• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Vrtlarica.hr

sadnja i uzgoj biljaka

  • Cvijeće
  • Grmlje
  • Drveće
  • Sukulenti
  • Voće
  • Povrće
  • Žitarice
  • Samoniklo bilje
  • Industrijske biljke
  • Vrtlarenje
  • Maslinarstvo
  • Vinogradarstvo
  • Gljive
  • Začini
  • Čajevi
  • Zimnica
grancice-jelke

Odlaganje jelke nakon blagdana

Autor: Martina P.

  • 1 Spalite pravo božićno drvce
  • 2 Reciklirajte
  • 3 Izradite malč
  • 4 Pomoć za ribnjake, potoke i ribe
  • 5 Uz miris jelke produžite Božić
  • 6 Posadite nova drvca
  • 7 Kupite jelku s korijenjem
  • 8 Presadite jelku u vrt

Božićni blagdani su nezamislivi bez božićne jelke, no često nam se postavlja pitanje koje drvce je bolje, umjetno ili pravo. Umjetna božićna drva zasigurno imaju svoje prednosti, a jedno od najvećih je da se mogu upotrebljavati godinama, simetrična su i bujna, a najvažnije je da ne traže održavanje i ne uzrokuju nered. No, ipak napravljena su od PVC-a ili sintetičke plastike, a kako ih nije moguće razgraditi ili preraditi, nerijetko završavaju na odlagalištima kada nam više nisu potrebna ili korisna.

Plastična drvca također štetno djeluju na okoliš zbog industrijskih emisija proizvedenih tijekom njihove proizvodnje. Procjenjuje se kako umjetno drvce visine dva metra ima ugljični otisak koji može odgovarati količini od otprilike 40 kg emisija stakleničkih plinova, što je gotovo dva puta više od pravog stabla, koje svoj život završava na odlagalištu, te deset puta više od pravih stabala koja se spaljuju. Stoga, ako kupujete umjetno božićno drvce trebali biste ga koristiti najmanje deset ili više godina kako bi njegov negativan utjecaj na okoliš bio niži od pravog.

Prave jelke predstavljaju obnovljivi resurs i pozitivno utječu na prirodu i na čovječanstvo. Na cijelom svijetu uzgaja se oko 400 milijuna stabala koja omogućuju čist zrak i vodu, staništa su za mnoge divlje životinje te dobra kontrola erozije.

Pravo drvce ima specifičan miris koji vaš dom dodatno oplemenjuje za vrijeme božićnih blagdana. Smatra se kako je pravo božićno drvce jedna od najboljih odluka koje možete donijeti, a koje će pozitivno utjecati na okoliš.

Većina stabala se uzgaja na privatnim zemljištima pa ako kupite pravo božićno drvce podržat ćete lokalno gospodarstvo. Upravo zbog toga, pokušajte izbjegavati kupovinu uvoznih jelki ili onih jelki kojima je do vašeg grada trebalo prijeći veliku udaljenost.

Kako završe božićni blagdani i uslijedi čišćenje i skidanje svih ukrasa s jelke, svake godine iznova nam se postavlja pitanje kako zbrinuti vaše pravo božićno drvce ili mu dati novu namjenu. Kada govorimo o pravim božićnim drvcima, onima u tegli ili rezanima, najvažniji je način na koji ih nakon upotrebe zbrinjavamo. Pravilno odlaganje jelke nakon blagdana spriječit će nakupljanje brojnih jelka na gradskim ulicama. U nastavku možete pročitati nekoliko prijedloga o odlaganju jelke nakon blagdana.

Spalite pravo božićno drvce

Ako spalite božićno drvce, presadite ga vrt ili mu odredite neku drugu namjenu, možete značajno smanjiti ugljični otisak - i to čak za 80%! Kroz spaljivanje drvca, emitira se ugljični dioksid koji se pohranio tijekom vremena rasta drvca, tako da se spaljivanjem ne bi ostvarilo povećanje emisije.

Reciklirajte

Za početak možete provjeriti koje vam programe recikliranja može ponuditi grad, općina, lokalna zajednica ili razne udruge te komunalne tvrtke. U svijetu se božićna drvca na vrlo učinkoviti način koriste za izgradnju barijere pijeska te erozije tla, isto kao i za stabilizaciju riječnih obala i jezera te upravljanje sedimentacijom riječnih delti. Božićne jelke mogu se koristiti i za izradu kućnih potrepština i suvenira kao što su primjerice podmetači za čaše.

