Petunija (petunia) pripada porodici pomoćnica (Solanaceae) čije je podrijetlo iz Južne Amerike. Ove jednogodišnje cvjetnice mogu se pohvaliti predivnim cvjetovima koji dolaze u raznim bojama, od bijele do crvene, ružičaste, ljubičaste pa sve do onih šarenih ili prugastih.
Petunija je podrijetlom iz Južne Amerike, a specifična je po tome što u vrijeme cvatnje broji više cvjetova od listova. Petuniju možete posaditi u tegle ili posude i kao takve krasit će vaš balkon, terasu ili okućnicu. No, možete ih uzgajati i na vrtnoj gredici ili u zatvorenom prostoru. Lijepo će se uklopiti u zimski vrt ili staklenik. Iako je se može naći kao ukras u gotovo svim vanjskim dijelovima kuće, okućnice i vrta, najčešće se sadi kao balkonsko cvijeće.
Cvjetovi petunije imaju cjevasti oblik, a njihove latice izražene sitne žilice. Ako dodirnete listove i stabljike možete primijetiti da su ljepljivi. Miris cvjetova je intenzivan, sladak i pomalo težak.
Petuniju je lako uzgojiti ako ćete pratiti njezine uvjete za rast i razvoj. Osigurajte joj dobru zaštitu od vjetra i smjestite je na sunce ili u polusjenu. Ako ćete je redovito prihranjivati i zalijevati podarit će vam predivne cvjetove.
Vrste petunija
Ako želite uzgajati petunije, upoznajte se s njezinim najčešćim vrstama kako biste bili sigurni da ste odabrali vrstu primjerenu za uzgoj na vašem području. Izbor sorte omogućuje vam va odaberete boju, oblik i veličinu cvjetova. Danas postoji i velik broj hibridnih vrsta čiji cvjetovi mogu jednobojni ili dvobojni. U nastavku donosimo neke od najpoznatijih vrste petunija koje mogu uspjeti na našem području.
- Petunia x hybrida - vrsta petunije koja se najčešće sadi
- Petunia skupina Milliflora - mala biljka sitnih cvjetova koja se obično sadi u vrtnim gredicama kako bi prekrila tlo
- Petunia skupina Grandiflora - ističe se velikim cvjetovima čiji promjer ponekad prelazi i 10 cm
- Petunia skupina Multiflora - otporna je na jake oborine i sušna razdoblja
- Puzajuće ili viseće petunije - imaju duge izboje i niskog je rasta
Puzajuće i patuljaste sorte imaju izboje duge 10-ak cm dok se izboji visećih vrsta kreću i do 1,5 m. Sve ostale sorte dolaze s izbojima otprilike pola metra.
Sadnja petunije
Za uspješan uzgoj petunije treba će vam, osim kvalitetnog sjemena i kvalitetan supstrat za sadnju. Petunija voli rahlo tlo. Ako je vaš supstrat nešto teži, dodajte mu pijeska kako ne bi postao previše zbijen. Pravilan omjer pijeska i supstrata trebao bi biti 1:5.
Prije nego što se izlože na otvoreno u vrt, na balkone ili na terase, petunije se siju u zatvoreno, i to u veljači i ožujku kako bi cvale tijekom ljeta i početkom jeseni - od lipnja do listopada.
Supstrat za sjetvu
Posudu ili čašu za sjetvu napunite supstratom pH vrijednosti 5,5 do 5,7, potisnite i zalijte. Po površini zemlje rasporedite sjeme u jednakim omjerima. Možete se poslužiti i pijeskom kako bi lakše obavili sjetvu. Nakon što ga položite po površini zemlje, nije ga potrebno prekrivati zemljom.
Nakon sjetve, sjeme lagano pošpricajte vodom. Ako želite pospješiti sjetvu, uzmite prozirnu foliju i njome prekrijte teglu. Površinski sloj će zadržati vlagu i neće se tako lako osušiti. Time će klijanje mladih biljčica biti uspješnije i sigurnije.
Klima
Posude postavite na prozorsku dasku okrenutu prema jugu. Sjemenu osigurajte puno topline i svjetlosti.
Najbolja temperatura za nicanje mladih biljaka je ona od 25°C. Temperature ispod 20°C mogu unazaditi razvoj i rast biljaka. U slučaju da ne možete zadovoljiti povoljnu temperaturu i dovoljno svjetla, možete si pomoći stolnom lampu. Položite posude sa sjemenom ispod lampe dok biljčice ne niknu. Redovito provjeravajte vlažnost zemlje. Ako je supstrat suviše vlažan, uklonite foliju.
U najboljim uvjetima, mlade biljke bi se trebale pojaviti već nakon tjedan dana. Tada temperature možete smanjiti na 20°C.
U početku biljka sporo raste jer se razvija i njezin korijenov sustav. No, postoji mogućnost da biljka zaostaje s rastom ako ste suviše gusto posadili biljke. Uzmite pincetu i sve suvišne biljke počupajte. U gusto posijanom usjevu biljčice bi se mogle neproporcionalno izdužiti, polegnuti i u konačnici uvenuti i propasti.
Uzgoj petunija
Kada niknu, mlade biljke petunije osjetljive su na nedostatak i višak vode. U tom trenutku, voda je jedino što im treba, ali i što im može naštetiti. Višak vode također je štetan kao i manjak. Stoga se preporučuje zalijevanje preko podloška. Supstrat će tako sam moći uzeti vode koliko mu je potrebno.
