu, slatkasto orašast okus i sočnost. Može se pomiješati s mlijekom i napraviti griz. Od bademovog brašna pravi se i marcipan.
Osim za pravljenje raznih kolača, bademovo brašno može se koristiti i u slanim jelima. Dobar je kao dodatak varivima i povrću te može poslužiti kao zamjena za krušne mrvice prilikom paniranja mesa i ribe.
Ljekovita svojstva
Bademovo brašno je vrlo hranjivo i ima odlična nutritivna svojstva. Sadrži velik udio bjelančevina i zdravih masnoća, a manju količinu ugljikohidrata. Međutim, kao i sami bademi, prilično je kalorično. Osim toga, bademovo brašno bogato je i vitaminom E, magnezijem i kalcijem.
Budući da sadržava mnogo vitamina E, povoljno utječe na održavanje zdrave i lijepe kože, a pomaže i u sprječavanju nastajanja bora na licu. Bogat je izvor antioksidansa koji štite organizam od raznih nepovoljnih utjecaja.
Bademovo brašno, zbog malog udjela ugljikohidrata, a velikog bjelančevina, vlakana i zdravih masnoća, odlično je i za održavanje razine šećera u krvi. To ga čini dobrom namirnicom za dijabetičare, a može pomoći i u prevenciji metaboličkog sindroma i dijabetesa tipa 2.
Redovita konzumacija bademovog brašna pomaže i u regulaciji razine kolesterola. Razina lošeg se smanjuje, a dobrog povećava. Regulira i krvni tlak, a odličan je i za poticanje rada metabolizma što može rezultirati puno uspješnijim mršavljenjem.
Izvor: Moja Zimnica, Autor: FreeImages
Odgovori