Izradite malč

Od granja jelke možete napraviti hranilice za ptice, a iglice i grane možete koristiti kao kompost za vrt. Veliki broj svjetskih gradova koristi osušena božićna drvca kako bi izradili malč za zaštitu tla i drveća u vrtovima i parkovima.

Malč se dobiva usitnjavanjem grana božićnih jelki te se dodaje drugom organskom materijalu koje se također može prikupiti u vrtovima i parkovima, a koristi se za zaštitu stabala te oplemenjivanje tla.

Tako je primjerice u SAD-u raširen termin Tree Cycling, a programe malčiranja potiče i lokalna samouprava diljem cijele zemlje. U New Yorku se recimo organizira MulchFest, koji traje dva dana na više odlagališta ili lokacija diljem grada. Svrha ovog događaja je da građani mogu uzimati malč za vlastiti vrt i potrebe, no najveći dio malča koristi se u gradskim parkovima. Tako se jedne godine u NY-u recikliralo i više od 26.000 jelki.

Pomoć za ribnjake, potoke i ribe

Mnogi biolozi utvrdili su kako božićna drvca koja su uronjena u jezero ili ribnjak mogu biti izvrsna za izgradnju ribljih staništa. Tako se ponovno koriste osušena drvca koja postaju idealna staništa za uzgoj ribe i njihovu zaštitu od grabežljivaca. Uz to, pružaju i mjesto za razvoj insekata i algi što je dodatni izvor hrane za ribe.

Stara božićna drvca mogu pomoći i u obnavljanju tokova i potoka te poboljšanju staništa riba. Primjerice u državi Ohio, Odjel za prirodne resurse koristi stara božićna drvca u određenim dijelovima potoka kako bi se usporila ili zaustavila erozija te stvorilo mjesto za taloženje. Tako se potok ponovo obnavlja i uspostavlja se njegov tok.

Neki ribiči od božićnog drvca naprave male nastambe namijenjene za jezera kako bi ribe imale neko mjesto gdje mogu odlagati jajašca te se sakriti od neprijatelja.

Uz miris jelke produžite Božić

S jelke ispilite grane, a stablo prepilite na nekoliko komada. Sve stavite u vreću i spremite u podrum te ćete moći uživati u mirisnoj vatri i idućeg Božića.  Iglice možete staviti u male platnene vrećice kako bi vaša kuća mirisala ili ih možete koristiti prilikom paljenja vatre u kaminu.

Posadite nova drvca

Kada kupujete božićnu jelku možete se raspitati kod svog proizvođača ili prodavača o zasađivanju novih sadnica. Za svako drvo koje se posiječe na proljeće, bilo bi poželjno posaditi od jednog do tri nova.Tijekom sedam ili osam godina koliko raste, jelka će omogućiti čistu vodu, zrak, zdravo tlo koje sprječava eroziju te biti idealno stanište divljih životinja.

Kupite jelku s korijenjem

Ako imate vrt možete kupiti jelku s korijenjem kako bi je mogli posaditi poslije blagdana. Postoje i mnoge hvalevrijedne akcije raznih udruga kroz koje se uoči božićnih blagdana građane želi podsjetiti na problem požarišta te potaknuti doniranje za njihovo pošumljavanje novim sadnicama.

Presadite jelku u vrt

Ako imate živo božićno drvce,  svakako biste trebali razmotriti mogućnost da ga vratite u prirodu, odnosno da ga posadite kako bi i dalje živjelo i ukrašavalo vaš vrt ili dvorište. Nakon blagdana ostavite jelku nekoliko dana na hladnijem mjestu kao što su dvorišta, balkona ili neke prostorije koju ne grijete jer se ne preporučuje presađivanje kada je temperatura u minusu, a tlo je smrznuto. Ako živite u stanu, jelku možete posaditi u parku u kojem šetate, pokloniti nekome tko ima vrt ili ga posaditi ispred zgrade.

Prije sadnje jelke, razmislite o mjestu na kojem ćete jelku posaditi. Jelke nerijetko izrastu u veliko stablo pa morate voditi računa o blizini objekata i podzemnih instalacija.

