Kikiriki kaktus (lat. Chamaecereus silvestri), znanstvenog naziva Echinopsis chamaecereus, mali je kaktus, a zbog svog jednostavnog uzgoja i održavanja, idealan je izbor za početnike. Chamaecereus silvestri podrijetlom je iz Argentine, a naziva se još i kikiriki kaktus jer su mu grane nalik kikirikiju. Prvi ga je detaljno istražio talijanski zoolog Filippo Silvestri po kojemu je i dobio ime.
Često ga se zamijeni s kaktusom Echinopsis silvestrii. Riječ je o potpuno drukčijoj vrsti kaktusa, a na svijetu postoji više od 1750 različitih vrsta.
Riječ je o sukulentu zanimljivog izgleda. Njegove stabljike nalik su prstima iz kojih tijekom proljetnih i ljetnih mjeseci niču predivni crveni ili svjetlo narančasti cvjetovi koji su otvoreni tijekom dana, a zatvoreni noću. Nažalost, cvijeta samo u razdoblju od tjedan dana, a cvjetovi se ne moraju pojavljivati svaki put. Kao ukrasna biljka, ovaj kaktus se uzgaja diljem svijeta.
Može narasti do maksimalno 15 cm u visinu i 30 cm u širinu. S obzirom na to da je relativno malen i ne bi došao do izražaja u velikim vrtovima, najčešće se uzgaja kao sobna biljka. Kombinacija zelene boje, egzotičnih crvenih cvjetova i tankih bodlja unosi zanimljivost i dinamiku u svaki prostor.
Šest do devet bijelih bodljikavih bodlja obrubljuje stabljiku te joj daje izgled kikirikija, čemu pridonosi i širina stabljike od 1,3 cm koja dodatno upotpunjuje izgled kikirikija. Stabljike se granaju nepravilno, a nakon što postignu maksimalnu visinu, počnu se širiti po tegli. Korijenje mu je plitko, a raste šireći se u obliku grozdova.
Na mekane bodlje kikiriki kaktusa ne možete se nabosti što ga čini idealnom biljkom za kućanstva u kojima se nalaze i djeca.
Sadnja kikiriki kaktusa
Bez obzira na to raste li kikiriki kaktus u tegli u zatvorenom prostoru ili na otvorenom, potrebno ga je posaditi u drenirano, odnosno propusno tlo koje se brzo suši. Ako se ne zadovolje takvi uvjeti što se tiče zemlje, kaktus bi mogao početi trunuti.
Najbolje ga je posaditi u već unaprijed pripremljenu zemlju za sadnju kaktusa koju možete nabaviti u trgovini. Želite li napraviti svoju zemlju, pomiješajte jedan dio ilovače i treseta s dva dijela pijeska. Dobivenoj mješavini dodajte sitni šljunak kako biste osigurali dobru drenažu.
Osim spomenute mješavine, preporučuje se i ona od 1/4 ilovače ili zemlje iz vrta pomiješajte s 2/4 humusa i 1/4 pijeska. Kako biste osigurali dobre uvjete za drenažu, upotrijebite komade stare cigle ili kamenčiće. Oni će pomoći iscijediti višak vode iz zemlje.
Klima
Može izdržati temperature do -8°C, a kada one još više padnu, potrebno ga je unijeti u zatvoreni prostor kako se ne bi smrznuo.
Bez obzira na to gdje se nalazi, tijekom zime ga se preporučuje staviti na nešto hladnije mjesto (zatvoreno) kako bi ponovo mogao lijepo cvjetati tijekom iduće sezone. Ako biljka nije mirovala tijekom zime, postoji velika mogućnost da u proljeće ili ljeto neće cvjetati.
Zalijevanje
U vrijeme vegetacije i raste, kaktus zalijevajte kada primijetite da se zemlja osušila u dubini 1 - 2 cm. Iako se tijekom ljetnih mjeseci preporučuje češće zalijevanje, uvijek pazite da zemlja ne bude previše natopljena i vlažna. Zemlja bi se između zalijevanja trebala potpuno osušiti. Kod zalijevanja pripazite da to nikada ne bude direktno u središte biljke, odnosno na sam korijen već uvijek u zemlju sa strane.
Osigurajte mu zimsko mirovanje uz minimalno zalijevanje, jer u protivnom neće cvjetati. Tijekom zime dovoljno ga je zaliti jednom mjesečno ako se nalazi u prostoru gdje je temperatura viša od 5 stupnjeva. U protivnom, zalijevanje nije potrebno. Ako ga uzgajate kao sobnu biljku, zalijevajte ga kada se osuši tlo. Kako se približava proljeće, tako povećajte i učestalost zalijevanja.
