Surfinija je jednogodišnji cvijet prikladan za uzgoj u visećim teglama, posudama i na balkonu, a vrsta je viseće petunije. Vrlo brzo nakon sadnje, cvjetovi počinju padati iz tegla u slapovima, a mogu postići pad do dužine od 1,5 m.
Riječ je o relativno novoj biljci koja je prvi put uzgojena u Japanu 1992. godine. S vremenom, sadnja i uzgoj surfinija proširene su na cijeli svijet pa tako i u naše područje.
No, iako bi je zbog ljepote cvata svatko volio imati na svom balkonu, preporučuje se onima koji joj mogu pružiti nešto više pažnje jer pripada u zahtjevnije cvjetne vrste.
Stabljike surfinije može narasti do 80 cm, a cvjetovi koje daje dolaze u crvenoj, ružičastoj, plavoj, ljubičastoj, bijeloj i žutoj boji. Sadi se u proljeće, a cvate od svibnja do listopada, što ovisi o vremenskim uvjetima.
Surfinija voli osunčana mjesta pa će najbolje rasti na suncem okupanim terasama. No, pritom joj treba i puno vode pa je zalijevanje surfinije tijekom vrućih i sparnih dana obvezno svaki dan. Voli prihranu i ako ćete joj omogućiti kvalitetno gnojivo, rast će bujnim i velikim cvjetovima.
Sadnja surfinije
Osnovno pravilno za dobar uzgoj surfinije su kvalitetne sadnice. Preporučuje se da sadnice kupujete isključivo od provjerenog proizvođača, a nikako u supermarketu.
Surfinija se sadi u proljetnim mjesecima kako bi krasila balkone tijekom cijelog ljeta, ponekad sve do kasne jeseni. Obvezno je sadite tako da bude okrenuta prema južnoj strani jer u protivnom neće cvjetati.
Želite li veći grm surfinija, prije sadnje uklonite vrhove sadnica koji se nalaze iznad čvora listova. Ostavite samo dva do tri para listova.
Sadite je u posude širine 20-ak cm te duljine po vašem izboru. Sadite ih na dubinu od 18 sm. Za duljinu posude od 60 cm u bit će potrebne tri sadnice. Preporučuje se kombinacija boja jer ćete tako u jednoj tegli imati više raznobojnih surfinija.
Ako ćete surfiniju kombinirati s ostalim balkonskim cvijećem, vodite računa o tome da ono ima slične zahtjeve prema njezi i održavanju, ali i prema vremenskim i klimatskim uvjetima sadnje.
Vrijeme i klima
Surfiniji će najbolje odgovarati polusjenovita i sunčana mjesta za sadnju te obvezno ona zaštićena od vjetra. Što više svjetlosti i sunca dobije, to će bilje cvjetati.
No, odmah nakon sadnje, surfiniju držite u hladovini, zaštićenu od sunca, ali ipak ne na previše hladnom mjestu. Jaka vrućina ili prevelika toplina u ovom joj periodu neće koristiti. Biljka bi mogla biti slabašna.
Kada formira oblik grma, premjestite je na temperature iznad 12 Celzijevih stupnjeva koje će pospješiti cvjetanje.
Tlo za sadnju surfinija
Tlo mora biti bogato humusom i dobro drenirano, obogaćeno mikro i makro elementima i željezom. Vrijednost pH tla mora biti između 5 i 6.
Za sadnju surfinije bit će vam potrebna posebna zemlja. Neće uspjeti u običnoj zemlji iz šume ili vrta. Surfiniji za rast odgovara zemlja obogaćena gnojivom za početak rasta te s elementima željeza i kristalonom. Zemlju lako možete nabaviti u svim vrtnim centrima, a riječ je isključivo o zemlji za sadnju i uzgoj surfinija i petunija.
Prihrana surfinija
Surfiniji će za rast trebati redovita i bogata prihrana kako bi kvalitetno i obilato cvala. Ako surfinija izgleda blijedo, listovi joj nisu lijepe zelene boje i počinju poprimati žutu boju, nedostaje joj hraniva.
Kada surfiniju posadite u posude pričekajte s gnojidbom neko vrijeme. Tek kada se biljka prilagodi novim uvjetima i razvije, obavite prihranjivanje. U početku će biti dovoljna prihrana gnojivom jednom tjedno, a nakon toga potrebna je češća - do dva puta tjedno (u vrijeme cvatnje).
Preporučuje se gnojivo s povećanim udjelom fosfora i željeza ili čak čisto željezo (pripravak željeza Florgen 6) kojim je potrebno biljku gnojiti jednom tjedno, a jednom tjedno još gnojite i običnim supstratom. Najbolje rezultate pokazat će ako ga pomiješate vodom i slijedite daljnje upute.
