• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Vrtlarica.hr

sadnja i uzgoj biljaka

  • Cvijeće
  • Grmlje
  • Drveće
  • Sukulenti
  • Voće
  • Povrće
  • Žitarice
  • Samoniklo bilje
  • Industrijske biljke
  • Vrtlarenje
  • Maslinarstvo
  • Vinogradarstvo
  • Gljive
  • Začini
  • Čajevi
  • Zimnica
vrtni hibiskus

Vrtni hibiskus

Autor: Martina P.

  • 1 Vrste vrtnog hibiskusa
  • 2 Sadnja vrtnog hibiskusa
  • 3 Uzgoj vrtnog hibiskusa
  • 4 Bolesti i štetnici
  • 5 Upotreba vrtnog hibiskusa
  • 6 Zanimljivosti

Vrtni hibiskus (lat. Hibiscus syriacus) niže je stablo ili listopadni grm kojem su grane uspravne te često narastu do 5 metara u visinu. Na početku su izboji dlakavi dok kasnije ogole.

Listovi se nalaze na kraćim peteljkama, naizmjenično su poredani, trokraki, glatki i imaju krupno pilaste rubove. Cvjetovi su također krupni, a promjer im je do 6 cm te rastu u pazušcima listova. Mogu biti različitih boja od bijele, ljubičaste, ružičaste do grimizne i plave. Uglavnom dolaze u dvije boje i imaju naglašeno središte. Cvjetovi cvatu od lipnja do listopada i traju samo jedan dan, no kontinuirano se iz mnogih pupova stvaraju novi cvjetovi. Plod vrtnog hibiskusa je višesjemena čahura.

Vrtni hibiskus u prosjeku raste do pet metara, ali to ovisi o uvjetima u kojima se uzgaja. Najviše mu odgovara tlo neutralne ili slabe kiselosti. Preporučljiva je sadnja u zaštićenom mjestu u vrtu kako bi se mogao što bolje razvijati i rasti. Vrtni hibiskus je poznat po tome da vrlo brzo raste, a godišnje može narasti i do nekoliko metara. Dimenzije vrtnog hibiskusa su: visina od 2 do 10 metara, a širina od 2 do 3 metra.

Latinskog naziv biljke potječe od grčke riječi ibiskos što u prijevodu znači ljekovito sredstvo, a ime vrste syriacius u prijevodu znači sirijski, iako ne potječe iz Sirije već iz Koreje. Engleski nazivi za vrtni hibiskus su rose mallow, rose of Sharon, a iz porodice je Malvaceae. Kod nas je poznatiji kao japanska ruža, kineski sljez ili sirijska ruža.

Iako ga vrlo mnogo ljudi ima u vrtovima i dvorištima, vrlo malo ih zapravo zna da je hibiskus jedna od najrasprostranjenijih vrsta na planetu. Prirodno stanište vrtnog hibiskusa je Azija, a u Europu je stigao u 16. stoljeću od kada se uzgaja kao ukrasna biljka u parkovima, vrtovima i dvorištima. Moguće ga je uzgajati i u velikim posudama. Medonosna biljka pa pčelama daje cvjetni prah i nektar.

Naziv biljke: Vrtni hibiskus, lat. Hibiscus syriacus, engl. rose mallow, rose of Sharon, a kod nas je poznatiji kao japanska ruža, kineski sljez ili sirijska ruža
Vrijeme cvatnje: od lipnja do listopada
Položaj: sunčano i sjenovito mjesto
Primjena: uglavnom u dekorativne svrhe, ali može se raditi i čaj od pojedinih dijelova
Način razmnožavanja: poludrvenastim i zelenim reznicama i sjemenom

Vrste vrtnog hibiskusa

Hibiskus ima preko 200 vrsta, a u Hrvatskoj su najpoznatije dvije vrste hibiskusa, a to su Hibiscus syriacus koji se najčešće koristi kao živa ograda i ima sitniji cvijet te Hibiscus rosa-sinesis koji je danas popularan kao kućna biljka i ne može proizvesti sjemenke.

U današnje vrijeme dostupno je i mnogo novih hibrida. Poznata vrsta je i Hibiscus sabdariffa od koje se pravi toliko poznati čaj od hibiskusa. S obzirom na to da je nemoguće navesti sve moguće vrste i hibride hibiskusa unutar samo jednog članka, u nastavku se izdvaja još par poznatijih vrsta.

Grbavski hibiskus je uobičajeno ime za nekoliko vrsta hibiskusa, a postoje godišnje i višegodišnje biljke. Biljni hibiskus je hibridna sorta izvedena od vrlo otpornih hibiskusa iz Sjeverne Amerike. Može izdržati od -30 stupnjeva. Ovaj hibiskus ima stabljiku visoku do 3 metra. Ima vrlo gust cvat, a cvjetanje mu traje od jednog do dva mjeseca. Za klimu u Hrvatskoj ovo je idealna vrsta hibiskusa.