Ako ćete ih sijati u vrtu, niže sorte petunija siju se na razmak od 25 cm, dok je za veće vrste potrebno izdvojiti i do pola metra. U teglice se sade promjera 7 do 9 cm ili u veće tegle promjera do pola metra kada se preporučuje razmak između biljaka od 15 cm.
Važno je zadovoljiti pravilan razmak sadnje između biljaka jer ako ćete ih posaditi na manji razmak, može doći do truljenja i propadanja biljaka te pojavu bolesti.
Petunije će sretno rasti sa sljedećim cvijećem:
- verbenama
- margaretama
- diasciom
- bidensom
Posadite ih zajedno, ali pazite na razmak.
Presađivanje petunija u veće posude
Kada primijetite da su niknula dva prava lista (otprilike za 20-ak dana), presadite ih u veće posude. Supstrat za presađivanje petunije treba biti pH vrijednosti 6.
Ako se biljčice previše izdužuju, temperaturu smanjite na 15°C. Teglice postavite na istok ili zapad, a izbjegavajte sjeverni položaj.
Nemojte ih iznositi na otvoreno sve dok ne prođu i posljednji proljetni mrazevi jer bi ih mraz mogao uništiti.
Nastavite održavati i njegovati mlade biljke tako što ćete im osigurati redovito zalijevanje i prihranu/gnojidbu.
Zalijevanje petunija
Petunija je cvijet koji voli vodu, a zalijevanje se preporučuje svaki dan u jutarnjim satima. Petunija najviše voli odstajalu vodu ili kišnicu.
Budite oprezni kod zalijevanja jer upravo o tome ovisi razvoj i rast biljke te cvatnja. Naime, petunija ne podnosi zalijevanje listova, stoga, zalijevajte isključivo uz samu stabljiku. U protivnom bi listovi mogli požutjeti. Prevelike količine vode mogle bi smanjiti razvoj cvjetova i cvatnju.
Svaka biljka mora imati svoj tanjurić za višak vode, što znači da morate voditi računa o dobroj drenaži.
Gnojidba
Petunija voli obilnu prihranu gnojivom i to kod sadnje i za vrijeme vegetacije. Ako ćete biljci osigurati redovitu gnojidbu, razvit će i kvalitetnije i ljepše cvjetove.
Preporučuje se gnojivo na bazi kalcija i fosfora, svaka dva tjedna. U specijaliziranim trgovinama možete nabaviti prihranu na bazi željeza koja će petunijama osigurati bogat rast. Spomenutom otopinom prihranjujte ih jednom tjedno. Ako petunije imaju svijetle i blijede listove na kojima su jasno istaknute lisne žile, prihrana biljaka nije dovoljna i potrebno ju je pojačati.
Održavanje i njega
Dobro razvijena petunija ima pomalo grmoliki izgled, a kako biste to postigli potrebno ju je redovito prikraćivati. Prikraćivanje petunije obavlja se iznad petog pravog lista. Pravovremeno prikraćivanje, biljci će dati mogućnost za račvanje i formiranje grančica što će u konačnici rezultirati cvjetnim grmom petunija.
Iako voli puno svjetlosti i topline, ne voli jako vruća ljeta pa tada prema potrebi zalijevajte i do dva puta na dan. Ekstremna vrućina tijekom ljetnih mjeseci može privremeno obustaviti cvatnju.
Cvatnja petunije
Petunija krasi balkone, terase i vrtove tijekom cijelog ljeta i početkom jeseni. Od lipnja do listopada možete uživati u njezinim predivnim cvjetovima ako je pravilno održavate i njegujete. Od sjetve / sadnje petunija pa sve do pojave prvih cvjetova proći će otprilike 3 mjeseca.
Pri tome se misli na redovito uklanjanje ocvalih cvjetova kako bi se pospješila cvatnja novih. Uz ocvali cvijet, potrebno je ukloniti i peteljku na kojoj se cvijet nalazi.
Kada sezona cvatnje završi, skupite nekoliko cvjetova s kojih ćete prikupiti sjeme za novu sezonu koja ponovo kreće u veljači sljedeće godine sjetvom u zatvoreno.
Razmnožavanje petunije
Neke vrste petunija mogu se razmnožavati već te iste godine, ako se radi o razmnožavanju reznicama. Proces se obavlja u rujnu i listopadu tako što se s biljaka koje su posijane ranije te iste godine uzimaju reznice i stavljaju u posudu sa zemljom kako bi se ukorijenile.
Petunija se može razmnožavati:
- sjemenom - najčešće (kupovinom, razmjenom ili vlastitim sjemenom sačuvanima na kraju prošle sezone)
- reznicama - rijetko koja vrsta (obično viseće petunije)
Bolesti i štetnici
Petuniju mogu napasti gusjenice i lisne uši, a ako primijetite neke od spomenutih nametnika, uklonite ih s biljaka i posegnite za zaštitom koju možete nabaviti u specijaliziranim trgovinama, u obliku praha ili tekućine.
Ne vole kiša razdoblja i tada mogu oboljeti od truleži i plijesni.
Kupovina presadnica petunija
Ako kupujete već gotove cvjetne grmove petunija u obliku presadnica i želite ih posaditi u tegle ili u vrt, naučite odabrati one kvalitetne kako biste bili sigurni da će cvatnja biti osigurana.
Ne kupujte tanke i izdužene biljke, svijetlih listova i jednog cvijeta jer se one lako lome. Suprotno od toga, birajte niske i kompaktne petunije tamnijih listova s dva do tri izboja.
Foto: manfredrichter/Pixabay
Odgovori