Gnojidba
Kikiriki kaktus potrebno je gnojiti jednom godišnje prije nego što započne vegetacijska sezona, dakle početkom proljeća. U razdoblju od travnja do kolovoza prilikom zalijevanja kaktusa, dodajte i tekuće gnojivo u vodu.
Prihrana gnojivom tijekom zime, kada biljka miruje, nije potrebna.
Uzgoj kikiriki kaktusa
Uzgoj kikiriki kaktusa je prilično jednostavan, ako možete zadovoljiti neke od njegovih glavnih uvjeta za rast. Njegov uzgoj pogodan je u visećim košarama ili u teglama. Može cvjetati kada se uzgaja i kao sobna biljka ako ćete mu osigurati dobre uvjete za rast.
Iako će najbolje uspjeti kao sobna biljka u kontroliranim uvjetima, dobro će napredovati i u području vruće klime gdje se može uzgajati na otvorenim prostorima, u vrtu. Kikiriki kaktus brzo raste i u samo nekoliko godina obogatit će i uljepšati prostor u vašem vrtu.
Njega i održavanje kikiriki kaktusa uvelike ovisi o uvjetima klime gdje se uzgaja. Na otvorenom se može uzgajati isključivo u području vruće i suhe klime s malom količinom padalinama te toplim i blagim zimama. Takvi uvjeti mogući su jedino u vrućim područjima Kalifornije i Arizone, u južnoj Floridi i u Teksasu. U dijelovima jako vruće klime, kikiriki kaktusu je potrebna povremena sjena.
U svim ostalim dijelovima, kikiriki kaktus se može uzgajati isključivo kao sobna biljka ili se tijekom zime mora unijeti u zatvoreni prostor. U slučaju da ga tijekom ljeta iznosite na otvoreno, osigurajte mu puno sunca.
Kikiriki kaktusu za uzgoj u zatvorenom treba puno svjetlosti, topline i sunca. Bilo bi dobro da postavite na mjesto gdje će cijeli dan biti izložen svjetlosti, a povremeno i suncu. Neće moći uspjeti bez puno svjetla. Velika količina sunca može mu, s druge strane, naštetiti tako što će mu cvjetovi početi blijediti pa više nije tako atraktivnog i egzotičnog izgleda.
Održavanje
Prije nego što kaktus razvije pupoljke, premjestite ga na njegovo konačno mjesto gdje će cvjetati. Nakon što jednom započne cvatnja, bilo kakvo premještanje ili nagle temperature mogle bi uzrokovati sušenje i opadanje pupova.
Pri kraju cvatnje, kada cvjetovi kikiriki kaktusa počnu blijedjeti, premjestite po želji na otvoreno ili pored prozora.
U ljetnim mjesecima, nakon što završi cvatnja, bit će mu potrebno nešto više sunca nego inače.
S dolaskom proljeća i sunčanih dana, kaktus možete premjestiti na otvoreno. No, ne odmah. Trebao bi proći period prilagodbe pa ga ispočetka stavite na nešto toplije mjesto, prije nego što ga premjestite van. Tako ćete spriječiti stres kod biljke koji bi mogao odgoditi njezin rast i napredak.
Stare stabljike potrebno je ukloniti kada primijetite da su poprimile smeđu boju i drvenast izgled.
Ponekad se može malo osušiti i stisnuti i smanjiti, ali riječ je o normalnim i prolaznim razdobljima.
Orezivanje kikiriki kaktusa nije potrebno.
Razmnožavanje
Presađivanje kikiriki kaktusa moguće je svake dvije do tri godine i to nakon cvatnje. Osim presadnicama, moguće je razmnožavanje kikiriki kaktusa i iz sjemena cvjetova.
Razmnožavanje kikiriki kaktusa vrši se lomljenjem članaka biljke koji se zasadi u zemlju za kaktuse uz dodatak pijeska. Rana na kaktusu se vrlo brzo osuši. Reznice kikiriki kaktuse se brzo zakorjenjuju, ali s presađivanjem biste se mogli namučiti jer ovaj kaktus ima prilično krhke izdanke koji lako pucaju. Presadnice položite u vlažno i dobro drenirano tlo.
Foto: Gonzalodutto/Wikimedia
Odgovori