Swamp hibiscus je vrsta hibiskusa s vrlo moćnim sustavom korijenja. Svake godine grm raste do visine od 1 do 2 metra, a glavna atrakcija su bujni cvjetovi raznih boja. Voli močvarno, lagano i mokro tlo, a najčešće se koristiti za dekorativni uzgoj.

Hibiscus carcade, drugog imena sudanska ruža, poznat je po tome što se njegovi pupoljci i peteljke koriste već dugo vremena u kuhanju. Crveni hibiskus se zbog intenzivne boje koristi kao prirodna boja, a osušeni cvjetovi koriste se za poznati napitak karkade koji jača imunološki sustav, uravnotežuje razinu krvnog tlaka, oslobađa od živčane napetosti te pomaže kod stresa. Ima dobro djelovanje na bakterije te se koristi i za nesanicu. Koristan je za uklanjanje metalnih soli i toksina iz organizma.

Sadnja vrtnog hibiskusa

Vrtni hibiskus raste na polusjenovitim i sunčanim mjestima na kojima tlo treba biti bogato humusom te dobro drenirano. Ukoliko je prisutan nedostatak kalija u tlu to može dovesti do slabije cvatnje.

Vrtni hibiskus može se razmnožavati na tri načina: zelenim reznicama, poludrvenastim reznicama ili sjemenom. Za razmnožavanje sjemenom, najbolje je da se sjeme sije u proljeće u posude koje je potrebno držati na sjenovitom mjestu i često ih orošavati.

Poludrvenaste reznice uzimaju se u kolovozu, a zelene u lipnju. Reznice se stavljaju u supstrat te se drže na sjenovitom mjestu sve dok se ne ukorijene. Njihovu zemlju je potrebno održavati vlažnom, a može ih se zalijevati kišnicom ili odstajalom vodom.

Uzgoj vrtnog hibiskusa

Vrtni hibiskus otporan je na sušu i niske temperature, a razvijen je veliki broj ukrasnih vrsta koje se obično mogu razlikovati prema boji cvjetova. U proljeće se odrasle biljke prihranjuju tekućim gnojivom za cvatnice. Ako se vrtni hibiskus zalijeva direktno vodom iz slavine, gotovo je sigurno da će se pojaviti kloroza. Kod zalijevanja je potrebno biti umjeren jer prevelika količina vode može uzrokovati da vrtnom hibiskusu počnu otpadati listovi. Ako se s druge strane vrtni hibiskus premalo zalijeva, onda će se pupovi smežurati otpasti.

Vrtni hibiskus ne zahtijeva pretjeranu njegu. Pogodan je za grupnu i pojedinačnu sadnju, a tijekom godine može i udvostručiti visinu. Bitno je spomenuti da je prije cvjetanja vrtnog hibiskusa potrebno obilno zalijevanje. Životni vijek ove biljke iznosi oko 50 godina. Cvjetovi vrtnog hibiskusa nemaju miris, ali obilno cvjetanje i raskošni izgled cvjetova to nadoknađuju.

S obzirom na to da hibiskus dobro podnosi orezivanje često se koristi za oblikovanje živih ograda. Preporučljivo je da se rezidba vrši kontinuirano svake godine potkraj veljače ili na početku ožujka kako bi se stvorio željeni oblik, ukrotio grm i potaknulo stvaranje novih izbojaka. Bitno da biljku orezujemo na mjestima neposredno iznad pupova koji su smješteni s vanjske strane grmova.

Bolesti i štetnici

Oni koji uzgajaju hibiskus često traže odgovore na neke probleme na koje nailaze prilikom uzgoja. Ako hibiskus ne daje cvjetove, onda je razlog tomu vjerojatno nedovoljno svijetla, nedovoljno ili prejako zalijevanje, mješavina nekoliko gnojiva ili prevelika posuda. Ako, recimo, hibiskusu počne žutjeti lišće, onda je razlog tomu vjerojatno promjena mjesta na kojem je do tada hibiskus bio, zalijevanje hladnom vodom, nedostatak hranjivih tvari ili napad štetnika. Nadalje, mogući problemi koji se mogu javiti kod uzgoja vrtnog hibiskusa su lisne uši, kloroza, otpadanje listova te smežuranost i otpadanje pupova.

