Žarko crveni listovi pomalo zvjezdasta oblika, koji se pojavljuju krajem godine, upućuju samo na jedan cvijet, a to je božićna zvijezda (Euphorbia pulcherrima). Ovaj listopadni mali grm dolazi iz porodice mlječika (Euphorbiaceae) i prirodno može narasti do pet metara.
Listovi mogu poprimiti razne boje, od ružičaste, bijele i žute do crvene, kremaste i prošarane boje. Dok listove krase razne boje, cvjetovi ove biljke su mali i neugledni. Osim naziva božićne zvijezde, ovu biljku nazivaju i poinzetija po J. R. Poinsettu koji ju je prvi prenio iz rodnog Meksika u SAD.
Danas je češće u upotrebi kao ukrasna biljka za vrijeme božićnih blagdana. Da se ne bi dogodilo da ova biljka živi samo za Božić, potrebno ju je pravilno njegovati kako bi doživjela još nekoliko sezona.
Održavanje božićne zvijezde
Iako božićnoj zvijezdi odgovara toplo i sunčano mjesto, štetno ju je smjestiti uz direktan izvor prirodne svjetlosti. Isto tako, ne odgovara joj mjesto uz izvor toplog zraka (na primjer klima uređaji) jer bi joj to moglo oštetiti listove. Mjesto na radijatoru ili uz peć može uzrokovati isušivanje zemlje oko korijena. Izbjegavajte i blizinu ovlaživača zraka. Još jedna preporuka za mjesto je, po mogućnosti, uz druge božićne zvijezde i druge biljke.
Ova biljka voli humusnu zemlju s malo pijeska. Poželjno je da je tlo rahlo i blago kiselo. Odgovarajuća dnevna temperatura je od 18 do 21°C, dok noćna može biti i nešto niža, točnije oko 15°C. Da bi sa svake strane dobila ravnomjerno raspoređenu sunčevu svjetlost, s vremena na vrijeme rotirajte teglu ili posudu.
Navedena temperatura sprječava otpadanje listova, ali nemojte se zabrinuti kada pred kraj zime kada njezini listovi svejedno počnu otpadati. To je sasvim normalna pojava nakon blagdana. Sljedeća dva mjeseca, pobrinite se da je smjestite na područje temperature između 12 i 16 stupnjeva Celzijeva. Biljku tada treba zalijevati minimalno, to jest jednom do dva puta tjedno. Nemojte zalijevati biljku ako je zemlja još nakon par dana vlažna.
Skraćivanje i presađivanje božićne zvijezde
Travanj ili svibanj su pravo vrijeme za kraćenje stabljike božićne zvijezde. Biljku je dovoljno skratiti na 10 do 15 centimetara visine i pritom je presaditi u nešto veću teglu ili posudu s novim supstratom. Kraćenje biljci pomaže da formira prepoznatljivi grmoliki oblik. Prilikom kraćenja, zaštitite ruke rukavicama jer božićna zvijezda ispušta otrovan mliječni sok koji kod nekih osoba izaziva alergijsku reakciju i nadražuje kožu. U slučaju kontakta s kožom, brzo isperite ruke hladnom vodom. Dijelove biljke koje ste odstranili, možete upotrijebiti za razmnožavanje reznicama tako što ćete ih posaditi u zasebnu posudu.
Nakon što ste presadili biljku, počnite je češće zalijevati i omogućite joj dovoljno sunčeve svjetlosti. Zalijevanje se vrši odozdo, to jest preko podloška tegle. Normalno zalijevanje odozgo će uzrokovati truljenje cijele biljke zbog štetnog taloženja hranjivih tvari na korijenu biljke. Nakon pola sata, izlijte višak vode koji se zadržao na podlošku jer taj višak biljka nije uspjela upiti. Prijedlog je zalijevati svaka tri do četiri dana. Gnojenje se može vršiti dva puta mjesečno.
U slučaju da se listovi osuše i otpadnu, znači da biljci smetaju visoke temperature, suhi zrak ili ne dobiva dovoljno svjetlosti. Redovito provjeravajte vlažnost supstrata tako što ćete gurnuti prst u zemlju i ako je površinski sloj zemlje dubine tri centimetara suh, obvezno zalijte biljku.
Nakon nekog vremena, primijetit ćete nekoliko mladih izbojaka koje možete većinom ukloniti. Dovoljno je ostaviti dva do tri izbojka. Odstranjene izbojke također možete iskoristiti za sadnju nove božićne zvijezde. Zasadite ih u mješavinu zemlje i pijeska i omogućit ćete izbojku da se zakorijeni i počne rasti.
Njega božićne zvijezde
U ljetno vrijeme, poželjno je biljku smjestiti na otvoreno i blago sjenovito područje. Povremenu je možete pomicati na neko osvjetljenije mjesto kako bi se navikla na stalnu svjetlost. Zalijevanje i dalje mora biti često, a krajem srpnja, se može ponovno skratiti stabljika za otprilike tri centimetra.
Prije Božića, biljka se krati po posljednji put u rujnu, za pet do sedam centimetara. Nakon toga, kada temperature počnu opadati, unesite biljku u kuću i smjestite je blizu prozora.
Kako bi ponovno procvala, božićnu zvijezdu ćete dva mjeseca prije Božića držati u tami ili prekriti tamnim materijalom na 12 do 14 sati u danu. Vrlo je bitno da je cvijet u apsolutnoj tami jer će bilo kakva svjetlost onemogućiti pojavu prepoznatljivih crvenih listova. Tek krajem studenog otkrijte biljku i omogućite joj šest sati dnevne svjetlosti. Ovom prilikom se smanjuje i zalijevanje.
Bolesti i štetnici božićne zvijezde
Ako se listovi izobliče ili postanu ljepljivi, tretirajte biljku insekticidom. S druge strane, ako se na listovima pojave srebrne linije, uklonite ih jer je to znak da je biljku napala siva plijesan čiji je uzrok pretjerana vlaga u zraku. Kod ove bolesti, prvo uklonite sve zaražene listove i nastavite zalijevati biljku samo preko podloška kako bi se supstrat mogao osušiti.
Još jedna česta bolest je trulež koja se manifestira uvenulim izdancima, crnom stabljikom i trulim korijenskim sustavom. Trulež je posljedica vlage i pretjerane gnojidbe. Kod pojava bijelih mušica koje na korijenima listova sišu biljni sok, treba odmah reagirati. Mušice ćete odstraniti komadićima vate.
Božićna zvijezda nije rezervirana samo za Božić i božićne blagdane, već uz pravilnu njegu može potrajati puno dulje. Pošto je ovo biljka porijeklom iz tropskih krajeva, odgovara joj puno sunčeve svjetlosti i odgovarajuća pozitivna temperatura. Pritom je bitno ne smjestiti biljku uz direktne izvore svjetlosti i topline. Također, zalijevajte je minimalno jer će u suprotnom istrunuti.
Autor: B.P., Foto: angelinaelv/Pixabay
Odgovori