Na odabranom mjestu iskopajte rupu kružnog oblika, veličine od oko 30 cm. Jelku potom zakopajte zemljom iz dubljih slojeva, a onu iz plićih posipajte preko korijena biljke te pomiješate gnojem. Kada ste u potpunosti zakopali jelku, zalijte je vodom.

Veće sadnice možete pričvrstiti uz pomoć drvenih kolčića s tri strane te ih pričvrstiti uz pomoć sajle.

Prirodna jelka u naše domove unosi ljepotu, svježinu i miris prirode što nam zasigurno ne može pružiti niti jedna plastična jelka. Preporučuje se u vrijeme božićnih blagdana nabaviti stablo jelke s korijenom kako biste je, kada dođe vrijeme za sadnju, mogli vratiti prirodi i zasaditi je u vlastitom vrtu ili pak pokloniti nekome tko ima vrt. Stoga, već sljedećeg Božića razmislite o tome koju jelku ćete izabrati te što ćete s njom napraviti i kako ćete je iskoristiti kada božićni blagdani prođu.

Foto: Free-Photos/Pixabay

Provjera činjenica

  • Velika ilustrirana enciklopedija Vrt; The Royal Horticultural Society: Encyclopedia of Gardening; 2005.
  • Enciklopedijski priručnik Vrt; Handbuch Garten BLV Verlagsgesellschaft; 2003.
  • Zdravi vrt; Encyclopedia of Organic Gardening; 2010.
  • Mali staklenici i plastenici; Eva Schumann, Gerhard Milicka: Das Kleingewächshaus, Technik und Nutzung; 2010.
  • Mira Vučetić: Velika knjiga kuharstva; 2013.

Savjeti za vrtlarenje

božićna jelka

Kako presaditi jelku nakon blagdana

Ako ste kupili živu jelku u tegli, nakon što prođu blagdani možete je lako presaditi u vaš vrt ili dvorište. No, postoji … [više] about Kako presaditi jelku nakon blagdana

rostilj od cigle

Zidani roštilj od stare cigle

Ako ste razmišljali o kupnji vrtnog roštilja od stare cigle, dobro je znati da ga možete izraditi i samostalno, za što … [više] about Zidani roštilj od stare cigle

sušenje cvijeća

Savjeti za sušenje cvijeća

Najčešći, ali i omiljeni poklon mnogima zasigurno je cvijeće. Najpoznatiji oblici u kojima možemo pronaći cvijeće za … [više] about Savjeti za sušenje cvijeća

vertikalni uzgoj rajčice

Vertikalni vrtovi - kako ih napraviti

Za vrijeme svog boravka u Tajlandu, Patric Blanc je primijetio biljke koje rastu i odlično uspijevaju na vertikalnim … [više] about Vertikalni vrtovi - kako ih napraviti

trava

Priprema tla za travnjak

Za mnoge ljude koji su preko dana u zatvorenom prostoru poput ureda i tvornica, travnjak iza kuće označava slobodan i … [više] about Priprema tla za travnjak

Reader Interactions

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Primarni stupac

Novije

mrkva

Mrkva

kamilica

Kamilica

pir-u-polju

Pir

iris, perunika

Iris ili perunika

gipsofila

Gipsofila

glavica češnjaka

Češnjak ili bijeli luk

ciklama

Ciklama

butternut tikva

Butternut tikva

RSS Vege.hr

  • Himalajska sol
  • Kakao maslac
  • Seitan
  • Granola
  • Aquafaba - zamjena za jaja
  • Što je gluten
  • Sojino mlijeko
  • Kokosovo mlijeko
  • Bademovo mlijeko
  • Mlijeko od sjemenki bundeve

Footer

Informacije

  • O nama
  • Kontakt
  • Marketing
  • Uvjeti korištenja

Gastro Media

  • Gastronomija.hr
  • Moja Zimnica
  • Vege.hr
  • Vrtlarica.hr

Vrtlarica.hr

Vrtlarica je najveća enciklopedija biljaka, nastala iz ljubavi prema zelenilu. Na Vrtlarici radi tim vrtlara s godinama iskustva u sadnji, uzgoju i održavanju biljaka. [više]

HR | SI | SR

Copyright © 2018.–2023. by Gastro Mreža. Sva prava pridržana. Web: Informativka