Upotreba vrtnog hibiskusa

Iako ova vrsta hibiskusa nije ona prava od koje se radi poznati čaj od hibiskusa, i od listova i cvjetova ove vrste se može pripremiti ukusan čaj. Vrsta hibiskusa kanaf koristi se za proizvodnju papira. Hibiscus sabdariffa se na Karibima koristi za proizvodnju džema i čajeva te se koristi kao povrće. U Sudanu i Egiptu je rasprostranjena karkada odnosno čaj koji je dobiven od hibiskusovih latica. Također se koristi i u kozmetičkoj industriji, a smatra se da su u prošlosti neki narodi cvijeće vrtnog hibiskusa poklanjali bogovima.

Zanimljivosti

Žuti cvijet hibiskusa nalazi se na zastavi Havaja, a vjenčić napravljen od hibiskusa se poklanja turistima i državnicima u znak dobrodošlice. Japansko značenje hibiskusa je nježnost, dok za Kineze ima različita značenja, Jedni taj cvijet povezuju s mladošću, a drugi ga povezuju sa slavom i bogatstvom. Hibiskus u Južnoj Koreji označava besmrtnost, a može se vidjeti na nacionalnim obilježjima i amblenima.

Hibiskus je u Maleziji nacionalni cvijet te predstavlja hrabrost i život, a nalazi se i na njihovoj nacionalnoj valuti. Naziva se još i cvijetom jednog sata, jer se prema vjerovanjima kaže da kada vam netko pokloni hibiskus, smatra kako vam želi poručiti da uživate u svakom trenutku života, odnosno da iskoristite priliku, jer cvijet hibiskusa traje samo jedan dan i već sutradan ga zamjenjuje drugi i tako sve do jeseni.

Foto: kleinensonne_de / Pixabay

Provjera činjenica

  • Velika ilustrirana enciklopedija Vrt; The Royal Horticultural Society: Encyclopedia of Gardening; 2005.
  • Enciklopedijski priručnik Vrt; Handbuch Garten BLV Verlagsgesellschaft; 2003.
  • Zdravi vrt; Encyclopedia of Organic Gardening; 2010.
  • Mali staklenici i plastenici; Eva Schumann, Gerhard Milicka: Das Kleingewächshaus, Technik und Nutzung; 2010.
  • Mira Vučetić: Velika knjiga kuharstva; 2013.

Savjeti za vrtlarenje

glicinija penjačica

Biljke penjačice idealne za balkon

Biljke penjačice nude mnogobrojne načine da se poveća visina i raznolikost biljaka, a da se pritom potroši vrlo malo … [više] about Biljke penjačice idealne za balkon

žuti listovi

Žuti listovi na biljkama

Kod uzgoja i njege biljaka nerijetko nailazimo na pojavu raznih bolesti i oštećenja, no nismo uvijek sigurni što je tome … [više] about Žuti listovi na biljkama

božićna zvijezda

Briga za božićnu zvijezdu nakon blagdana

Žarko crveni listovi pomalo zvjezdasta oblika, koji se pojavljuju krajem godine, upućuju samo na jedan cvijet, a to je … [više] about Briga za božićnu zvijezdu nakon blagdana

božićna jelka

Kako presaditi jelku nakon blagdana

Ako ste kupili živu jelku u tegli, nakon što prođu blagdani možete je lako presaditi u vaš vrt ili dvorište. No, postoji … [više] about Kako presaditi jelku nakon blagdana

uređenje dvorišta

Ideje za jeftino uređenje dvorišta

Dvorište je moguće urediti na jednostavan i jeftin način, a da pri tom jako lijepo izgleda. U nastavku vam donosimo … [više] about Ideje za jeftino uređenje dvorišta

Reader Interactions

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Primarni stupac

Novije

mrkva

Mrkva

kamilica

Kamilica

pir-u-polju

Pir

iris, perunika

Iris ili perunika

gipsofila

Gipsofila

glavica češnjaka

Češnjak ili bijeli luk

ciklama

Ciklama

butternut tikva

Butternut tikva

RSS Vege.hr

  • Himalajska sol
  • Kakao maslac
  • Seitan
  • Granola
  • Aquafaba - zamjena za jaja
  • Što je gluten
  • Sojino mlijeko
  • Kokosovo mlijeko
  • Bademovo mlijeko
  • Mlijeko od sjemenki bundeve

Footer

Informacije

  • O nama
  • Kontakt
  • Marketing
  • Uvjeti korištenja

Gastro Media

  • Gastronomija.hr
  • Moja Zimnica
  • Vege.hr
  • Vrtlarica.hr

Vrtlarica.hr

Vrtlarica je najveća enciklopedija biljaka, nastala iz ljubavi prema zelenilu. Na Vrtlarici radi tim vrtlara s godinama iskustva u sadnji, uzgoju i održavanju biljaka. [više]

HR | SI | SR

Copyright © 2018.–2023. by Gastro Mreža. Sva prava pridržana. Web: Informativka