Pripravak željeza spriječit će klorozu (žućkasto zelena boja listova) koja se često javlja na listovima surfinije, a posebno je česta kod oni koje se razmnožavaju s balkonskim reznica (stare biljke koje su prošle svoj vegetativni razvoj).
Zalijevanje surfinije
Kod uzgoja surfinije najveće brige zadavat će vam njezino zalijevanje. Riječ je o biljci koja se mora redovito zalijevati (ne po potrebi kada primijetite suhu zemlju). Voda mora biti mlaka, a najbolja će biti ona odstajala.
Pri zalijevanju budite oprezni da ne zalijete i listove. Za jednostavnije zalijevanje preporučuje se metoda zalijevanja kap po kap ili sadnja biljaka u zamozalijevaćuje posude.
Nakon sadnje, surfiniju obilno zalijte, a nakon toga zalijevajte umjereno dok se biljka ne razvije i ne naraste. Mlade i nerazvijene biljke podložne su truljenju. Kada biljka naraste, a posebice tijekom ljeta, potrebno ju je zalijevati svaki dan. Ako je držite na sunčanom mjestu, tijekom ljeta je zalijevajte i do dva puta dnevno.
Obvezno izbjegavajte zalijevanje tijekom velikih vrućina. Surfiniju se preporučuje zalijevati u ranim jutarnjim ili kasnim večernjim satima kada popuste vrućine.
Iako voli vodu, budite oprezni kod zalijevanja. Surfinijino korijenje ne bi smjelo biti stalno i potpuno u vodi jer bi to moglo izazvati truljenje korijenja, a biljku bi mogle napasti razne bolesti. Zemlja mora biti stalno vlažna, ali ne i mokra i natopljena. Posebno će joj smetati mokra zemlja tijekom noći.
Uzgoj surfinija
Da bi postigla maksimalni rast, surfiniji će trebati dva mjeseca. S prvom prihranom nakon sadnje, započnite nakon tri tjedna i nastavite svaki tjedan (tijekom cvatnje i do dva puta tjedno).
Iako surfinija ne razvija dubok korijen, ne sadite je u posude dubine manje od 20-ak cm. Za uspješan uzgoj, biljci je potrebna dovoljna dubina kako bi se pravilno zakorijenila i učvrstila.
Tijekom sezone, surfinija će najmanje dva puta odbaciti cvjetove i požutjeti. To je normalna pojava, a ukazuje na to da joj je tada potrebno nešto više hraniva. Ako ovo na vrijeme primijetite, već za tjedan dana mogla bi biti još ljepša i cvjetati većom količinom cvjetova.
Održavanje i njega surfinija
Surfinije mogu cvasti cijelo ljeto i pritom uljepšavati vaš balkon ili terasu. Kako bi biljka cvala tijekom cijelog ljeta, potrebno je redovito odstranjivanje odcvjetalih cvjetova.
No, dolaskom jeseni, kada temperature počnu padati, a pojava mrazeva je sve češća, izvadite surfiniju iz posuda i bacite. Naime, budući da je riječ o jednogodišnjoj biljci, nemoguće ju je održati tijekom zime do sljedećeg proljeća.
Stoga, sljedećeg proljeća pohitajte po nove sadnice surfinije kako bi u ljetnim mjesecima vaš balkon ponovo bio zahvaćen cvjetnom rapsodijom predivnih surfinija.
Zaštita od bolesti i štetnika
Surfiniju mogu napasti razni kukci i bolesti. Kako biste ih zaštitili redovito provjeravajte biljke i po potrebi koristite sredstva za zaštitu i suzbijanje koje ćete pronaći u vrtnim centrima.
Preventivno se prska fungicidnim sredstvima koji je štite od plijesni, akaricidima za suzbijanje grinja te insekticidom tri do četiri tjedna.
Česte su lisne uši koje lako možete riješiti pripravkom iz poljoprivredne ljekarne. Budite uporni i pripravkom špricajte biljku minimalno tri tjedna kako biste bili sigurni da ste se riješili svih jajašca, odnosno uši koji se izlegnu iz njih. Kao odličan način prevencije protiv biljnih uši, preporučuje se špricanje dva do tri puta tijekom sezone.
Poznato je da surfiniju može napasti i 14 virusa, a posebno su pogođene one biljke koje se razmnožavaju reznicama (vegetativno razmnožavanje). Kako biste izbjegli kupovinu zaraženih sadnica, kupujte samo one provjerene, od proizvođača koji za uzgoj koriste tehnologiju meristem.
Koliko god bili opčinjeni ljepotom surfinija, teško ćete je moći uzgojiti tijekom cijele godine te održati u kućnim uvjetima tijekom zime. Surfinija je jednogodišnja biljka pa sljedećeg proljeća prije sadnje, potražite nove sadnice.
Foto: MamaO/Pixabay
Odgovori